Τα νέα άρθρα μου δεν εμφανίζονται στις αναζητήσεις Google

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
PredGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PredGR » 05 Δεκ 2008 20:05

Καλησπέρα,

Σήμερα παρατήρησα ένα πολύ παράξενο πρόβλημα σχετικά με την ιστοσελίδα μου, Otherside.gr και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το τι θα μπορούσε να συμβαίνει.

Συγκεκριμένα παρατήρησα ότι από τις 28 Νοεμβρίου κι έπειτα, όσα άρθρα δημοσιεύω δεν εμφανίζονται στα αποτελέσματα του Google.. Αν κάνει κάποιος αναζήτηση με τους τίτλους ακριβώς, θα δει ότι όσα άρθρα μου εμφανίζει, εμφανίζονται μέσω άλλων πηγών που τυχόν έχουν δημοσιευθεί (digme.gr, bobit κλπ) αλλά δεν εμφανίζει την αυθεντική πηγή, δηλαδή το άρθρο στην ιστοσελίδα μου σαιτ μου.

Όσα άρθρα δημοσίευσα πριν από την συγκεκριμένη ημερομηνία εμφανίζονται κανονικότατα στην 1η ή 2η το πολύ σελίδα αποτελεσμάτων.

Τέλος να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ κανονικά αρχείο robots.txt καθώς επίσης το sitemap φαίνεται να λειτουργεί φυσιολογικά σύμφωνα με το Google Webmaster Tools... Και το Googlebot επισκέπτεται κανονικά το σαιτ, έχει 2.500 hits μέσα στον Δεκέμβριο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

mf_iii

Δημοσίευση από mf_iii » 05 Δεκ 2008 21:12

Δεν σου εχει κανει crawl ακομα το google την σελιδα σου απο την μερα που εβαλες αυτα τα αρθρα γιαυτο δεν στα εμφανιζει...

PredGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PredGR » 05 Δεκ 2008 21:54

Πάντα τα εμφάνιζε το πολύ μερικές ώρες μετά την δημοσίευση τους και τώρα έχει περάσει 1 εβδομάδα από το τελευταίο άρθρο που εμφάνισε.

Επιπλέον όπως είπα και παραπάνω το GoogleBot έχει ήδη 2.500 hits στην σελίδα μου μέσα στον Δεκέμβριο και πέρα από αυτό στο Google Webmasters Tools λέει ότι διάβασε το robots.txt πριν 21 ώρες, το sitemap χθες και στο web crawl γράφει: Last updated Dec 4, 2008.

@ lunarmedia: Αναφέρομαι στα άρθρα της ιστοσελίδας μου, http://www.otherside.gr/

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Δεκ 2008 22:06

Ypopteuomai oti ftaine ta snap shots pou exeis otan paei to mouse pano ston titlo tou kathe arthrou.. ta eixes panta h tora teleutaia ta evales?

PredGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PredGR » 05 Δεκ 2008 22:16

Το έχω εδώ και ένα 2μηνο περίπου..

mf_iii

Δημοσίευση από mf_iii » 05 Δεκ 2008 23:14

Χμ.. περιμενε τοτε ακομα μερικες μερες μηπως τα εμφανισει και βλεπουμε... Σε μενα σε μια σελιδα μια την εβγαζε στη πρωτη σελιδα αποτελεσματων μια την εξαφανιζε.. ο,τι ηθελε εκανε μεχρι που σταθεροποιηθηκε!

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 06 Δεκ 2008 12:15

Ta artha sou ta kanei index kanonika ( edw ena apo 5/12/08 ) kai grigora.

Gia to idio arthro pou ekana search to title tou sti Google se vgazei sti 3h thesh.

Genika einai ligo nwris gia na deis ti fteei.
- Isws fteei oti ta titles/URLs einai poli megala sta teleftea arthra (exw paratirisei oti de ta paei kala me megala URL)
- Akoma.. teleftea arxisa na paratirw pws de ta paei kala oute me URL tou tipou directory/subdirectory/...
Px. edw ( site:http://www.otherside.gr/page/ ) vlepw mono 4-5 pages indexed enw exeis poli perisoteres.

Ti tha sou protina egw..
Mikrotera title kai na vreis ena tropo ta teleftea articles na ta parousiazeis kai se mia alli selida ektos tou index (i sigkekrimeni selida prepei na exei link apo to index pros afti).
Allazeis poli grigora to content tou index sou kai isws den dineis oso xrono xriazete wste na ta kanei swsta index kai positioning.

Akoma kati pou de exw dei na to sizitane edw alla einai olo ena kai pio simantiko gia to SEO mia selidas einai to in-site linking.. diavase merika arthra (apo agglika site.. sta ellinika den iparxoun pola info xrisima kai swsta).

Genika to SEO einai piramatismos, empiria kai xronos kai oxi apla na anaparageis kai na iotheteis idees allwn.

M'aresei i selida sou.. sinexise :P

PredGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PredGR » 07 Δεκ 2008 12:40

Θα συνεχίσουμε, Thanks! :P

Στο θέμα μας, έχεις δίκιο πως τα κάνει index. Συγκεκριμένα αν βάλω στην σύνθετη αναζήτηση να ψάξει αποτελέσματα μόνο από otherside.gr και μόνο από τις 7 τελευταίες μέρες, μου βγάζει όλα τα άρθρα κανονικά ακόμη κι όσα δημοσιεύθηκαν πριν λίγες ώρες (εδώ)

Όταν όμως ψάξω κάποιο άρθρο χωρίς τον περιορισμό sitesearch=otherside.gr τότε δε μου τα βγάζει καθόλου. Και αυτό που ανέφερες ως παράδειγμα δεν εμφανίζεται, δείχνει το άρθρο μέσω abao.gr κλπ.

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν φταίνε τα titles/URLs, δεν έχω αλλάξει κάτι στον τρόπο που τα βάζω και μέχρι πριν 1 εβδομάδα δεν υπήρχε πρόβλημα. Επίσης αυτό που αναφέρεις με τα 4-5 indexed pages, τόσες είναι όλες κι όλες οπότε είναι οκ.

Οπότε το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι θέμα Positioning.. Αλλά και πάλι θα ήταν λογικό να τα βγάζει 3η σελίδα πχ.. Αυτό όμως δεν τα εμφανίζει καθόλου ακόμα κι αν βάλω ακριβώς τον τίτλο, βγάζοντας εντελώς άσχετα αποτελέσματα. Από δικά μου άρθρα εμφανίζει μόνο όσα δημοσιεύθηκαν πριν τις 28 Νοεμβρίου ή όσα έχουν περαστεί σε bobit, digme κλπ.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Δεκ 2008 14:09

αυτή την σελίδα http://www.freestuff.gr/lasttopics.php έχω κάνει εγώ για το πρόβλημα της μαζικής ενημέρωσης / ανανέωσης. Είναι βολικό και για τους επισκέπτες /μέλη που θέλουν να δουν μη τους έχει ξεφύγει κάτι.

σύνδεσμο προς αυτή την σελίδα έχω σε όλες τις σελίδες.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

PredGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PredGR » 07 Δεκ 2008 18:13

Υπάρχει αυτή η σελίδα που παρουσιάζονται τα τελευταία 5 άρθρα κάθε κατηγορίας, τα οποία μένουν αρκετές μέρες εκεί (και φυσικά έχω link προς αυτή την σελίδα απ'όλες τις υπόλοιπες).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες