Δεύτερη δουλειά ως freelancer με ασφάλια ΙΚΑ

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 10 Μαρ 2010 14:22

raindrop έγραψε:Οι εγγλέζοι αποδείξεις δε μου ζητήσανε. Λογαριασμό τραπέζης μου ζήτησαν μόνο (προς το παρόν). Φαντάζομαι κάποια στιγμή ενδέχεται να με ρωτήσει η εφορία από που είναι οι καταθέσεις κτλ... Είναι πιο πολύ θέμα δικής μου κάλυψης δλδ, παρά του εργοδότη.
Ακόμα και αν δε σου ζήτησαν τώρα αποδείξεις/τιμολόγιο θα σου ζητήσουν λογικά γιατί πρέπει να περάσουν τα χρήματα που σε πληρώνουν στα έξοδα της εταιρείας. Βέβαια τώρα το τι είδους απόδειξη/τιμολόγιο θα ζητήσουν από Ελλάδα (πιο πολύ το θέμα της γλώσσας σκέφτομαι) δε γνωρίζω. Από freelancers στην Αγγλία ζητάνε ένα απλό τιμολόγιο που αναγράφει τα στοιχεία του freelancer, τον αριθμό του τιμολογίου και το ποσό πληρωμής. Δε ξέρω όμως τι συμβαίνει στην Ελλάδα και πως μπορείς να εκδόσεις τιμολόγιο/απόδειξη ως ελεύθερος επαγγελματίας για να σε κατατοπίσω. Οπότε άλλη μία ερώτηση για τον λογιστή σου! :-)

Τώρα για το αν υπάρχει περίπτωση η εφορία να ρωτήσει από που προέρχονται οι καταθέσεις σου μου φαίνεται λίγο απίθανο (ειδικά αν πρόκειται για μικρά ποσά), αλλά εσύ κάνε το καλό και πλήρωσε κανονικά τον φόρο που πρέπει για τα ποσά που θα λάβεις.

raindrop

Δημοσίευση από raindrop » 10 Μαρ 2010 15:07

xm.. skoura ta pramata.. den ti glitwnw ti grafeiokratia.. alla thanx k pali :D

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 11 Μαρ 2010 05:49

Καλημέρα,

Το πιο σωστό θα ήταν να κάνεις έναρξη ελεύθερου επαγγελματία και να δηλώσεις πως ενδοκοινοτικά θα έχεις παροχή υπηρεσιών. Δεν θα πληρώνεις ΤΕΒΕ εφόσον δίνεις ήδη εισφορές στο ΙΚΑ, αλλά θα πρέπει να πάρεις χαρτί απαλλαγής από εκεί.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 11 Μαρ 2010 05:57

Ζήτας τους να σου δώσουν αυτοί τιμολόγιο πληρωμής. Το οποίο και πάλι φυσικά πρέπει να δηλώσεις στην εφορία.
Εταιρείες από αγγλία μπορούν να εκδόσουν τιμολογίο πληρωμής προς ιδιώτη και εππαγελματία. Στην συγκεκριμένη περίπτωση επειδή δεν έχεις έναρξη επιτηδεύματος, το τιμολόγιο είναι προς ιδιώτη και δεν απαιτείται και η απόδοση ΦΠΑ από μέρους τους παρά μόνον εφόσων το ζητήσης και τους δώσεις ΑΦΜ

raindrop

Δημοσίευση από raindrop » 22 Αύγ 2010 18:31

καλησπέρα παιδιά,

η δουλειά που έκανα τελείωσε. Όπως τα είπατε είχα κάνει έναρξη, εγγραφή στο ΤΕΒΕ και είχα πάρει απαλλαγή από ΤΕΒΕ λόγω του ότι εργαζόμουνα ήδη με ασφάλιση ΙΚΑ. Τώρα τέλη Αυγούστου λήγει το συμφωνητικό μου και θα σταματήσω να εργάζομαι. Η ασφάλισή μου στο ΙΚΑ συνεχίζει να με καλύπτει για κάποιο χρονικό διάστημα ή πρέπει να ξεκινήσω άμεσα εισφορές στο ΤΕΒΕ? Πρέπει να δηλώσω στο ΤΕΒΕ πως έληξε η σύμβαση μου? Αν δεν θέλω να εισφέρω στο ΤΕΒΕ η μόνη λύση είναι να κάνω διακοπή επαγγέλματος?
Ο λογιστής μου μου 'πε να αφήσω τα πράγματα "όπως είναι" μιας κι έχω την απαλλαγή, αλλά και πάλι δε μου φαίνεται σόι αυτή η απάντηση ://.

ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

txc

Δημοσίευση από txc » 25 Αύγ 2010 13:07

καλησπέρα παιδιά
σύντομα και εγώ επειδή έχω δυο - τρεις δουλειές στην άκρη θα ξεκινήσω ως ελεύθερος επαγγελματίας ενώ δουλεύω ως μισθωτός στο ΙΚΑ.

στο τελικό ποσό που θα χρεώσω στο πελάτη για να συμπεριλάβω το φπα που θα αποδώσω στην εφορία είναι τώρα 23%?
γιατί με τις αλλαγές έχω χάσει το μπούσουλα

ευχαριστώ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες