Επιτυχημένα websites - υπάρχει συνταγή;

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 01 Ιαν 2009 18:54

Geobak έγραψε:Αυτό απλά δείχνει πως οι Έλληνες είναι άμμεσα εξαρτημένοι απο το Google και όντως πάρα πολλοί μπαίνουν σε διάφορες σελίδες ακόμα και σε μεγάλες σελίδες όπως το in το youtube κτλ μέσο google...ίσως να είανι και ένα σημάδι οτι δεν είναι απόλυτα εξοικειωμένοι ακόμα με το Internet για να μπαίνουν κατευθείαν σε κάποια σελίδα...
Εξαρτημένοι από το google, σχετικοί, άσχετοι ένα πράγμα. Όλα εξηγούνται όμως.

Όταν λοιπόν ανοίξει τον browser του (με homepage το Google), αρχίζει να πληκτρολογεί ΟΛΟΚΛΗΡΗ URL εκεί απ' όπου θα ξεκινήσει ο "κέρσορας" να αναβοσβήνει!!! Δηλαδή στο πεδίο αναζήτησης. - Και μετά δήθεν ψάχνει τα αποτελέσματα... :kaloe:

Πραγματικά έχω δει αρκετούς να ανοίγουν σελίδες με αυτόν τον τρόπο. Its the Greek way άραγε !?!?!?!

Άντε καλή χρονιά σε όλους (το πρώτο post μου για το 2009)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 01 Ιαν 2009 19:02

εγω το εχω δει αυτο σε καποιον που για καποιο λογο δεν ειχε την μπαρα διευθυνσων στον browser του και εγραφε εκει το url

οταν του το εδειξα εμεινε αναυδος οτι υπηρχε και αυτη η γραμμη !!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Ιαν 2009 23:51

supernet έγραψε:Πραγματικά έχω δει αρκετούς να ανοίγουν σελίδες με αυτόν τον τρόπο. Its the Greek way άραγε !?!?!?!
φυσικά και όχι... Its the Earth way

USA searches for 2008
hthought έγραψε:Όπως και να έχει παιδιά αν μια σελίδα έχει πάρα πολύ μεγάλη επισκεψιμότητα μπορεί να βγάλει πολλές χιλιάδες ευρώ από το adsense, οπότε μπορεί να ξεκινήσει έχοντας άλλο σκοπό και να καταλήξει αλλού.
Οπότε θα πρέπει να σκέφτεσαι global και το περιεχόμενο να είναι ας πούμε στα Αγγλικά, γιατί με ελληνικό περιεχόμενο δύσκολα θα φτάσεις σε επίπεδο επισκέψεων που να σου αποφέρουν τόσα ώστε να πεις ότι βγάζεις και ζεις με αυτά.
dimsis έγραψε: Επιτυχία μπορεί να θεωρηθεί και η αναφορά του site σε άλλα μεγάλα ή γνωστά sites και ΜΜΕ, καθώς και η αναγνωρισιμότητα, όταν θα τύχει π.χ. να συζητάς με κάποιους που τους βλέπεις πρώτη φορά και να σου λένε ότι γνωρίζουν το site σου μόλις τους το αναφέρεις.
Θα συμφωνήσω με τον dimsis σε αυτό, γιατί είναι από την εμπειρία του. Δάκρυσα όταν τα παιδιά που είδα στην DTE μου είπαν ότι μεγάλωσαν με το FreeStuff.gr. Αυτό ήταν επιτυχία για την σελίδα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

hthought

Δημοσίευση από hthought » 02 Ιαν 2009 15:29

Οπότε θα πρέπει να σκέφτεσαι global και το περιεχόμενο να είναι ας πούμε στα Αγγλικά, γιατί με ελληνικό περιεχόμενο δύσκολα θα φτάσεις σε επίπεδο επισκέψεων που να σου αποφέρουν τόσα ώστε να πεις ότι βγάζεις και ζεις με αυτά.
Σωστό είναι αυτό που λες, κυρίως σε global sites μπορείς να φτάσεις σε τέτοια επίπεδα. Αλλά εκεί η αγορά είναι αχανής και δυσκολεύει αρκετά το πράγμα. Αναλογικά σε σχέση με την Ελλάδα όμως, επειδή το πλήθος του κόσμου είναι πολύ μεγάλο, πάντα υπάρχουν και σε αύτη την περίπτωση πιθανότητες επιτυχίας, αν κάνεις κάτι καλό.
http://limeri.gr - Το ψηφιακό σας λιμέρι !

Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από changlee » 10 Ιαν 2009 10:16

hthought έγραψε:
τι προτιμάς;

Ένα δίγλωσσο site με 122.000 επισκέπτες ημερησίως; ή ένα ελληνικό minimal siteάκι στο οποίο θα πουλάς μερικές δεκάδες τενεκέδες λάδι το μήνα;
Και εγώ το πρώτο θα προτιμούσα μες την τρέλα !
Είδες φίλε μου πόσο λάθος σκεφτόμαστε; Αν ο στόχος του πελάτη είναι να πιάσει 30 τενεκέδες λάδι το μήνα μέσα από το site του τότε από τη στιγμή που θα το πετύχει, το site είναι επιτυχημένο.

Το να σκεφτόμαστε "ξεκίνα μωρέ ένα site, και καλό είναι να έχει visitors και traffic να βάλουμε και καμιά διαφήμιση" τότε αυτό είναι άκυρο. Ξεκίνα και πές "Θέλω συγκεκριμένα ένα site με 122.000 επισκέπτες ημερησίως γενικού ενδιαφέροντος". Όταν θα έχεις πιάσει τους 100.000 τότε θα θεωρείται επιτυχημένο.

Αν πάμε με το ξεκίνα και βλέπουμε τότε ΠΟΤΕ δεν θα είναι ένα site επιτυχημένο γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕ το σκοπό για τον οποίο είχε φτιαχτεί (γιατί απλά δεν υπήρχε σκοπός).
Τεχνολογική Ανάπτυξη (1μ.Χ. - 1975) = Τεχνολογική Ανάπτυξη (1975 - Σήμερα)

Μπορείτε να με βρείτε στην κατασκευή ιστοσελίδων BLB.gr | Δωρεάν Disavow File

hthought

Δημοσίευση από hthought » 10 Ιαν 2009 14:50

changlee έγραψε:
hthought έγραψε:
τι προτιμάς;

Ένα δίγλωσσο site με 122.000 επισκέπτες ημερησίως; ή ένα ελληνικό minimal siteάκι στο οποίο θα πουλάς μερικές δεκάδες τενεκέδες λάδι το μήνα;
Και εγώ το πρώτο θα προτιμούσα μες την τρέλα !
Είδες φίλε μου πόσο λάθος σκεφτόμαστε; Αν ο στόχος του πελάτη είναι να πιάσει 30 τενεκέδες λάδι το μήνα μέσα από το site του τότε από τη στιγμή που θα το πετύχει, το site είναι επιτυχημένο.

Το να σκεφτόμαστε "ξεκίνα μωρέ ένα site, και καλό είναι να έχει visitors και traffic να βάλουμε και καμιά διαφήμιση" τότε αυτό είναι άκυρο. Ξεκίνα και πές "Θέλω συγκεκριμένα ένα site με 122.000 επισκέπτες ημερησίως γενικού ενδιαφέροντος". Όταν θα έχεις πιάσει τους 100.000 τότε θα θεωρείται επιτυχημένο.

Αν πάμε με το ξεκίνα και βλέπουμε τότε ΠΟΤΕ δεν θα είναι ένα site επιτυχημένο γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕ το σκοπό για τον οποίο είχε φτιαχτεί (γιατί απλά δεν υπήρχε σκοπός).
Συγγνώμη, αλλά διαφωνώ. Αν ξεκίνησε κανείς για να φτιάξει ένα site για να πουλάει λάδι και καταλήξει να έχει τόσο κόσμο είναι απίστευτα επιτυχημένο για 2 λόγους.

1) Πλέον θα βγάζει ΠΟΛΥ περισσότερα μέσω διαφήμισης.
2) Με τόσο κόσμο που έχει εύκολα μπορεί να πουλάει όσο λάδι θέλει.

Οπότε είναι τελείως θεωρητικό να λέμε ό,τι δεν πέτυχε το σκοπό του. Ωραία, δεν πέτυχε το σκοπό του και βγάζει εκατομμύρια. Εμένα μου μοιάζει πετυχημένο αυτό..

Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από changlee » 10 Ιαν 2009 14:58

Το πρώτο ναι σίγουρα. Το δεύτερο πάλι δεν το ξέρεις.

:wink:
Τεχνολογική Ανάπτυξη (1μ.Χ. - 1975) = Τεχνολογική Ανάπτυξη (1975 - Σήμερα)

Μπορείτε να με βρείτε στην κατασκευή ιστοσελίδων BLB.gr | Δωρεάν Disavow File

hthought

Δημοσίευση από hthought » 10 Ιαν 2009 16:17

changlee έγραψε:Το πρώτο ναι σίγουρα. Το δεύτερο πάλι δεν το ξέρεις.

:wink:
hehe ok, αλλά σίγουρα αυξάνει πολύ τις πιθανότητες. Αλλά στο κάτω κάτω ποιος νοιάζεται για το λάδι με τόσο κόσμο? :p

Άβαταρ μέλους
korineto

Δημοσίευση από korineto » 02 Ιουν 2009 08:13

Επιτυχία επίσης σε ένα website είναι όταν έχει μία σταθερή επισκεψιμότητα, σταθερούς χρήστες, και γενικά να γίνονται καθημερινά post!
Εικόνα

http://part3.org <------- :)

Άβαταρ μέλους
gstath

Δημοσίευση από gstath » 08 Σεπ 2009 22:03

δεν νομίζω ότι υπάρχει συνταγή, βέβαια υπάρχουν κάποια γενικά πράγματα όπως το να είναι ευανάγνωστο, τεχνικά άρτιο, να έχει σωστή δομή κλπ.

Αλλά από εκεί και πέρα η άβυσσος... άλλωστε τι σημαίνει επιτυχημένο; Traffic; Επιρροή;

Πάντως όσο στο ίντερνετ γίνεται πιο πολύπλοκο και μπαίνουν όλο και μεγαλύτερα ονόματα και λεφτά, τόσο πιο σύνθετη γίνεται κι αυτή η συνταγή....
ζούμε το ψηφιακό μας όνειρο!

FreeZ

Δημοσίευση από FreeZ » 08 Σεπ 2009 22:54

σε ολα τα σαιτ που με ενδιαφερουν με google μπαινω γιατι ειναι πιο πρακτικο εφοσον ειναι ακομα το google η αρχικη σελιδα στο διαδικτυο. τωρα, επιτυχημενο σαιτ ειναι εκεινο που πετυχαινει το σκοπο υπαρξης του

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 08 Σεπ 2009 23:53

FreeZ έγραψε: εφοσον ειναι ακομα το google η αρχικη σελιδα στο διαδικτυο.

Το Google δεν είναι η αρχική σελίδα στο Διαδίκτυο. Ο καθένας από εμάς μπορεί να βάλει την οποιαδήποτε σελίδα για αρχική. Κάποιος για παράδειγμα μπορεί να έχει για αρχική το freestuff...

Ο τρόπος που το λές πάντως ενισχύει την άποψη που είχα εκφράσει πιο πάνω παλαιότερα οτι πολλοί δεν ξέρουν τι είναι ο browser ακι σε οποια διευθυνση θέλουν να μπουν την γράφουν στο google πρώτα

Γι αυτό και αν κοιτάξεις στο google insights for search θα δεις top brands όπως facebook ,youtube myspace , in στο top 5 των αναζητήσεων!

Άβαταρ μέλους
marios1984
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από marios1984 » 09 Σεπ 2009 19:18

Εγω παντως βαριεμαι να γραφω ολοκληρη διευθυνση...Συνηθως γιατι μπαινω να δω καποια site στα γρηγορα γιατι εχω δοθλεια....και περισσοτερο χρησιμοποιω σελιδοδεικτες...Αλλα το κυριοτερο ειναι οτι βαριεμαι να το γραφω ολοκληρο....ακομα και το in.gr απο το google μπαινω

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 09 Σεπ 2009 20:34

marios1984 έγραψε:ακομα και το in.gr απο το google μπαινω
:o :o :o

FreeZ

Δημοσίευση από FreeZ » 09 Σεπ 2009 22:02

γιατι αλλωστε να ανακαλυψουμε τον τροχο απο την αρχη

πληκτρολογεις συντομα η συντομα πληκτρολογεις μια λέξη freestuff και κερδιζεις χρονο απο τη ζωη σου αξιοποιοντας τον στο fresstuff.gr χωρις πολλα πολλα

Για οσους θελουν καποιο ζωντανο παραδειγμα ας κανουν κλικ δεξια στο συνδεσμο: www.google.gr

δεν ειναι πιο καλυτερα απο το να πληκτρολογεις ολοκληρο αυτο το μακαρωνι κατω;

http://www.freestuff.gr/

και δεν εγινε καν θεμα για διευθυνσεις που μετρουν πανω απο 48 αλφαβητικους χαρακτηρες.

Οσο για το θεμα της αρχικης σελιδας. Κανω χρηση τριων φυλλομετρητων (browsers) σε ολους εχω αρχικη σελιδα google και μεχρι σημερα δεν παρουσιαστηκε κανενα προβλημα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης