Πέρασμα wordpress blog σε δωρεάν hosting service

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 24 Δεκ 2008 00:49

Έχω ένα blog (http://afl3x.wordpress.com) και θέλω να το μεταφέρω κάπως σε μια δωρεάν hosting service έτσι ώστε να απολαμβάνω πιο πολύ κάποια προνόμια και να έχω περισσότερα πράγματα στο blog. Βέβαια δεν είμαι πολύ σίγουρος πως να το κάνω.
Ο φίλος dva_dev μου έδωσε μια ιδέα για το πως μπορώ να το κάνω με το 000webhost.com αλλά δεν είμαι πολύ ειδικός σε αυτά τα θέματα, και επιπλέον δεν ξέρω εάν γίνεται μεταφορά blog από wordpress σε free hosting server.

Το έχει κάνει κανείς?

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 24 Δεκ 2008 11:13

Για το 000webhost, Δημιουργείς μια βάση mysql με τα στοιχεία που σου δίνει ο host (1).

Ο installer που διαθέτει το control panel δεν δουλεύει οπότε μην παιδεύεσαι.

Θα πρεπει να κατεβάσεις τα αρχεία εγκατάστασης από το wordpress.org (2) να τα αποσυμπιέσεις στον δίσκο σου.Αντιγράφεις το αρχείο wp-config-sample.php σε wp-config.php και το διορθώνεις ώστε να βάλεις τα στοιχεία σύνδεσης (1) στη mysql που σου έχει δώσει ο host. Μετά ανεβάσεις τα αρχεία εσύ με ftp ή όποιον file manager σου δίνει ο host.

Μπαίνεις στην ιστοσελίδα σου και ξεκινάει μετά από 2-3 ερωτησούλες η εγκατάσταση του wordpress (φτιάχνονται οι πίνακες, κ.λπ).

Για να μεταφέρεις ότι έχεις γράψει στο aflex.wordpress.com, μπαίνεις στη διαχείριση του aflex.wordpress.com να κάνεις export τις εγγραφές σου σε κάποιο αρχείο. Μπαίνεις στη διαχείριση του νέου blog σου και κάνεις import τις εγγραφές σου (από το αρχείο που είχες κάνει export στο πρώτο βήμα).

Φυσικά όποια themes/templates/εικόνες/.... θέλεις να βάλεις/αλλάξεις θα πρέπει να τα ανεβάσεις πάλι εσύ (με ftp ή file manager), γιατί το wordpress.org(2) βάζει μόνο το default theme. Κοίταξε στις διάφορες ιστοσελίδες για να βρείς κάποιο theme που σου αρέσει.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 24 Δεκ 2008 12:20

Ευχαριστώ πολύ dva_dev για άλλη μια φορά. Νομίζω κατάλαβα τώρα πως να το κάνω.
Θα το προσπαθήσω τώρα που έχω και λίγο ελεύθερο χρόνο.
Και πάλι ευχαριστώ ;)

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 24 Δεκ 2008 15:30

Έχω φτάσει σε ένα σημείο στο οποίο έχω ανεβάσει τα αρχεία με τον SmartFTP στο host.
Μετά που λες ξεκινάει με 2-3 ερωτησούλες που γίνεται αυτό? Δε μου έδειξε κάτι . :/

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 25 Δεκ 2008 13:44

Kανείς? :O

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 26 Δεκ 2008 16:59

dva_dev έγραψε:...
Μπαίνεις στην ιστοσελίδα σου και ξεκινάει μετά από 2-3 ερωτησούλες η εγκατάσταση του wordpress (φτιάχνονται οι πίνακες, κ.λπ).
...
Μπές στη διεύθυνση http://username.domain/path_poy_exeis_b ... wordpress/
π.χ. http://aflex.site50.net/wordpress/

Ξεκινά η εγκατάσταση, σε ρωτάει το όνομα του blog και 2-3 άλλα πραγματάκια (δεν θυμάμαι ακριβώς τι) και είσαι έτοιμος.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 26 Δεκ 2008 18:05

Οκ ευχαριστώ πάρα πολύ.
Αν έχω τυχόν καμία άλλη απορία θα ξαναρωτήσω ;)

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 26 Δεκ 2008 21:03

Απίθανος dva_dev.
Τώρα όμως αντιμετωπίζω πρόβλημα με το να κάνω import τα πράγματα από το παλιό μου blog.

Μου βγάζει το εξής μήνυμα αφού πατήσω να κάνει import το file που έκανα export από το παλιό blog:

Unable to create directory /home/a6759573/public_html/wp-content/uploads/2008/12. Is its parent directory writable by the server?

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 02 Ιαν 2009 16:20

Δεν ανοίγει το λινκ Basilakis :P

Όπως και να έχει, αποφάσισα να φτιάξω blog στην πιο common πλατφόρμα που υπάρχει και πιο εύχρηστη: blogger! Τέρμα τα ντερντέπια του wordpress. Απλά και γρήγορα πράγματα θέλω :)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 02 Ιαν 2009 16:27

Το blogger δεν είναι ποίο εύκολο απο το Wordpress σε καμία περίπτωση.

Τo wordpress κάνει παπάδες, self hosted.

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 02 Ιαν 2009 16:37

Wordpress rockzzzzzzzzzzzzzzz :)

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 04 Ιαν 2009 22:42

Εγώ πάλι, επειδή πέρασα από στάδιο blogspot ----> wordpress -----> blogspot, οφείλω να ομολογήσω πως προτιμάω το blogger. :) Τουλάχιστον για το δικό μου blog

AgnostosX

Δημοσίευση από AgnostosX » 06 Ιαν 2009 01:05

Καταρχάς θεωρώ ανοησία, να εγκαταστήσει κάποιος το Wordpress σε δωρεάν host. Το δωρεάν είναι καλό για πειραματισμούς, αλλά μέχρι εκεί. Αν αρχίσουν να ανεβαίνουν οι επισκέψεις, θα αντιμετωπίσει πρόβλημα με bandwidth, CPU, μνήμη, SQL κτλ.
Τα υπέρ και τα κατά του «ιδιόκτητου» Wordpress, όπως και τα αντίστοιχα υπέρ και κατά του δωρεάν Wordpress, μπορείτε να τα δείτε εδώ.
Όσο για το δίλλημα, Wordpress ή Blogger, το έχω ξεπεράσει προ πολλού: Wordpress δαγκωτό, με τα plugins του κάνεις παπάδες.

giannoug
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannoug » 06 Ιαν 2009 15:20

Aflex έγραψε:Απίθανος dva_dev.
Τώρα όμως αντιμετωπίζω πρόβλημα με το να κάνω import τα πράγματα από το παλιό μου blog.

Μου βγάζει το εξής μήνυμα αφού πατήσω να κάνει import το file που έκανα export από το παλιό blog:

Unable to create directory /home/a6759573/public_html/wp-content/uploads/2008/12. Is its parent directory writable by the server?
Μέσω SmartFTP (αυτό νομίζω είπες ότι έχεις παραπάνω), πας στο φάκελο /public_html/wp-content, δεξί κλικ στο uploads, CHMOD και το κάνεις 777 (επέλεξε και subfolders).

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες