Whoiz.gr: Ένα απλό εργαλείο για αναζήτηση domain names

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
gsake77

Δημοσίευση από gsake77 » 08 Δεκ 2008 14:29

To Whoiz.gr είναι ένα απλό και εύχρηστο εργαλείο για αναζήτηση διαθεσιμότητας Ελληνικών και διεθνών domain names.

H πρώτη δοκιμαστική έκδοση (Beta 0.1) βγήκε στον αέρα σήμερα 8/12, κατά συνέπεια πρατηρήσεις, σχόλια και αναφορά σφαλμάτων είναι κάτι περισσότερο από ευπρόσδεκτα...

Εικόνα

Η επόμενη έκδοση (Beta 0.2) εκτός διορθώσεων θα είναι διαθέσιμη για mobile devices.

www.whoiz.gr

hope you enjoy it... :)

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από The Razor » 08 Δεκ 2008 17:41

Ομορφο, minimal, εύχρηστο και κυρίως κάνει τη δουλειά του...
Αυτα... :)

edit: καλύτερα να μην βάζεις χαρακτηρισμούς για την δικη σου ιστοσελίδα στον τιτλο!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Δεκ 2008 18:33

ποιά εταιρεία είναι από πίσω;

πως μας διασφαλίζεις ότι δεν καταγράφεις τα domain που ψάχνουμε για να τα καταχωρίσεις για τον εαυτό σου;

απρόσωπο, ανώνυμο, πως να το επιστεφτώ; μιας και δε ψάχνω για crackz, αλλά για domains για εμπορική εκμετάλλευση.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

gsake77

Δημοσίευση από gsake77 » 09 Δεκ 2008 00:51

cordis έγραψε:ποιά εταιρεία είναι από πίσω;

πως μας διασφαλίζεις ότι δεν καταγράφεις τα domain που ψάχνουμε για να τα καταχωρίσεις για τον εαυτό σου;

απρόσωπο, ανώνυμο, πως να το επιστεφτώ; μιας και δε ψάχνω για crackz, αλλά για domains για εμπορική εκμετάλλευση.
Οι απορίες είναι εύλογες τις οποίες θα τις εξέφραζε ο οποισδήποτε γι' αυτό επισπεύσαμε την υλοποίηση των αντίστοιχων ενοτήτων (Ποιοι είμαστε, Προστασία Δεδομένων, κτλ - www.whoiz.gr) για να μην δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις. Ελπιζω να το σώσαμε...

Λίγα λόγια παραπάνω για το whoiz.gr,... το οποίο αποτελεί την πρώτη από μια σειρά υπηρεσιών που σκοπό έχουν να προσφέρουν στους χρήστες του διαδικτύου "έξυπνα" και καινοτόμα εργαλεία για την αναζήτηση/καταχώρηση και διαχείριση Domain Names.

Το whoiz.gr είναι η πιο απλή από όλες τις υπηρεσίες, η οποία αν και σε Beta έκδοση βγήκε στον αέρα πρώτη, ελπίζουμε να αρέσει και να φανεί χρήσιμη,... :)

gsake77

Δημοσίευση από gsake77 » 09 Δεκ 2008 01:14

The Razor έγραψε:Ομορφο, minimal, εύχρηστο και κυρίως κάνει τη δουλειά του...
Αυτα... :)

edit: καλύτερα να μην βάζεις χαρακτηρισμούς για την δικη σου ιστοσελίδα στον τιτλο!
Thanx!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Δεκ 2008 01:30

Έτσι, γιατί αν διαβάσεις κι άλλες συζητήσεις σε αυτήν την περιοχή τα πράγματα στα domains είναι πολύ πονηρά στην Ελλάδα, αλλά και όχι μόνο.

Εγώ προσωπικά δε κάνω howis πουθενά εκτός των 3ον εταιρειών που έχω επιλέξει να έχω τα domains μου.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

gsake77

Δημοσίευση από gsake77 » 13 Δεκ 2008 00:21

Εικόνα

H Beta 0.4 έκδοση του Whoiz.gr είναι στο αέρα.

Tο βασικό feature της έκδοσης είναι η υποστήριξη Mobile Device!!

Αν έχετε οποιοδήποτε mobile device και βρεθείτε σε χώρο με WiFi, δοκιμαστε το και στείλτε εντυπώσεις...

thanks

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 13 Δεκ 2008 12:11

Βάλτε jquery είναι πιο ελαφριά !!!
Καλή επιτυχία στο νέο project
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

gsake77

Δημοσίευση από gsake77 » 13 Δεκ 2008 13:40

fiskilis έγραψε:μπορω να ρωτησω ποιο ειναι το κερδος σου προσφερωντας μια τετοια υπηρεσια ??
Λοιπόν από αυτή την υπηρεσία κέρδος δεν υπάρχει, η ιδέα είναι να δημιουργηθεί μια απλή υπηρεσία όπου εμείς που ασχολούμαστε με Domains να μπορούμε ανά πάσα στιγμή να κάνουμε ένα whois.

Το πρόβλημα προέκυψε αρχικά σε εμάς όταν βρισκόμασταν σε ραντεβού για κάποιο web project και δεν είχαμε τη δυνατότητα να δούμε αν κάποιο domain είναι ελεύθερο ή όχι, σε όποιον του έχει τύχει καταλαβαίνει...

Ωστόσο για να μην δημιουργηθούν υποψίες σχετικά με το "δεν υπάρχει κέρδος...", αυτή η απλή υπηρεσία είναι μέρος πιο μεγάλου project, το οποίο έχει σχέση φυσικά με Domain Names.

Ελπίζω να σας τα παρουσιάσω σύντομα σε αυτό το forum...

---

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 13 Δεκ 2008 13:45

εγω αν ειμαι σε καποια συζητηση και θελω να τσεκαρω ενα domain παω εκει που αγοραζω τα domain μου να ψαξω ξερωντας αν γινει καμια στραβη ποιον να κυνηγησω

gsake77

Δημοσίευση από gsake77 » 13 Δεκ 2008 14:32

fiskilis έγραψε:εγω αν ειμαι σε καποια συζητηση και θελω να τσεκαρω ενα domain παω εκει που αγοραζω τα domain μου να ψαξω ξερωντας αν γινει καμια στραβη ποιον να κυνηγησω
Είναι φυσιολογικό ότι το πιο σημαντικό πράγμα είναι η εμπιστοσύνη, ιδίως όταν έχεις να κάνεις με projects.

Αυτό που περνάει από το χέρι μας είναι να βάλουμε αναλυτικές πληροφορίες στο "Ποιοί Είμαστε" και "Πολιτική Προστασίας Δεδομένων", το αμέσος επόμενο είναι να γνωριστούμε από κοντά :)

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 13 Δεκ 2008 15:53

Rapid-eraser έγραψε:Βάλτε jquery είναι πιο ελαφριά !!!
Καλή επιτυχία στο νέο project
einai agorasmeno script.. den nomizo oti tha mporesoun na prosarmosoun jquery epano tou.. 8)

Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 13 Δεκ 2008 21:17

gsake77 έγραψε:
fiskilis έγραψε:μπορω να ρωτησω ποιο ειναι το κερδος σου προσφερωντας μια τετοια υπηρεσια ??
....

Το πρόβλημα προέκυψε αρχικά σε εμάς όταν βρισκόμασταν σε ραντεβού για κάποιο web project και δεν είχαμε τη δυνατότητα να δούμε αν κάποιο domain είναι ελεύθερο ή όχι, σε όποιον του έχει τύχει καταλαβαίνει...

.....

---
Aσε ρε αγαπητε μου φιλε, μονο που ειπες αυτο φανηκε οτι κρυβεις πραματα σε οσα ελεγες στην αρχη που σχεδον φαινοντουσαν πειστικα.

Δηλαδη το whois του .gr δε σας εδινε τη δυνατοτητα ; γιατι σε εμας που μας τυχαινε απο τη μπιαφρα αυτο βαζαμε και δε μας χαλαγε καθολου. Η μηπως θα μας πεις οτι δεν ειχατε τη δυνατοτητα να "δειτε" και να διαβασετε τον κωδικο απο τον ελεγχο ασφαλειας επειδη το ραντεβου ηταν "τυφλο" .. ;

Λοιπον μονος σου το εκανες φως φαναρι με το επιχειρημα που προεβαλλες, τωρα δεν ξερω τι κρυβεται, logging; να το κανεις γνωστο το site και σε 2ο χρονο αργοτερα να του προσθεσεις να βγαζει επιλογη ετοιμη για κατοχυρωση και hosting δεν ξερω.. μολις το εκανες υποπτο.

Επισης τα κειμενα με προστασιας δεδομενων κτλπ δε μας λενε κατι επειδη μπηκανε απο αντιγραφη και αλλαγη ή εστω κι απο παρθενικη συνταξη. Δεν πιστοποιει το οτιδηποτε.

Τελος παντων, οποιος θελει να βλεπει διαθεσιμοτητα των .gr domains με σχετικη ασφαλεια, μπορει να μπαινει στο https://grweb.ics.forth.gr/whois_el.jsp , ακομα κι αν βρισκεται και σε ραντεβου...

Παντως ειλικρινα αν δεν εγραφες αυτο το πραμα με τα ραντεβου θα συνεχιζα να το βλεπω καλοπροαιρετα.

ΥΓ: Mobile Device .. Wifi μπορουμε επισης να το δοκιμασουμε απο εκει; huh? υπηρχε περιπτωση να μη μπορουμε δηλαδη;

gsake77

Δημοσίευση από gsake77 » 14 Δεκ 2008 02:37

leopold έγραψε:
gsake77 έγραψε:
....

.....

---
Aσε ρε αγαπητε μου φιλε, μονο που ειπες αυτο φανηκε οτι κρυβεις πραματα σε οσα ελεγες στην αρχη που σχεδον φαινοντουσαν πειστικα.

Δηλαδη το whois του .gr δε σας εδινε τη δυνατοτητα ; γιατι σε εμας που μας τυχαινε απο τη μπιαφρα αυτο βαζαμε και δε μας χαλαγε καθολου. Η μηπως θα μας πεις οτι δεν ειχατε τη δυνατοτητα να "δειτε" και να διαβασετε τον κωδικο απο τον ελεγχο ασφαλειας επειδη το ραντεβου ηταν "τυφλο" .. ;

Λοιπον μονος σου το εκανες φως φαναρι με το επιχειρημα που προεβαλλες, τωρα δεν ξερω τι κρυβεται, logging; να το κανεις γνωστο το site και σε 2ο χρονο αργοτερα να του προσθεσεις να βγαζει επιλογη ετοιμη για κατοχυρωση και hosting δεν ξερω.. μολις το εκανες υποπτο.

Επισης τα κειμενα με προστασιας δεδομενων κτλπ δε μας λενε κατι επειδη μπηκανε απο αντιγραφη και αλλαγη ή εστω κι απο παρθενικη συνταξη. Δεν πιστοποιει το οτιδηποτε.

Τελος παντων, οποιος θελει να βλεπει διαθεσιμοτητα των .gr domains με σχετικη ασφαλεια, μπορει να μπαινει στο https://grweb.ics.forth.gr/whois_el.jsp , ακομα κι αν βρισκεται και σε ραντεβου...

Παντως ειλικρινα αν δεν εγραφες αυτο το πραμα με τα ραντεβου θα συνεχιζα να το βλεπω καλοπροαιρετα.

ΥΓ: Mobile Device .. Wifi μπορουμε επισης να το δοκιμασουμε απο εκει; huh? υπηρχε περιπτωση να μη μπορουμε δηλαδη;
Φίλτατε leopold αναφέρω πάλι τα χαρακτηριστικά του whoiz.gr,

1. είναι απλο και γρήγορο
2. είναι διαθέσιμο από mobiles devices (cell phones, pda, ...)

και ακόμα 1-2 ακόμα features που θα υλοποιηθούν σύντομα

Όταν βρίσκεσαι σε ένα χώρο, έστω στα flo cafe (χωρίς να έχεις μαζί σου laptop) πόσα site σου επιτρέπουν να κάνεις ένα whois από το κινητό σου και να βρεις μια διαθεσιμότητα? -δοκίμασε από εδώ http://mobilerunner.wap3.net/emu_wap3/p/wap3/?mode=PDA

Είπες ότι: "...μονος σου το εκανες φως φαναρι με το επιχειρημα...κτλ κτλ ...μολις το εκανες υποπτο...κτλ κτλ" Ήδη σε δύο post έχει αναφερθεί ότι: "το whoiz.gr,... αποτελεί την πρώτη από μια σειρά υπηρεσιών που σκοπό έχουν να προσφέρουν στους χρήστες του διαδικτύου "έξυπνα" και καινοτόμα εργαλεία για την αναζήτηση/καταχώρηση και διαχείριση Domain Names."

Τώρα αν ο προβληματισμός σου είναι το αν σε 6-9 μήνες θα βάλουμε ένα banneraki ή όχι, η απάντηση είναι οτι ενδεχομένως να βάλουμε.

Δεν έχω σκοπό να σε πείσω για οτιδήποτε, ούτε να έρθω σε αντιπαράθεση πόσο μάλλον βέβαια να σε ειρωνευτώ, αλλά δεν μπορεί πίσω από κάθε υπηρεσία σχετική με domains να κρύβονται μυστικά σενάρια και θεωρίες συνομωσίας...

Το www.whoiz.gr είναι ένα απλό εργαλείο, δυστυχώς δεν απευθύνεται στο ευρύ κοινό, αλλά σε αυτούς που ασχολούνται με web και domains.

Aνάλογα εργαλεία υπάρχουν 10αδες σε .com πλέον υπάρχει και ένα στο .gr

-

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης