[Review] - Matrix Reloaded - Spoilers!

Σχολιάστε ή προτείνετε ταινίες που παίζονται στον κινηματογράφο, στην τηλεόραση ή κυκλοφορούν σε video και DVD. Ή κάποιο έργο που είδατε στο θέατρο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 20 Μάιος 2003 11:59

Τι είναι το ΜΑΤΡΙΧ.... φαντάζομαι ότι ξέρετε ήδη!
Θα αναρωτιέστε αν μου άρεσε η ταινία.... την απάντηση την ξέρετε ήδη!
Θα αναρωτιέστε αν θα πάτε να την δείτε.... και αυτήν την απάντηση την ξέρετε ήδη!
Ότι και να κάνετε είναι προγραμματισμένο να γίνει... και θα γίνει... αν κάποιοι απαντήσουν στο μήνυμα, είναι προγραμματισμένοι να απαντήσουν.
Δυο αλήθειες να έχετε στο μυαλό σας,
Δράση – Αντίδραση
Αίτιο- Αποτέλεσμα

ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ....ΑΜΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ... φυσικά κάποιοι θα το κάνουν γιατί έτσι είναι προγραμματισμένο να γίνει :lol: :lol:

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Το Matrix Reloaded, όπως και το προηγούμενο, The Matrix (1999), είναι μια ταινία μελοντολογική που βασίζεται σε μια φιλοσοφία και ιδεολογία που μοιάζει εφιαλτικά πιθανή να συμβεί στο μέλλον, γεγονός που συναρπάζει και καθηλώνει το κοινό της. Η ιστορία της, παρμένη από τον κόσμο των κόμικς, συνδυάζει το χαρακτηριστικό στυλ των ηρώων της με την ασύλληπτη hi-tech αισθητική, τη συγκλονιστική δράση και τα ανεπανάληπτα οπτικά εφέ. Καταρχήν τα σκηνικά, οι μάχες, τα οπτικά και μουσικά εφέ, είναι ανώτερα από την πρώτη ταινία

Μερικές αλήθειες
Για να δείτε την ταινία θα πρέπει να πάτε με την υπόθεση ότι τα πάντα είναι software, άρα όλα είναι λογικά να γίνουν.
Καινούργιοι χαρακτήρες όπως, ΝΙΟΒΗ, ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ, θα δείτε για πρώτη φορά την πόλη των ανθρώπων Σιών, ενώ ο ΝΙΟ θα πρέπει να πάρει την απόφαση άμα θα σώσει την Τρινιτη ή την Σιών (την πόλη)
Ο Νιο είναι κάτι σαν Superman και μπορεί να πετάει, ο πράκτορας ΣΜΙΘ, μπορεί να πολλαπλασιάζεται, δεν υπάρχει καμιά προφητεία, όλα είναι μέρος του προγράμματος, η μεγαλύτερη αλήθεια είναι όλα θα γίνουν γιατί πρέπει να γίνουν και ο Νιο δεν είναι κάποιος Μεσσίας αλλά ένα bug στο πρόγραμμα.
Θα γνωρίσουμε επιτέλους και τον κατασκευαστή του ΜΑΤΡΙΞ που θα πεί κάποια πράγματα στον ΝΙΟ, τα οποία για να τα καταλάβετε θα πρέπει να το ξαναδείτε.... Με λίγα λόγια όλα αυτά που κάνει ο Νιο έχουν ξαναγίνει... υπήρχαν και άλλοι ΝΙΟ πριν, ότι ξέρει ποια επιλογή θα πάρει, ότι όλα είναι προγραμματισμένα να γίνουν και θα γίνουν!
Καινούργιοι κακοί, πιο δυνατοί πράκτορες, κάνουν την εμφάνιση τους.
Στο τέλος όμως αφήνεται ξεκάθαρα ένα υπονοούμενο ότι ο ΝΙΟ έχει τις δυνάμεις και πέρα από τον κόσμο του ΜΑΤΡΙΞ.
Επίσης αφήνονται υπονοούμενα ότι υπάρχει κάποιος κατάσκοπος, ανάμεσα τους χωρίς να το ξέρουν και παρόλο που στην ταινία φαίνεται ποιος είναι, στο επόμενο μέρος είμαι σίγουρος ότι θα μείνετε με ανοικτό το στόμα
.
.
.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Μάιος 2003 13:12

Ένα ξέρω... θα γίνει πάλι ότι και με το αρχικό Matrix, κάποιοι θα το μισήσουν και κάποιοι θα το θεωρήσουν κορυφή..

Δε νομίζω όμως ότι θα θεωρηθεί μια ταινία σταθμός, μιας και αυτόν τον τίτλο μπορεί να τον κατέχει, δικαιωματικά, μόνο η πρώτη ταινία της τριλογίας. Σίγουρα κάνει αρκετές αποκαλύψεις, αλλά πιστεύω ότι λειτουργούν συμπληρωματικά και μόνο στην μεγάλη αποκάλυψη του πρώτου, ότι δηλαδή η ζωή εξελίσσεται μέσα σε ένα matrix.

Το τέλος της ταινίας δεν πρόκειται να ικανοποιήσει κανέναν μιας, όπως και το τέλος του LOTR II, είναι ένα προοίμιο για το επόμενο επεισόδιο που θα είναι και το τελευταίο(;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 01 Ιουν 2003 15:01

Ουάου ήταν τέλειο! :P
Τα έδωσαν όλα οι τύποι !! :P

Η σκηνή με τους 100 πράκτορες ήταν πράγματι πολύ τρελή! :wink:
Και η σκηνή στον αυτοκινητόδρομο ήταν ισάξια και λογικά η πιό δύσκολη!

Καλά το λέγανε ... εδώ δεν μπορούσες να καταλάβεις τί ήταν αληθινό και τί όχι ...

Η κίνηση της κάμερας μαγική ... (Όπου ήταν πραγματική!) αλλά σίγουρα πήγαν την γνωστή λήψη Bullet Time ακόμα πιό μπροστά ... :P

Υπήρξαν 2-3 σκηνές που βαρέθηκα το μπλα-μπλα, αλλά μάλλον αυτό έγινε γιατί ήθελα να δω τις σκηνές δράσης ...

Σίγουρα θέλω να το ξαναδώ, για να κρατήσω καλύτερα όλα αυτά τα μυστικά με το Matrix, που λέγονται στην ταινία, και είναι αρκετά ...

Υπομονή τώρα ...
Το DVD πρέπει να βγεί τον Οκτώβριο, πριν το Matrix Revolutions ...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 07 Ιουν 2003 11:07

Πηγες και το ειδες και εσυ ε? Και μου ελεγες να το δουμε μαζι ε?
:hammer: :hammer: :hammer:

Θα το δω ετσι απο καπριτσιο μονος μου .... :lol: :pint:
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 07 Ιουν 2003 12:50

pantos eva eivai sigouro oti me mia fora dev katalabeveis polla apo tnv
tevia...

egw prosopika emiva me to stoma avoikto idios meta pou ka8isa
kai filosofisa merikes skives kai logia kai afou brika sto net
tnv sivomilia nio kai architech kai tnv ksavadiabasa kai katalaba kapia
pragmata kalitera oxi oti ksedialiveis bebea to topoio

polla pragmata eivai diforoumeva mesa kai dev bgazeis akri
aftoi oi aderfoi ntav poli treloi afou va favtastite otav grapsave
to sevario kai to stilave stnv worner aftoi dev to katalabav kai gia va
tnv dextouv tnv tevia avagkastikav va tous tnv stilouv se eikovografimevi
istoria :P

tespa to reloaded mas avatrepse polla pragata pou pistebame oti kserame
gia to matrix ... stiv ousia ta avetrepse ola dev afise kai tpt or8io se sxesi
me afta pou ma8ame sto proto meros ... oti kai va poume oti kai va ipo8esoume
parakato sto trito meros pistebo pali 8a diapseftoume eivai etsi to matrix
pou dev sou afivei polla peri8oria logikis skepsis.

oso gia to sxolio pou egive parapano sto oti o nio ntav eva bug
stiv ousia o architech dev evoouse oti o idios o nio eivai eva bug
alla oti i sumperiforatou prokli8ike apo bug . o nio gevikotera eivai meros
tou matrix opos bgevei toulaxistov apo tnv sizitisi tou architech
parola afta dev kseka8arizete av o nio eivai programa opos n oracle
n av8ropos n kati evdiameso .

osoi dite tnv tevia 8a diapistosete oti bgevei kai alli mia alli8ia mesa apo to
reloaded !!! iparxei eva matrix mesa se eva allo matrix !!!!
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 07 Ιουν 2003 13:33

e-times έγραψε:Πηγες και το ειδες και εσυ ε? Και μου ελεγες να το δουμε μαζι ε?
:hammer: :hammer: :hammer:

Θα το δω ετσι απο καπριτσιο μονος μου .... :lol: :pint:
Πήγα με ένα φίλο μου εδώ κέντρο, και δεν ήθελα να σε τρέχω, επειδή είδα ότι είχες πολλές δουλειές ... :(
Ούτε να παρκάρεις δεν θα έβρισκες... :x
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
YTC
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από YTC » 07 Ιουν 2003 19:09

parola afta dev kseka8arizete av o nio eivai programa opos n oracle
n av8ropos n kati evdiameso .
I oracle einai ena programa kai ohi anthropos eno o nio einai anthropos. Nomizo diladi oti o arhitektonas tou matrix enoei oti o nio einai enas anthropos opos oloi oi alloi sto matrix pou apla programatistike na einai o "kai kala" eklegmenos. Diladi fevgontas o nio apo ton arhitektona ehoume minei me tin idea oti oi dinameis tou nio einai apla meros tou programatos, opos egine kai me tous proigoumenous eklektous sta proigoumena matrix...Vevea merikes skines meta, otan stamata ekeini ti mihani, ekso apo to matrix vlepoume oti ehei kati to diaforetiko apo tous allous eklektous.

Ego pantos den epiasa katholou to telos, otan vlepoume ton allo tipo ksaplomeno dipla ekei pou ehoun ton nio...Kai kala einai kai aftos kati san eklektos den ksero......Ante na doume kai to trito...

mitsubishi

Δημοσίευση από mitsubishi » 08 Ιουν 2003 04:53

YTC έγραψε:Ego pantos den epiasa katholou to telos, otan vlepoume ton allo tipo ksaplomeno dipla ekei pou ehoun ton nio...Kai kala einai kai aftos kati san eklektos den ksero......Ante na doume kai to trito...
Αν δεν κάνω κανένα τραγικό λάθος (με αυτή την ταινία όλα είναι πιθανά), αυτός ο άλλος ξαπλωμένος είναι ο agent Smith (ένας από τους 1000 τέλος πάντων) που πέρασε μέσω του τηλεφώνου στη Σιών, κάπου στην αρχή της ταινίας. Εκεί όπου πήρε τη θέση του ανθρώπου, θυμάσαι; Στη συνέχεια προσπαθεί να σκοτώσει τον Νίο με το μαχαίρι, αλλά και να πείσει τον captain του σκάφους όπου υπηρετεί να πάει εθελοντής κατά τη διάρκεια του συμβουλίου. Είναι ο μόνος "μυστηριωδώς" επιζών της μάχης στο τέλος της ταινίας (από την οποία μάχη βέβαια δεν βλέπουμε τίποτα).

Το ξαναλέω, μπορεί και να κάνω λάθος. Είδα άλλωστε την ταινία χωρίς υποτίτλους εδώ πέρα και (όσο καλά Αγγλικά και αν ξέρω) πραγματικά "μαρτύρησα" για να καταλάβω το νόημα των όσων λέγονταν κάποιες στιγμές. Ειδικά τη σκηνή με τον "Αρχιτέκτονα" και το κήρυγμα που περιέχει... θα πρέπει να την ξαναδώ για να πω ότι την έχω κατανοήσει!

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 08 Ιουν 2003 11:57

Εδώ μπορείτε να δείτε ένα κείμενο σχετικά με την παραγωγή του Matrix Reloaded ...

http://www.movieweb.com/movie/thematrix2/notes.htm
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
YTC
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από YTC » 08 Ιουν 2003 16:50

Είδα άλλωστε την ταινία χωρίς υποτίτλους εδώ πέρα και
Ehehe, kai ego mia apo ta idia, tin eida sta aglika me galikous ipotitlous :lol: Kati tetio prepei na paizei pantos me ekino ton tipo. Ante na doume kai to trito mpas kai fotistoume...

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 21 Ιουν 2003 12:21

Αν και λίγο αργά θα γράψω και εγώ... Τώρα θα με πείτε: "Καλά Αργύρη... Ξέρουμε τι θα πεις... Οτι ήταν ταινιάρα και καλά!". Η προβλεψη σας είναι σωστή αλλά δεν είναι κατ' ανάγκη ταινιάρα.

Πρώτα απ' όλα θα σχολιάσω το μεγάλο λάθος στο οποίο υπέπεσαν οι πιο πολλοί κριτικοί ταινιών... Περίμεναν το Reloaded να είναι η ταινία που θα έχει πιο ανατρεπτικό σενάριο απο την πρώτη αν όχι εξίσου. Εγώ πιστεύω ότι είχε! Απλά για ακόμη μια φορά οι κριτικοί ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΠΡΙΝ ΓΡΑΨΟΥΝ!!! Συγκεκριμένα:
Περιοδικό Σινεσυλλογή (που δίνει δώρο το American History X!!!)
Στο εν λόγω περιοδικό στέκονται μόνο στα ειδικά εφέ που ομολογουμένως ήταν εκπληκτικά. Αυτό σημαίνει ότι αγνόησαν το φιλοσοφικό υπόβαθρο της ταινίας. Δεν κατάλαβαν ότι τα visual effects ήταν μέσο για να δηλώσουν την ανωτερότητα των δυνάμεων πλέον του Neo.
Περιοδικό Σινεμά (που δίνει δώρο το Νoting Hill!!!)
Εδώ μάλιστα είπαν ότι το Reloaded δεν είναι καν μία από τα ίδια. Πρόσεξαν επίσης ότι η ταινία έχει σενάριο μόνο τα 20 τελευταία λεπτά της ταινίας. Αυτοί δεν κατάλαβαν κάτι άλλο: Αν η 1η ταινία ήταν απλώς ένα brain quiz η 2η ταινία είναι καθαρά μία δοκιμασία! Γιατί στην 1η ο Μορφέας τα εξηγούσε όλα και το μόνο που είχε να κάνει κανείς αφού καταλάβει το ότι ο κόσμος είναι ένα ψηφιακό όνειρο και γιατί υπάρχει ο πολεμος μηχανών-ανθρώπων ήταν να ξαναδεί απλώς την ταινία και να προσέξει τις ατάκες του Μορφέα. Τώρα αυτό προφανώς δεν αρκεί! Όχι μόνο γιατί τη συζήτηση με τον Αρχιτέκτονα δεν μπορεί να την παρακολουθήσει κανείς αν δεν το δει 2 φορές (εγώ προσωπικά μόνο μία μπόρεσα!) αλλά και γιατί: α) Η ταινία είναι μυστήριο και για τους ήρωες: ανακαλύπτουν πράγματα που δεν ήξεραν και ειδικά ο Νίο. β) Πολλες στιγμές πριν τη φάση που ο Νίο σταματάει τους φρουρούς στον αληθινό κόσμο μπορεί να δει κανείς ότι και κάτι άλλο συμβαίνει. Πως μπορεί να βλέπει μέσα στο Μάτριξ πράγματα που γίνονται και θα γίνουν? γ) Τα φιλοσοφικά στοιχεία αυτή τη φορά κρύβονται όχι στους διαλόγους αλλά στη δράση!

Επίσης, τη σκηνή που ο Σμιθ μπαίνει στο κορμί του άλλου πήρε 3 μέρες να καταλάβω! Σιγά-σιγά λύνω κάποιες απορίες... Κάποιες άλλες θα μου πάρουν μέρες πολλές ακόμα! Όπως αυτές:
1) Ο Αρχιτέκτονας είναι άνθρωπος ή πρόγραμμα? Αν είναι πρόγραμμα πως μπορεί και απαντάει στο 100% των ερωτήσεων του εκλεκτού (όταν η Προφήτης που είναι πρόγραμμα [νομίζω] απαντάει στο 99%)? Αν είναι άνθρωπος πως έχει δει τη Σιών να καταστρέφεται 6 φορές?
2) Γιατί οι μηχανές αφήνουν κάθε φορά 7 άντρες και 14 γυναίκες να ζήσουν?
3) Ο παλιάτσος στο Enter The Matrix (είναι το παιχνίδι το οποίο **συμπληρώνει** το σενάριο της ταινιάς και εξηγεί πολλά πράγματα όπως τι είναι οι πίσω πόρτες του Matrix ή τι είναι ο Κλειδοκράτορας και πολλά άλλα) έχει σχέση με τον Αρχιτέκτονα? (εννοώ εκείνον που πλησιάζει τη Νιόβη πριν βγει απ' το matrix και της λέει: "-72 hours! 72 hours! That's how long Zion lasted last time! -Who are you? -Me? I'm just a spectator!")

Εγώ πιστεύω πως μέχρι στιγμής η τριλογία είναι η καλύτερη στην ιστορία του σινεμά. Είναι η καλύτερη ταινία γιατί:
α) Έχει απαιχτο σενάριο που άλλες ταινίες επιστημονικής φαντασίας θα το ονειρεύονται
β) Έχει τα καλύτερα οπτικά εφέ που έχω δει (καλύτερα κι απ' του LOTR θα εξηγήσω στο υστερόγραφο τη θέση μου - πριν με βρίσετε)
γ) Έχει τρομερή μουσική. Κομμάτια που όλοι ονειρευόμαστε να βρούμε διασπαρτα, τα έχει συγκεντρώσει η ταινία!
δ) Έχει δημιουργήσει το matrix universe που ίσως πολλοί απο εσάς να μην το ξέρετε... Είναι ένα πλήθος πληροφοριών γύρω απο το matrix και ειδικότερα τη φιλοσοφία του... Μέρη του matrix universe εκτός απο τις τρεις ταινίες είναι: το web site το οποίο έχει πάρα πολλούς κωδικούς να σπάσεις και να μάθεις ΠΑΡΑ πολλά μυστικά, το Animatrix η συλλογή 9 ταινιών κινουμένων σχεδίων που διαδραματίζονται στον κόσμο του matrix, τα κόμικς του matrix που θα τα βρείτε στο site με τα οποία μαθαίνεις πάρα πολλά όπως ποιος είναι ο Μορφέας γιατί έχουν και πραγματικό φωμί στη Σιών πως γίνεται κανείς να καταλάβει απο μόνος του το μυστικό του matrix και πάρα πολλά άλλα, τα soundtracks ο τίτλος των οποίων είναι αναγραμματισμοί πολλών λέξεων που παίζουν στην ταινία, το παιχνίδι που συμπληρώνει την ταινία και άλλα που ίσως να μην ξέρω...

Όσοι απο εσάς είδατε την ταινία, τερματίστε το παιχνίδι (και προσέξτε την πρώτη αποστολή) και μετά δείτε την Τελευταία Πτήση του Οσιρι για να καταλάβετε τι θα πει άψογη αρμονία!

Αυτά... τα λίγα!
Όποιος μπορεί να απαντήσει στις ερωτήσεις μου ας το κάνει Plz...

Υ.Γ.: Γιατί θεωρώ ότι τα εφέ του matrix είναι ανώτερα του LOTR και γενικότερα διαχρονικά... Πιστεύω ότι ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών (λόγω σεναρίου φυσικά) αναγκάστηκε να κάνει τρισδιάστατα μοντέλα τεράτων και αυτά είναι τα εφέ που σε λίγα χρόνια θα μας φαίνονται τελείως ψεύτικά όπως μας φαίνονται αυτά του Ηρακλή και της Ζήνας τώρα... Ενώ το Matrix έχει "καθαρά" εφέ... Ελπίζω να έγινα κατανοητός!
βαρέθηκα να διαβάζω greeklish!
κάντε έναν κόπο http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp και μεταφράζετε τα μηνυματα σας
περισσότεροι θα τα διαβάσουν στα ελληνικά!

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 21 Ιουν 2003 15:17

Ωραίος !! :P
Αρκετές σκέψεις ... :P
Έπρεπε να γράφεις περισσότερο εδώ !! :wink:

Λοιπόν κατ'αρχάς να σας πω, όταν είδα την ταινία πρόσεχα κυρίως τις εικόνες, και τους διαλογους τους είχα σε 2η μοίρα, για όταν την ξαναδώ ...
Οπότε τώρα έχω ξεχάσει και κάποια πράγματα απ' όσα ειπώθηκαν!

Πάντως οι υπότιτλοι της ταινίας κυκλοφορούν, γιά όσους θέλουν να τους μελετήσουν ... :wink:

Σίγουρα πιστεύω πολλά μυστικά, και πράγματα για το Matrix, δεν θα βγουν καθόλου στις 3 ταινίες ...
Και αυτό είτε γιατί δεν θα μπορέσουν, είτε γιατί δεν θέλουν οι αδελφοί Wachowski ...
Η ιδέα για τον κόσμο του Matrix που είχαν πριν κάμποσα χρόνια, σίγουρα είναι μοναδική, και πετυχημένη, όπως και οι ιδέες άλλων μεγάλων σεναριογράφων...

Ο John Gaeta, που τώρα θεωρείται κορυφή στα εφέ, μπόρεσε να δείξει πραγματικά το μεγάλο ταλέντο του ...
Οι ιδέες του, οι οποίες ήταν πολύ πιο μπροστά από τους άλλους μπόρεσαν τώρα, με την μεγάλη οικονομική υποστήριξη βέβαια, να πραγματοποιηθούν.

Επειδή έχω δει και τα γυρίσματα του LOTR, εκεί είχαν άλλα πράγματα να πετύχουν, και τα πέτυχαν με τις δικές τους ιδέες!!

Όταν από 2 ταινίες δημιουργούνται 2 νέα Studios Οπτικών Εφέ με την δικιά τους τεχνογνωσία, αυτό σημαίνει Πολλά ...

Πράγματι σε σχέση με το Matrix, υπάρχει πολύ υλικό για εξερεύνηση ...
Εικόνα

<Agent_Smith___>

Δημοσίευση από <Agent_Smith___> » 07 Ιούλ 2003 15:11

ego ena den katalaba sto reloaded POS o NEO katafere sto telos tis Tainias sto simio pou tous kinigousan ta machines na petaxei kato ta machines opos ekane kai me ta BULLETS.mipos mporei kapoios na mmou lisei tin aporia?

<Agent_Smith___>

Δημοσίευση από <Agent_Smith___> » 07 Ιούλ 2003 15:41

Anamfisvitita to MATRIX einai tromeri tainia sigoura oloi oi xaraktires exoun tromero style idietera o NEO alla emena me entiposiase o Agent Smith :evil: ektos oti eixe tromerous dialogous me ton Neo mou arese to oti oloi oi epanastates (Neo,Morfeus,Trinity) fovontousan stin idea enos Agent kai sigekrimena tou Agent Smith.Words i will never forgot :
1(Human beeings are a disease we are the cure) , 2(find them and destroy them).Sto reloaded ginonte pio theamatikes oi maxes anamesa ston Neo kai stous 1.000 agent smith kai sto revolutions pou erxete ton noembrio erxete to apokorifoma.

vasdimit

Δημοσίευση από vasdimit » 17 Ιούλ 2003 12:41

Μια θεωρια που κυκλοφορεί είναι πως ο πραγματικός κόσμος της Σιων δεν είναι και τοσο πραγματικός. Πως ο εικονικός κόσμος του matrix είναι ενα matrix σε ενα matrix. Δηλαδή οι ''ελευθεροι'' 'ανθρωποι νομίζουν πως βρίσκονται στον πραγματικό κόσμο, αλλά στην πραγματικότητα ζουν σε ένα ακόμη matrix. Θυμίζει λίγο existenz η ολη φαση. Άρα ο Νίο μπορεί να είναι θεός και στο 2ο matrix και να κανει τα κόλπα που κάνει στο 1ο και γνωστό matrix, αυτό που όλοι ξέρουν. Στην τρίτη ταινία θα φανεί κατα πόσο στέκει και αυτή η θεωρία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος - Θέατρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες