Υπάρχουν τάσεις (μόδα) στο web design;

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση

Υπάρχουν τάσεις - μόδα στο web design ??

Ναι
31
84%
Οχι
3
8%
ΔΞ/ΔΑ
3
8%

Σύνολο ψήφων: 37

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 27 Δεκ 2008 12:38

dimsis έγραψε:Προσοχή (γιατί το βλέπω να έρχεται). Κάνουμε συζήτηση για το αν
υπάρχουν τάσεις / μόδα στο web design, όχι αν χρειάζεται ή όχι να τις ακολουθούμε.
Αυτό είναι ένα εντελώς διαφορετικό και πολύ μεγάλο θέμα και πολύ offtopic
συζήτησης απο εδω http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 185#384185

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 27 Δεκ 2008 12:44

Όχι, υπάρχουν όμως κάποια στυλ σε σχέση με τα μέσα τα οποία εφευρίσκονται ανά καιρούς! Δηλαδή από την στιγμή π υπάρχει η CSS δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιούμε πίνακες για το στήσιμο ολόκληρου site! Τέτοιου στυλ "μόδα", υπάρχει! Αλλά χρώματα, πάττερνς κτλ όχι!

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 27 Δεκ 2008 13:32

Μόδα στο στυλ υπάρχει. Βλέπε πράσινα φρέσκα sites με φυλλαράκια μέντας ή στάμπες.

Η τεχνολογική εξέλιξη δεν είναι μόδα όμως. Είναι σαν να πεις ότι το αυτοκίνητο είναι πλέον μόδα σε σχέση με το κάρο και την άμαξα.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 27 Δεκ 2008 13:33

Το css δεν έχει σχέση με τους πίνακες.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις CSS και να κάνεις τη σελίδα σου με πίνακες ή ακόμη καλύτερα με την έλευση του css3, μπορείς να μη χρησιμοποιήσεις καθόλου πίνακες και να ορίσεις σε divs την ιδιότητα των Πινάκων.

Τώρα, σχετικά με τον όρο "web trend" σου συνιστώ να ρίξεις μια ματιά στα ατελείωτα links που έδωσε ο Dimsis στο προηγούμενο thread και θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν web trends.

Ο όρος web trend δε σημαίνει ακριβώς μόδα στο ίντερνετ, απλά εμείς το μεταφράζουμε έτσι.

Επίσης ένα web trend μπορεί να είναι όπως σωστά είπες, σχετικό με τον τρόπο συγγραφής του κώδικα, με τις εκάστοτε java βιβλιοθήκες που χρησιμοποιούνται, αλλά περισσότερο συνήθως συσχετίζεται με τον τρόπο που επιλέγουν τα μεγαλύτερα design studios, να σχεδιάζουν τα websites τους.

Προτελευταία web trend ήταν αυτή με τις γυαλιστερές τέλειες επιφάνειες, ντεγραντέ απαλά διαστήματα και αντανακλάσεις. ή αλλιώς, web 2.0 κατά πολλούς.

Τελευταία είχαμε την "ότι ναναι επιφάνενεια", τύπου κολάζ, με αληθινά αντικείμενα όπως συνδετήρες, μονοτικές ταινίες, ζιλοτέηπ, hansaplast, λίγο retro καταστάσεις κλτ, ή αλλιώς Grunge design.

Ακόμη πιο κοντά στο σήμερα, είχαμε το grunge design εμπλουτισμένο από ξύλινες επιφάνειες, επιφάνεις γραφείου, πίνακα ανακοινώσεων ακόμα και δέντρων.

Τώρα δεν ξέρω τι σκατά έχουμε, έχω μπερδευτεί, dimsis, help :p
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Δεκ 2008 16:45

Ας γράψω Ελληνικά γιατί θα είναι πολλά και δεν θέλω να σας κουράσω.. :D

Έχω μία φιλοσοφία στην ζωή μου περί μόδας -όχι μόνο για το web- η οποία λέει: Μόδα είναι ότι σου πάει..

Ας πάρουμε το πρώτο site σε επισκεψιμότητα στον κόσμο (Google) και το πρώτο στην Ελλάδα (in.gr)... Δεν εφαρμόζουν τίποτα από την "μόδα" που προσπαθούν να πασσάρουν κάποιοι και από την ημέρα εμφάνισής τους έχουν αλλάξει πολύ λίγα στην εμφανισή τους.. Γιατί άραγε?

Ας δούμε μεγάλα επαγγελματικά sites όπως τα Real Estate της USA... δεν υπάρχει κάποιο από τα μεγάλα sites του είδους με περίτεχνο και καλλιτεχνικό design! είναι όλα απλά έως τρισάθλια στην εμφάνιση και όμως κάποια έχουν επισκεψιμότητα που θα ζήλευαν και τα καλύτερα sites της Ελλάδος.. Γιατί άραγε?

Η μόδα (ή "web trend" όπως προαναφέρεται) είναι ένα θέμα που προέκυψε από τους πελάτες και από τον συναγωνισμό που γεννήθηκε από την αντίληψη "το δικό μου πρέπει να είναι ποιό όμορφο από του ανταγωνιστή γιατί θα έρθουν περισσότεροι πελάτες-επισκέπτες"... ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!
Για παράδειγμα δείτε τα e-shops που κυκλοφορούν.. πόσα από αυτά είναι μακράν ομορφότερα από το e-shop.gr? γιατί όμως το εν λόγω κατάστημα έχει μεγαλύτερες πωλήσεις από τα "πανέμορφα" και μέσα στην μόδα καταστήματα? Γιατί το facebook είναι τόσο απλό και χωρίς πολλά μπιχλιμπίδια και όμως τραβάει τόσο κόσμο? γιατί το αντίστοιχο ρώσσικο facebook είναι τόσο απλό και όμως έχει πάνω από 100.000.000 μέλη?

Έχω μεγάλους πελάτες από USA οι οποίοι είναι σαφώς ποιο ενημερωμένοι από τους Έλληνες και ξέρουν τι ζητάνε.. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μου έδωσε layout της μόδας με γυαλιστερές επιφάνειες, fade από την κορυφή ως τα νύχια, στάμπες κλπ.. μιλάμε για επαγγελματικά sites με τρελλούς τζίρους που ούτε τους φανταζόμαστε.. γιατί? γιατί πολύ απλά δεν έχουν πέσει στο κόλπο της "μόδας" που προσπαθούν να περάσουν κάποιοι για δικό τους όφελος (βλέπε εταιρείες που πουλάνε έτοιμα templates, γραφικά κλπ).

Βέβαια δεν θεωρώ ότι ένα site πρέπει να είναι σαν σελίδα εφημερίδας του 1910 ούτε ότι πρέπει να είναι καρνάβαλος... πρέπει να είναι όσο απλή γίνεται χρησιμοποιώντας χρώματα και γραφικά που απλώς θα ξεχωρίζουν ενότητες, κύρια θέματα, μενού κλπ. (βλέπε facebook, youtube κλπ) Το όμορφο είναι σχετικό και για αυτό τον λόγο παράγουν αυτοκίνητα σε όλα τα χρώματα της ίριδας, για να καλύψουν όλα γούστα και αυτός είναι και ο λόγος χρησιμοποίησης του switch colors για να μπορεί ο χρήστης να αλλάζει τα χρώματα-εμφάνιση ενός website σύμφωνα με τα δικά του γούστα..

@Dimsis.. τα animations έπαιζαν τον ρόλο που παίζουν σήμερα τα flash... τραβάνε την προσοχή

@ALR... το web 2 δεν το ορίζει η εμφάνιση μόνο... και το web είναι ακόμα σε beta μορφή γιατί έχει πολλές αδυναμίες και bugs που πρέπει να λυθούν (βλέπε ασφάλεια, διαφοροποιήσεις browsers κλπ)

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 27 Δεκ 2008 17:09

ναι υπάρχει μόδα (σχεδιαστική τάση).

Τους ίδιους επισκέπτες θα είχε το unicef.com είτε ήταν σχεδιασμένο σύμφωνα με τα τελευταία trend είτε με αυτά του 1990 αλλά άν ήταν να σχεδιάσω μία σελίδα π.χ για μία τηλεοπτική σειρά θα προσπαθούσα να την υλοποιήσω με τα φετινά σχεδιαστικά στύλ.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 27 Δεκ 2008 17:46

Η αντιλαμβανόμενη αξιοπιστία ενός site ανεβαίνει με μία σωστή εμφάνιση.
Οι περισσότεροι στο χώρο δεν έχουν τη τύχη, το πλεονέκτημα χρόνου και το knowhow του google ή του craigslist, οπότε ένα καλό layout είναι μία πολύ σωστή και αναμενόμενη κίνηση από κάθε νοήμον webmaster.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 27 Δεκ 2008 18:27

@fafos... Το facebook.com μου αρέσει πολύ σαν design.
Μια ακόμη trend είναι και η minimal άποψη. Βεβαίως, τελευταία χρησιμοποιείται από όσους απλώς δεν μπορούν να σχεδιάσουν...

Σχετικά με το web 2.0 συμφωνώ, αλλά ο όρος web 2.0 έχει πάρει και την έννοια που περιγράφω πιο πάνω κατά πολλούς, επαναλαμβάνω.

Και κατά τη δική μου γνώμη είναι εσφαλμένη αντίληψη του, γιατί στο δικό μου μυαλό το web 2.0 έχει κάτι περισσότερο από μια πρωτόγνωρη υπηρεσία που χρησιμοποιεί όλα τις νέες τεχνολογίες του web και φέρνει κάτι καινούργιο, παρά τα γραφικά.

Κι όμως, έχω αρκετούς πελάτες και συνεργάτες που αναφέρονται στα γραφικά όταν μιλούν για το web 2.0. Επίσης παίζει πολύ και στα ξένα forums.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 27 Δεκ 2008 20:35

fafos που να μη το έγραφα κιόλας βρε φίλε και να μην το έκανε και quote εδώ ο fiskilis ...
Κάνουμε συζήτηση για το αν υπάρχουν τάσεις / μόδα στο web design, όχι αν χρειάζεται ή όχι να τις ακολουθούμε
Αυτό δεν ρώτησες; (yparxei kapoia moda sto design dhladh kai den thn exo parei xampari??)
Όλα αυτά που αναφέρεις δεν απαντούν στο αν υπάρχουν κάποιες τάσεις στο σχεδιασμό ιστοσελίδων παγκοσμίως, αλλά στο αν πρέπει ή όχι να υπάρχουν και γιατί, που ευχαρίστως να την κάνουμε και αυτή τη συζήτηση αν το θέλεις.

Συμφωνώ με τη φιλοσοφία σου περί μόδας στη ζωή 100% και εγώ έτσι είμαι. ΠΟΤΕ μου δεν ακολούθησα, ούτε καν ενδιαφέρθηκα για μόδα σε προσωπικό επίπεδο, όσων δηλαδή αφορά χτενίσματα, ντυσίματα και τα σχετικά. Αλλά αυτό δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό που γίνετε στο web, πολύ απλά γιατί το site το φτιάχνεις για να είναι ελκυστικό για τους επισκέπτες του και όχι για την πάρτι σου, εκτός και αν μιλάμε για προσωπικό κλειδωμένο ηλεκτρονικό ημερολόγιο (blog) που δεν σε ενδιαφέρει να το βλέπει κανείς. Και πάντα έχει να κάνει με το είδος του site. (Sites εφημερίδων, περιοδικών, πόλεων, χωρών, τουριστικά, forums, blogs, e-shops, search engine κλπ).
Το google ΤΙ παραπάνω redesign να κάνει; Άλλαξε το layout του, έστρωσε και το CSS του, αλλάζει και το λογότυπο του για να σπάει την μονοτονία αναλόγως μεγάλων γνωστών παγκόσμιων γεγονότων. Το in.gr έχει κάνει redesign κατά διαστήματα (έτσι ήταν το 1999), πρόσθεσε έντονα χρώματα που δεν είχε, έβαλε «λοξά» tabs, έκανε ντεγκραντέ τα background των τίτλων στα block του, πρόσθεσε εικονιδιάκια και άλλο στυλ blocks και διάφορα άλλα… απλώς δεν έκανε πλήρες redesign, που φαντάζομαι και αυτό θα το ήθελαν ή θα το σκέφτονται εκεί στο Λαμπράκη. Δες το αδερφό τους site, το pathfinder (1999 2001 ), πόσες αλλαγές έχει κάνει. Όσο για το facebook που αναφέρεις, συμφωνώ πως έχει λιτό σχεδιασμό, παρόλο που και αυτό έχει ήδη κάνει τα redesign του. Άσχετο με το θέμα μας, αλλά προσωπικά το θεωρώ ένα από τα πιο δύσχρηστα και καθόλου φιλικά προς τους χρήστες social network sites. Δες το www.moli.com και το www.netblog.com που τα θεωρώ κλάσεις πιο εύχρηστα, αν σε ενδιαφέρει.

Ακόμα και για τα χρώματα που γράφει ο titak0s ότι δεν ακολουθούν τάσεις στο web design, προσωπικά διαφωνώ. Πριν 2-3 χρόνια δεν είχαμε πήξει σε μπλε και αποχρώσεις του μπλε sites; Titak0s τι άλλο πιστεύεις ότι δεν αποτελεί μόδα στο web design εκτός από τα χρώματα και τα patterns (ως patterns τι ακριβώς εννοείς;). Η τυπογραφία ας πούμε; Γιατί κοίτα τι έγραφες εδώ http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 117#374330:
Titak0s έγραψε:Στην μόδα είναι τα big fonts αλλά σε minimal bg χωρίς πλαίσια! ;-)
Τι άλλο;

Ένας άλλος τρόπος για να δει κανείς αν υπάρχουν trends στο web design ή όχι, πέρα από ορισμένα links που παράθεσα στο άλλο ανοιχτό θέμα, είναι να κάνεις μια βόλτα σε μερικά από τα γνωστά "CSS directories, CSS showcase, CSS galleries ... " και να δεις τα sites που προτιμούνται / καταχωρούνται.

Alr δεν είμαι ο Κωστέτσος του web design βρε φίλε, όσα βλέπεις εσύ βλέπω και εγώ. Ούτε κανένας μανιακός με τα web trends (ούτε καν με τα web standards) είμαι. Απλώς σερφάρω πολύ εδώ και χρόνια και διακρίνω κάποιες τάσεις που πιστεύω πως τις διακρίνουν και οι περισσότεροι που επισκέπτονται αρκετά sites καθημερινά εδώ και κάποιο καιρό και βλέπουν τις διαφορές. Όλα αυτά που αναφέρατε και εσύ και ο cherouvim βλέπω και εγώ.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Δεκ 2008 21:13

@dimsis... den anafero pouthena na kaneis asxhma sites!! ego yposthrizo oti den yparxei moda sto web...

an to thesoume etsi tote kai to ajax einai moda, kai h php einai moda kai oti allo sxetizete me to web!! sta css directories, galleries klp pou exeis valei yparxoun sites pou pairnoun 10aria alla den akolouthoun thn shmerinh "moda"... (kai einai freska)

Ego prosopika den asxolithika pote me to design kai oute prokeitai na to kano dioti den "me paei"... H emfanish einai vasiko pragma se ena website alla den xreiazete na akolouthei modes, kati pou kanoun polla megala sites pou vlepoun to dasos kai oxi mono to dentro..

Modes sto web einai ta idia ta sites pou ousiastika den exoun na prosferoun tipota stous xrhstes (blepe myspace, facebook klp)... Sites san to freestuff (den se glyfo admin :D ) ta opoia prosferoun ston xrhsth plhrofories tha paramenoun gia panta (efoson enhmeronontai)..

Genikos auto pou prospatho na po einai oti den vgainei o Calvin Clein kai leei oti fetos tha forethoun ta pal xromata kai oloi mazi trexoun na allaksoun to layout sta websites opos ginete sta rouxa.. Aplos ginontai mikroallages ston tropo emfanishs pou se opoion aresoun trexei na tis uiothetisei...

emeis to 1995 den eixame skeftei oti ena fade effect tha edine oraioterh emfanish? alla pos na to kaname? me ta ergaleia pou eixame mono keimena, eikones kai ta default xromata mporousame na valoume.. meta hrthan ta photoshop, ta css klp kaloudia ta opoia omos den shmainei oti allaksan thn moda.. aplos allaksan ton tropo kataskeuhs kai emfanishs ths istoselidas...

Shm.: kai to mple douleuete akoma kai arketa tha elega... :D

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 27 Δεκ 2008 21:55

Και μην ξεχνάς και τις γρήγορες συνδέσεις. Παλαιότερα έπαιζε ρόλο να γλιτώσεις ακόμα και 5-6kb από το μέγεθος της σελίδας.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 27 Δεκ 2008 22:17

"Aplos ginontai mikroallages ston tropo emfanishs pou se opoion aresoun trexei na tis uiothetisei... "
Δεν λέω το αντίθετο. Τη μόδα όποιος θέλει την ακολουθεί. Δεν είναι υποχρεωτικό. Δεν θα έλεγα πάντως πως ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια είναι μικροαλλαγές... έχω την αίσθηση πως χρόνο με το χρόνο αλλάζουν τελείως τα "γούστα" και οι προτιμήσεις των designers αλλά και των χρηστών.
Όσο για το περιεχόμενο ότι είναι και παραμένει βασιλιάς, εννοείται πως συμφωνώ μαζί σου.

Αυτό που αναφέρω ως «μόδα» ή τάσεις αν το προτιμάς στο web, είναι όταν βλέπεις ένα site να κάνει μια αλλαγή ή ένα νέο site που ξεχωρίζει και δίνει κάτι φρέσκο που δεν το έχουμε ξαναδεί και αρέσει αρκετά και γίνετε γνωστό και αμέσως αρχίζεις σε μικρό διάστημα να βλέπεις σε πάρα πολλά site που επισκέπτεσαι στην καθημερινή σου ιστότσαρκα, παρόμοιο στυλ ή σου ζητάνε οι πελάτες σου να φτιάξεις κάτι παραπλήσιο. Δεν σου έχει τύχει;
Μερικά παραδείγματα με links. Τα περισσότερα στυλ και τάσεις ήδη αναφέρθηκαν:
Αερόστατα, τα badges (σηματάκια), ρετρό ή vintage στυλ, grunge στυλ, ξύλινο, χειρόγραφα, τα κλιπς και το χαρτί κ.α.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Δεκ 2008 22:26

kai vevea mou exei tyxei (kai kathimerina malista, asxeta an tous parapempo ston designer)!! kai edo tekmhriono auto pou leo gia synagonismo-antagonismo!!

epishs, den nomizo oti oi xrhstes akolouthoun modes.. dhladh na mhn mpainoun sto freestuff pou exei design ths perasmenhs 10etias :P ? na mhn mpainoun sto google epeidh den exei retro style?

telika ti akolouthei o mesos xrhsths? to design h thn plhroforia? :think:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 27 Δεκ 2008 22:53

Εννοείται πως δεν "μποϋκοτάρουν" οι χρήστες (εκτός και αν υπάρχουν τίποτε πωρωμένοι designers :p ) sites που δεν ακολουθούν τις τάσεις, εφόσον βρίσκουν χρήσιμες πληροφορίες σε αυτά.
Υπάρχει πάντως τεράστιος αριθμός χρηστών (βάλε και εμένα μέσα) που κλείνουν sites σε δευτερόλεπτα, επειδή δεν βλέπονται και χωρίς να μπουν καν στη διαδικασία να ψάξουν παρακάτω.
Αν δούλευα στον ΟΤΕ θα σου έλεγα πως δεν υπάρχει μέσος χρήστης, αλλά προσωπικά πιστεύω πως χρειάζονται και τα δύο, με σημαντικότερο για μένα το δεύτερο...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Δεκ 2008 23:01

Vevaia xreiazontai kai ta 2 (eksallou ego oikonomao me autes tis taseis :D ) auto anafero kai sto 1o mou post... to thema einai na mhn kanoume to net pasarella kai oi pelates na koitane mono thn emfanish kai oxi ton mhxanismo...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης