[Solved] εγγυηση και συσκευασιες hardware

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 24 Δεκ 2008 19:25

ισως ειναι εντελως λαθος το θεμα μου στην ενοτητα αυτη αλλα δε βρηκα κατι καλυτερο...sorry αν ειναι. ερωτηση:για να ισχυει η εγγυηση του καθε μηχανηματος πρεπει να κραταμε τις συσκευασιες τους μεχρι να ληξει.... αυτο σημαινει οτι πρεπει να τις κραταμε στην εκδοχη οτι τις πρωτες μερες αγορας τους σε περιπτωαη επιστροφης,τα παμε στο κατστημα απ οπου και αγοραστηκαν (γι αυτο και θελουν και την συσκευασια) ή τις κραταμε γενικα μεχρι να ληξει η εγγυηση;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος devilfw την 12 Ιαν 2009 21:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dimmis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimmis » 25 Δεκ 2008 12:29

Κατα την εμπειρία μου (έχω κατάστημα εμπορίας η/υ) ποτέ δεν τέθηκε τέτοιο θέμα. Το μόνο που μερικές φορές είναι χρήσιμο είναι το να έχουμε κάποιες συσκευασίες για την ασφαλή αποστολή του προιόντος πρός επισκευή. Π.χ laptop....

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 25 Δεκ 2008 14:21

οποτε αγοραζω κατι ,μου λενε απο το καταστημα να κραταω τις συσκευασιες για να ισχυει η εγγυηση.δε μου διευκρινισαν ποτε (ουτε εγω ειχα το μυαλο κιολας...) να μου εξηγησουν αν αυτο ισχυει για την περιπτωση που μεσα σε δεκα μερες θελω να το αλλαξω οποτε και το επιστρεφω στο καταστημα ή αν καποια στιγμη χρειαστει να το παω στην αντιπροσωπεια....

Άβαταρ μέλους
dimmis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimmis » 25 Δεκ 2008 17:08

Δεν επιμένω, λέω απλά ότι δεν μου έχει τύχει.
Πώς όμως μπορεί κάποιος να κρατάει συσκευασίες απο ότι αγοράζει για 1-2-3 ή και περισσότερα χρόνια στο σπίτι? :)

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 25 Δεκ 2008 17:26

ε να αυτο θελω και γω να ξερω....εχω περιπου 2 τετραγωνικα που τα καλυπτω με κουτες κουτακια κτλ κτλ και τα χω σιχαθει να τα βλεπω...

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 26 Δεκ 2008 11:57

καποιος αλλος δεν εχει την ιδια απορια;;;; μονο σε μενα τα λενε....;;;;

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 27 Δεκ 2008 18:31

devilfw έγραψε:καποιος αλλος δεν εχει την ιδια απορια;;;; μονο σε μενα τα λενε....;;;;
Γεια χαρά.
Μια φορά που χρειάστηκε να αλλάξω μια μητρική πλακέτα λόγω βλάβης, δεν μου ζήτησαν ούτε κουτί ούτε τα καλώδια που τη συνόδευαν.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 27 Δεκ 2008 21:35

καλύτερα δες τί λέει ο κατασκευαστής του μηχανήματος για τέτοιες περιπτώσεις - πχ. η WD θέλει αξιοπρεπή συσκευασία στους δίσκους της (που αποστέλονται ταχυδρομικά) - αλλα δεν είναι απαραίτητο να είναι η αρχική τους συσκευασία (απλά βολεύει)
Τα βάζω στο πατάρι κλεισμένα σε νάυλον.. (γιατί το πατάρι υποφέρει από κάθε είδους υγρασίες)
και μόνο σ έκτακτες καταστάσεις (πχ. αλλαγή θερμοσίφωνα) θυμάμαι να ξεσκαρτάρω τα παλια/ληγμένα ..
'Οταν δίνω κανένα δωράκι πάντως το χαίρονται και το εκτιμάνε που είναι στην αρχική του συσκευασία..
(τα παλιά αληθινά μόντεμ έγιναν ανάρπαστα από όσες φίλες θέλουν να μάθουν το Linux χωρίς soft-αηδίες.. )
Το πιο σημαντικό είναι να κρατάς τα ειδικά αντιστατικά φακελάκια από μητρικές, μνήμες κλπ.. και αυτά δεν πιάνουν χώρο.

My 2 cents
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 27 Δεκ 2008 22:36

Υπάρχουν 3 καταστάσεις σχετικά με την εγγύηση και την συσκευασία

1ον)Να μήν ανταποκρίνεται το προιόν σε αυτό που περίμενες (κυρίως σε αγορές εξ αποστάσεως) οπότε σε περίπτωση επιστροφής πρέπει να το στείλεις στην αρχική συσκευασία και σε καλή κατάσταση έτσι ώστε να μπορέσει ο άλλος να το ξαναπουλήσει.

2ον)Βλάβη σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα (περιπτώσεις D.O.A.) οπότε η επιστροφή πάλι πρέπει να γίνει στην αρχική συσκευασία.

3ον)Βλάβη μετά απο κάποια περίοδο χρήσης οπότε η αποστολή προς το service πρέπει να γίνει σε σωστή συσκευασία έτσι ώστε να μήν προκληθεί πρόσθετη βλάβη απο την μεταφορά.

Για τα 1 και 2 πρέπει να έχεις την αρχική συσκευασία για το 3 μπορείς να έχεις μία συσκευασία ανά τύπο π.χ. ένα κουτί απο monitor TFT 17" ένα κουτί απο CPU κλπ

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 28 Δεκ 2008 17:30

το θεμα ειναι οτι δεν εχω παταρι... :kaloe: και πραγματικα η κατασταση οσο υπερβολικο κι αν ακουγεται δε παει αλλο...εχω γεμισει σχεδον δυο κουτες απο κουτι υπολογιστη και σε λιγο παω και για τριτο και ειναι αναγκαστικα μεσα στο δωματιο μου το ενα πανω στο αλλο και μου κλεινουν μια ολοκληρη γωνια και δεν ειναι και τοσο ομορφο..... αν ειναι να παθει κατι καποιο απο τα μηχανηματα ειναι προτιμοτερο να παω να αγορασω μια κουτα η κουτακι τεσπα και να το στειλω παρα να τα εχω ολα αυτα.... αυριο θα περασω απ ολους μια βολτα και θα ρωτησω.προβληματα που εχει ο κοσμος.... :hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης