Κρασάρει το pc μου (?)

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κρασάρει το pc μου (?)

Δημοσίευση από Zizo » 23 Δεκ 2008 23:51

Γεια σας
Εδώ και 3 με 4 βδομάδες υπάρχει πρόβλημα με το pc μου…

Ξεκίνησε όταν μια μέρα πήγαιναν όλα μια χαρά και ξαφνικά εκεί που έκανα κάτι πάω να κλίσω ένα πρόγραμμα αν θυμάμαι καλά, δεν θυμάμαι ποιο και δεν νομίζω πως έχει μεγάλη σημασία…

Και δεν κλίνει ξέρω γω, το ίντερνετ ενώ δούλευε γενικά οι (firefox, Explorer) δεν λέγανε να ανοίξουν καμιά σελίδα, ο explorer έκλινε με το x, και ο firefox μόνο που αυτός έμενα στις διεργασίες και δεν έκλεινε με τίποτα από κει (δεν ανταποκρίνεται)… ξενέρωσα, έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου, νόμιζα πως ο θεός με εγκατέλειψε, μόνο emo δεν έγινα…
Και με τα λίγα με τα πολλά κάτι τέτοια κολλήματα…

Πατάω restart, δεν έκανε απολύτως τίποτα, shutdown τα ίδια, δεν είχαν παγώσει όλα τα προγράμματα πχ το winamp δούλευε και κάποια άλλα. Πατάω το reset από το κουτί του pc, ανοίγει, μετά από κάποια λεπτά από 0 μέχρι και 1 ώρα ίσος και παραπάνω, δεν ξέρω σε τι βασίζεται, ξανά παγώνει.
Το βαράω μπουνιά από μπροστά (έχει και πορτούλα μπροστά) μπαίνει το card reader λίγο πιο μέσα και δεν λέει να ξανά ανοίξει… Ζωή σε μας, σκεύτικα να φωνάξω παπά…

Το πάω στο service από εγγύηση. Με λέει το άνοιξα, πήρα ένα κουβά σκόνη και μου άνοιξε κανονικά. Ίσος κατά την μπουνιά σκέφτομαι πως δεν ακουμπούσε καλά από πίσω το ρεύμα η ποιος ξέρει τι…

Το παίρνω σπίτι, τα ίδια, μετά από κάποιο χρόνο (συνήθως με πιάνει να surfάρω) παγώνουν κάποια πράματα, και πάντα δεν ανοίγει σελίδες ο firefox, ο explorer 80% δεν θα κωλύσει αλλά θα κωλύσει στα επόμενα 5 λεπτά. Επίσης το ίντερνετ σε chat από msn παιχνίδια, και αν δεν κωλύσει το emule σαν πρόγραμμα συνεχίζει να κατεβάζει ενώ το μTorrent παγώνει όπως και ο firefox (δεν ανταποκρίνεται). ΠΣ: τελικά κατάλαβα πως θα κάνει το restart/shutdown αλλά μετά από 2-3 και πάνω λεπτά και αφού φάει 2 και πάνω λεπτά εκεί που λέει, ότι γίνετε τερματισμός.

Είδα σε forum και κατέβασα τα: Malwarebytes’ Anti-Malware, SUPER AntiSpyware Free Edition και HijackThis (που το τελευταίο κάνει scan αλλά δεν κατάλαβα τι δείχνει)
Μπας και βρω κάτι που θα μπορούσε να κάνει αυτή την ζημιά, αλλά τζίφος εκτός από 1-2 τα οποία λέει πως θα μπορούσε να κρύβετε κάτι εκεί αλλά πολλοί αν τα ψάξεις στο google λένε έτσι είναι τα αρχεία και δεν κάνουν κακό.

Και τέλος καταλήγω πως φταίνε τα vista, καθώς και άλλοι με το ίδιο κουτί που πήρα λένε πως "νεκρώνουν οι επεξεργαστές" κάπου κάπου… δηλαδή παγώνουν ή μάλλον παγώνει το λειτουργικό(?) όπως θα έλεγα εγώ…

Τέλος αναρωτιέμαι: μήπως είναι hardware το πρόβλημα :( ελπίζω όχι, να κάνω format και βλέπουμε με windows xp που σκόπευα?

Μπορώ να δω αν είναι hardware/software με κάποιο πρόγραμμα?
Πχ κάποιο πρόγραμμα που να checkάρει λογισμικό και διάφορα ή hardware και να βλέπει τέτοιου είδους προβλήματα?

Please βοήθεια,
Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός/τα θέλω όλα έτοιμα αλλά έψαξα όσο μπορούσα… συγνώμη για το κατεβατό και ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!!!
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Burned
Επικοινωνία:

Κρασάρει το pc μου (?)

Δημοσίευση από Burned » 24 Δεκ 2008 00:27

Με μία γρήγορη ματιά μάλλον χρειάζεται μεγαλύτερη μνήμη ram
The time is now, the place is here. Stay in the present. You can do nothing to change the past, and the future will never come exactly as you plan or hope for.
Burned forum - The best g(r)eek forum !!!
Chuck Norris facts

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κρασάρει το pc μου (?)

Δημοσίευση από Zizo » 24 Δεκ 2008 00:45

3gb έχω!!!
core 2 quad στα 2.4

Λες να έπαιξαν καμιά βλακεία στο service η να θέλει κάποια ρύθμιση από τα bios?

για την ακρίβεια το έχω 1.4 χρόνια το pc δεν είχε ποτέ τέτοιο πρόβλημα μέχρι εδώ και 4 βδομάδες περίπου

Η ραμ δεν φτάνει ποτέ στα ύψη αναλόγως τι κάνω πάντα.

Μήπως λέω μήπως είναι ένας από τους σκληρούς?

Παρένθεση: Από τότε που το πήρα το pc ο δεύτερος σκληρός έκανε πάντα ένα τακ 1 στις 5 φόρες που τον χρησιμοποιούσα, στα multirama μου είπαν πως είναι το μοντέλο έτσι, απενεργοποιείτε ο δεύτερος σκληρός για εξοικονόμηση κάτι και κάνει τακ για να ανοίξει.

Τους πιστεύω.

Μη κάνα τζάμπα format και τραβήξω πολλά γιατί έχω 2 512 σκληρούς και θέλει πολύ υπομονή.

Να δοκιμάσω να το ανοίξω μια φορά σε ασφαλή λειτουργία με παροχή ίντερνετ και να περιμένω κάνα 2ωρο μπας και δεν το βγάλει?
Αν δεν το βγάλει να υποθέσω πως κάποιο πρόγραμμα φταίει ή το λειτουργικό?
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κρασάρει το pc μου (?)

Δημοσίευση από Zizo » 24 Δεκ 2008 03:01

Ok μόλις πάγωσε ο firefox και δεν κλίνει ούτε σαν διεργασία, ούτε να μην αποσταλεί ενώ το υπόλοιπο pc ας πούμε πως δεν βρήκα άλλο πάγωμα, και παιχνίδι μπορώ να παίξω αλλά πρόκριτε να παγώσουν εφαρμογές όπως msn υποθέτω και διάφορα άλλα… που απ ότι βλέπω χρησιμοποιούν το ίντερνετ , δεν βγάζεις άκρη…

Θα δοκιμάσω σε ασφαλή λειτουργία, :S :/
Ισχύουν αυτά που λένε ότι πολλά πακέτα pc που δεν τα φτιάχνεις μόνος αλλά τα παίρνεις έτυμα πρόκειται να μην αντέξουν πολύ?

:( απλά αν γνωρίζει κάποιος αν φταίει η motherboard η κάτι τέτοιο…
Τι περιπτώσεις υπάρχουν να φταίει το hardware?
Όλο firefox και firefox, θα το κάνω απεγκατάσταση και θα δω αν κάνει τα ίδια με τον explorer, και μετά θα μπω και σε ασφαλή λειτουργία αν συνεχίζει.

Καμιά ιδέα?
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κρασάρει το pc μου (?)

Δημοσίευση από Zizo » 24 Δεκ 2008 03:45

SafeMode:
So far so good...
sorry gia ta greeklish alla den grafei ellinika se safe mode :S kai i fasi einai oti ta egatestisa sta ellinika ta vista.

kala mou exei tixei kialli fora na kratisei normal gia arketi wra, alla pote na minei olo to vradi katevazontas apo torrent ;), kai xrisimopoiw firefox twra, den kserw kan giati milaw gia ton firefox.

mou irthe kati sto mialo...
an thimame kala ta teleftea pramata pou ekana itan na kanw anasigrotisi me to O&O Defrag... iparxei periptosi na prokalese afto katastrofi? lol ama kanw anasigrotisei me ton windows to default isos epanelthei? xD

kai an thimame kala xrisimopoiisa kai to cCleaner, alla den kserw an itan after or before the impact :P

kalo katevasma lipon kai ta leme me to kalo otan ksipnisw, elpizw na mporesei na me voithisei kapios me afta pou lew...

xax niothw les kai eimai se mia tripa vathia stin gi kai grafw imerologio mexri na erthei i amesi drasi...

Agapito imerologio kalinixta/mera...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κρασάρει το pc μου (?)

Δημοσίευση από Zizo » 24 Δεκ 2008 14:39

xexe kalimera pedes eimai se safemode akoma, to pc den epathe tpt kai omos kata tin diarkia tis nixtas to utorrent emine sto system tray (elpizw na to lew swsta) kai den anoigei, opos kai den katevazei/anevazei tpt.

borw akoma na surfarw kai o firefox doulevei mia xara...

kserw exw grapsei oloiklires ekthesis kai lete twra:
Burned: Pooo... pou tin vriskei tin oreksi aftos? kapios na ton kanei ban
EneMe: Xazos eisai? Exw karabina spiti, bam kai katw...

stin teliki katalavenw pos oti kai an kolisei den boreis na to termatiseis apo tis diergasies, an den kolisei ena programma sinexizei normal.
so, ti ginete twra? einai agnosto to provlima kai proxoraw sto format?
mipos einai to to litourgiko sistima? to O&O Degrag? :/ teleftees sas lekseis please

EDIT: Normal είναι οι εικόνες που στέλνω? Έχει πολλά προβλήματα!!!
Και δεν ξέρω τι σημαίνουν πολλά από αυτά...
Συνημμένα
4.jpg
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Burned
Επικοινωνία:

Κρασάρει το pc μου (?)

Δημοσίευση από Burned » 25 Δεκ 2008 20:33

Mortal έγραψε:Είδα και κατέβασα τα: Malwarebytes’ Anti-Malware, SUPER AntiSpyware Free Edition και HijackThis (που το τελευταίο κάνει scan αλλά δεν κατάλαβα τι δείχνει)
Μπας και βρω κάτι που θα μπορούσε να κάνει αυτή την ζημιά, αλλά τζίφος εκτός από 1-2 τα οποία λέει πως θα μπορούσε να κρύβετε κάτι εκεί αλλά πολλοί αν τα ψάξεις στο google λένε έτσι είναι τα αρχεία και δεν κάνουν κακό.
Δοκίμασε και τα :
http://www.regcure.com/features.aspx
http://xpmedic.com/
http://personal.inet.fi/business/toniarts/ecleane.htm
http://registrypatrol.com/
RegistryFix
RegSupreme Pro (30-day trial)
http://www.pcmantra.com/Content/Registr ... gistry.htm
Mortal έγραψε: Ισχύουν αυτά που λένε ότι πολλά πακέτα pc που δεν τα φτιάχνεις μόνος αλλά τα παίρνεις έτυμα πρόκειται να μην αντέξουν πολύ?
Όχι (αν και εξαρτάται και από τη χρήση)
Mortal έγραψε:Ok μόλις πάγωσε ο firefox και δεν κλίνει ούτε σαν διεργασία, ούτε να μην αποσταλεί ενώ το υπόλοιπο pc ας πούμε πως δεν βρήκα άλλο πάγωμα, και παιχνίδι μπορώ να παίξω αλλά πρόκριτε να παγώσουν εφαρμογές όπως msn υποθέτω και διάφορα άλλα… που απ ότι βλέπω χρησιμοποιούν το ίντερνετ , δεν βγάζεις άκρη…
Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα η συνδεση σου ;
The time is now, the place is here. Stay in the present. You can do nothing to change the past, and the future will never come exactly as you plan or hope for.
Burned forum - The best g(r)eek forum !!!
Chuck Norris facts

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κρασάρει το pc μου (?)

Δημοσίευση από Zizo » 26 Δεκ 2008 16:39

Όσο για το τελευταίο μπαα… μπορώ ακόμα να παίξω παιχνίδια online, να κάνω updates σε διάφορα προγράμματα κ.α.

Το πειραμάτισα κι’ άλλο και κατάλαβα πως έτσι και ανοίξω μtorrent δεν πρόκειται να κρατήσει και πολύ… ωστόσο και με safe mode το παθαίνει.
Η θεωρία μου χωρίς λογική: Πρόκειται να αρχίσουν τα παγώματα ανοίγοντας προγράμματα όπως browsers και download managers.

Θα δοκιμάσω και τα προγράμματα που μου έστειλες και θα στείλω τα log εδώ πέρα να μου πείτε την γνώμη σας…

Στην τελική ελπίζω να είναι μόνο λειτουργικό σύστημα… κάνα bug παρά να μη ξέρω τι να κάνω με ιούς…

Thnx παιδιά και καλές γιορτές!!!
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κρασάρει το pc μου (?)

Δημοσίευση από Zizo » 05 Ιαν 2009 05:58

Αχαα… ανακάλυψα και κάτι άλλο…
Έβαλα το google chrome το οποίο δεν κολλάει/παγώνει. Ξεκίνησα να κατεβάζω με το μtorrent και όλα πήγαιναν καλά. Τελικά το torrent κολλάει μόνο όταν αφήσεις το pc χωρίς να κάνεις κάτι για 20 λεπτά περίπου.

Όλοι την μέρα κατέβαζα και αφού είδα μια ταινία κατάλαβα στην μέση της ταινίας που δεν ακουμπούσα ποντίκι για αρκετή ώρα πως πάγωσε/δεν ανταποκρίνεται.

Δεν μου φαίνετε για ιός, αλλά για κάποιο bug/glitch που έφαγε το pc. Νομίζω πως με ένα format θα είναι όλα οκ, αλλά μήπως γίνετε να το σώσω? Να μάθω τουλάχιστον κάποια παραπάνω πράματα στο τεχνικό μέρος, καθώς στο λύκειο δεν μαθαίνεις τέτοια, αλλά από προσωπική εμπειρία.

Sorry που γίνομε σπαστικός και μάλλον δεν εύκολο να κάνω κάτι τέτοιο (συγκεκριμένη επιδιόρθωση) αλλά έστω να μου πείτε κάποια λογάκια.

Thnx πάρα πολύ!!!
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Κρασάρει το pc μου (?)

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Ιαν 2009 11:33

Mortal έγραψε:...Τελικά το torrent κολλάει μόνο όταν αφήσεις το pc χωρίς να κάνεις κάτι για 20 λεπτά περίπου....
Γεια χαρά, Χρόνια Πολλά, και Καλή Χρονιά
1) Μήπως -τελείως συμπτωματικά- ~20λεπτά είναι ο χρόνος αναμονής για ενεργοποίηση του sleep-mode από τα Windows; Μήπως σ'αυτό το sleep-mode σβήνει κι ο δίσκος;
2) Στον Device Manager (Διαχείριση Υλικού) μήπως υπάρχει και κανένα modem on-board εκτός από αυτό που έχεις για τη σύνδεσή σου; Αν υπάρχει δεύτερη συσκευή, συνήθως (από XP και πέρα) τα Windows την απενεργοποιούσαν αυτομάτως...Πλην όμως ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ! Για ρίξε μια ματίτσα :wink: και 4) Καλό κι εξυπηρετικό το utorrent... Πολλοί, ωστόσο, επίσημοι και μη, δεν τό'χουν και σε πολύ καλό μάτι!!!!! :evil: :evil: Γι'αυτό εκτός από ιούς, πρέπει να προσέχεις και για trojans και για spies. :-?
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κρασάρει το pc μου (?)

Δημοσίευση από Zizo » 05 Ιαν 2009 14:59

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ μαν που μαν που ασχολήθηκες. αλλά τελικά δεν ήταν κάτι τέτοιο...

φαίνεται πως θα πάω για format... να βάλω και τα windows στα αγγλικά να έχω κι' αυτό το speech recognition :P καλά και αυτό.

καιρός είναι να κλείσει αυτό το topic :P φάση θα έχει να γίνονται τα ίδια και μετά το φορματ :Σ
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες