Προβλημα με οθονη και xp

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aflex

Προβλημα με οθονη και xp

Δημοσίευση από Aflex » 30 Νοέμ 2008 17:57

Γεια σας.
Λοιπον περναω κατευθειαν στο θεμα μου.
Στο desktop PC που εχω επαθα ενα προβλημα και δε ξερω πως και γιατι. Το θεμα ομως δεν ειναι αυτο, αλλα το πως μπορω να το διορθωσω.

Καθε φορα που ανοιγω τα windows xp μου ανοιγουν κανονικα, βλεπω και το screen που κανει loading, αλλα μετα... τιποτα! Απλα μια μαυρη οθονη. Το pc λειτουργει κανονικα, αλλα εγω βλεπω ενα μαυρο τιποτα μπροστα μου!
Καποια στιγμη ενω βλεπω την μαυρη οθονη, παταω enter και ακουγεται απο τα ηχεια ο ηχος που κανουν τα windows οταν κανεις log in. Αρα καταλαβα πως αυτα δουλευουν μια χαρα. Η οθονη ομως συνεχιζει να δειχνει σκετο μαυρο.

Καμια ιδεα? Παιδια καιγομαι εχω φυλαξει μια εργασια εκει και πρεπει να την παραδωσω αυριο :(

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

ΥΓ. Ενας φιλος ειπε να μπω σε safe mode και να κοιταξω κατι με τον driver, αλλα δε πολυ καταλαβα τι να κανω. :-?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Προβλημα με οθονη και xp

Δημοσίευση από EneMe » 30 Νοέμ 2008 18:56

safe mode = πάτα το F8 όταν ξεκινούν τα windows κι επέλεξε από το μενού που θα βγάλει safe mode

Άβαταρ μέλους
Aflex

Προβλημα με οθονη και xp

Δημοσίευση από Aflex » 30 Νοέμ 2008 19:32

EneMe έγραψε:safe mode = πάτα το F8 όταν ξεκινούν τα windows κι επέλεξε από το μενού που θα βγάλει safe mode
Ναι αυτο το ξερω. Το παρακατω με τα drivers δεν ειχα καταλαβει.

Λοιπον το έλυσα το προβλημα μου. Και για όσους ακομα ισως εχουν τετοιο προβλημα, αυτο που εκανα ειναι να μπω safe mode και να κανω uninstall τους drivers που ειχα (nvidia στην προκειμενη περιπτωση). Μετα τους ξανα εκανα install με το cd-ακι τους και ολα μελι γαλα.

Ευχαριστω EneMe πάντως για το tip :wink:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Προβλημα με οθονη και xp

Δημοσίευση από deninho » 30 Νοέμ 2008 21:14

κάνε την καλή, κατέβασε από το site της nVidia τους τελευταίους, και ξαναμπές σε safe mode, κάνε απεγκατάσταση, και στο restart περνάς τους φρέσκους :wink:

Ή κάνουμε μια δουλειά ολοκληρωμένη, ή δεν την κάνουμε καθόλου :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες