Ασύρματο δίκτυο σε απέναντι πολυκατοικία

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ors_86
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ors_86 » 19 Δεκ 2008 01:35

Καλησπέρα,
Θα ήθελα τις συμβουλές σας, οσον αφορά το παρακάτω..
Θέλω να συνδέσω 2 υπολογιστές, με ένα modem το οποίο βρίσκεται στην απέναντι πολυκατοικία. Τώρα, στο μπαλκόνι του απέναντι διαμερίσματος έχει ισα-ισα σήμα απ το Ίδη υπάρχον modem (1 ή καμία μπάρα). Το modem λοιπόν που βρίσκεται στην απέναντι πολυκατοικία, λόγο του ότι δεν είναι πολύ καλό, θα αντικατασταθεί με κάποιο καλύτερο, και μια κεραία (πιστεύω directional καλυτερα) για να στέλνει το σήμα στο απέναντι διαμέρισμα. Για απέναντι τώρα, επειδή οι υπολογιστές βρίσκονται μερικούς τοίχους μέσα, Θα ήταν καλύτερο να αγοράσω ένα access point ή ένα repeater (καλή ώρα LINKSYS signal Wifi 54 Mb WRE54G)? Το οποίο να το τοποθετήσω στο μπαλκόνι, ώστε να είμαι καλυμμένος ότι θα έχουν σήμα οι υπολογιστές στο διαμέρισμα?
Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα, θα ήθελα να μου πείτε προτάσεις, λύσεις, ακόμα και προϊόντα που θα συνιστούσατε!
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων,
Ορέστης

Άβαταρ μέλους
sicadera

Δημοσίευση από sicadera » 08 Φεβ 2009 14:39

Αυτό πάω να κάνω... Έχω καταλήξει σε AP.

Απ' ότι κατάλαβα καλύτερα να είναι ίδια μάρκα οι δύο συσκευές. Υπάρχουν modem routers - AP που γίνοντε ΑΡ WDS Base Station / Client...

Οπότε με δύο τέτοια καθάρiσες...

Εμένα είναι πιο μυστήριο γιατί το modem router είναι συγκεκριμένο και πρέπει να δoκιμάσω συμβατά προς το δικό του WDS AP σαν clients...

Μόλις έχω εξελίξεις θα στείλω μύνημα.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες