δημιουργια Φορουμ

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
johnny02

δημιουργια Φορουμ

Δημοσίευση από johnny02 » 01 Δεκ 2008 21:45

Καλησπερα σε ολους.
Αυτο που θελω να κανω ειναι ενα φορουμ, κι ετσι ξεκινησα κατι στο forumation.gr με phpbb2.
Ομως κατα την διαδικασια εισαγωγης εικονας, εκτος που την εδειχνε ανιση σε διαφορετικες αναλυσεις της οθονης μου, προσπαθησα να δημιουργησω link με την εικονα μπαινοντας στον κωδικα , αλλα ενω στο preview δουλευει, στο κανονικο φορουμ οχι.
Καταλαβα λοιπον οτι δεν μπορω να βαλω links και διαφημισεις αργοτερα.Επισης η χωρητικοτητα ηταν 10mb και χρειαζοταν να πληρωσω για αυξηση καθως και πλεονεκτηματα που δεν ειχα.
Διαβαζοντας 2 μερες τωρα φορουμς, καταλαβα οτι το vbulletin θεωρειται το καλυτερο. Το βρηκα σπασμενο.
Δεν εχω γνωσεις απο sql, php κλπ.Λιγο κωδικα ξερω μονο.
1.Ποσο χωρο χρειαζομαι για ενα φορουμ? (σκληρο και ροης)
2.Με σπασμενο vbulletin θα εχω προβλημα?
3.Αν αγορασω 130 ευρω το vbulletin και τον χωρο 90, μηπως να το δωσω ολο σε εταιρεια με 320 ευρω? Δεν ξερω παρακατω αν με δυσκολεψει.
Συγνωμη για το κατεβατο, αλλα γεμισα αποριες 2 μερες τωρα και θεωρησα το site σας το πλεον αρμοδιο.

Ευχαριστω
johnny02

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

δημιουργια Φορουμ

Δημοσίευση από ThyClub » 01 Δεκ 2008 21:48

Κοίτα.. ανάμεσα σε σπασμένο Vbulletin και phpBB εγώ θα διάλεγα το phpBB που είναι και free και τα λεφτά θα τα χρησιμοποιούσα κάπως καλύτερα... πχ μια καμπάνια στο Google Adwords ή σε κάτι άλλο που θα βοηθούσε την καινούρια μου αρχή :wink:

mzindilis
Επικοινωνία:

δημιουργια Φορουμ

Δημοσίευση από mzindilis » 01 Δεκ 2008 22:07

Φίλε Johnny02. Υπάρχουν αρκετές εταιρείες hosting εκεί έξω, που με πολύ λίγα χρήματα θα σου προσφέρουν ένα πακέτο hosting που θα είναι αρκετό για το φόρουμ σου. Ας πούμε 1GB χώρος και 5GB κίνηση δεδομένων (bandwidth) το μήνα είναι καλά για ξεκίνημα.

Από αυτά τα πακέτα μπορείς να διαλέξεις κάποιο που θα έχει ενσωματωμένο το script Fantastico το οποίο μπορεί να κάνει την εγκατάσταση του φόρουμ για σένα.

Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις λεφτά για το vBulletin και ούτε βέβαια και να το βάλεις "σπασμένο", όταν υπάρχουν λογισμικά που προσφέρονται ελεύθερα, όπως το phpBB3, των οποίων τις δυνατότητες υποθέτω ότι - λόγω των πολλών σου ερωτήσεων - δεν έχεις εξερευνήσει παρά μόνο στο ελάχιστο.

Επίσης μην μπλέξεις με site δωρεάν παροχής φόρουμ. Προσωπικά είχα πολύ κακή εμπειρία, και όταν χρειάστηκε να μετακινήσω φόρουμ από τέτοιο site σε ανεξάρτητο σέρβερ, ανακάλυψα ότι κάνουν διάφορες ματσαράγκες στον κώδικα και στη βάση για να μη γίνεται ομαλά η μετάβαση.

Για ότι άλλο θέλεις ξαναρώτα.

Άβαταρ μέλους
johnny02

δημιουργια Φορουμ

Δημοσίευση από johnny02 » 02 Δεκ 2008 00:29

Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.
To site forumotion δεν μου εδινε ftp ωστε να τροποπιησω κατα τον τροπο πυ ηθελα το περιεχομενο. Τελικα βρηκα hosting και ανεβασα phpbb και θα το ψαξω εξονυχιστικα.
Κι εγω φοβαμαι τα freesites.
johnny02

Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

δημιουργια Φορουμ

Δημοσίευση από tempo » 02 Δεκ 2008 21:19

johnny02 έγραψε:Κι εγω φοβαμαι τα freesites.
και καλά κάνεις, παθών απο freesite πήρα domain και ησύχασα!
http://www.automotonet.com πραγματικές καταναλώσεις αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών όπως διαμορφώνονται απο τους οδηγούς
http://www.ipedia.gr online εγκυκλοπαίδεια με ερωτήσεις και απαντήσεις απο τους επισκέπτες

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες