Δεύτερη δουλειά ως freelancer με ασφάλια ΙΚΑ

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
WebMike

Δημοσίευση από WebMike » 16 Δεκ 2008 19:09

Για σας παιδιά,

θα ήθελα να μάθω κάτι. Αν κάποιος δουλεύει σαν υπάλληλος π.χ. σε μια εταιρία και είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ, μπορεί να δουλέψει σε δεύτερη δικιά του δουλειά ως freelancer και να είναι ασφαλισμένος νόμιμα στο ΙΚΑ η πρέπει να δηλωθεί πα ρόλου αυτού στο ΤΕΒΕ?

Σας ευχαριστώ για απαντήσεις

Χαιρετίσματα

Μιχάλης

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 16 Δεκ 2008 19:38

Μπορείς κανονικά, χωρίς ΤΕΒΕ.
Γίνονται πραγματάκια

WebMike

Δημοσίευση από WebMike » 16 Δεκ 2008 20:01

Υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία που πρέπει να κάνω η κανονικά πας στην εφορία όταν κάνεις την έναρξη και τους λες απλά ότι είσαι ήδη ΙΚΑ?

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 16 Δεκ 2008 20:22

Πρέπει να πάς στο ΤΕΒΕ και να δώσεις βεβαίωση ΙΚΑ ή εργοδότη ότι δουλεύεις εκεί και είσαι ασφαλισμένος εκεί.
Στην εφορία κάνεις ότι κάνεις με την έναρξη επαγγέλματος.
Στο λέω από τώρα για να σε γλυτώσω από την αιματοχυσία.

Αν δεν έχεις κάποιον που γνωρίζει από αυτά και δεν πάς σε λογιστή, δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να την βγάλεις καθαρή και θα σου πάρει 5 εργάσιμες ημέρες :p
Γίνονται πραγματάκια

WebMike

Δημοσίευση από WebMike » 16 Δεκ 2008 20:28

Να σε καλά φίλε μου :)

Σε ευχαριστώ για της πληροφορίες σου και που με προστατεύεις από της κακές διαδικασίες :).

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 16 Δεκ 2008 20:32

hahaha πίστεψε με είναι ΟΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ!
Γίνονται πραγματάκια

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 17 Δεκ 2008 02:31

ALR έγραψε:Μπορείς κανονικά, χωρίς ΤΕΒΕ.
αυτό ισχύει μόνο εάν είναι καινούργιος ασφαλισμένος (δηλαδή το πρώτο ένσημο που κόλησε να ήταν μετά την 1/1/1993). Σε αντίθετη περίπτωση πληρώνει και ένα ποσοστό στο ΤΕΒΕ

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 17 Δεκ 2008 09:48

Αν είναι πριν πάλι υπάρχει τρόπος, έχοντας ώς βάση αγροτική περιοχή ;) Υπάγεται στον ΟΓΑ και αν είναι κάτω από ένα νούμερο πληθυσμιακό, παίρνει και 3 χρόνια απαλλαγή.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 24 Δεκ 2008 03:46

ALR έγραψε:Πρέπει να πάς στο ΤΕΒΕ και να δώσεις βεβαίωση ΙΚΑ ή εργοδότη ότι δουλεύεις εκεί και είσαι ασφαλισμένος εκεί.
Στην εφορία κάνεις ότι κάνεις με την έναρξη επαγγέλματος.
Στο λέω από τώρα για να σε γλυτώσω από την αιματοχυσία.

Αν δεν έχεις κάποιον που γνωρίζει από αυτά και δεν πάς σε λογιστή, δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να την βγάλεις καθαρή και θα σου πάρει 5 εργάσιμες ημέρες :p
Γεια χαρά.
Εγώ πήγα στη ΔΟΥ της περιοχής μου και δεν ξέραν την τύφλα τους. Άρχισε να με ρωτάει εάν έχουμε κάποιον σύλλογο στον οποίο είμαι γραμμένος. Και μετά από μερικα λεπτά κουβέντας μου λέει ο διευθυντής, σκέψου το καλά! Είναι έξοδα για να γίνει αυτό πρέπει να πας στο επιμελειτηριο και και και..... Τελικά άκρη δεν βρήκα αλλα πείτε μου πώς γίνεται και τι έξοδα έχει το να κάνω έναρξη επαγγέλματος εάν και εφόσον θέλω να εργαστώ ως freeluncer?

Άβαταρ μέλους
dervisis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dervisis » 24 Δεκ 2008 09:51

Όντως θα σου φάει 5 εργάσιμες. Εγώ δεν είμαι στο ΙΚΑ, αλλά έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος. Η διαδικασία είναι 5 βήματα. ΤΕΒΕ->εφορια->επιμελητήριο->ΤΕΒΕ->εφορία.
Καλύτερα ζήτα τη βοήθεια λογιστή, ειδικά στην περίπτωση της συμπλήρωσης των απαραίτητων δικαιολογητικών. Τα λεφτά στο επιμελητήριο δεν είναι πολλά (δεν θυμάμαι ακριβώς :) ). Και κάτι ακόμη. Ένας γνωστός μου δουλεύει σε ιδιωτική επιχείρηση με ΙΚΑ και θέλει να κάνει και δική του δουλειά και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνει έναρξη επαγγέλματος. Ρώτα καλύτερα όπως είπα και παραπάνω έναν λογιστή.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 24 Δεκ 2008 10:06

Έναρξη χρειάζεται να κάνει. ΤΕΒΕ δε χρειάζεται να πληρώσει γιατί παίρνει απαλλαγή (όντας ασφαλισμένος στο ΙΚΑ) και για να το κάνει αυτό, χρειάζεται να προσκομίσει δικαιολογητικά από το ΙΚΑ, στο ΤΕΒΕ.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 24 Δεκ 2008 11:13

Παιδιά στο επιμελητήριο όταν πήγα δήλωσα "προγραμματιστής-αναλυτής" και μου έδωσαν μια φωτοτυπία ενός νόμου που λέει ότι δεν είμαι υποχρεωμένος να γραφτώ (και δεν γράφτηκα).

raindrop

Δημοσίευση από raindrop » 10 Μαρ 2010 11:21

Καλημέρα σας,

δουλεύω κι εγώ με ΙΚΑ ασφάλιση κτλ, αλλά θα δουλέψω σύντομα freelance (consultant/research associate) για μια μικρή εταιρία στο Ηνωμένο Βασίλειο. Θα υπογράψω συμβόλαιο με αυτούς, ιδιωτικού δικαίου.
Στην Ελλάδα, τι χρειάζεται να κάνω? Πρέπει κάπου να το δηλώσω? Κι αν ναι που?
Θα χρειαστώ τίποτε άλλα χαρτιά από τους Εγγλέζους?

Πήγα ΟΑΕΔ και ΙΚΑ σημερα, αλλά άκρη δεν έβγαλα... :// Μου φαίνεται πως εσείς εδώ ξέρετε περισσότερα!

Όποια βοήθεια ή hint θα με βοηθούσε πολύ..

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 10 Μαρ 2010 12:53

raindrop έγραψε:Καλημέρα σας,

δουλεύω κι εγώ με ΙΚΑ ασφάλιση κτλ, αλλά θα δουλέψω σύντομα freelance (consultant/research associate) για μια μικρή εταιρία στο Ηνωμένο Βασίλειο. Θα υπογράψω συμβόλαιο με αυτούς, ιδιωτικού δικαίου.
Στην Ελλάδα, τι χρειάζεται να κάνω? Πρέπει κάπου να το δηλώσω? Κι αν ναι που?
Θα χρειαστώ τίποτε άλλα χαρτιά από τους Εγγλέζους?

Πήγα ΟΑΕΔ και ΙΚΑ σημερα, αλλά άκρη δεν έβγαλα... :// Μου φαίνεται πως εσείς εδώ ξέρετε περισσότερα!

Όποια βοήθεια ή hint θα με βοηθούσε πολύ..
Αυτοί προφανώς θα ζητήσουν να τους δίνεις κάποια μορφή απόδειξης/τιμολογίου ώστε να σε πληρώνουν. Οπότε εσύ αν θέλεις να είσαι νόμιμος θα πρέπει να έχεις το δικαίωμα να εκδίδεις αποδείξεις/τιμολόγια και να δηλώσεις στη φορολογική σου δήλωση τα λεφτά που έλαβες.

Πάντως, ό,τι και να σου πει κάποιος εδώ (και οπουδήποτε στο internet) εσύ να πας να ρωτήσεις τον λογιστή σου (ή οποιονδήποτε άλλο αρμόδιο). Και να το προσπαθήσεις μέχρι να βγάλεις άκρη! Γιατί η δικαιολογία "μου το είπαν στο freestuff" δε στέκει στα δικαστήρια! :P

Από εκεί και πέρα, νομίζω πως αφού είσαι στο ΙΚΑ έχεις το δικαίωμα να γραφτείς και στο ΤΕΒΕ ώστε να έχεις δικαίωμα να κόβεις αποδείξεις, χωρίς όμως να πληρώνεις τις εισφορές του (εφόσον συνεχίζεις να πληρώνεις του ΙΚΑ βέβαια). Ξανά, ρώτα έναν λογιστή/δικηγόρο κλπ.

raindrop

Δημοσίευση από raindrop » 10 Μαρ 2010 13:25

Thnx burNMind.

Εννοείται πως θα απευθυνθώ στον λογιστή μου. Ήθελα όμως να πάω υποψιασμένη, γιατί είναι πολυάσχολος και μου τη δίνει να μην με ακούνε/καταλαβαίνουν. Να ξέρω πάνω κάτω τη θα ρωτήσω/ζητήσω. To freelance πχ, στα ελληνικά πως λέγεται?? Ελεύθερος επαγγελματίας?

Οι εγγλέζοι αποδείξεις δε μου ζητήσανε. Λογαριασμό τραπέζης μου ζήτησαν μόνο (προς το παρόν). Φαντάζομαι κάποια στιγμή ενδέχεται να με ρωτήσει η εφορία από που είναι οι καταθέσεις κτλ... Είναι πιο πολύ θέμα δικής μου κάλυψης δλδ, παρά του εργοδότη.

Γενικά, υπάρχει κάποια άλλη σχέση εργασίας (πλην του μισθωτού ή του ελεύθερου επαγγελματία) όπου δουλεύεις για κάποιον παρέχοντας υπηρεσίες, αλλά χωρίς σταθερό ωράριο και φόρτο εργασίας? Η αμοιβή θα είναι ωριαία (δήλωση ωρών σε online timesheet) και ότι προκύψει, αμοίβεται.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης