Εγώ φταίω παιδί μου που έχασες την ζωή σου .

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 10 Δεκ 2008 09:24

Εγώ φταίω που σε έφερα σε έναν κόσμο που δεν σε αγαπάει .
Εγώ φταίω που σε έφερα σε έναν κόσμο που σε βλέπει σαν ευκαιρία για πλουτισμό .
Εγώ φταίω που σε έφερα σε έναν κόσμο που σε κάνει να πεινάς και να κρυώνεις .

Εγώ φταίω που σε έφερα σε έναν κόσμο που δεν έχει να σου δώσει τίποτα απολύτως , που δεν έχει στόχους να σου βάλει , που δεν μπορεί να ακούσει την φωνή σου .

Εγώ φταίω που δεν ήμουν δίπλα σου όταν μεγάλωνες και άρχιζες να καταλαβαίνεις τον κόσμο γύρω σου , είχα αλλού το μυαλό μου , στην επιχείρηση μου , στην δουλεια μου , στο καθημερινό κυνήγι της ζωής και του φαγητού γιατί δεν ήθελα να σε δω να πεινάς και να κρυώνεις .

Εγώ φταίω γιατί δεν σε άκουγα όταν μου έλεγες ότι κανείς δεν σε καταλαβαίνει στο σχολείο , εγώ φταίω που σε ανάγκαζα να είσαι ο πρώτος στην τάξη σου νομίζοντας ότι έτσι θα έχεις ένα καλύτερο μέλλον , αλλα κρίμα δεν θα είσαι εδώ να το δεις και να το ζήσεις .

Εγώ φταίω που δεν σε στήριξα όταν το είχες ανάγκη και απλά σου έδινα αυτό που εγώ νόμιζα καλύτερο και όχι αυτό που εσύ ζητούσες .

Εγώ φταίω που δεν σου έδειξα ποιοι είναι αυτοί που σε αγαπάνε και ποιοι είναι αυτοί που θέλουν να σε εκμεταλλευτούν στα φροντιστήρια στα σχολεία σε κάθε στιγμή της ζωής σου καθώς θέλουν από εσένα τα πάντα χωρίς να σου δίνουν τίποτα .

Εγώ φταίω παιδί μου αγαπημένο αλλα δυστυχώς δεν είσαι εδώ να το ακούσεις που δεν είσαι τώρα στην ζωή , δεν κατάλαβα ότι ήσουν σε αδιέξοδο και έψαχνες με κάτι να γεμίσεις τον χρόνο σου όταν δεν ήταν κανείς άλλος στο σπίτι μαζί σου να σου κρατήσει το χέρι και να σου πει ότι σε εμπιστεύεται ότι σε ακούει και σε καταλαβαίνει .

Εγώ φταίω που δεν σου έμαθα ποιους πρέπει να εμπιστεύεσαι και ποιους να αποφεύγεις , που δεν είχες ακόμα την κρίση και την γνώση να καταλάβεις ότι ο όχλος ποτέ δεν θέλει το καλό σου αλλα σε χρησιμοποιεί για τους δικούς του σκοτεινούς σκοπούς .

Εγώ φταίω που δεν είσαι εδώ να μεγαλώσεις σαν φυσιολογικό παιδί , να χαρείς , να ερωτευτείς , να ρουφήξεις την ζωή και να κρατήσεις το καλύτερο που σου αξίζει , να μάθεις από τα λάθη σου , να κλάψεις , να ματώσεις , αλλα να συνεχίσεις να ζεις σε έναν κόσμο που δεν σου αξίζει καθώς εσύ τα ήθελες όλα αλλα κανείς δεν σε κοίταζε από το ύψος σου και να σου τα δώσει .

Εγώ φταίω που θα συνεχίσω να ζω στον κόσμο αυτό που σου αφαίρεσε την ζωή και άφησε εμένα να προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια μου και να ζήσω για την υπόλοιπη ζωή μου με τις τύψεις ότι δεν έκανα αυτό που έπρεπε όταν έπρεπε .

Θα με συγχωρέσεις άραγε ποτέ ?
Μάλλον δεν θα το μάθω ποτέ !

Άβαταρ μέλους
Burned
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned » 10 Δεκ 2008 10:37

fiskilis έγραψε: Εγώ φταίω που θα συνεχίσω να ζω στον κόσμο αυτό που σου αφαίρεσε την ζωή και άφησε εμένα να προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια μου και να ζήσω για την υπόλοιπη ζωή μου με τις τύψεις ότι δεν έκανα αυτό που έπρεπε όταν έπρεπε .
Καλά τα άλλα δεν θα τα σχολιάσω αλλά γι' αυτό δεν μπορείς να πει ότι φταις αν το κανεις , το αντιθετο μάλιστα.

Αυτό το θλιβερό γεγονός πρέπει να γίνει κινητήριος μοχλός για ένα λαμπρό μέλλον.
The time is now, the place is here. Stay in the present. You can do nothing to change the past, and the future will never come exactly as you plan or hope for.
Burned forum - The best g(r)eek forum !!!
Chuck Norris facts

Άβαταρ μέλους
lefterian
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefterian » 10 Δεκ 2008 13:17

Πολύ συγκινητικό και θα ήθελα να κάνω μερικές παρατηρήσεις.

Κατ' αρχάς, καλύτερα το "εκ των υστέρων", να γίνει "εκ των πρωτέρων". Και αυτό ισχύει για όλους μας.
fiskilis έγραψε:Εγώ φταίω που σε έφερα σε έναν κόσμο που δεν σε αγαπάει.
Μα αλίμονο τότε! Τότε να σταματάγαμε όλοι, να καθόμασταν να πεθάνουμε και τέλος. Πιστεύω ότι θα πρέπει να μάθουμε ΕΜΕΙΣ να αγαπάμε τον κόσμο που δεν μας αγαπάει. Αλλιώς δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.
fiskilis έγραψε:Εγώ φταίω που σε έφερα σε έναν κόσμο που δεν έχει να σου δώσει τίποτα απολύτως , που δεν έχει στόχους να σου βάλει , που δεν μπορεί να ακούσει την φωνή σου.
Μα αυτό είναι το θέμα, ότι αφήνουμε τον κόσμο να δώσει... στόχους στα παιδιά.

Κατά τα άλλα, λίγο πολύ συμφωνώ. Συμφωνώ, όμως, και με τον Burned.

Δυστυχώς, δεν υπάρχει πια η οικογένεια που να συγκινεί τα παιδιά. Που να τα κάνει να αγαπήσουν το σπίτι τους (με την καλή έννοια-όχι να γίνουν μαμόθρεφτα ή ό,τι άλλο).

Είναι γεγονός ότι υπάρχει μια διάχυτη αηδία για την κοινωνία, παρόλο που (μέχρι στιγμής) αρεσκόμαστε στα προϊόντα (καταναλωτικά και άλλα) αυτής της αηδιαστικής κοινωνίας. Όταν θα έρθει ο κορεσμός και από αυτά, τότε θα δούμε τι θα γίνει...
Taurelilomёa-tumbalemorna Tumbaletaurёa Lomёanor
Παραμύθια για παιδιά! I will believe More than it seems Untame Lion

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 10 Δεκ 2008 13:34

Το θέμα κλειδώνεται, όπως κι άλλα που μπήκαν, προς αποφυγή παρεκτροπών [οπως έχει ήδη παρατηρηθεί τελευταία για το θέμα του 16χρονου κι όσων γεγονότων επακολούθησαν].

Παρακαλώ να αποφύγετε να ανοίξετε παρόμοια θέματα γιατί μας φέρνετε σε δύσκολη θέση!

Ευχαριστώ!

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης