ασυρματη συνδεση στο νετ

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
OLYBIA

ασυρματη συνδεση στο νετ

Δημοσίευση από OLYBIA » 14 Δεκ 2008 20:08

παιδια καλησπερα ειμαι καινουργια εδω!Ελπίζω να μαθω αρκετα και να δωσω ακομα περισσοτερα!το πρόβλημα που εχω ειναι το εξης:εχω μια τεσσαρα συνδεσουλα connx που την παλευει ωραιοτατα ομως θελησα σαν μεγαλοκαρδη να συνδεσω και τον υπολογιστη της αδερφης μου απο το διπλανο δωματιο ασυρματα στο δικτυο μου!καρτα δικτυου ομως ο υπολογιστης της δεν εχει οποτε πηγα και πηρα usb για ασυρματη συνδεση!μετα την εγκατασταση του λογισμικου του απο το CD ομως ο υπολογιστης φαινεται να ναι συνδεδεμενος μονο τοπικα και ο υπολογιστης δεν μπαινει στο νετ!εκλεισα το router το κρατησα κλειστο για τουλαχιστον 10 δευτερολεπτα αλλα οταν το ξανανοιξα παλι δεν εγινε τιποτα!ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΕΑ?

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

ασυρματη συνδεση στο νετ

Δημοσίευση από Hermeia » 15 Δεκ 2008 00:58

η εγκατάσταση του λογισμικου δεν σημαίνει ότι έχεις σύνδεση
- εκτός αν το τάζει στα σχετικά κείμενα, οπότε απαιτείς υποστήριξη από τον κατασευαστή (του κειμένου που το έταζε).

Βασικά τώρα πρέπει ο υπολοσγιτής να βλέπει τη συσκευή (εκεί που την εγκατεστησες), και να την εμφανίζει κάπου στις συσκευές δικτύου.

Επιβεβαίωσέ το,
+

- φρόντισε να βάλεις μια καλή ασφάλεια στο ασύρματο του ρουτερ σου (υποθέτω ότι έχει ασύρματο..)- τουλάχιστον WEP.

- ενεργοποίησε το ασύρματο του ρούτερ (μόνο οταν το χρειάζεσαι)

- από το σχετικό πρόγραμμα του υπολογιστή (πάντα για τον ίδιο μιλάμε.. αυτόν με το ασυρματο usb) για συνδέσεις δικτύου /(ασύρματου), ψάχνεις αν
- θα αναζητήσει και θα βρει του ρουτερ σου,
οπότε και ζητάς συνδεση και όταν ρωτήσει του δινεις το κλειδι ασφαλείας
- ή αν μπορείς να το βαλεις εσύ (το όνομα δικτύου του ρούτερ, είδος κρυπτογράφησης πχ. WEP και συνθημα/κλειδι.)

Για το πως θα ρυθμίσεις το ρουτερ σου, θα δεις στα δικά του κείμενα και θα το βρεις στο διαδίκτυο (με το όνομά του) - αλλά πρέπει να σου έχει δώσει βασικές οδηγίες και όποιος στο πούλησε (ψαξε για ελληνικές οδηγίες στο διαδίκτυο)

Για το πρόγραμμα για (ασύρματη) δικτύωση του υπολογιστή, δες στη βοήθεια του λειτουργικού του

- επειδή το τελευταίο.. δεν είναι πάντα και η καλύτερη.. αναζήτησε και στο ελληνικό διαδίκτυο σχετικά κείμενα

- θα βρεις αρκετά βοηθητικά και στο
http://www.adslgr.com/

σε όλες τις αναζητήσεις θα βοηθήσει να γράφεις ακριβώς αυτό που ψάχνεις - και μερικές φορές 1-1 βήμα

- και εδώ στο freestuff.gr θα βρεις σχετικά κείμενα, ψάξε ιδιαίτερα στην κατηγορία
http://www.freestuff.gr/forums/index.php?f=73

οταν ρωτάς κάτι τόσο γενικό, αόριστο και μπερδεμένο, δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανένας
- σπάσε πρώτα το πρόβλημα σε απλά κατανοητά βήματα, προσπάθησε να βρεις όσο γίνεται περισσότερες πληροφορίες από τα βοηθητικά κείμενα των συσκευών και του λειτουργικού (και προγραμμάτων) σου,
- κι αν κολλήσεις κάπου, μας το λες εδώ με λεπτομέρειες.

καλες ασυρματες συνδέσεις
- και να προσέχεις πολύ την ασφάλεια στο ασυρματο
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

OLYBIA

ασυρματη συνδεση στο νετ

Δημοσίευση από OLYBIA » 15 Δεκ 2008 12:20

Σ ευχαριστω παρα πολυ!θα δοκιμασω αυτα που μου ειπες και θα ακολουθησω τις συμβουλες σου απλα κι εγω δεν εχω ασχοληθει και χρονια με το αθλημα και καπου υστερω γι αυτο και μπηκα εδω!δεν ειμαι σε πρωταρχικο σταδιο αλλα δεν ειμαι και ειδικος!τεσπα!σ ευχαριστω και παλι

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης