Πίνακας Επιλογών Access 2007, συμβατότητα με Access 2003

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
kostas_poul

Δημοσίευση από kostas_poul » 29 Δεκ 2008 11:38

Χρόνια πολλά σε όλους,

Με την πολύτιμη βοήθειά σας, κατάφερα τελικά να φτιάξω τη βδ στην οποία αναφέρονταν τα προηγούμενα θέματά μου. Ευχαριστώ πολύ...

Το τελευταίο ζήτημα που μου παρουσιάστηκε είναι το εξής:

Δουλεύοντας σε Access 2007 έφτιαξα μεταξύ άλλων και έναν πίνακα επιλογών. Επειδή χρειάζομαι τη βδ να δουλεύει σε Access 2003, την έσωσα στην αντίστοιχη μορφή, μέσω των επιλογών της 2007. Δοκιμάζοντας να τρέξω τη βδ σε περιβάλλον Access 2003, μου την ανοίγει κανονικά, αλλά τα "κουμπιά" του πίνακα επιλογών είναι ανενεργά. Ανοίγει δηλ ο πίνακας επιλογών, εμφανίζει τις επιλογές αλλά είναι ανενεργές.

Κάποια πρόταση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή πρωτοχρονιά σε όλους

Άβαταρ μέλους
kon73
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kon73 » 29 Δεκ 2008 16:27

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Λοιπόν παραθέτω ένα Link της Microsoft που λύνει αρκετά προβλήματα που συναντήθηκαν στην νέα έκδοση Access 2007.

Service Pack 1 Office 2007

Τα οποία βέβαια πιστεύω να λύσουν και το δικό σου πρόβλημα. Να σημειώσω ότι το πρόβλημα που είχα προσωπικά αντιμετωπίσει ήταν ότι το Click Event μίας εικόνας δεν λειτουργούσε και με το Service Pack διορθώθηκε.

Το πρόβλημα που αναφέρεις φυσικά αφορά το SwitchBoard το οποίο όμως έχει να κάνει με το Click Event. Δεν δημιουργώ προσωπικά Switchboard προτειμώ τα Custom Toolbars που δημιουργώ αλλά αυτό σίγουρα είναι υποκειμενική επιλογή και άποψη. Γνωρίζω επίσης ότι γενικά υπάρχει ένα πρόβλημα με το click Event στην Access 2007 και στην συμβατότητά της με προηγούμενες εκδόσεις.

Προσωπική μου άποψη νομίζω ότι δεν πρέπει να βιαστούμε να μεταβούμε στην Access 2007 πριν αντιμετωπιστούν και διορθωθούν πολλά προβλήματα που έχει αυτή η νέα έκδοση της Access.

Φιλικά

kon73
My New Site http://www.MsAccess.gr
Free Access (VBA Code,Tutorials, Mdbs, Eclass, Eshop)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
meet-sos

Δημοσίευση από meet-sos » 14 Ιαν 2009 20:31

αστα να παν στο διαολο αυτές οι δυο εκδόσεις έχουν πλήρη ασυμβατοτητα , εγώ αναγκάστηκα να ξανακάνω ολόκληρη εργασία απο την αρχή

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες