Γιαούρτωσαν τον Πορτοσάλτε στα Εξάρχεια !!

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 22 Δεκ 2008 18:53

Ένα πρωινό στα Εξάρχεια

Σήμερα. Πλατεία Εξαρχείων. Στο Ουζάδικο. Ζωντανή εκπομπή του ΣΚΑΙ για τα προβλήματα της περιοχής. Νοικοκυραίοι, καταστηματάρχες, αναρχικοί, δικηγόροι για τους πρόσφυγες, δάσκαλοι, ο Ανδρέας Μαζαράκης, ο Σκυφτούλης – μια ωραία παρέα. Εκεί κι εγώ. Ξαφνικά μπαίνουν μέσα στο μαγαζί τα παιδιά του …χώρου (τα …άχωρα). Έχουν πάρει ανάποδες με τον Άρη Πορτοσάλτε για κάποιο λόγο που δεν κατάλαβα, του πετάνε κάτι γιαούρτια –τα οποία δεν ξέρουν πώς να τα πετάξουν γιατί είναι και άσχετοι-, ο Άρης παραμένει ψύχραιμος γιατί είναι μάχιμος και cool, και μετά ο …αρχηγός ρωτάει αγριεμένα: «Ποιος είναι ο πιτσιρίκος;».

«Εγώ» του λέω και είμαι σχεδόν σίγουρος πως το επόμενο γιαούρτι γράφει πάνω το όνομά μου αλλά μάλλον είχαν ξεμείνει από πυρομαχικά.

«Να πας να γράψεις τις εξυπνάδες σου στη LiFO και στον Αλαφούζο» μου λέει οργισμένος. «Και στον Τσαγκαρουσιάνο» λέει ο …υπαρχηγός. «Όπα, αυτό είναι το κοινό μου» σκέφτομαι και είμαι έτοιμος να αρχίσω να μοιράζω αυτόγραφα.

Τα παιδιά φεύγουν. Μετά από λίγο επιστρέφουν και διαβάζουν ανακοινώσεις για τα παιδιά που είναι στο Πολυτεχνείο.

Ενώ γίνεται της πουτάνας, με πλησιάζει μια κυρία και μου λέει «εσείς είστε ο πιτσιρίκος;». «Ναι» της κάνω επιφυλακτικά και κοιτάω να δω μήπως κρατάει κάνα γιαούρτι. «Είμαι μεγάλη θαυμάστριά σας» μου λέει η κυρία, λάμποντας από χαρά. «Σας ευχαριστώ αλλά δεν βλέπετε τι γίνεται;» την ρωτάω απορημένος. Η κυρία αδιαφορεί παντελώς για όσα συμβαίνουν γύρω μας και με πλακώνει στις ερωτήσεις.

Τα παιδιά του χώρου φεύγουν οργισμένα, ο αρχηγός κάτι μου λέει πάλι (δεν έβρισε) και του δίνω ένα χαρτί με την έκκληση βοήθειας για τον νεαρό που συνελήφθη την Πέμπτη στην Κοραή (το είχα διαβάσει λίγο πριν στον αέρα). Δεν το παίρνει γιατί με θαυμάζει πάρα πολύ και δεν πιστεύει πως έχει απέναντί του το είδωλό του. Ο υπαρχηγός, όμως, είναι πιο εξοικειωμένος με τις διασημότητες και παίρνει το χαρτί από το χέρι μου.

Ενώ επιστρέφω, μου τηλεφωνεί η μητέρα μου που είναι σκασμένη στα γέλια και μου λέει «αγόρι μου έφαγες γιαούρτι;». «Όχι, ρε μαμά» της λέω, «αφού ξέρεις πως δεν μου αρέσει». Όταν κλείσαμε το τηλέφωνο, συνειδητοποίησα πως η μητέρα μου ήταν στενοχωρημένη που δεν με γιαούρτωσαν. Αυτό με προβλημάτισε κάπως.

http://pitsirikos.blogspot.com/2008/12/ ... _2908.html
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fiskilis την 23 Δεκ 2008 00:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 22 Δεκ 2008 19:08

Λάθος ο τίτλος γιατί δεν τον γιαούρτωσαν.

Σιγά το πρόσωπο. Ποιος γελάει ή ακούει τέτοιες άνοστες μαλακιούλες στο ραδιόφωνο; Σα να μιλάει ο Παπανώτας είναι. Και το blog του μια π*π*ρα από τα ίδια είναι.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 22 Δεκ 2008 19:11

cdhyper έγραψε:Λάθος ο τίτλος γιατί δεν τον γιαούρτωσαν. .
και ομως απο οτι λεει η μανα του θα το ηθελε !
φαντασου την γυναικα να παρακαλα να φαει γιαουρτι ο γιος της !!

ουτε αυτη δεν τον αντεχει !!!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 22 Δεκ 2008 19:30

Μια χαρά παιδί με άποψη είναι από όσα κείμενα του είχα διαβάσει. Ναι μεν ΔΕΝ συμφωνώ με όσα έγραφε, αλλά τουλάχιστον είχε (έχει) άποψη. Μακάρι να μπορούσαν όλοι οι συνομήλικοι του να κάνουν το ίδιο.
Είχα την εντύπωση πως το είχε σταματήσει το blog... βλέπω ξανα άρχισε να γράφει, καλό αυτό.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 22 Δεκ 2008 20:07

Παιδιά διάβασα τις περισσότερες αναρτήσεις του και το about me που έχει (με τα references από εφημερίδες και περιοδικά) αλλά για να πω την αλήθεια πρώτη φορά ακούω για αυτόν τον blogger.
Από ότι κατάλαβα πρόκειτε για πολύ γνωστό blogger με πολύ καιρό στο χώρο. Ξέρει κανείς να μου πει περισσότερα για τον πιτσιρίκο?

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 23 Δεκ 2008 01:26

o mikros theoulis.... ti dokimase? 0% i ena xmas 2% ageladino?
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
lefterian
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefterian » 23 Δεκ 2008 08:46

fiskilis έγραψε:Ενώ επιστρέφω, μου τηλεφωνεί η μητέρα μου που είναι σκασμένη στα γέλια και μου λέει «αγόρι μου έφαγες γιαούρτι;». «Όχι, ρε μαμά» της λέω, «αφού ξέρεις πως δεν μου αρέσει». Όταν κλείσαμε το τηλέφωνο, συνειδητοποίησα πως η μητέρα μου ήταν στενοχωρημένη που δεν με γιαούρτωσαν. Αυτό με προβλημάτισε κάπως.
Μα αν έτρωγες το γιαούρτι στα μούτρα θα γινόσουν ήρωας!!!
Τώρα είσαι ένας απλός πολίτης. :snooty:
κακώς δεν το επιδίωξες (ρε σεις, βάλτε τα με κάποιον στο ύψος σας ρε!) :D
Taurelilomёa-tumbalemorna Tumbaletaurёa Lomёanor
Παραμύθια για παιδιά! I will believe More than it seems Untame Lion

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 23 Δεκ 2008 09:53

Διάβασα το κείμενο κι επί 5 λεπτα προσπαθούσα να καταλάβω ποιός είναι αυτός με το γελοίο όνομα.

Μετά θυμήθηκα την ύπαρξη του google και αμέσως είδα εκείνη την γνώριμη γλυκόξινη φάτσα, μιας οντότητας που για τους πολλούς ξεπετάχτηκε μαζί με την έναρξη του Σκάι...

Έχει blog αυτός; Θα μου πεις, μέχρι και το κατσαρό υπόθετο έχει blog στις μέρες μας... Και γιατί θα πρέπει να με ενδιαφέρει;

Anyway, ο τίτλος είναι παραπλανητικός.
Το γεγονός δεν ξέρω αν με αφορά, μιας και δεν έχω διαβάσει ποτέ το blog του Πορτοσάλτε, και του πιτσιρίκου σπάνια...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 23 Δεκ 2008 12:00

Για τον πιτσιρίκο το μόνο θετικό που έχω να πω είναι ότι έχει άποψη και την εκφράζει. Κατά τα άλλα, το ραδιόφωνο δεν το έχει, ούτε συμφωνώ με τα περισσότερα από αυτά που λέει

@Μήτσος: Ο Πορτοσάλτε κάνει εκπομπή χρόνια τώρα στο ραδιόφωνο. Και είναι από τους δημοσιογράφους που δεν ξεχνάνε θέματα όπως τα παράνομα λατομεία, τα καμμένα δάση, και εν γένει τις καταστροφές του περιβάλλοντος από ανθρώπινη παρέμβαση :wink: Απ'όσο ξέρω δεν έχει blog. Έχει το βήμα του στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΪ

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 23 Δεκ 2008 12:21

deninho έγραψε:@Μήτσος: Ο Πορτοσάλτε κάνει εκπομπή χρόνια τώρα στο ραδιόφωνο. Και είναι από τους δημοσιογράφους που δεν ξεχνάνε θέματα όπως τα παράνομα λατομεία, τα καμμένα δάση, και εν γένει τις καταστροφές του περιβάλλοντος από ανθρώπινη παρέμβαση :wink: Απ'όσο ξέρω δεν έχει blog. Έχει το βήμα του στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΪ
Και πάλι, αμφιβάλω αν το ξέρει αυτό ο μέσος Έλληνας...
Λες και ακούμε ραδιόφωνο...

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 23 Δεκ 2008 12:38

Και πάλι, αμφιβάλω αν το ξέρει αυτό ο μέσος Έλληνας...
Ο μέσος Έλληνας δεν υπάρχει... :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες