Σχετικά με έναν threat

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
pontikalos

Σχετικά με έναν threat

Δημοσίευση από pontikalos » 29 Δεκ 2008 12:58

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

Κάνοντας ένα scan με NOD32 μου βρίσκει ότι στο C:\WINDOWS\system32\ibqvroxy.dll και το threat είναι WIN32/Adware.AdMedia Application. Τι να κάνω; Θα ζήσει ο υπολογιστής μου; :D

Ευχαριστώ παιδιά! Καλά να περάσετε..!

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Σχετικά με έναν threat

Δημοσίευση από PixelDog » 29 Δεκ 2008 13:08

I Hate My Notepad

pontikalos

Σχετικά με έναν threat

Δημοσίευση από pontikalos » 29 Δεκ 2008 13:20

Δυστυχώς το Link δε δούλεψε... Δε ξέρω αν φταίω εγώ αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι δε μου εμφανίζει κάποια σελίδα... Αν μπορούσες να με βοηθούσες θα σου ήμουν υπόχρεος...

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Σχετικά με έναν threat

Δημοσίευση από PixelDog » 29 Δεκ 2008 14:08

Win32.AdWare.AdMedia

Name Win32.AdWare.AdMedia

Type Adware

Type Description Adware, also known as advertising software, displays third-party advertising on the computer. The ads can take several forms, including pop-ups, pop-unders, banners, or links embedded within web pages or parts of the Windows interface. Some adware advertising might consists of text ads shown within the application itself or within side bars, search bars, and search results. Adware is often contextually or behaviorally based and tracks browsing habits in order to display ads that are meant to be relevant to the user.

Category Adware (General)

Category Description Adware, also known as advertising software, displays third-party advertising on the computer. The ads can take several forms, including pop-ups, pop-unders, banners, or links embedded within web pages or parts of the Windows interface. Some adware advertising might consists of text ads shown within the application itself or within side bars, search bars, and search results. Adware is often contextually or behaviorally based and tracks browsing habits in order to display ads that are meant to be relevant to the user.

Level High

Level Description
High risks are typically installed without user interaction through security exploits, and can severely compromise system security. Such risks may open illicit network connections, use polymorphic tactics to self-mutate, disable security software, modify system files, and install additional malware. These risks may also collect and transmit personally identifiable information (PII) without your consent and severely degrade the performance and stability of your computer.

Advice Type Remove

Release Date

Last updated on Jun 12 2008
στην θεση σου θα το εσβηνα
I Hate My Notepad

pontikalos

Σχετικά με έναν threat

Δημοσίευση από pontikalos » 29 Δεκ 2008 14:12

Σ'ευχαριστώ πολύ!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση