Επιθετική χρήση των social media

Internet Marketing, Social Media watch

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Νοέμ 2008 01:44

Δεν είναι πολύς καιρός που δημιούργησα αυτή την περιοχή και από εκείνη την ημέρα ήθελα να γράψω για μια εμπειρία που είχα με κάποια επιθετική χρήση του Facebook.

Γενικά όσους μου κάνουν add friend τους δέχομαι, λόγο της σελίδας, λόγο της on-line δραστηριότητας, λόγο της δουλειάς, λόγο του τόπου καταγωγής, όλο και κάποιος που δε ξέρω προσωπικά θα μου κάνει friend request και θα τον δεχτώ. Το ίδιο κάνω και για τους 'εταιρικούς' λογαριασμούς, μιας και μπορεί να τον διατηρεί κάποιος γνωστός.

Έτσι, έκανα accept και από έναν μουσικό χώρο. Δεν είχε περάσει μια ώρα και το κόκκινο counter είχε αρχίσει να ανεβαίνει. Μου είχε κάνει με την μια invite σε τρεις διαφορετικές εκδηλώσεις του. Και λέω εγώ, αν μέσα σε μια ώρα μου κάνει τρία requests πόσα θα μου κάνει μέσα στην εβδομάδα; Και έτσι τον διέγραψα με την μία από 'φίλο'. Δεν πέρασαν πολλές ώρες και που έκανε ξανά αίτηση για 'φίλος' την οποία και φυσικά απέρριψα χωρίς πολύ σκέψη.

Ίσως με επηρέασε και το γεγονός ότι σε κάποιο παλιό μου e-mail account μου έρχονταν συχνά πυκνά mails με από τον ίδιο χώρο, χωρίς να το έχω ζητήσει.

Οπότε το spam και η επιθετική προώθηση έχει το ίδιο αποτέλεσμα και στα social media. Νευριάζει τον αποδέκτη.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Νοέμ 2008 09:48

Αγαπητότατε Boss Καλημέρα,
Ξέρεις πολύύύύύύύύ περισσότερο από εμένα ότι το Internet είναι ένα καταπληκτικό εργαλείο, το οποίο, όπως ακριβώς και η ΦΩΤΙΑ, υφίσταται ΚΑΙ κακή ~ πολύ κακή χρήση.
Τη στιγμή που, στις μέρες μας το τρίπτυχο Εγωισμός-Αδιαφορία-Απληστία :evil: παίρνει διαστάσεις Πανδημίας, βλέπω 'τελείως φυσιολογικά' τα όσα περιγράφεις.
Καταλαβαίνω και φαντάζομαι τον εκνευρισμό σου, την απορία -για το θράσσος κάποιων-, ίσως και την έκπληξή σου για όσα περιγράφεις.
Ωστόσο, φιλικά~αδελφικά σ'το γράφω, προσπάθησε να ελέγξεις τον εκνευρισμό σου... Διότι, ενώ εσύ δηλητηριάζεσαι ψυχολογικά (π.χ. σου χαλάει η υπόλοιπη μέρα σου), ο 'τύπος' που αναφέρεις απλώς 'κάνει τη δουλειά του' (όπως ΑΥΤΟΣ ορίζει τους όρους ΚΑΝΩ και ΔΟΥΛΕΙΑ).
Σε τέτοιες φάσεις, άρχισε να καλλιεργείς το συναίσθημα (και την τακτική) του 'ψυχρού εκτελεστή'. DELETE, PURGE, IGNORE, REMOVE, CANCEL είναι μερικά μόνο δείγματα σύγχρονων κανόνων "Σωστής Συμπεριφοράς" :hammer: :hammer: .
Είδες ποτέ κάποιον από τους Servers, ή τα PC σου να παίρνουν σε βάθος το οποιοδήποτε τέτοιου είδους πρόβλημα; :P Σου πετούσαν ένα μήνυμα του τύπου 'Illegal command', 'Not enough disk space', ή 'Not enough memory' και το μπαλάκι πάνω σου. Αν επέμενες, απλώς σε ειδοποιούσαν 'The system is now shutting down. Please wait.', ή 'The system is now rebooting. Please wait.' κι αυτό ήταν όλο. Σε ελάχιστες ανεβασμένες :P περιπτώσεις, έπαιρνες προειδοποίηση του τύπου 'Κάτσε καλά! Μην επιμένεις σ'αυτό που ζητάς γιατί ΕΣΥ θα το μετανοιώσεις!'
Τι έγινε παιδιά; Μας έκανε ο DGEORGE τα νεύρα κρόσσια; Απλά πράγματα...BAN, DELETE, PURGE, KILL(Αυτή ήταν εντολή από MAIN FRAME. Σαφέστατη δεν ήταν; :D ) Ούτε εκνευρισμός, ούτε χολόσκασμα.
Αν εγώ, προκειμένου να κάνω τη δουλειά μου, θεωρώ καλό να σου τσακίσω τα νεύρα μέσα σ'ένα κλίμα ακόμα-ακόμα και φοβερού παραλογισμού, ΕΣΥ απλώς 'DISCONNECT user', χωρίς πολλά-πολλά.
Θα μου πεις, από την άλλη, ότι "Καλά όλα αυτά, αλλά χρειάζεται ψυχική ηρεμία, και ψυχικό σθένος ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. Και με την ψυχοσωματική κόπωση της καθημερινότητας είναι δύσκολο να τα έχεις πρόχειρα τόσο την ψυχική ηρεμία, όσο και το ψυχικό σθένος."
Γι'αυτό λοιπόν, εκτός των άλλων, είμαστε κι εμείς εδώ. Καλή και άγια η Τεχνική Υποστήριξη. Αλλά αν δεν στηριχτούμε μεταξύ μας ψυχολογικά -τουλάχιστον-, μάταια τα υπόλοιπα. :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 27 Νοέμ 2008 11:57

@ DGeorge

:clap:

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Νοέμ 2008 12:31

Δε με νευρίασε καθόλου, του έριξα άκυρο πολύ πριν να το κάνει. Έχω πολύ ποιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθώ από τα ignore του facebook. Αν, και τώρα που το σκέφτομαι, λέω μακάρι να ήταν αυτά τα σοβαρά.

Το θέμα εδώ, και της περιοχής γενικά, δεν είναι η ψυχολογική μου κατάσταση ή υποστήριξη αλλά μια προσπάθεια να δώσουμε μερικά DOs και μερικά DON'Ts σε όσους θέλουν να χρησιμοποιήσουν τα social media ως ένα κανάλι επικοινωνίας - προώθησης της επιχείρησής τους. Εδώ έδωσα το πρώτο DON'T.

Αν δεν έγινε σαφής η πρόθεσή μου ζητώ συγνώμη, τώρα το ξεκαθάρισα και ήμαστε οκ. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 27 Νοέμ 2008 12:36

εγω γιαυτο το λογο ειχα διαγραψει το myspace μου συνεχεια μηνυματα για διαφημισει cd συναλιες κλπ...δεν ειναι κ λιγοι απο εμας που εχουν σκοπο τους πολλους φιλους ωστε να δειξουν κατι δικο τους πχ μια σελιδα τους κ οχι απλα να εχουν φιλους...κανεις χιλιαδες φιλους κ μετα σπαμαρεις συνεχως :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 27 Νοέμ 2008 18:19

@cyberfreak για τον ιδιο λογο διεγραψα και γω το Myspace...και ισως ειναι ενας σημαντικος λογος που το fb εχει γινει πιο γνωστο απο το myspace ( παντα κατα την προσωπικη μου αποψη ).

Τελικα θα πρεπει ο "χωρος" που παιρνουμε σε διαφορα social sites να μπορει να παραμετροποιηθει ακομα περισσοτερο απο τους ιδιους τους χρηστες.

Να προσθεσω επισης...εδω εχουμε φτασει στο σημειο να εισαι γραμμενος σε διαφορα rss feeds για να σου ερχονται post που σ ενδιαφερουν και ακομα και εκει εχουν βρει τον τροπο τους να περνανε τα spam posts...

kokomilko
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kokomilko » 03 Δεκ 2008 13:15

εγώ είμαι φρέσκος σ αυτό το παιχνίδι. πολύ φρέσκος.

κατά συνέπεια δεν έχω άποψη.

ούτε στο face book ουτε στο my space.
κι ούτε ως τώρα έχω λάβεi spam ούτε έχω στείλει.

Υπάρχει κάποια συμπεριφορα που προτείνετε ως πιο έμπειροι να υιοθετήσω;

κάτι που καλό θα είναι να αποφύγω;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 03 Δεκ 2008 13:42

ναι, να μη κάνεις spam
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 03 Δεκ 2008 23:08

Για αυτό και σε όσους δεν γνωρίζω τους ρωτάω - όσο ψυχρό και ας είναι - ποιός είσαι και από που γνωριζόμαστε, όταν βλέπω friend request και δεν μου λέει κάτι το username ή δεν έχουν γράψει ποιοί είναι στο invite...
Ήδη έχει γίνει με κάποια παιδιά από εδώ μέσα και με κάποιους από το log, δεν νομίζω όμως πως παρεξηγήθηκε κανείς γιατί όσοι έχουν ασχοληθεί λίγο καιρό με το facebook ήδη γνωρίζουν πως σου 'χρονται και διάφορα άσχετα friend request.
ΟΥΤΩΣ ή άλλως το "friend request" έχει χάσει το νόημα του. Ίσως θα έπρεπε να είχε γνωστοί, φίλοι, συγγενείς να ήταν πιο σωστό.
Αν πάλι κάποιος επιμένει ενώ γίνετε ignore το request του... Block και τελείωσε το ζήτημα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Marketing, Social Media watch”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες