Τροχονομοαπορία

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Τροχονομοαπορία

Δημοσίευση από Stathis » 27 Νοέμ 2008 23:31

Να σε δω Φισκιλη σε ρόλο Κ@ρβέλα (αποφυγη μηνυσης) , και με μια κότα να σου τραβαει χαστούκι (χαρακτηριστικο των ειδησεων) και τι αλλο στο κοσμο :P

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Τροχονομοαπορία

Δημοσίευση από soteres2002 » 28 Νοέμ 2008 14:38

Εγώ ρε παίδες δεν έχει 2 μήνες που πήρα το δίπλωμα τώρα εδώ στα Γιάννενα και τ αμάξι, και έτρεχα με 150 σε ένα δρόμο με όριο 50 στον Αϊ Γιάννη χαράματα (λες και ήμουν Εγνατία) και έφαγα 2 φωτογραφίες. Κόντεψα να ξηλωθώ σε καμιά κολώνα εκείνη την ώρα, νόμιζα κάτι έγινε πίσω... Κάτι άκουσα ότι δεν έχουν φιλμ οι κάμερες επειδή από την πρώτη μέρα λειτουργίας είχαν καταγραφεί 3.900 παραβάσεις του ΚΟΚ και δεν εχουν λεφτά να τ αλλάξουν, οπότε μόνο τραβά φωτό αλλά δεν τις κρατά!! Έτσι και μου ρθει κανα χαρτι τώρα σπίτι θα φάω 350 ευρώ + χωρίς δίπλωμα για 2 μήνες και θα μπλέξω και με τα άθλια λεωφορεία πάλι! Μάλλον όμως την γλίττωσα γιατί λογικά ηδη θα είχε έρθει κάτι τώρα...

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Τροχονομοαπορία

Δημοσίευση από Sheena » 28 Νοέμ 2008 15:38

soteres2002, ποτέ δεν ξέρεις...

Σταμάτησαν έναν φίλο μου την άλλη φορά, και ενώ παραδέχτηκε πως είχε πιεί (ελάχιστα μεν, αλλά η βελόνα έδειξε λίγο πάνω από το όριο), ωστόσο τον έγραψαν..... Οπότε δεν είσαι πάντα τυχερός.... Έτυχε, cdhyper.... :)

Θα μου πεις άλλο το ποτό, άλλο το κόκκινο, και με τα δύο όμως προκαλείς τροχαίο...... Είναι να μην βρίσκεται άλλος απέναντί σου..... Γιατί άμα στουκάρεις μόνος σου, έχεις την ευθύνη μόνο για την πάρτη σου. :wink:
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τροχονομοαπορία

Δημοσίευση από CyberCr33p » 28 Νοέμ 2008 15:47

Η "λυπητερή" μπορεί να έρθει και μετά από 2 χρόνια.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Τροχονομοαπορία

Δημοσίευση από manolism » 28 Νοέμ 2008 15:52

soteres2002 έγραψε:Εγώ ρε παίδες δεν έχει 2 μήνες που πήρα το δίπλωμα τώρα εδώ στα Γιάννενα και τ αμάξι, και έτρεχα με 150 σε ένα δρόμο με όριο 50 στον Αϊ Γιάννη χαράματα (λες και ήμουν Εγνατία) και έφαγα 2 φωτογραφίες. Κόντεψα να ξηλωθώ σε καμιά κολώνα εκείνη την ώρα, νόμιζα κάτι έγινε πίσω... Κάτι άκουσα ότι δεν έχουν φιλμ οι κάμερες επειδή από την πρώτη μέρα λειτουργίας είχαν καταγραφεί 3.900 παραβάσεις του ΚΟΚ και δεν εχουν λεφτά να τ αλλάξουν, οπότε μόνο τραβά φωτό αλλά δεν τις κρατά!! Έτσι και μου ρθει κανα χαρτι τώρα σπίτι θα φάω 350 ευρώ + χωρίς δίπλωμα για 2 μήνες και θα μπλέξω και με τα άθλια λεωφορεία πάλι! Μάλλον όμως την γλίττωσα γιατί λογικά ηδη θα είχε έρθει κάτι τώρα...
Τουλάχιστον πρόλαβες να χαμογελάσεις; :D

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τροχονομοαπορία

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 28 Νοέμ 2008 15:57

Βαριούντε τοσο πολυ οι δημόσιοι, που ούτε αταν ειναι να εισπράξουν δε δουλευουν.

ακου 2χρόνια
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Τροχονομοαπορία

Δημοσίευση από soteres2002 » 28 Νοέμ 2008 17:09

lunarmedia έγραψε: Τουλάχιστον πρόλαβες να χαμογελάσεις; :D
Όχι δυστυχώς, και ως πρωτάρης μετά πήγαινα σαν μετανοημένος... Τουλάχιστον άμα μου 'ρθει κανα χαρτι, να μην μου πάρουν το δίπλωμα γιατί είναι μεγάλο το ψυχοπλάκωμα μετά χωρίς αμάξι. Το έχω 100% ανάγκη όλη τη βδομάδα.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Τροχονομοαπορία

Δημοσίευση από soteres2002 » 28 Νοέμ 2008 17:10

Connor MacLeod έγραψε:
Βαριούντε τοσο πολυ οι δημόσιοι, που ούτε αταν ειναι να εισπράξουν δε δουλευουν.
ακου 2χρόνια
Κι εγώ αυτό πιστεύω... Το ζήτημα είναι πως αμα στείλουν κάτι, θα πρέπει να μεταφερθεί μέσω της ασφάλειας θεσ/νίκης (νομίζω) γιατί εκεί είμαι δηλωμένος, ενώ η παράβαση έγινε στα Γιάννενα, οπότε θα πάρει περισσότερο χρόνο (αμα rθει).

emphasy
Honorary Member

Τροχονομοαπορία

Δημοσίευση από emphasy » 06 Δεκ 2008 10:34

Αυτό κάνουν μπλοφάρουν συνήθως να δουν τις αντιδράσεις και αναλόγως κρίνουν!

Οδηγώ σχεδόν 2 χρόνια μηχανή και πάντα φοράω κράνος, και τέλος πάντων τον τελευταίο καιρό είχε γεμίσει μπίχλα και το είχα στο χέρι να μην βρωμίζει το κεφαλάκι μου :P Μια μέρα πάω να βγω από το σπίτι, μένω πίσω από το τμήμα και αναγκαστικά λόγω μονόδρομου περνάω από μπροστά από τμήμα! Τέλος πάντων, ανεβαίνω το δρομάκι και από πίσω το περιπολικό! (την έφαγα την 350άρα λέω) Ανάβει φάρο, λέω ας κάνω πως δεν τον βλέπω! Λίγο πιο κάτω έχει κάτι στενά π για να πάρεις στροφή με αυτοκίνητο είναι λίγο δύσκολα! Χώνομαι μέσα το φοράω στο κεφάλι και βγαίνω στον κεντρικό, με βλέπουν - τους βλέπω και μ κάνει ο ένας από τους 3εις π ήταν μέσα στο περιπολικό εκείνο τον χαιρετισμό π κάνουν μεταξύ τους και φεύγουν!

Είναι στον άνθρωπο τελικά π πέσεις!

Μετά από μια βδομάδα με σταματάει ένας βλάκας των Ζ, όλα τα χαρτιά στο σπίτι! (λέω έρχονται τα πρόστιμα) Μ λέει:

-Καλημέρα, δικό σας είναι;
-Λέω: Ναι!
-Δεν μένετε κοντά στο τμήμα;
-Ναι!
- Μ λέει: Συγχαρητήρια! (Τον κοιτάω σαν χάνος... σκέφτομαι, συγχαρητήρια σήμερα θα έχω την τιμή να μου κόψουν μεγάλη κλίση)!
-Με βλέπει να τον κοιτάω έτσι, και μ λέει! Είστε ο πιο τυπικός μοτοσικλετιστής μέσα στην πόλη, πάντα φοράτε το κράνος σας!
-(Λέω με δουλεύει τώρα), απαντάω: Με δουλεύεται;
-Όχι προς θεού λέει! (σκέφτομαι, κάποιος μ κάνει πλάκα)
-Μ λέει ξανά: Είστε ο μόνος μ πάντα σας βλέπω με το κράνος! Να συνεχίστε έτσι! Συγχαρητήρια!
-Ε τι να πω, Ευχαριστώ!, του κάνω. (δεν είχα και τα χαρτιά μαζί μου, δεν είχα και δίπλωμα)

Και φεύγει... Άβυσσος η ψυχή του μπάτσου! Πάντως όσοι έχετε μηχανές, μηχανάκια, πάντα κράνος! Εμείς μπορεί να προσέχουμε, οι άλλοι όμως;;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Τροχονομοαπορία

Δημοσίευση από deninho » 06 Δεκ 2008 11:11

Ε, τα χαρτιά τα έχεις, απλά δεν τα έχεις μαζί σου. Ας σε πάει σπίτι να του τα δείξεις :P

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Τροχονομοαπορία

Δημοσίευση από soteres2002 » 06 Δεκ 2008 13:29

Παιδιά, υπάρχει και νέο story... Μα πόσο γκαντέμης μπορεί να είμαι;; :lol:

Τετάρτη γιόρταζε ένας φίλος οπότε κανονίσαμε surprise + party στο κέντρο (Γιάννενα) σε ένα φιλικό σπίτι. Κλασσικά πάω με το αμάξι καθότι μένω μακρυά από το κέντρο, και (κλασσικά) αναζητὠ απεγνωσμένα για parking. Τελικά παρκάρω κακείν κακώς έξω από το σπίτι του φίλου μου (με την προοπτική να ξεπαρκάρω σύντομα, αφού έφερα 12 γύρες μπας και βρώ καμια θέση της προκοπής και ζαλίστηκα). Αφού αναιβαίνω πάνω, πέφτει το surprise, μασαμπούκωμα και ποτό, μετά απο λίγο πάω να ξεπαρκάρω μη φάω και καμια κλήση απο την τροχαία εκεί που πάρκαρα (φανταστείτε ότι εκεί κάνεις κρά για να βρεις θέση, και δεν είναι έκπληξη αν δεις 10 παρκαρισμένα πάνω στην πλακόστρωτη πλατειούλα της βιβλιοθήκης στο κέντρο). Όσοι ξέρετε για το κυκλοφοριακό στα στριμωγμένα Γιάννενα καταλαβαίνετε, οι άλλοι πιστέψτε το! Με τα πολλά πάω καμια 500m παρακάτω, τπτ! Βγαίνω 28ης (για όσους γνωρίζουν) και πάλι με τα πολλά στρίβω αριστερά σε κάποιο στενό μπας και βρώ τπτ εκεί. Έλα μου όμως που απαγορευόταν η στροφή αριστερα! Μπαίνω μέσα στο στενό, που λέτε, και κάθεται κοτσωνάτος ένας χοντρός τυπάς πάνω στην μηχανή του (νομίζω τσάκιζε γύρο), κάνω νόημα να κάνει λίγο πέρα να περάσουμε... τπτ. Του κλείνω το μάτι (με τα φώτα). τπτ! Λέω κανα αναίσθητο μοσχάρι θα 'ναι! Πάω παρακάτω, με σταματά και μου λέει με ένα ύφος λες και βρήκε την ευκαιρία της ζωής του: "Φίλε είσαι πολύ ανάποδα!". "Α, ναι;", λέω και χὠνω όπισθεν. Ε και πως τραβάω όπισθεν, σκάει μύτη και η τροχαία μούρη μούρη -- ναι, είχαν παρκάρει μέσα στο στενό και συζητάγανε/τρώγανε/κωλοβάραγαν. Μου ανάβουν και φάρο. Λέω (απο μέσα μου) "πάει, είχαμε δεν είχαμε, τη γ***αμε τώρα...!". Έκανα βέβαια και λίγο τον ανήσυχο τουρίστα των Ιωαννίνων γιατί ξέρω τη γνωστή συμπεριφορά τους σε τέτοια, και ξέρουν και αυτοί πόσο ό,τι να 'ναι είναι η κατάσταση με το κυκλοφοριακό από κάθε άποψη, οπότε μου έκαναν και νοήματα τα παιδία πολύ ευγενικά απο το περιπολικό σταμάτα-ξεκίνα για να βγώ (και πολλά ευχαριστώ στα παιδιά της τροχαίας ιαννίνων για την καλή θέλησή τους 8) ) και εγώ έκανα μούκο. Νόμιζα θα έτρωγα κανά χοντρό πρόστιμο εκείνη την ώρα καθότι ήταν χοντρή παράβαση ασχέτως αν ήταν άδειος ο δρόμος πλην των παρκαρισμένων αυτοκινήτων (καθόλου απίθανο να μου αναίβει κανας βαθμός στο point system, μπορεί να κράτησαν τον αριθμό κυκλοφορίας) αλλα τελικά δεν έγινε τίποτα εκεί στο σημείο. Μέχρι εδώ θα λέτε πόσο γκαβάδι ημουν εκείνη την ώρα και μπήκα στο στενό. Ήμουν όμως; Αφού ξαναπέρασα από το σημείο αργότερα, πάλι προς αναζήτηση πάρκινγκ, παρατήρησα ότι η ταμπέλα ήταν τίγκα κολημένη στα διαφημιστικά (από διαφημιστικά για ιδιαίτερα μαθήματα που όλοι βλέπουμε κολημένα παντού) μέχρι το λαιμό (!) και μόλις που φαινόταν το 1/10 (που λέει ο λόγος) της απαγορευτικής λωρίδας πάνω στην πινακίδα. Και φυσικά, εγώ δεν διαθέτω ενόραση για να καταλάβω ώς οδηγός μέσα στο αμάξι (σίγουρα δεν έχεις την ίδια αντίληψη όπως ένας πεζός) ότι σημαίνει "απαγορεύεται η στροφη αριστερά". Ευτυχώς που δεν το συνειδητοποίησα αμέσως μόλις μπήκα στην στροφή, καθώς μπορεί να έλεγα κι εγω τπτ στους τροχαίους και να γινόταν καμία "παρεξήγηση" για το τίποτα. Μπορεί και οι τροχαίοι βέβαια να το γνώριζαν αυτό και δεν είπαν τπτ (μη πω ότι σίγουρα γνώριζαν για την καμουφλαρισμένη πινακίδα στο συγκεκριμένο, αφού αράζουν κάθε φορά εκεί φαίνεται όταν έχουν περιπολεία)... Αφήστε που σίγουρα κι άλλος θα έχει κάνει την πατάτα στο σημείο εκείνο, και δεν είμαι ο μόνος.

Δυστυχώς όπως βλέπετε με λίγη μλκ από τους αυτοκολητο-κολητές και με λίγη έλλειψη μαντικών ικανοτήτων για το τι σημαίνει η πινακίδα ή αν δεν μπορείς να αντιληφθείς κάτι ώς οδηγός λόγο προβλήματος του συστήματος κυκλοφορίας (εδώ της κακής κατάστασης των σημάτων) μπορεί να βρεθείς σε μια "δύσκολη θέση" ως οδηγός, ίσως και ασυνήθιστή, έως τραγική αν προκληθεί κανένα σοβαρό τροχαίο, και άτυχη αφού θα είσαι και νόμιμα φταίχτης για τις @@ άλλων και δεν υπάρχει τρόπος να σε προστατέψει κανείς (ούτε ασφαλιστικά ούτε νομίζω και τροχαιο-νομικά). Και φυσικά, αν και δεν έγινε τπτ στην τελική, δεν αισθάνομαι τόσο άνετα να περιγράφω τέτοια περιστατικά άπειρης ηλιθιότητας που θα μπορούσαν να αποφευχθούν άν όλοι ένοιωθαν από λίγο μπας και προκαλούν πρόβλημα στους άλλους. Φυσικά, δεν κατηγορώ αυτούς που κόλησαν την πινακίδα με τα διαφημιστικά, αφού κι εγώ Έλληνας είμαι και αναγκαστικά συμπεριφέρομαι όπως όλοι οι άλλοι, μερικές φορές απερίσκεπτα και χωρίς να με νοιάζει (όπως όλοι οι άλλοι) πιθανόν εις βάρος των υπολοίπων που είναι γύρω μου. Ειδικά για το τελευταίο, μπορεί να φανταστεί κανείς πως είναι όταν είσαι συγκεκριμένα οδηγός και σε κεντρικό δρόμο πχ πετάγονται 20άδες άτομα (γίνεται επίσης στην 28ης αυτό, επίσης για όσους ξερουν) στο απέναντι πεζοδρόμιο χωρίς καν να κοιτάξουν στοιχειωδώς αν περνά κανείς (!), και περιμένοντας από ΕΣΕΝΑ να κρίνεις εκείνη την ώρα λες και ΕΙΣΑΙ πεζός και όχι οδηγός!

Δυστυχώς κάθε φορά όποιος την παθαίνει και καταλαβαίνει (για οποιοδήποτε λόγο) περιορίζεται μόνο στο να γράφει εκθέσεις με κατηγορίες για τους άλλους και για τα δίκια/άδικά του (όπως πχ εγώ), και ακόμα χειρότερα όταν μιλάμε για σοβαρά περισταστικά που χάνονται ζωές. Απο κει και πέρα κανείς δεν σκέφτεται ούτε πριν ούτε και μετά αν είναι ανάγκη να γίνουν αλλαγές (θα ήταν το ιδανικό για μας, και είναι τουλάχιστον το προφανές σε άλλες κοινωνίες). Κατά συνέπεια ούτε κρίνουμε ουσιαστικά, μένουμε αμόρφωτοι, δυσκίνητοι και κοιμόμαστε. Μόνο εκ των υστέρων λέμε σοφίες είτε για να φιλοσοφήσουμε είτε για να βρούμε το δίκιο μας, εκ των προτέρων δεν γίνεται τπτ απο κανέναν για τα του εκ των υστέρων πράγματα, αφού πολλά στοιχειώδη ζητήματα δεν είναι καν ζητήματα για κάποιους και ούτε που καν μπαίνουν στην διαδικασιά να σκεφτούν τι κρύβεται πίσω από αυτά.

Αλλά επειδή δεν αλλάζουμε, κάνουμε μόκο και προσέχουμε να μην την ξαναπατήσουμε (για να μη μας στείλει κανένας), και φυσικά μην την πατήσει κανείς απο μας (για να μην στείλουμε εμείς κάποιον πακέτο). Αυτο είναι και το ουσιαστικό αν και δεν είναι ουσιαστική λύση, όλα τα άλλα δεν μας χρειάζονται.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης