Εργαστήριο Service Φορητών Υπολογιστών στη Θεσσαλονίκη

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

carib

Δημοσίευση από carib » 02 Δεκ 2008 17:57

Οκ. Θα το έχω υπόψιν μου....
:)

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 02 Δεκ 2008 20:51

carib έγραψε:Εγώ δυστυχώς γνωρίζω 2-3 στη Θεσσαλονίκη που αν και δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο της ηλεκτρονικής ασχολούνται με επισκευές φορητών....
ε καλά φτάνει η κακία για τους ανταγωνιστές σου, κοίτα εσύ να κάνεις καλά την δουλειά σου (που είναι οι επισκευές) και άσε τους άλλους στην μιζέρια τους.

Τους συναδέλφους που κατηγορείς σήμερα μπορεί αύριο να τους χρειαστείς να σε υποστηρίξουν σε κάποια κατάσταση (ποτέ μην λές ποτέ) και φώναξε μας να σε δούμε τότε με τι μούτρα θα πάς

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 02 Δεκ 2008 21:05

hik-hok, δεν έχει άδικο σε αυτό που λέει.

Στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν πολλοί εξειδικευμένοι με το αντικείμενο και τα περισσότερα πάνε στην αντιπροσωπεία και επιστρέφουν μετά από μήνα και με χρεώσεις "άστα" αν δεν είναι στην εγγύηση.
Τώρα δεν ξέρω αν είναι 2-3 αλλά σίγουρα είναι λίγοι.
Γίνονται πραγματάκια

carib

Δημοσίευση από carib » 02 Δεκ 2008 22:00

hik-hok έγραψε:
carib έγραψε:Εγώ δυστυχώς γνωρίζω 2-3 στη Θεσσαλονίκη που αν και δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο της ηλεκτρονικής ασχολούνται με επισκευές φορητών....
ε καλά φτάνει η κακία για τους ανταγωνιστές σου, κοίτα εσύ να κάνεις καλά την δουλειά σου (που είναι οι επισκευές) και άσε τους άλλους στην μιζέρια τους.

Τους συναδέλφους που κατηγορείς σήμερα μπορεί αύριο να τους χρειαστείς να σε υποστηρίξουν σε κάποια κατάσταση (ποτέ μην λές ποτέ) και φώναξε μας να σε δούμε τότε με τι μούτρα θα πάς
Το σχόλιό μου δεν είχε κακία προς ανταγωνιστές και σε καμία περίπτωση δεν φιλοδοξώ να επισκευάσω όλα τα προβλήματα φορητών υπολογιστών της Θεσσαλονίκης που θα προκύψουν μέχρι να συνταξιοδωτηθώ..... Άλωστε συνεργάζομαι με τους συναδέλφους στην ανταλλαγή εξαρτημάτων και τεχνογνωσίας αλλά και στην εξυπηρέτηση πελατών με εξειδικευμένες ανάγκες.

Το πρόβλημα είναι ότι ο οποιοσδήποτε σήμερα μπορεί να ανοίξει κατάστημα και να δηλώσει ότι μπορεί να επισκευάσει υπολογιστές κάθε είδους χωρίς να απαιτείται κανένα πτυχίο ή άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Φυσικά η αγορά θα αποβάλει αυτόν που δεν έχει θέση όμως πρώτα θα έχει ταλαιπωρήσει αρκετούς πελάτες του με αποτέλεσμα σε επόμενη περίπτωση αυτοί να πάνε στην αντιπροσωπία ή απλά να πετάξουν τον υπολογιστή. Σε αυτούς τους 2-3 (που γνωρίζω προσωπικά) αναφερόμουν που και σε εμένα έχουν δημιουργήσει προβλήματα στις συνεργασίες μας αλλά και σε πολλούς πελάτες.

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 02 Δεκ 2008 23:25

δεν ειναι θεμα κακιας φιλε hik-hok. για φαντασου να εχεις σπουδασει εσυ κατι και να εχεις κατσει λιγα χρονακια σε θρανια και να δινεις και τα ωραια σου λεφτακια για να μαθεις κατι και να παρεις και αδεια ασκησεως επαγελματος και να βλεπεις κατι αλους που δεν εχουν τιποτα να κανουν την ιδια δουλεια με σενα......

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 02 Δεκ 2008 23:58

αυτο λέω κι εγώ η αγορά θα αποβάλει όποιον δέν είναι σωστός επαγγελματίας δέν χρειάζονται εσένα να τους κράζεις στα φόρουμ.

έκανες ένα post να παρουσιάσεις την επιχείρηση σου εδω και αυτό είναι απο όλους κατανοητό και δεκτό, άν όμως κάνεις post για να κατηγορείς τους επαγγελματίες που λειτουργούν στην ίδια περιοχή μ εσένα (είτε με άμεσο είτε με έμεσο τρόπο)αυτό δέν είναι θεμιτό ούτε και αποδεκτό απο την κοινότητα άσε που μπορεί να προκαλέσει και προβλήματα.

Απλά Ελληνικά γράφω δέν ειναι και τόσο δύσκολο νομίζω.

Σε καλωσορίζουμε εδώ, παρουσίασε τις υπηρεσίες σου και θα χαρούμε άν μπορέσεις να μας βοηθήσεις να επισκευάσουμε τους υπολογιστές μας, οι κατηγορίες προς τους άλλους μπορούν να λείπουν νομίζω

carib

Δημοσίευση από carib » 03 Δεκ 2008 20:48

hik-hok έγραψε:αυτο λέω κι εγώ η αγορά θα αποβάλει όποιον δέν είναι σωστός επαγγελματίας δέν χρειάζονται εσένα να τους κράζεις στα φόρουμ.

έκανες ένα post να παρουσιάσεις την επιχείρηση σου εδω και αυτό είναι απο όλους κατανοητό και δεκτό, άν όμως κάνεις post για να κατηγορείς τους επαγγελματίες που λειτουργούν στην ίδια περιοχή μ εσένα (είτε με άμεσο είτε με έμεσο τρόπο)αυτό δέν είναι θεμιτό ούτε και αποδεκτό απο την κοινότητα άσε που μπορεί να προκαλέσει και προβλήματα.

Απλά Ελληνικά γράφω δέν ειναι και τόσο δύσκολο νομίζω.

Σε καλωσορίζουμε εδώ, παρουσίασε τις υπηρεσίες σου και θα χαρούμε άν μπορέσεις να μας βοηθήσεις να επισκευάσουμε τους υπολογιστές μας, οι κατηγορίες προς τους άλλους μπορούν να λείπουν νομίζω
Φίλε hik-hok λυπάμαι που χρησιμοποίησα τόσο άστοχα τη λέξη "δυστυχώς" και προκάλεσα μία τέτοια παρεξήγηση. Δεν αισθάνομαι όμως ότι "έκραξα" κάποιον και καθώς και εγώ στα Ελληνικά γράφω νομίζω ότι όποιος το διαβάσει θα το καταλάβει. Θεωρώ όμως ότι μεταξύ άλλων σκοπός ενός τέτοιου forum είναι να εκφράζουμε τους προβληματισμούς μας για τέτοια θέματα. Το ερώτημα είναι : επειδή δραστηριοποιούμαι στο συγγεκριμένο χώρο δεν δικαιούμαι να παραθέτω τους προβληματισμούς μου η ακόμη και την απογοήτευσή μου επειδή θα θεωρηθεί ότι "κράζω" το σύνολο των συναδέλφων ή ως γνώστης του χώρου εκ των έσω υποχρεούμαι να παραθέτω τα παραθυράκια της νομοθεσίας που επιτρέπουν σε άσχετα με το αντικείμενο άτομα να ταλαιπορούν τους πελάτες τους?

Σε τελική ανάλυση η παρατήρησή μου θα μπορούσε να αντιστοιχιστεί με το "αν πρόκειται να πας σε κάποιον για εξαγωγή δοντιού ρώτησε τον πρώτα αν έχει πτυχίο οδοντίατρου".

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 04 Δεκ 2008 01:08

σωστος carib

carib

Δημοσίευση από carib » 17 Μαρ 2009 17:22

Θέλω να συμπληρώσω ότι πλέον αναλαμβάνουμε και την επισκευή καμμένης κάρτας γραφικών σε όλους σχεδόν τους τύπους φορητών υπολογιστών.

Το κόστος γενικά είναι 70-100Ευρώ οπότε όταν η αντιπροσωπεία σας πει καμμένη κάρτα γραφικών-αλλαγή mainboard μη βιαστείτε να πετάξετε τον υπολογιστή ή να πληρώσετε τα 350+ Ευρώ που ζητάνε. Η επισκευή είναι μόνιμη, ο υπολογιστής επανέρχεται στην αρχική του κατάσταση και δίνεται εγγύηση επισκευής 6 μηνών!

Άβαταρ μέλους
alekstolo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alekstolo » 17 Μαρ 2009 21:44

file carib an sou einai efkolo stile mou enan timokatalogo sto mail mou,eyxaristo

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 17 Μαρ 2009 21:59

Πως γινετε να φτιαξεις μια καμενη καρτα?
:-?
Νταξι, να ειναι ενας πικνωτης, οκ, αλλα αν εχει προβλημα το ολοκληρομενο?....
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

carib

Δημοσίευση από carib » 17 Μαρ 2009 22:33

Δυστυχώς θα πρέπει να μην απαντήσω στην ερώτηση αυτή δημοσίως. Η διαδικασία περιγράφεται στους πελάτες μου και όλοι ξέρουν τι πληρώνουν. Αν απαιτείται αλλάζονται και ολοκληρωμένα.

Άβαταρ μέλους
alekstolo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alekstolo » 22 Μαρ 2009 16:13

carib mporeis na mou doseis timi gia mia othoni gia HP G5055EA

xoris ergasia ,tha thn alakso ego episeis kai an exeis kapoio pliktrologio gia to idio modelo,

to pc einai enos filo mou kai to skyli tou to ekane to latop na mhn po san ti :hammer: :D

carib

Δημοσίευση από carib » 23 Μαρ 2009 14:27

alekstolo έγραψε:carib mporeis na mou doseis timi gia mia othoni gia HP G5055EA

xoris ergasia ,tha thn alakso ego episeis kai an exeis kapoio pliktrologio gia to idio modelo,

to pc einai enos filo mou kai to skyli tou to ekane to latop na mhn po san ti :hammer: :D
Η οθόνη για το G5055EA θα κοστίσει 150Ευρώ συν ΦΠΑ. (η τοποθέτηση είναι δωρεάν). Θα έχω όμως οθόνη σε μία εβδομάδα περίπου γιατί μέσα στο σαββατοκύριακο φαίνεται ότι έσπασαν πολλές.... Δυστυχώς πληκτρολόγιο δεν έχω. Αν μου δώσετε τον κωδικό του πληκτρολογίου μπορώ να παραγγείλω και γενικά το κόστος είναι περίπου 50Ευρώ.

Άβαταρ μέλους
goforbet

Δημοσίευση από goforbet » 13 Απρ 2009 15:25

τελικα site εκανες φιλε μου?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες