OTE και Παλι ΟΤΕ

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

alexsoft

OTE και Παλι ΟΤΕ

Δημοσίευση από alexsoft » 09 Δεκ 2008 09:14

Connor MacLeod έγραψε:Ενα μεγαλο μπραβο στον ΟΤΕ λοιπον.
αν και δεν εχω καταλάβει πως γινετε μια δημόσια εταιρια να λειτουγει,και μαλιστα να θεωρείτε και η καλύτερη στον τομεα της....
1) Σαν λειτουργία ανθρώπινου δυναμικού δεν τα πάει και τόσο καλά, διότι ακόμη κάποιοι δεν έχουν ξεφύγει από το σύνδρομο του δημοσίου υπαλλήλου.

2) Είναι καλύτερη διότι έχει ιδιόκτητο δίκτυο. Και εδώ αρχίζει η μεγάλη απάτη από τους άλλους παρόχους. Δεν ξέρω τι γίνεται ακριβώς σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη αλλά στην επαρχία τουλάχιστο, ιδιόκτητο δίκτυο εννοούν την ενοικίαση ενός δωματίου μέσα στο κέντρο μεταφοράς του ΟΤΕ στο οποίο ναι μεν βάζουν δικά τους DSLAM αλλά κάνουν εκτρωπή τα data στο κέντρο μεταφοράς του OTE ώστε από αυτόν να δρομολογηθούν και να σταλθούν τα δεδομένα, καθώς μόνο ο ΟΤΕ έχει οπτικές ίνες. Ποιο ιδιόκτητο δίκτυο λοιπόν; αφού τα δεδομένα ταξιδεύουν στις οπτικές ίνες του ΟΤΕ.
Είναι δυνατό ο ΟΤΕ να δώσει περισσότερα στους ανταγωνιστές του από ότι θα έχει αυτός; ΟΧΙ.

3) Δέστε το χρόνο ενεργοποίησης μιας DSL σύνδεσης. 2-3 ημέρες στον ΟΤΕ, μήνας και βάλε στους άλλους παρόχους. Εάν είχαν ιδιόκτητο δίκτυο και δεν είχαν καμία σχέση με τις γραμμές του ΟΤΕ τότε θα έπρεπε και αυτοί, να ενεργοποιούν την γραμμή σε 2-3 ημέρες.

Συμπέρασμα... δυστυχώς, ο ΟΤΕ έχει και το μαχαίρι, έχει και το καρπούζι και μοιράζει το παιχνίδι όπως θέλει. Βέβαια έχει δώσει και σπόρους.... τουλάχιστο οι ιδιωτικές εταιρείες ας αξιοποιήσουν τους σπόρους αυτούς γιατί αλλιώς σίγουρα θα σβήσουν, όπως άλλωστε έγινε και με την Altec

Άβαταρ μέλους
Burned
Επικοινωνία:

OTE και Παλι ΟΤΕ

Δημοσίευση από Burned » 10 Δεκ 2008 18:50

Connor MacLeod έγραψε:Ενα μεγαλο μπραβο στον ΟΤΕ λοιπον.
αν και δεν εχω καταλάβει πως γινετε μια δημόσια εταιρια να λειτουγει,και μαλιστα να θεωρείτε και η καλύτερη στον τομεα της....
Δεν είναι ακριβώς δημόσια..
alexsoft έγραψε: 2) Είναι καλύτερη διότι έχει ιδιόκτητο δίκτυο. Και εδώ αρχίζει η μεγάλη απάτη από τους άλλους παρόχους. Δεν ξέρω τι γίνεται ακριβώς σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη αλλά στην επαρχία τουλάχιστο, ιδιόκτητο δίκτυο εννοούν την ενοικίαση ενός δωματίου μέσα στο κέντρο μεταφοράς του ΟΤΕ στο οποίο ναι μεν βάζουν δικά τους DSLAM αλλά κάνουν εκτρωπή τα data στο κέντρο μεταφοράς του OTE ώστε από αυτόν να δρομολογηθούν και να σταλθούν τα δεδομένα, καθώς μόνο ο ΟΤΕ έχει οπτικές ίνες. Ποιο ιδιόκτητο δίκτυο λοιπόν; αφού τα δεδομένα ταξιδεύουν στις οπτικές ίνες του ΟΤΕ.
Είναι δυνατό ο ΟΤΕ να δώσει περισσότερα στους ανταγωνιστές του από ότι θα έχει αυτός; ΟΧΙ.

3) Δέστε το χρόνο ενεργοποίησης μιας DSL σύνδεσης. 2-3 ημέρες στον ΟΤΕ, μήνας και βάλε στους άλλους παρόχους. Εάν είχαν ιδιόκτητο δίκτυο και δεν είχαν καμία σχέση με τις γραμμές του ΟΤΕ τότε θα έπρεπε και αυτοί, να ενεργοποιούν την γραμμή σε 2-3 ημέρες.

Συμπέρασμα... δυστυχώς, ο ΟΤΕ έχει και το μαχαίρι, έχει και το καρπούζι και μοιράζει το παιχνίδι όπως θέλει. Βέβαια έχει δώσει και σπόρους.... τουλάχιστο οι ιδιωτικές εταιρείες ας αξιοποιήσουν τους σπόρους αυτούς γιατί αλλιώς σίγουρα θα σβήσουν, όπως άλλωστε έγινε και με την Altec
2) Εδώ στην επαρχία πρόσφατα έφτιαξε μία (μόνο νομίζω) εταιρία δίκτυο και είναι διαθέσιμο σε ένα μέρος της πόλης

Γενικά , σιγά-σιγά κάτι γίνεται

3) Την δεύτερη φορά που έκανα σύνδεση adsl στον ΟΤΕ έκανε πάνω από εβδομάδα να την βάλει -και με τηλεφωνήματα ανα 2-3 μέρες..
The time is now, the place is here. Stay in the present. You can do nothing to change the past, and the future will never come exactly as you plan or hope for.
Burned forum - The best g(r)eek forum !!!
Chuck Norris facts

Άβαταρ μέλους
devilfw

OTE και Παλι ΟΤΕ

Δημοσίευση από devilfw » 15 Δεκ 2008 15:05

οταν ο οτε δημιουργησει ενα παγιο και για τηλεφωνια και για ιντερνετ και οχι οπως ειναι τωρα,τοτε θα τους πω εγω μπραβο. τωρα οχι...

Άβαταρ μέλους
spaniol

OTE και Παλι ΟΤΕ

Δημοσίευση από spaniol » 16 Δεκ 2008 12:21

Ο ΟΤΕ ειναι απατεωνας και τοσα χρονια μονοπολει,(μονο τωρα τα τελευτεα 3-4 χρονια καλα που μπηκαν και αλλες εταιριες) και μας προσφερει τις υπηρεσιες σε υπερβολικες τιμες! Η FORTHNET ειναι η εταιρια που εφερε το internet στην Ελλαδα για οσους δεν το ξερουν... και οι υπηρεσιες που προσφερει ειναι σε λογικες τιμες. Δεν αμφιβαλω οτι ο ΟΤΕ εχει το καλύτερο path way. Αλλα σε λιγο καιρο που θα εχει τελειοποιησει τις υπηρεσιες της η Forthnet(ακομα περναει καλωδια) τοτε θα δουμε τη θα κανει ο ΟΤΕ.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

OTE και Παλι ΟΤΕ

Δημοσίευση από EneMe » 16 Δεκ 2008 12:27

Ελπίζω η forthnet μετά την ολοκλήρωση της υλικής αναβάθμισης να προσλάβει και μερικά άτομα-γνώστες και να αναβαθμίσει το άθλιο-ανύπαρκτο helpdesk της... ;)

Άβαταρ μέλους
devilfw

OTE και Παλι ΟΤΕ

Δημοσίευση από devilfw » 16 Δεκ 2008 12:36

ετσι.....

nekys
Επικοινωνία:

OTE και Παλι ΟΤΕ

Δημοσίευση από nekys » 16 Δεκ 2008 16:06

Πάντως την forthnet δε την αλλάζω. Εχώ πολύ καλές ταχύτητες και 2-3 αποσυνδέσεις τον μηνα. Που και που κάνουν τίποτα αναβαθμίσεις στο routing και χάνω τους server μου στην γερμανία, αλλά δεν κρατάει πάνω από 5 λεπτά. Με την τηλεφωνική υποστήριξη δεν είχα πρόβλημα ποτέ, εκτός του χρόνου αναμονής, αν και έχω να τους τηλεφωνήσω από το καλοκαίρι.

Η εταιρία που μου έκανε πάντως εντύπωση για το θεαματικό comeback της, είναι η Tellas. Από μέτρια προς κακή, έχει γίνει αστέρι τους τελευταίους 2 μήνες. 0 προβλήματα. Να αλλάζανε και αυτά τα Siemens καλά θα ήταν.

Από εμπειρία ένα θα πω: Μακριά από Vivodi και LANNET.

Σε γενικές γραμμές πάντως δε με απογοητευέι το επίπεδο των "ενναλακτικών" παρόχων. Έχουν σοβαρευτεί αρκετά.

Και το αστείο είναι ότι είχα πρώτα ΟΤΕ ένα χρόνο και ήταν αίσχος. Έχει φτιάξει πολύ ο ΟΤΕ αλλά και οι υπόλοιποι είναι αξιόλογες επιλογές.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

OTE και Παλι ΟΤΕ

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 16 Δεκ 2008 17:07

Oλοκληρώθηκε η εγκατάσταση του πιλοτικού δικτύου WiMAX του ΟΤΕ στο Aγιον Όρος. Ήδη οι πρώτοι χρήστες έχουν συνδεθεί χρησιμοποιώντας το ασύρματο δίκτυο WiMAX για ευρυζωνική πρόσβαση.

Το πιλοτικό δίκτυο παρέχει υπηρεσίες ευρυζωνικότητας και ΙΡ τηλεφωνίας (VoIP). Η επίτευξη παροχής των υπηρεσιών αυτών πραγματοποιήθηκε σε μία περιοχή εξαιρετικά δυσπρόσιτη, με περιορισμένες υποδομές σε οδικά δίκτυα, μέσα μεταφοράς και μέσα επικοινωνιών, καθώς και με απουσία εγκατεστημένου δικτύου ηλεκτρικής ενέργειας.

Συνολικά, εγκαταστάθηκαν 6 σταθμοί βάσης με την εμβέλεια του δικτύου να φτάνει τα 50χλμ, καλύπτοντας την πλειοψηφία των Μονών και Σκητών του Αγίου Όρους, σε σχεδόν όλη την έκταση της Χερσονήσου.

Το δίκτυο WiMAX που έχει υλοποιηθεί έχει τη δυνατότητα μετάδοσης έως και 60 Mbps (αμφίδρομα). Οι σταθμοί βάσης WiMAX του ΟΤΕ εκπέμπουν στην φασματική ζώνη των 3,5 GHz που έχει απονεμηθεί στον ΟΤΕ από την ΕΕΤΤ.

Στην αρχική φάση λειτουργίας, που βρίσκεται σε εξέλιξη, έχουν ήδη συνδεθεί οι πρώτοι χρήστες τόσο στο Άγιον Όρος όσο και στη Νήσο Αμμουλιανή και την περιοχή της Ιερισσού με ασύρματη ευρυζωνική πρόσβαση. Επίσης, χρήστες στις Καρυές απολαμβάνουν υπηρεσιών ADSL μέσω του διασυνδεδεμένου στο WiMAX ειδικού εξοπλισμού (DSLAM). Μεταξύ των χρηστών των υπηρεσιών του δικτύου συγκαταλέγονται 6 μεγάλες Μονές, η Αθωνιάδα Σχολή, καθώς και η Ιερά Επιστασία της Αθωνικής Πολιτείας.

Τα μέχρι στιγμής συμπεράσματα από τη λειτουργία του δικτύου WiMAX στο Αγιον Όρος είναι ενθαρρυντικά αφού το σύστημα έχει λειτουργήσει απρόσκοπτα ακόμα και σε εξαιρετικά δυσμενείς καιρικές συνθήκες.

Παράλληλα με το δίκτυο WiMAX στο Αγιον Όρος, ο ΟΤΕ έχει εγκαταστήσει και αξιολογεί δύο ακόμη πιλοτικά συστήματα WiMAX, στην Ανατολική Αττική και την Ιπποκράτειο Πολιτεία, προκειμένου να δοθεί η δυνατότητα ευρυζωνικής πρόσβασης σε περιοχές που είτε δεν υπάρχει πρόσβαση με δίκτυο χαλκού είτε η πρόσβαση με το χάλκινο δίκτυο έχει μεγάλο μήκος και δεν επιτρέπει την παροχή ικανοποιητικών ταχυτήτων.
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=929936

Καμια αντίστοιχη κίνηση απο ιδιωτική εταιρία?
Η πάλι ο ΟΤΕ μονο?
Αλλα γιατι στους Monks?
:-?
Ας καναν μια beta Στην Athens. Στο Ορος βρηκαν να το κάνουν?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

OTE και Παλι ΟΤΕ

Δημοσίευση από hik-hok » 16 Δεκ 2008 17:12

κόνορα μήν αλλάξεις τον τίτλο του topic γιατί φαίνονται οι απαντήσεις των χρηστών "ξεκάρφωτες" .

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

OTE και Παλι ΟΤΕ

Δημοσίευση από cordis » 16 Δεκ 2008 17:20

βάλε τον παλιό τίτλο please...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
spaniol

OTE και Παλι ΟΤΕ

Δημοσίευση από spaniol » 16 Δεκ 2008 17:38

Ποιος ειναι ο ΟΤΕ?? Που μας καταχρεωνει με τις υπηρεσιες του, που προσφερει. Εχει καθυστεριση σημαντικα την αναπτηξη του internet στην Ελλαδα. Ακομα και η Βουλγαρια μας εχει ξεπερασει (προσφερει 54mbit σε εξεφτιλιστικες τιμες...) στη Γαλλια η οπτικη ινα φτανει ακομα και στο σπιτι του καθενος. Και εμεις εδω περα για ενα WiMax χαιρομαστε....

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

OTE και Παλι ΟΤΕ

Δημοσίευση από deninho » 16 Δεκ 2008 18:36

έχουν fiber to home σε όλη την επικράτεια, στη Γαλλία; Έχεις λινκ;

alexsoft

OTE και Παλι ΟΤΕ

Δημοσίευση από alexsoft » 16 Δεκ 2008 18:50

Μέσα σε 2 ημέρες μου ενεργοποίησε ο ΟΤΕ το ConnX 24MBps..

Για να μου κάνει την διακοπή η Forthnet έπρεπε να τους πάρω εγώ τηλέφωνο μετά από 1 μήνα περίπου και να τους τρίξω τα δόντια και να τους καταστήσω γνωστό ότι δεν πρόκειται να πληρώσω κανένα άλλο λογαριασμό τους. Τελικά την ίδια μέρα έγινε και η διακοπή.

τώρα με ConnX έχω πιάσει και 15MBps ενώ τόσους μήνες με την Forthnet δεν έπιασα ποτέ πάνω από 6-7 MBps.

Άβαταρ μέλους
devilfw

OTE και Παλι ΟΤΕ

Δημοσίευση από devilfw » 16 Δεκ 2008 19:26

alexsoft αυτο που λες ειναι σιγουρα πραγματικο; γιατι λες με αλλα λογια οτι ''τρεχεις'' με διπλασια ταχυτητα και μου φαινεται καπως......και γω Forthnet εχω και τρεχω με το πολυ 8MBps. αλλα μου ειπαν οτι απεχω πολυ απο τον οτε της περιοχης και δε προκειται να τα ξεπερασω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης