Διαγωνισμός στο καπάκι: web hosting για έναν χρόνο + Domain!

Ανακοινώσεις και νέα σχετικά με την σελίδα μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιαν 2009 01:23

you f* good... για πες και τον τρόπο τώρα.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Sermac

Δημοσίευση από Sermac » 02 Ιαν 2009 01:34

Οκ, μπορεί να το πέτυχα με την πρώτη, αλλά έκανα δοκιμές πριν (στέλνοντας pm στον εαυτό μου) και συγχρονίστηκα με τον server. Αυτό που φοβόμουν ήταν ότι επειδή εδώ στο τόπικ γίνεται upload διαφορετικών πληροφοριών, ο χρόνος αντίδρασης μου θα 'πρεπε να διαφέρει. Αλλά τελικά είναι ίδιος (ή <1 sec) με τα pm.

Να σημειώσω ότι επειδή υπάρχει και το feed, μπορεί κανείς να ειδοποιηθεί για την απάντηση του cordis και να απαντήσει αμέσως, πριν προλάβει κάποιος άλλος.
cordis έγραψε:100 στις 100 πιθανότητες να πετάει λάσπη...
Ναι, άλλη όρεξη δεν είχα πρωτοχρονιάτικα!!! Απλά είδα κάτι, κατάλαβα ότι δεν είναι δίκαιο και το είπα. Εκτός αν θέλατε να το κρατήσω μυστικό για να κερδίζω στους επόμενους διαγωνισμούς!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sermac την 02 Ιαν 2009 02:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιαν 2009 01:36

ωραία, τώρα που βρήκες την 'τρύπα' αναλαμβάνεις να βρεις άλλον τρόπο να κάνουμε τις κληρώσεις! :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Sermac

Δημοσίευση από Sermac » 02 Ιαν 2009 01:45

cordis έγραψε:ωραία, τώρα που βρήκες την 'τρύπα' αναλαμβάνεις να βρεις άλλον τρόπο να κάνουμε τις κληρώσεις! :p
Εγώ λέω να την κάνω σιγά σιγά... :whistle:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιαν 2009 01:53

ε!!! δεν έχεις να πας πουθενά!!! :D

...να δω τώρα πως θα γίνει ο επόμενος... με βλέπω να γίνομαι φαν του ΟΠΑΠ και του super5 :p
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 02 Ιαν 2009 13:11

Απλά και με συνεχή προεπισκόπηση γίνεται. Έτσι συγχρονίζεις το ρολόι με βάση τη καθυστέρηση του server και χτυπάς όποτε θες. Έχεις σίγουρο hit με απόκληση ±1 second.

Αυτό είχα πει και όταν κέρδισα το domain, αλλά έπεξε τσαντίλα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιαν 2009 15:14

Και τώρα έπαιξε χωρίς κανένα πρόβλημα όπως βλέπεις... :p

Ήταν ένας τρόπος που υποστήριζα γιατί δεν είχα δει να γίνετε κάτι μεμπτό όσο τον είχαμε και γιατί δεν είχε κάποιος αποδείξει ότι μπορεί να γίνει κάτι.

Τώρα πάμε για άλλα ;)
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cn92
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cn92 » 02 Ιαν 2009 15:23

αν καναμε αυτο που εκαναν παλια στο thelab, θα ανεβαζει ο cordis ενα zip κλειδωμενο, με ενα αρχεο που θα εχει τα ονοματα σε τυχαια σειρα. Θα ποσταρει καποιος εναν αριθμο, και μετα θα δινει o cordis τον κωδικο, και θα βλεπουμε ποιος ειναι ο νικητης...

hthought

Δημοσίευση από hthought » 02 Ιαν 2009 15:38

Ορίστε ένας αδιάβλητος τρόπος:

Φτιάχνεις ένα pgp κλειδί και κρυπτογραφείς την λίστα των ονομάτων με το ιδιωτικό σου κλειδί. Ποστάρεις την κρυπτογραφημένη λίστα πριν το διαγωνισμό και στο τέλος του διαγωνισμού μας δίνεις το δημόσιο κλειδί(χρήση για μια φορά είναι αυτό, μετά αχρηστεύονται τα κλειδιά και πρέπει να βγάλεις άλλα). Και μετά ακολουθεί η γνωστή διαδικασία με τα δευτερόλεπτα. Αν δεν θες να μπλέξεις με ασύμμετρη κρυπτογραφία μπορείς και απλώς να κάνεις μία απλούστερη κρυπτογράφηση τύπου xor(που είναι λιγότερο ασφαλής φυσικά, αλλά δεν νομίζω κάποιος να κάνει κρυπτανάληση έλεος :p)
http://limeri.gr - Το ψηφιακό σας λιμέρι !

Άβαταρ μέλους
cn92
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cn92 » 02 Ιαν 2009 15:42

ετσι κ αλλιως, απο τη στιγμη που βγαινουν οι λιστες μεχρι να ποσταρει καποιος ειναι πολυ λιγα λεπτα...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιαν 2009 16:00

ναι, δεν έχει γίνει κάτι με τους προηγούμενους ή με αυτόν. απλά βρήκε ο φίλος μας Sermac ότι όντως υπάρχει τρύπα οπότε πρέπει να αλλάξουμε τον τρόπο από εδώ και στο εξής.

μου άρεσε αυτό που είπες cn92, εύκολος και γρήγορος τρόπος, κάτι τέτοιο ψάχνουμε. Και το pgp καλό ακούγεται, αλλά μου φαίνεται ολόκληρη διαδικασία, κάτι γρήγορο θέλουμε.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 02 Ιαν 2009 16:35

mipos na leo ego stin...tichi...ta noumera kai tous nikites...

grigoro...aplo..antikeimeniko...kai pano apo ola aksiokratiko!!!
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 02 Ιαν 2009 17:29

Οντως σαν σκεπτικό η διαδικασία μπορεί να είναι buggy, αλλά στην πραγματικότητα η τρύπα δεν είναι τόσο μεγάλη. Ενώ εγώ θέλω να στείλω μήνυμα στο 43" για βγεί νικητής κάποιος φίλος (όχι εγώ για να μην καρφωθώ) και περιμένω, μπορεί όσο περιμένω να στείλει κάποιος άλλος πρίν από μένα και να μου χαλάσει τη δουλειά.
Επιπλέον πιστεύω ότι κανένας δεν έχει τόσο ανάγκη από 1 domain ή hosting και δεν έχει τα χρήματα για να το αγοράσει ο ίδιος ώστε να προσπαθεί να τα κερδίσει εκμεταλευόμενος τις οποιεσδήποτε τρύπες μπορεί να έχει η οποιαδήποτε διαδικασία.

Παρόλα αυτά τελικά για να έχουμε ένα πιο αντικειμένικό σύστημα για να μην υπάρχουν παράπονα ότι οι πρώτοι είναι πιο ευνοημένοι και οι τελευταίοι ειδικά αν συμμετέχουν πάνω από 60 άτομα είναι πιο αδικημένοι, αλλά να έχουμε και πιο αδιάβλητο σύστημα με λιγότερες υποψίες ίσως είναι χρήσιμο να χρησιμοποιήσουμε κάποιον τρίτο να μας δώσει ένα τυχαίο νούμερο, όπως το random.org, χρησιμοποιώντας είτε http κλήσεις (http://www.random.org/clients/http/) είτε php κώδικα (http://software.onthefive.com/RandDotOrg/).

Π.χ.
http://www.random.org/integers/?num=1&m ... =1&base=10

Το μόνο που μένει να συμφωνηθεί είναι το πως θα γίνει η αρχικοποίηση (το αφήνεις στην τύχη; κάποια ημερομηνία; κάποιο string που θα φτιαχτεί μετά την λέξη της κλήρωσης ίσως χρησιμοποιώντας την ημερομηνία+ώρα;)

Άβαταρ μέλους
Sermac

Δημοσίευση από Sermac » 02 Ιαν 2009 18:18

Άλλη μια ιδέα: :idea:

Πέρνουμε σαν δεδομένα δύο πράγματα:
  • x o αριθμός συμμετοχών (ξεκινόντας από το 0 και όχι το 1)
    abcdefg o 7ψήφιος αριθμός της πρώτης κλήρωσης του ΠΡΟΤΟ που έγινε μετά την λήξη του διαγωνισμού μας (http://www.opap.gr/protoGame.fds).
Αν x<=99 τότε βγάζουμε νικητή από τα ψηφία ab του ΠΡΟΤΟ.

Επειδή οι συμμετοχές μπορεί να είναι λιγότερες από 100, ίσως να μην μπορεί να βγει νικητής από τα ab. Οπότε παίρνουμε τα ψηφία bc κ.ο.κ. μέχρι το ga. Αν και πάλι δε μπορεί να βγει νικητής τότε έχουμε κάτι σαν TZAKΠOT και περιμένουμε την επόμενη κλήρωση του ΠΡΟΤΟ.

Αν 99<x<=999, τότε παίρνουμε 3 ψηφία. abc, bcd ... fga, gab.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες