Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Γιατι δε μου βγαινει το σκαναρισμα με τις σωστες διαστασεις

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tolis_montana » 27 Νοέμ 2008 16:40

καλησπερα παιδια , χαιρομαι που ξαναμαινω μετα απο πολυυυ καιρο!

Λοιπων το προβλημα ειναι οτι εχω ενα κομματι ξυλο με καποιες συγκεκριμενες διαστασεις στις οποιες θελω να σκαναρω και να αποτυπωσω και στη συνεχεια να τις επεξεργαστω στο corel ,
το προβλημα λοιπων που αντιμετωπιζω ειναι οτι βαζω το κομματι ξυλου στο scanner και το σκανάρω με το ABBY FINE READER 8.0 αλλα παντα μου βγαινει το τελικο σκαναρισμα μεγαλυτερο και ποτε σε κλιμακα 1/1
δοκιμασα να αλλαξω dpi 75/200/300/600 αλλα δεν καταφερα τιποτα , επησεις θα μπορουσε να γινει το σκαναρισμα που θελω σε καποιο vector format για ποιο ευκολη επεξεργασια στο corel?

Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 27 Νοέμ 2008 20:20

Συγνώμη, αλλά τι δουλειά έχει το ABBYY Fine Reader με το scanάρισμα μιας εικόνας; :-?

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 27 Νοέμ 2008 21:14

Οι μη καλές διαστάσεις μπορεί να οφείλονται σε κακής ποιότητος scaner ή στο software που χρησιμοποίησες αλλά αυτό μην σε ανυσηχεί....

Μπορείς να πειράξεις τις διαστάσεις του σκαναρισμένου ξύλου μέσα στο corel. :kaloe:

Mπορείς μέσα από το corel να δημιουργήσεις υφή ξύλου από τα presets.

Vector μπορεί να γίνει με ειδικά προγράμματα όπως το capture (του corel) ή πολύ καλύτερα από το streamline της adobe. Σε γενικές γραμμές δεν δίνουν καλά αποτελέσματα και θέλουν αρκετή επεξεργασία μετά την μετατροπή.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης