Βοήθεια για το ξεκίνημα freelancing στην Ελλάδα

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 14 Δεκ 2008 09:39

Οι θέσεις του Alexandr0s με καλύπτουν απόλυτα!
Θέλω μόνο να προσθέσω πως επειδή η συζήτηση στράφηκε πολύ στις τεχνολογίες, τα skills κλπ, να τονίσω πως σαν ελεύθερος επαγγελματίας (στο κομμάτι του web τουλάχιστον που ανήκω εγώ) θα πρέπει να ρίξεις το βάρος στα:

"βρίσκω τον πελάτη",
"μπορώ να κοστολογήσω σωστά",
"παίρνω δουλειές όχι μόνο για το κέρδος, αλλά και για να μου μείνουν στο portfolio (αυτό ισχύει στις αρχές τουλάχιστον)"
"βρίσκω δυο-τρεις αξιόλογους συνεργάτες και δουλεύω outsourcing"

Και φυσικά αν η δουλειά σου "μιλάει", θα αρχίσει να "γεννάει" πελάτες δια της αρχαιότατης μεθόδου των συστάσεων! :D

Καλή συνέχεια!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Δεκ 2008 12:17

Δώστε πολύ βάση σε αυτό που γράφει ο Νότης "βρίσκω τον πελάτη" γιατί για μένα είναι και το "ζουμί της υπόθεσης".
Και εγώ με προγραμματισμό ασχολούμαι αλλά οι μόνες συνομιλίες που κάνω με τους πελάτες αφορούν τα τεχνικά και τις ανάλυσεις... άλλος κλείνει τις δουλειές και αυτός είναι ο σημαντικότερος "κρίκος" της αλυσίδας κατά τη γνώμη μου.

Στο freelancing ή πρέπει να είσαι τόσο καλός και με τόσο δυνατό portfolio που θα σε βρίσκουν οι πελάτες από mouth to mouth διαφήμιση, ή από το διαδίκτυο ή θα πρέπει να τρέχεις ΚΑΙ για αυτό ...
  • Και εκτός από αυτό μιλάμε γενικότερα για ένα "πακέτο δραστηριοτήτων - εργασιών" που καλείστε να καλύψετε:
  • Πωλητής
  • Μαρκετίστας
  • Designer
  • Αναλυτής
  • Developer
  • Εκπαιδευτής (να τους δείξετε πως δουλεύει αυτό που παραδίδετε)
  • Τεχνικός (εγκαταστάσεις / κλείσιμο domain - στήσιμο site / emails κλπ)
  • Συντάκτης (εγχειρίδια χρήσης - οδηγίες - ανταλλαγή email με πελάτες)
  • Γραμματέας (ραντεβού, χρονοπρογραμματισμοί, τηλέφωνα, emails κλπ)
  • Λογιστής (κάποιες βασικές γνώσεις λογιστικών - οικονομικών για τις συναλλαγές)
  • κ.α.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα... δεν πάει δηλαδή πάντα: βρήκα το ξάδερφο του μπατζανάκη μου που πουλάει κάλτσες και θέλει ένα ηλεκτρονικό κατάστημα, το φτιάχνω σε osCommerce με έτοιμο template, πληρώνομαι μαύρα και τι ωραία τι καλά που έβγαλα το χαρτζηλίκι μου και είναι όλο δικό μου... Γιατί έχω την αίσθηση ότι κάτι τέτοιο πιστεύουν οι περισσότεροι όταν λένε για freelancing.

WebMike

Δημοσίευση από WebMike » 14 Δεκ 2008 13:58

Για σας παιδιά,

λυπών το ότι πρέπει να έχεις γερό portfolio πιστεύω πως είναι λογικό, γιατί η αγορά
των freelance προγραμματιστών είναι τεράστια. Για freelancing και γενικά για
προγραμματισμό πρέπει να έχεις τεράστια εμπειρία για να μπορείς να μπεις στην αγορά σε
αυτό το αντικείμενο και να σε εμπιστευτεί και ο πελάτης. Εκείνον δεν του ενδιαφέρει τη
τελείωσες αλλά το τι ξέρεις. Οι hacker και cracker π.χ. συνήθως δεν έχουν τελειώσει τίποτα
αλλά είναι οι κορυφαίοι προγραμματιστές και γενικά της πληροφορικής.

Απάνω στην εμπειρία αποκτάς και μεθόδους το πως να βρίσκεις και να συμπεριφέρεσαι απέναντι στον πελάτη και το πως να κάνεις project management. Η συμπεριφορά παίζει μεγάλο ρόλο γιατί χωρίς να σε ξέρει κάποιος δεν σε εμπιστεύεται καν.

Αν Θέλεις να δουλέψεις νόμιμα το πακέτο δραστηριοτήτων που περιγράφει ο φίλος μας,
είναι το πιο σημαντικό από όλα. Αλλά όλα ξεκινάνε από εμπειρία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες