Η ζωή και ο θάνατος του Καραβέλα

Μια περιοχή για όλα τα είδη της έντυπης και διαδικτυακής Λογοτεχνίας και των αγαπημένων μας Κόμικς.

Συντονιστές: cdhyper, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 28 Νοέμ 2008 00:30

"Η ζωή και ο θάνατος του Καραβέλα" είναι ένα βιβλίο που έχει γράψει ο νατουραλιστής-ρεαλιστής Κωνσταντίνος Θεοτόκης.

Το έχει διαβάσει κανείς? Ποια είναι η γνώμη σας εάν το έχετε διαβάσει? Προσωπικά, μας ανάγκασαν στο σχολείο μου να το διαβάσουμε και το σιχάθηκα με όλη την έννοια της λέξης. Άκουσα όμως πως είναι πολύ καλό βιβλίο που περνάει πολλά μηνύματα και μου κάνει εντύπωση που το βρήκα ανούσιο και αρκετά ξεπερασμένο.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Νοέμ 2008 15:39

φυσικο ειναι να το συχαθηκες αν το ειδες απλα σαν σχολικη εργασια
Κάθε βιβλιο οτι και να ειναι πρεπει να το Διαβαζεις σαν ενα κυνηγι θυσαυρου που ακομα και αν δεν βρεις τιποτα παλι κατι θα εχεις κερδισει από τα νεα νοηματα που θα Βρεις εκει
δες το σαν περιπετια και οχι σαν κατι αναγκαστικο

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 28 Νοέμ 2008 17:38

Δεν πιστεύω πως φταίει το ότι με ανάγκασαν τόσο πολύ. Και άλλα βιβλία όπως την Eroica και το 'Χριστός ξανασταυρώνεται" μας έβαλαν να διαβάσουμε και τα βρήκα εκπληκτικά.

Ρωτάω μήπως όντως το βιβλίο έκρυβε κάτι το τόσο φανταστικό όσο ακούγεται, που εγώ απλά απέτυχα να καταλάβω!

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 28 Νοέμ 2008 18:10

Δεν είναι από τα βιβλία που "κρύβουν" κάτι... Ό,τι έχουν να πουν το λεν ξεκάθαρα οι νατουραλιστές... Είναι ρεαλιστές με έμφαση στην αρνητική πλευρά των πραγμάτων / της κοινωνίας. :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες