Να την κάνουν ή να μην την κάνουν την δουλεια τους τελικα?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
lefterian
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefterian » 07 Δεκ 2008 17:27

Ενδιαφέροντα όσα ακούστηκαν, θα ήθελα να πω κι εγώ μερικά.

Κατ' αρχάς, δεν καταλαβαίνω αυτό που λέγεται, ότι "ο μικρός δεν ήταν αναρχικός". Αφού πήγαν εναντίον των αστυνομικών, άσκησαν μια κατ' εξοχήν 'αναρχική' πρακτική. Γιατί πήγαν δηλαδή; για να τους ληστέψουν; Προφανώς, αν δεν πήγαιναν να κάνουν ό,τι έκαναν δεν θα συνέβαινε τίποτε, αν και αυτή είναι μία περιττή εκλογίκευση τώρα...
Προφανώς ήταν η πρώτη 'αποστολή' του νεαρού. Εννοείται και δεν είναι ανάγκη να είναι κάποιος αναρχικός με 'ταμπέλα' για να συμμετέχει στις 'δραστηριότητές' τους. Είχα έναν φίλο Κνίτη, που πήγαινε και σε στέκι αναρχικών στην Πολυτεχνειούπολη, όπου τους έδειχναν βίντεο με βιντεοσκοπημένες βιοπραγείες αστυνομικών, εναντίων αναρχικών ή διαδηλωτών, για να τους εξάψουν το μίσος. Μάλλον κάτι τέτοιο είχε υποστεί και ο συγκεκριμένος.

Βεβαίως, δεν έχει νόημα αν ήταν αναρχικός ή όχι, είναι άνθρωπος και αυτό φτάνει.

Από την άλλη έχουμε και τους αστυνομικούς. Η σφαίρα στην καρδιά σίγουρα προκαλεί. Θα μπορούσε να τον πυροβολήσει αλλού ή, τέλος πάντων, να αποτρέψει αλλιώς τον κίνδυνο, αν αυτός όντως υπήρχε. Ακόμα, δεν νομίζω να το έκανε χωρίς λόγο, δηλαδή στα καλά καθούμενα τον πυροβόλησε; Τέτοιο πράγμα, δύσκολα να συμβεί.

Όσον αφορά τη ψυχολογία του αστυνομικού, θα πρέπει να καταλάβουμε, ότι όπως ο νεαρός είναι φίλος του Aflex, έτσι κι ο συγκεκριμένος αστυνομικός, μπορεί να ήταν φίλος του άλλου αστυνομικού που πριν από καιρό είχε φάει την τσεκουριά στο κεφάλι και κοιμόταν για αρκετούς μήνες (δεν ξέρω αν κοιμάται ακόμα). Ασφαλώς, 'εκπαιδεύεται' για να αντιδρά ψύχραιμα αλλά στη λογική 'να σώσω τον εαυτό μου'... Και μη ξεχνάμε, ότι οι αναρχικοί δεν φέρουν διακριτικά.

Τέλος, κανείς δεν έχει δικαίωμα να αφαιρέσει τη ζωή κανενός. Το περιστατικό με γέμισε θλίψη. Συνυπεύθυνοι είναι οι γονείς.

Ασφαλώς ζούμε σε μία 'κατεστραμένη χώρα' αλλά θα πρέπει να αφήσουμε κατά μέρος την... παθητική φωνή και να πούμε και ποιος την 'κατάστρεψε'.

Διάβασα στο μπολκ που παρέπεμψε ο alfex ότι ήταν 'δεμένη οικογένεια'. Επομένως ήξερε η μάνα που πάει το παιδί της;
Taurelilomёa-tumbalemorna Tumbaletaurёa Lomёanor
Παραμύθια για παιδιά! I will believe More than it seems Untame Lion

Άβαταρ μέλους
lefterian
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefterian » 07 Δεκ 2008 17:38

Φτου! με έποιασε ο οίστρος μου.
Κάτι τέτοια θέματα αντιμετοπίζονται από την ελληνική κοινωνία, τελείως αποσπασματικά, 'να τους πιάσουμε όλους να ησυχάσουμε'. Πότε θα ενδιαφερθεί η κοινωνία (ψιτ, εμείς!) για το τι οδηγεί τα παιδιά εκεί; Για να υπάρχουν τέτοια συμβάντα, κάπου κάνουμε λάθος. Θα αναρωτηθούμε, επιτέλους, το 'που';
Θα κάνουν οι γονείς τη δουλειά τους, ως 'γονείς'; Γιατί κάνουνε τα παιδιά; έτσι για γούστο; για να είναι η 'μαγκούρα' στα γεράματά τους; Και τελικά γίνονται καμουτσίκι και όχι μαγκούρα! Τι όραμα προσφέρει η κοινωνία μας; Να γίνεις παιδί μου έξυπνος, όμορφος και πλούσιος! Να πιάσεις λεφτά! Να παιρνάς καλά!
φτου μας! :x

Η ακαδημία τι κανει; οι αθάνατοι 'πανεπιστήμονες' έγιναν θνητοί! :evil:

δεν δικαιολογώ τους αναρχικούς.

Άβαταρ μέλους
lefterian
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefterian » 07 Δεκ 2008 17:43

Όλοι -ή σχεδόν όλοι, να μην αδικούμε μερικούς- είμαστε βολεμένοι.

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 07 Δεκ 2008 17:57

Συμφωνώ με τον Fiskilis την af τον EneMe τον Connor MacLeod και τον lunarmedia :wink:

Υ.Γ lefterian υπαρχει και το edit
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 07 Δεκ 2008 18:07

Το θέμα έχει πολλές οπτικές γωνίες. Τώρα που έχω πιο καθαρό μυαλό μπορώ να σκεφτώ και την μεριά των πολιτών που έχουν μαγαζάκια και τους καίγονται σε κάθε πορεία και τα βάζουν με τους αναρχικούς, τους ελάχιστους αστυνομικούς που κάνουν την δουλειά τους για το μεροκάματο και επειδή είναι οικογενειάρχες, τους ανθρώπους που απλά μένουν σε αυτές τις περιοχές.
Όμως όλοι αυτοί θα πρέπει να καταλάβουν πως και μαγαζιά ξαναφτιάχνουν, και λεφτά ξαναβρίσκουν και όλα φτιάχνονται για αυτούς. Τον gregory όμως δε μπορούμε να τον φέρουμε πίσω.
Και όχι δε σκέφτομαι την μεριά του αστυνομικού-τέρατος που πάτησε την σκανδάλη. Γιατι? Διότι πολύ απλά εμένα ο φίλος μου έφυγε, πάει, τέλος. Ενώ αυτός θα πάρει μεταθεσούλα για νυχτερινή βάρδια στην άλλη μεριά της αττικής. Και θα μου μιλήσετε για αυτοάμυνα? Από την στιγμή που πάει ο αστυνομικός σε τέτοια περιοχή γνωρίζει πως υπάρχουν γενικά ταραχοποιά στοιχεία. Ξέρει τις συνέπειες. Ξέρει την γνώμη τον ανθρώπων για το σήμα που φοράει. Και παρ'όλα αυτά πήγε. Και σκότωσε τον greg.

Συγνώμη αν πάω πολύ μακριά την βαλίτσα... Αλλα σκεφτήτε να γινόταν σε πρόσωπο δικό σας...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 07 Δεκ 2008 18:17

Aflex έγραψε: Και θα μου μιλήσετε για αυτοάμυνα? Από την στιγμή που πάει ο αστυνομικός σε τέτοια περιοχή γνωρίζει πως υπάρχουν γενικά ταραχοποιά στοιχεία. Ξέρει τις συνέπειες. Ξέρει την γνώμη τον ανθρώπων για το σήμα που φοράει. Και παρ'όλα αυτά πήγε..
Νομιζω οτι τα Εξαρχεια ειναι μεσα στο Ελληνικο Εδαφος και οπου Ελληνικο Εδαφος και Ελληνικος ΝΟΜΟΣ

Εκτος αν ειναι Αυτοδιοίκητο μερος τα Εξαρχεια και για να παει εκει ενας αστυνομικος που υπηρετει στο τμημα Εξαρχειων πρεπει να εχει παρει visa πριν απο καποια Πρεσβεια των Εξαρχειων ??

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 07 Δεκ 2008 18:23

απο οσο ξερω η πλαστικες σφαιρες δεν φτιαχτηκαν για να σκοτώνουν αρα ο αστυνομικος μπορει να μην ειχε την προθεση να το σκοτωσει και ουτε ηξερε ποσο χρονων ειναι και αν ειναι καλο παιδι ή οχι

ο ανθρωπος προσπαθουσε να προστατεψει το εαυτο του εσυ τι θα εκανες αν εβλεπες μια ομαδα να ερχετε κατα πανω σου και ας σκεφτουμε και την αλλη περιπτωση να πεθενε ο αστυνομικος οι πιο πολυ θα λεγαν "καλα τον καναν τον κολωμπατσο"

εγω ξερω οτι αμα ηταν μαζι σας και συμπεριφερονταν σαν κανονικος 15χρονος τωρα θα ζουσε και θα τον χαιροσασταν
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 07 Δεκ 2008 18:26

Δε πιάνεις το νόημα Άγγελε. Με το δίκιο σου. Δυστηχώς έχουμε διαφορετικές απόψεις πάνω στο θέμα και πάνω στον ελληνικό(με μικρό ε..., άλλο θέμα και αυτό) νόμο.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 07 Δεκ 2008 18:29

O gregory βρισκόταν στα εξάρχεια για να γιορτάσει την γιορτή του ΝΙΚΟΥ, κολλητού του και δικού μου φίλου. Ο ΝΙΚΟΣ ζει στα εξάρχεια, και ναι πάει και σε ιδιωτικό σχολείο. Μια χαρά παιδιά και τα δύο, κανονικά και καλά.
Ντροπή σου να λές πως δεν ήταν κανονικός.

http://www.youtube.com/watch?v=jwJZHcMolUA

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 07 Δεκ 2008 18:34

το εχω δει αυτο το video και απλα δεν σημαινει ΤΙΠΟΤΑ

οσο για τον νομο ειναι απλα τα πραγματα
Οποιου δεν του αρεσει ο νομος παει στην Ζουγκλα η σε μια αλλη χωρα
Αυτος ειναι ο νομος που υπαρχει εδω και δεκαδες χρονια και ενας πολιτης ειναι υποχρεωμενος να τον σεβεται

Για τις αλλαγες στους νομους υπευθυνη ειναι η βουλη και οι βουλευτες που
εκλεγει ο ελληνικος λαος και οχι ο οχλος και οι καθε λογης αρπαγμενοι

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 07 Δεκ 2008 18:36

συμφωνώ με φισκιλί.

Αγγλία ΗΠΑ άν βρίσεις αστυνομικό σε πυροβολάει.

Εδώ πρέπει η αστυνομία να γίνει αποτελεσμάτική. Όχι για το ουζερί. Να τους βλέπεις να να σέβεσαι.

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 07 Δεκ 2008 18:42

Aflex έγραψε:O gregory βρισκόταν στα εξάρχεια για να γιορτάσει την γιορτή του ΝΙΚΟΥ, κολλητού του και δικού μου φίλου. Ο ΝΙΚΟΣ ζει στα εξάρχεια, και ναι πάει και σε ιδιωτικό σχολείο. Μια χαρά παιδιά και τα δύο, κανονικά και καλά.
Ντροπή σου να λές πως δεν ήταν κανονικός.

http://www.youtube.com/watch?v=jwJZHcMolUA
και τοτε τι δουλεια ειχε στην συμπλοκη
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 07 Δεκ 2008 19:08

Δε μπορώ να καταλάβω τη λογική "τι ήθελε και βρισκόταν εκεί" ή γιατί προκαλεί τους αστυνομικούς. Δηλαδή τι θα μας πείτε ότι καλά να πάθει κιόλας; Ωραία, δεν είναι κάτι το φυσιολογικό να προκαλείς αστυνομικούς σύμφωνοι αλλά μην ξεχνάτε ότι είναι έφηβοι, οι περισσότεροι έφηβοι κάνουνε (κάναμε) μα$#%@ σε αυτή την ηλικία και πολλές φορές αρκετά ριψοκίνδυνες. Ο αστυνομικός, ο οποίος είναι εκπαιδευμένος και ενήλικος τι έκανε; Έβγαλε όπλο και άρχισε να πυροβολεί! Και μάλιστα αφού πάρκαρε "πλησίον αστυνομικής δύναμης" όπως διάβασα. Δηλαδή πήγανε 2 άτομα εναντίον 30 ατόμων, βγάλανε το όπλο και άρχισαν να πυροβολούν... ωραία. Οι άλλοι μπορεί να ήταν τρελοί, πάλι το ίδιο θα έκανε ο αστυνομικός;

"Να την κάνουν ή να μην την κάνουν την δουλεια τους τελικα?"-->Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να κάνουν τη δουλειά τους οι αστυνομικοί, δεν είναι η μοναδική λύση το να βγάλουν όπλο και να πυροβολούν! Υποτίθεται η δουλειά τους είναι να προστατεύουν... αποτελεσματικός δεν σημαίνει "σκοτώνω όποιον με βρίσει". Οι αστυνομικοί έχουν δύναμη, πρέπει να έχουν και την απαραίτητη υπευθυνότητα και την κατάλληλη εκπαίδευση για να ξέρουν να αντιμετωπίσουν τις καταστάσεις.

Για τα μαγαζιά πάλι γιατί δεν έκαναν τίποτα και τα άφησαν να καούνε (ενώ απ' ότι διάβασα υπήρξαν συμπλοκές στη διαδήλωση); Μου κάνει εντύπωση πώς έγινε κατευθείαν όλο αυτό με τις φωτιές μετά από το ατυχές συμβάν, λες και το κάνανε επίτηδες οι αστυνομικοί για να αγανακτήσουν οι καταστηματάρχες και να τα βάλουν με όσους διαδηλώνανε...
Παρόλα αυτά δε μπορώ να καταλάβω τη λογική του ότι η περιουσία και τα χρήματα έχουν μεγαλύτερη σημασία από τη ζωή κάποιου. Για μένα την ευθύνη την έχει ο αστυνομικός 100%, ούτε η οικογένεια ούτε ο έφηβος.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 07 Δεκ 2008 19:45

Kainourios έγραψε:Δε μπορώ να καταλάβω τη λογική "τι ήθελε και βρισκόταν εκεί" ή γιατί προκαλεί τους αστυνομικούς. Δηλαδή τι θα μας πείτε ότι καλά να πάθει κιόλας; Ωραία, δεν είναι κάτι το φυσιολογικό να προκαλείς αστυνομικούς σύμφωνοι αλλά μην ξεχνάτε ότι είναι έφηβοι, οι περισσότεροι έφηβοι κάνουνε (κάναμε) μα$#%@ σε αυτή την ηλικία και πολλές φορές αρκετά ριψοκίνδυνες. Ο αστυνομικός, ο οποίος είναι εκπαιδευμένος και ενήλικος τι έκανε; Έβγαλε όπλο και άρχισε να πυροβολεί! Και μάλιστα αφού πάρκαρε "πλησίον αστυνομικής δύναμης" όπως διάβασα. Δηλαδή πήγανε 2 άτομα εναντίον 30 ατόμων, βγάλανε το όπλο και άρχισαν να πυροβολούν... ωραία. Οι άλλοι μπορεί να ήταν τρελοί, πάλι το ίδιο θα έκανε ο αστυνομικός;

"Να την κάνουν ή να μην την κάνουν την δουλεια τους τελικα?"-->Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να κάνουν τη δουλειά τους οι αστυνομικοί, δεν είναι η μοναδική λύση το να βγάλουν όπλο και να πυροβολούν! Υποτίθεται η δουλειά τους είναι να προστατεύουν... αποτελεσματικός δεν σημαίνει "σκοτώνω όποιον με βρίσει". Οι αστυνομικοί έχουν δύναμη, πρέπει να έχουν και την απαραίτητη υπευθυνότητα και την κατάλληλη εκπαίδευση για να ξέρουν να αντιμετωπίσουν τις καταστάσεις.

Για τα μαγαζιά πάλι γιατί δεν έκαναν τίποτα και τα άφησαν να καούνε (ενώ απ' ότι διάβασα υπήρξαν συμπλοκές στη διαδήλωση); Μου κάνει εντύπωση πώς έγινε κατευθείαν όλο αυτό με τις φωτιές μετά από το ατυχές συμβάν, λες και το κάνανε επίτηδες οι αστυνομικοί για να αγανακτήσουν οι καταστηματάρχες και να τα βάλουν με όσους διαδηλώνανε...
Παρόλα αυτά δε μπορώ να καταλάβω τη λογική του ότι η περιουσία και τα χρήματα έχουν μεγαλύτερη σημασία από τη ζωή κάποιου. Για μένα την ευθύνη την έχει ο αστυνομικός 100%, ούτε η οικογένεια ούτε ο έφηβος.
Έτσι μπράβο. Και είχα αρχίσει να ανησυχώ λίγο για το εάν θα είχα κάποιον που να εκφράζει και την δική μου άποψη. Σ' ευχαριστώ που εξέφρασες την άποψη σου. Εγώ δε τα πάω τόσο καλά με τον λόγο.

Και όσοι άπιστοι θωμάδες συνεχίζουν να ζουν στον κόσμο τους, τώρα άρχισαν οι ειδήσεις. Και όσοι πάλι δεν πιστεύουν τόσο στα μέσα ας κοιτάξουν και άλλες οπτικές γωνίες ( http://athens.indymedia.org/ ).

Και το γεγονός των πορείων και διαδηλώσεων και καταστροφής του κέντρου δε μπορεί να υποσκιάσει τον θάνατο του gregory. ελεος

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 07 Δεκ 2008 21:00

Ρε τι είναι αυτά που διαβάζω...

Λοιπόν μερικά σχόλια...

01) Αν μπορούσα θα είχα κάνει edit σε μερικά σχόλια...

02) Aflex είσαι πολύ μικρός ακόμα για να κρίνεις κοινωνίες κτλ κτλ κτλ... Είσαι μόλις 16 και έχεις πολλά να μάθεις για το τι θα πει "κανονικός" και για το αν η αστυνομία χρειάζεται ή όχι...

03) Gaucho, στις ΗΠΑ υπάρχουν 17.000 νεκροί από όπλο κάθε χρόνο, μην φτάνουμε και στα άκρα να παρακαλάμε για παράλογη αστυνόμευση...

04) Οι αστυνομικοί είναι άνθρωποι και κάνουν λάθη... Το πιθανότερο είναι να πανικοβλήθηκε και να πυροβόλησε. Απλά το παλικάρι ήταν σε λάθος σημείο την λάθος στιγμή...

05) Kainourgios, είναι εύκολο να σουτάρουμε την ευθύνη αλλού... Σαφώς και φταίει και ο αστυνομικός αλλά σαφώς φταίει και ο έφηβος, και η κοινωνία και οι γονείς... Φταίει ο μπάτσος, φταίει ο μπάτσος... έλεος δλδ... Και το άλλο σου σχόλιο τι είναι??? Κατηγορείς την αστυνομία για εμπρησμό???

Ως συνήθως οι απόψεις μου είναι προσωπικές και όποιος έχει αντίρρηση καλώς την έχει...

Για μένα αυτό το θέμα πρέπει να κλειδωθεί και να σταματήσει όποιος διάλογος...

Καταντήσαμε το Τεχνολογικό φόρουμ πάνελ ειδήσεων με μόνες πηγές πληροφορίας ό,τι έχει ακούσει ο καθένας...

Αυτά τα ολίγα...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες