[Solved] Canon EOS 450D Kit + Accessories

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 09 Δεκ 2008 13:40

Καλησπέρα σας!

Εδώ και πολύ καιρό ψάχνω για μια φωτογραφική ικανοποιητικών, για την αξία της, επιδόσεων και κατέληξα στην Canon EOS 450D (standard) και θα ήθελα λίγη βοήθεια, όσον αφορά στα περαιτέρω accessories. Αρχικά, στην καλύτερη τιμή την βρήκα εδώ, μαζί με τους φακούς EF-S 15-55 IS & EF-S 55-250 IS της Canon:

Canon EOS 450D Kit + EF-S 18-55 IS & EF-S 55-250 IS

Στη συνέχεια, πιο συμφέρουσα βρήκα την παρακάτω κάρτα μνήμης:

SanDisk 8GB SDHC Card UltraII 15MB/s

Επιπλέον, ένα φιλτράκι για την προστασία του φακού, πιστεύω να χρειαστεί:

Hoya UV HMC 58 Lens Filter

Τέλος, (εδώ που είναι και η απορία) δεν έχω βρει ακόμη την κατάλληλη θήκη/τσάντα που να χωράει τη μηχανή αυτή + τους δύο φακούς.* Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάτι; :idea:

Ευχαριστώ πολύ, προκαταβολικά! :wink:

EDIT: * Εδώ ξέχασα να επισημάνω ότι θέλω να είναι όσο μικρότερη γίνεται και, εάν δυνατόν, να χωράει μόνον αυτά, δεν σκοπεύω να πάρω τίποτα επιπλέον, οπότε χώροι για μπαταρίες, άλλες κάρτες κ.λπ. δεν μου είναι απαραίτητοι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tasos-21 την 26 Ιούλ 2009 02:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 09 Δεκ 2008 14:17

tasos-21 έγραψε:EDIT: * Εδώ ξέχασα να επισημάνω ότι θέλω να είναι όσο μικρότερη γίνεται και, εάν δυνατόν, να χωράει μόνον αυτά, δεν σκοπεύω να πάρω τίποτα επιπλέον, οπότε χώροι για μπαταρίες, άλλες κάρτες κ.λπ. δεν μου είναι απαραίτητοι.
Καλά, έτσι να λες, μπας και το πιστέψεις :P

Για δεν κοιτάς και σε nikon d80 μεριά?

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 09 Δεκ 2008 15:18

deninho έγραψε:Καλά, έτσι να λες, μπας και το πιστέψεις :P
Όχι, είναι σίγουρο αυτό (το ότι δεν θέλω άλλα εξαρτήματα). Και να χρειαστώ δηλαδή το πολύ καμιά κάρτα μνήμης, η οποία μπαίνει και στην τσέπη. Εγώ θέλω χονδρικά κάτι...
deninho έγραψε:Για δεν κοιτάς και σε nikon d80 μεριά?
Καιρό συγκρίνω φωτογραφικές και κατεληξα σε αυτήν, για διάφορους λόγους, ένας εκ των οποίων είναι και οι φακοί της Canon. Επίσης, η Nikon D80 έχει λιγότερα MegaPixels, αλλά και μικρότερη οθόνη.

Εσύ έχεις κάτι να προτείνεις;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 09 Δεκ 2008 18:03

tasos-21 έγραψε:Όχι, είναι σίγουρο αυτό (το ότι δεν θέλω άλλα εξαρτήματα). Και να χρειαστώ δηλαδή το πολύ καμιά κάρτα μνήμης, η οποία μπαίνει και στην τσέπη. Εγώ θέλω χονδρικά κάτι...
Καλά, έτσι να λες :P

Εσύ έχεις κάτι να προτείνεις;
Nikon d80? :P Αρκετά καλύτερη από την entry level 450D (που όταν την χάζευα σε ένα κατάστημα μου φάνηκε αρκετά ψεύτικη σε σχέση με την προηγούμενη, την 400D) Και σχετικά φτηνή (για αυτά που προσφέρει) Τα πολλά mp δεν είναι κατ'ανάγκη καλό πράγμα (μπορεί να αυξάνουν τον οπτικό θόρυβο), ενώ και η μεγάλη οθόνη δεν είναι τελείως απαραίτητη σε μια dSLR.

Όταν λες για τους φακούς της Canon, εννοείς την σειρά L? :P Γιατί μόνο για αυτή τη σειρά πας καρφωτός σε Canon :P

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 09 Δεκ 2008 18:22

Εννοούσα κάτι σε θήκη να προτείνεις. Εγώ πάντως που την είδα μου φάνηκε καλή.

Όσον αφορά στους φακούς, η Canon έχει πολύ μεγάλη γκάμα και η σειρά L που αναφέρεις είναι κορυφή!

Επίσης, για την Canon EOS 450D είμαι 99,9% σίγουρος (το άλλο 0,1% είναι σε περίπτωση που αποσυρθεί από την αγορά, όταν θα την πάρω - κατά το Πάσχα με καλοκαιράκι, γιατί το budget δεν είναι και στα καλύτερά του :-? ).

Επιπλέον, θεωρώ πλεονέκτημα μια μεγάλη, καθαρή οθόνη, διότι δεν είναι και κουραστική, αλλά και έχει και πιο ωραίο μενού (από άποψη ρυθμίσεων - δεν κοιτάω εμφάνιση). Από εμφάνιση, είναι λίγο πιο όμορφη η Canon, αν και όλες οι DSLR άσχημες είναι :lol: .

Θήκη ή τσάντα ψάχνουμε! :oops:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 09 Δεκ 2008 18:58

Μπααα, το μενού της Νίκον είναι καλύτερο - πληρέστερο. Στο λέω, κι ας έχω Canon.

Η οθόνη, σου χρειάζεται μόνο για να βλέπεις τις ρυθμίσεις, και μια πρόχειρη ματιά αν βγήκε όπως τη θες η φωτογραφία. Ακόμη κι αν έχεις Liveview δε θα το χρησιμοποιήσεις, παρά μόνο σε macro καταστάσεις με τρίποδο

Μέχρι το πάσχα, πάντως, έχεις καιρό για να αλλάξεις γνώμη :P Αν θες canon, πάντως, πήγαινε για την 40d

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 09 Δεκ 2008 19:07

Κατ' αρχήν, να σ' ευχαριστήσω που ασχολείσαι με το θέμα.

Με τη 40D ακριβαίνουν πολύ τα πράγματα... :-? Δεν είμαι για τέτοια απ' τα 15. Αν ασχοληθώ κάπως πιο επαγγλματικά στο μέλλον, ίσως το βλέπουμε και για Canon EOS 1Ds Mark III (το βλέεεεεεεπουμε, από μακριάαααααα... :lol: ).

Ένας εππλέον λόγος που δεν επιλέγω πολύ ακριβή, π.χ. μία με 900€, είναι γιατί θέλω να έχω και λίγο χώρο εντός του budget και για διάφορα πρόσθετα (τσάντες, μνήμες, φακούς κ.ο.κ.).

ΑΣΧΕΤΟ: Εσύ ποια Canon έχεις; Είσαι ευχαριστημένος; Είχες ποτέ Nikon;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 09 Δεκ 2008 19:52

EOS 400d. Πέρα από την άσχημη διαχείρηση στον οπτικό θόρυβο, είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Αν είχα επιλογή να πάρω τώρα low budget dSLR θα έπαιρνα την D80 της Nikon. Ουσιαστικά με την d80 και ένα καλό πρόγραμμα μετατροπής των RAW σε jpg (όπως πχ το DxO Optics ή το PhaseOne CaptureOne) μέχρι και 800ISO δεν βλέπεις θόρυβο (πολύ σημαντικό)

Όσον αφοά στην τσάντα, εγώ την μηχανή την βάζω μέσα σε ένα μαλακό και χοντρό πανί σαν κι αυτό και τη βάζω στην κλασσική τσάντα πλάτης που έχω μαζί με τα βιβλία και τις σημειώσεις από τη σχολή. Φυσικά προσέχω, αλλά ένα μήνα τώρα που το κάνω αυτό, δεν έχει πάθει τπτ :)

Κατά τα άλλα, επειδή μάλλον δε θα σε καλύπτει ως ιδέα, και το καταλαβαίνω, ούτε εμένα μ'άρεσε στην αρχή :P, μπες στον www.lowepro.com και δες τι υπάρχει :)

Αυτό που σου λέω ότι θα πάρεις κι άλλα πράγματα, το πιστεύω. Αργότερα, όταν θα δεις ότι ο τηλεφακός δε σε καλύπτει από άποψη φωτεινότητας, θα ψαχτείς για άλλον. Ή αν δεις ότι σ'αρέσει η φωτογραφία λουλουδιών ή εντόμων θα ψαχτείς για μακρο. Αν σ'αρέσει η φωτογραφία πορτραίτου θα πάρεις έναν 50άρη. Πιθανότητα να θελήσεις να πάρεις και φλας. Οπότε μην πάρεις τσάντα μόνο για το τώρα, εκτός κι αν είναι πολύ μικροκαμωμένη, οπότε θα σου χρησιμεύσει κι αργότερα

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 09 Δεκ 2008 20:35

Να με συγχωρείς πάρα πολύ, σ' έχω πρήξει, το ξέρω, αλλά σαν παιδί κι εγώ έχω απορίες... :roll:

Βρήκα αυτήν εδώ στον Κατερέλο, λες να κάνει;

Kata DC-443 SLR Case

Επίσης, που λες για καλό πρόγραμμα μετατροπής RAW σε JPEG, το Photoshop δεν μας κάνει; Εγώ νόμιζα ότι κάνει τα πάντα...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 09 Δεκ 2008 20:58

σαν να λέμε, λίγο απ'όλα :wink: Κάνει, απλά τα προγράμματα που ανέφερα είναι εξειδικευμένα :)

Δε με έχεις πρήξει, σε καταλαβαίνω. Κι εγώ είχα τις ίδιες απορίες με εσένα πριν από ένα περίπου χρόνο. Απλά να ξέρεις, ότι η επιλογή του σώματος είναι το λιγότερο. Το πιο σημαντικό, είναι η επιλογή των φακών

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 09 Δεκ 2008 21:06

Οι φακοί είναι απλοί τηλεφακοί (ή zoom, δεν ξέρω ακριβώς), κυρίως γιατί θέλω και zoom αρκετούτσικο, εξ' ού και ο 55-250 IS. Λες αντί να πάρω αυτούς τους δύο να πάρω σκέτο σώμα και άλλον φακό, στα ίδια λεφτά; Πιστεύω ότι αυτοί είναι καλοί.

EDIT: Μετά από σχετική αναζήτηση, έχω στα υπ' όψιν μου αυτές τις δύο:

Lowepro Nova Mini AW

Kata DC-443

Η πρώτη είναι μικρότερη, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο εργονομική. :-? Αυτές τις δύο βρήκα, αν και νομίζω πως η Kata είναι περισσότερο πρακτική, αν και μεγαλύτερη, αλλά 56€ για μια τσάντα; Με 70€ πήρα αυθεντική VAIO 17'' και με 56€ μια τσάντα Kata (που δεν την ξέρει ούτ' η μάνα της δηλαδή); :o

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 29 Ιαν 2009 14:43

Επιστρέφω ξανά στο ίδιο θέμα, θέλοντας να ακούσω κάποιες εναλλακτικές προτάσεις στο θέμα των φακών. Μήπως πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να πάρω μόνον το σώμα της 450D (479€ στον Κατερέλο) και να κοιτάξω και κάποιους άλλους φακούς, εκτός της Canon ή πιστεύετε πως οι φακοί της Canon είναι καλύτεροι συγκριτικά με άλλες εταιρείες, όπως π.χ. η Sigma ή η Tamron; Θέλω οι φακοί οπωσδήποτε να έχουν σταθεροποιτητή (IS, VR, OS etc.). Επίσης, το budget φτάνει το ανώτατο μέχρι τα 800€ μαζί με τη μηχανή, γιατί, όπως αναφέρω και παραπάνω στο post, είναι και οι τσάντες και η κάρτα μνήμης κ.λπ. accessories.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 29 Ιαν 2009 16:14

Όπως στα στερεοφωνικά οι απώλειες είναι στα ηχεία και όχι στους ενισχυτές, έτσι και στην φωτογραφία είναι στους φακούς και όχι στα σώματα.
Όπου έχουμε απώλειες εκεί επενδύουμε.
Ξέρω πως οι περισσότεροι θεωρούν δικαιολογημένη την τιμή αν αντικατοπτρίζει τεχνολογία, λεντάκια, ψιψιψίνια και κοκοψόψαρα γιαυτό και τα σκάνε για σώματα στις φ. μηχανές, αλλά να ξέρουν πως αν θέλουν πραγματικά αποτελέσματα θα πρέπει να ανεβάσουν το μπάτζετ τους όσον αφορά τους φακούς.
Προσωπικά έχω ένα συμβατικό σώμα της cannon (400d) και προτίμησα να πάρω μόνο ένα φακό προς το παρών ( http://www.pixmania.com/gr/gr/228723/ar ... -8-is.html ) και τους υπόλοιπους αργότερα, παρά να πετάω τα λεφτά μου σε επενδύσεις των 300 ευρώ! (εκτός βέβαια και αν φωτογραφίζετε μόνο με daylight).

Δείγμα του φακού μου νύχτα ανάστασης χωρίς τρίποδο:

Εικόνα

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 29 Ιαν 2009 17:16

korgr έγραψε:(εκτός βέβαια και αν φωτογραφίζετε μόνο με daylight).
Μην ξαναδώ πληθυντικό!! :P

Σωστά αυτά που λες, αλλά... είμαι 15! :-? Δεν έχω 1500€ δυστυχώς, οπότε κάτι μέσα στο budget, please? :oops:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 29 Ιαν 2009 17:36

σιγμα 17-70 φ/2,8-4,5 @300€ Ότι καλύτερο μπορείς να βρεις σε αυτά τα λεφτά

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες