Ταφή ή καύση των νεκρών

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ταφή ή καύση των νεκρών

Δημοσίευση από Drizzt » 20 Μάιος 2003 16:49

Συμφωνείτε με την καύση τον νεκρών ή είστε υπέρ της ταφής;

Μιας ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ, ας κάνουν ότι θέλουν αυτό που θα έχει απομείνει...
Πάντως είμαι υπέρ της καύσης, χωρίς αυτό να σημαίνει κατι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Ταφή ή καύση των νεκρών

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Μάιος 2003 16:56

Ελεύθερη επιλογή. Και όταν λέω ελεύθερη εννοώ χωρίς την παρέμβαση και τις φοβέρες της εκκλησίας.

Πάντως δε δίνω δικαίωμα στον κάθε τσόγλανο να εκμεταλλεύεται οικονομικά τον τάφο μου, είτε ζητώντας "ενοίκιο" είτε παίρνοντας χρήματα να μου ανάβει καντήλια και να τον συντηρεί.

Δε θα γίνω αντικείμενο εκμετάλλευσης μεταθάνατον. Ασε που οι πόλεις έχουν υπερκορεστεί από νεκροταφεία. Ας τα κάνουν γήπεδα μπάσκετ να γυρίσει επιτέλους ο κόσμος στο άθλημα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

Ταφή ή καύση των νεκρών

Δημοσίευση από telxina » 21 Μάιος 2003 14:12

Ke ego ime iper tis apopsis oti theloun as kanoun. To pio pithano ine pos tha eimai apo pano ke tha tous kitao... Arkei na min me ekmetalevode akomi ke meta thanaton! :hammer:

Άβαταρ μέλους
Dim

Ταφή ή καύση των νεκρών

Δημοσίευση από Dim » 21 Μάιος 2003 15:25

Στις μεγάλες πόλεις άλλωστε, μετά από τρια χρόνια ξεθάβουν το νεκρό και τον καίνε ερήμην των συγγενών. Προσωπική εμπειρία

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Ταφή ή καύση των νεκρών

Δημοσίευση από e-times » 21 Μάιος 2003 16:50

Ας κανουν οτι θελουν το σωμα μου!! Την ψυχη δεν μπορουν να μου πειραξουν και αυτο μου αρκει. Ετσι κι'αλλιως το σωμα ειναι δανικο σε αυτη την ζωη..οπως και ολα τα υλικα αγαθα. Η ψυχη ομως???
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Ταφή ή καύση των νεκρών

Δημοσίευση από gaucho » 26 Μάιος 2003 09:41

Kateyfthian sti ladokola kai tiligma

Άβαταρ μέλους
Calm_Soul

Ταφή ή καύση των νεκρών

Δημοσίευση από Calm_Soul » 04 Ιούλ 2003 17:28

e-times έγραψε:Ας κανουν οτι θελουν το σωμα μου!! Την ψυχη δεν μπορουν να μου πειραξουν και αυτο μου αρκει. Ετσι κι'αλλιως το σωμα ειναι δανικο σε αυτη την ζωη..οπως και ολα τα υλικα αγαθα. Η ψυχη ομως???
To erwtima einai uparxei telika psuxi ?

pani0202
Επικοινωνία:

Ταφή ή καύση των νεκρών

Δημοσίευση από pani0202 » 04 Ιούλ 2003 18:54

Dim έγραψε:Στις μεγάλες πόλεις άλλωστε, μετά από τρια χρόνια ξεθάβουν το νεκρό και τον καίνε ερήμην των συγγενών. Προσωπική εμπειρία
Ego eixa xeiroteri prosopiki empeiria apo esena.
Hmoun akoma stin Ellada (prepei na imoun gyro sta 22), i giagia mou eixe pethanei prin 2.5-3 xronia kai mas piran tilefono apo to nekrotafeio oti tha tin xethapsoun opos problepei o kanonismos ki an theloume mporoume na pame na paroume ta kokkala.

E, loipon piga me tin mana mou ki afti i skini exei meinei akoma sto myalo mou meta apo 10 xronia kai mallon den tha me afisei pote.
Molis anebazoun pano to feretro loipon kai to anoigoun kontepsame na kserasoume. Den eixe liosei olokliri kai ta podia tis itan akoma miso liomena... H mana mou lipothymise kai ego pano sta neyra mou epiasa apo ton laimo ton foukara ton ergati pou anebase to feretro les ki eftaige aftos gia tin aliteia ton ypefthinon.

To symperasma? An exete tin epilogi gia "kapsimo" epilexte tin xoris defteri skepsi. Nomizo pantos oti i ekklisia den epitrepei to kapsimo tou nekrou (as mas diafotisoun osoi gnorizoun sigoura), epomenos distyxos den exete epilogi.
Ego eftyxos mias kai zo ston Kanada tha epilexo kapsimo. Hdi exo pei stin gynaika mou oti otan ftasei afti i ora thelo na me kapsoun kai na petaxoun tis staxtes mou sto Aigaio gia na eimai gia panta konta stin thalassa pou toso agapo...

Ray

Ταφή ή καύση των νεκρών

Δημοσίευση από Ray » 04 Ιούλ 2003 19:12

File pani,

h ekklhsia einai kata ths kayshs ton nekron dioti, opos ypostirizei, sthn deytera parousia pou 8a anasth8oume 8a xreiastoume to soma mas...

Prosopika ego eimai hdh doriths organon kai otan er8ei h ora mou elpizo kapoia apo ta organa mou na boh8hsoun kapoious an8ropous me ta problhmata tous...

Tora gia oti apomeinei apo to soma mou, den 8a h8ela na 'xreoso' peretero thn oikogenia mou gia na to kapsoun. Isos na do8ei gia ephsthmonikh ereyna. H kaysh einai apagoreymenh sthn Ellada kai dystoixos prepei na paei kapoios se kamoia Boulgaria (me kostos kapoia ekatomyria etsi) gia na to kanei...

Mexri kai ston 8anato to kratos kai h ekklhsia exei apopsh (kai nomous), gia to ti 8a kanoume...

Ntrepomai gia oti synebei sthn oikogenia sou me thn giagia sou kai pragmatika eyxomai ta pragmata na htan diaforetika...

Akoma kai sta 8emata tou 8anatou zhlebo tous ksenous GAMOTO!!!!
(blepe ksena koimhtiria)

Filika,

Christos

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Ταφή ή καύση των νεκρών

Δημοσίευση από e-times » 04 Ιούλ 2003 19:55

calm_soul έγραψε:
e-times έγραψε:Ας κανουν οτι θελουν το σωμα μου!! Την ψυχη δεν μπορουν να μου πειραξουν και αυτο μου αρκει. Ετσι κι'αλλιως το σωμα ειναι δανικο σε αυτη την ζωη..οπως και ολα τα υλικα αγαθα. Η ψυχη ομως???
To erwtima einai uparxei telika psuxi ?
Χωρις να το εχω πολυψαξει, θελω να πιστευω οτι η ψυχη δεν χανετε. Δεν ειναι δυνατον και δεν θελω να το πιστεψω. Και μην με ρωτησεις γιατι. :wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Ταφή ή καύση των νεκρών

Δημοσίευση από Bugman » 04 Ιούλ 2003 20:24

Λοιπόν στο θέμα αυτό υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα!
Μπορεί ο καθένας να πει ναι ή όχι αλλά 100% δεν μπορεί να το επιβάλει για τον εαυτό του! Απλά γιατί τότε που είναι να γίνει θα είναι νεκρός!
Άρα η ερώτηση θα έπρεπε να γίνει ως εξής:

Μπορούμε να σεβαστούμε την θέληση για ταφή ή καύση ενός δικού μας ανθρώπου, μετά θάνατόν του;

Δεν θα απαντήσω σε αυτό τώρα, θα διαβάσω τις δικές σας απαντήσεις!

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Ταφή ή καύση των νεκρών

Δημοσίευση από e-times » 04 Ιούλ 2003 20:37

Ελα ντε, τι να κανεις αφου θα εισαι νεκρος? Πως θα επιβαλεις στους αλλους να σε καψουνε ή να σε θαψουνε?.
Εαν ειναι η επιθυμια σου αυτη τοτε δεν τιθεται θεμα το εαν μπορουν να σεβαστουν οι αλλοι την θεληση σου αλλα πρεπει να την σεβαστουν.
Τωρα το τι θα αποφασισουν, ισως να το δεις απο ψηλα. :D

Εγω προσωπικα θα το σεβομουν πιστευω αυτο αλλα το λεω εκ του ασφαλους διοτι δεν εχω καμια τετοια εμπειρια και δεν μπορω να γνωριζω.
Μπορει να αλλαξω γνωμη, αντιθετη βεβαια με του νεκρου αλλα πιστευω μετα θα το εχω βαρος στην συνειδηση μου.

Δεν μπορω να ξερω φιλε μου αν και θελω να την σεβαστω!!! :wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Calm_Soul

Ταφή ή καύση των νεκρών

Δημοσίευση από Calm_Soul » 04 Ιούλ 2003 20:37

e-times έγραψε: Χωρις να το εχω πολυψαξει, θελω να πιστευω οτι η ψυχη δεν χανετε. Δεν ειναι δυνατον και δεν θελω να το πιστεψω. Και μην με ρωτησεις γιατι. :wink:
ok de se rwtaw gia na mi se ferw se duskoli thesi :lol:

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Ταφή ή καύση των νεκρών

Δημοσίευση από e-times » 04 Ιούλ 2003 20:41

calm_soul έγραψε:ok de se rwtaw gia na mi se ferw se duskoli thesi :lol:
Καλα δεν με φερνεις και σε δυσκολη θεση, απλα δεν μπορω να συμβιβαστω με την ιδεα οτι το "ειναι μου" θα χαθει ...... καπου, δεν ξερω που. Εξ αλλου ολη αυτη η ενεργεια που θα παει? Δεν χανετε, ετσι δεν ειναι? χαχαχαχαχ.... παρηγορω τον εαυτο μου ετσι :wink: :lol: :pint: :kaloe:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Calm_Soul

Ταφή ή καύση των νεκρών

Δημοσίευση από Calm_Soul » 04 Ιούλ 2003 20:45

e-times έγραψε: Καλα δεν με φερνεις και σε δυσκολη θεση, απλα δεν μπορω να συμβιβαστω με την ιδεα οτι το "ειναι μου" θα χαθει ...... καπου, δεν ξερω που. Εξ αλλου ολη αυτη η ενεργεια που θα παει? Δεν χανετε, ετσι δεν ειναι? χαχαχαχαχ.... παρηγορω τον εαυτο μου ετσι :wink: :lol: :pint: :kaloe:
xaxax kalos tropos parigorias. Mia aporia exw omws energeia=psuxi?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες