Κοστολόγηση domain

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sermac

Κοστολόγηση domain

Δημοσίευση από Sermac » 30 Δεκ 2008 21:43

Καλησπέρα.
Έχω ένα ενεργό domain με κατάληξη .gr το οποίο αν δεν το αναπτύξω θα το πουλήσω. Έχει λίγα γράμματα [<8] και είναι ακριβής μεταφορά ελληνικής λέξης σε greeklish (δεν μπορεί να γραφτεί με άλλον τρόπο). Να σημειώσω ότι το domain αποτελεί τίτλο γνωστού μηνιαίου περιοδικού που κυκλοφορεί στην Ελλάδα πάνω από 20 χρόνια και δεν έχει δικό του site.

Ποια τιμή πώλησης θα θεωρούσατε λογική για ένα τέτοιο domain; :roll: :question:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Κοστολόγηση domain

Δημοσίευση από dimsis » 30 Δεκ 2008 22:36

786 euro

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση domain

Δημοσίευση από The Razor » 30 Δεκ 2008 23:18

Ο dimsis μάλλον εννοεί οτι δεν μπορούμε να σου πούμε ακριβώς τιμή για το domain, πόσο μάλλον αν δεν ξέρουμε και ποιο είναι

Άβαταρ μέλους
Sermac

Κοστολόγηση domain

Δημοσίευση από Sermac » 31 Δεκ 2008 00:09

Δεν μπορώ να δώσω περισσότερες πληροφορίες γι' αυτό ας μιλήσουμε με παραδείγματα.

Πόσα θα δίνατε για το troxos.gr ή το kerdos.gr ή το texni.gr ;

Λέξεις δηλαδή που περιγράφουν έναν θεματικό χώρο και είναι ωραίες στο μάτι και στο αυτί.
100, 1000, 10000 ευρώ; Περισσότερα;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση domain

Δημοσίευση από cordis » 31 Δεκ 2008 00:32

τι traffic έχεις; έχεις περιεχόμενο;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Sermac

Κοστολόγηση domain

Δημοσίευση από Sermac » 31 Δεκ 2008 00:47

Δεν έχει traffic, ούτε περιεχόμενο. Είναι καινούργιο αλλά έχει εγκριθεί από ΕΕΤΤ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση domain

Δημοσίευση από alexandr0s » 31 Δεκ 2008 05:07

Sermac έγραψε:Δεν μπορώ να δώσω περισσότερες πληροφορίες γι' αυτό ας μιλήσουμε με παραδείγματα.

Πόσα θα δίνατε για το troxos.gr ή το kerdos.gr ή το texni.gr ;

Λέξεις δηλαδή που περιγράφουν έναν θεματικό χώρο και είναι ωραίες στο μάτι και στο αυτί.
100, 1000, 10000 ευρώ; Περισσότερα;
Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα πάνω από 500 euro για κάποιο από αυτά. Αν είχα περιοδικό που λέγεται texni με νόμιμα κατοχυρωμένη ονομασία,
α) θα προσπαθούσα να το πάρω μέσω EETT
β) θα δέσμευα το texni-online.gr και θα ξεμπέρδευα (τρέχτε να το δεσμεύσετε κοράκιααααααααααα)

Μια εταιρεία όμως που θέλει να ξεμπερδεύει γρήγορα ίσως να σου δώσει 1000+ ευρώ.

Άβαταρ μέλους
Sermac

Κοστολόγηση domain

Δημοσίευση από Sermac » 31 Δεκ 2008 06:42

alexandr0s έγραψε: α) θα προσπαθούσα να το πάρω μέσω EETT
Δε νομίζω ότι μπορείς να μου το πάρεις, αλλά μπορείς να κινηθείς νομικά εναντίον μου αν εκμεταλλεύομαι το δικό σου trademark. Αν ανεβάσω υλικό άσχετο, μη ανταγωνιστικό και δεν επικοινωνήσω ποτέ μαζί σου (πχ για να σου ζητήσω χρήματα για μεταβίβαση), μπορείς να κάνεις κάτι;

Προσπάθησα να μάθω μέσω της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου αν υπάρχει κάποιο κατοχυρωμένο TM σχετικό με το domain μου. Γράφοντας τον τίτλο στα ελληνικά (πχ τεχνη) δεν βρέθηκε τίποτα. Με greeklish (πχ texni) υπάρχει μόνο ένα αλλοδαπό. Άρα, αφού δεν υπάρχει ημεδαπό ή συλλογικό TM και ισχύει η αρχή της χρονικής προτεραιότητας, δεν έχω πρόβλημα;

Διάβασα ότι μια εταιρεία που έχει κάποιο trademark μπορεί να διεκδικήσει το αντίστοιχο domain εντός 6 μηνών. Μετά τους 6 μήνες το domain είναι ελεύθερο για όλους. Ισχύει;
Εικόνα

alexsoft

Κοστολόγηση domain

Δημοσίευση από alexsoft » 31 Δεκ 2008 10:46

alexandr0s έγραψε: α) θα προσπαθούσα να το πάρω μέσω EETT
Για προσπάθησε να το πάρεις :D

Εφόσον το έχει κατοχυρώσει κανονικά (εννοώ ότι έχει περάσει και ο χρόνος που μπορεί κάποιος να το διεκδικήσει) δεν το παίρνεις που να χτυπιέσαι.... άσε που μπορεί να σου κάνει αγωγή (με πολλά 00000) για δυσφήμιση και διαφυγόντα κέρδη, εφόσον κινηθείς νομικά εναντίον του για να αποκτήσεις το domain.

Στο λέω εκ πείρας αυτό....

Κατ' αλλά, στο θέμα μας τώρα, μπορείς να το πουλήσεις όσο θέλεις.... αρκεί να βρεθεί αγοραστής. Το κοστολόγιο ενός domain είναι αρκετά πολύπλοκο... υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που μπορεί να καθηλώσουν ή να εκτινάξουν στα ύψη την τιμή του.
Ο βασικός όμως κανόνας κοστολόγησης υπηρεσιών είναι η υπεραξία που μπορεί να αποκτήσει εάν χρησιμοποιηθεί για το κατάλληλο αντικείμενο. π.χ. το www.themes.gr εάν το πάρει ένας απλός χρήστης για προσωπική χρήση μπορεί να σου δώσει έως και 100 Ευρώ... εάν όμως το ζητήσει μια εταιρεία WebDesign μπορεί να το δώσεις και 10000 Ευρώ, διότι επειδή είναι αναγνωρίσιμο στο είδος του, από αυτό ο αγοραστής θα βγάλει πολλά χρήματα.. άρα αποκτάει αυτομάτως υπεραξία.
Με το παραπάνω παράδειγμα σου δίνω να καταλάβεις, ότι ο βασικότερος παράγοντας (όχι όμως και ο μαναδικός) είναι ο αγοραστής και ο τρόπος χρήσης του.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση domain

Δημοσίευση από gvard » 31 Δεκ 2008 15:11

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

Εφόσον έχω κατοχυρωμένο trademark με το όνομα του domain τότε μπορώ να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ, αρκεί το trademark να είναι προγενέστερο του ονόματος, ειδικά δε αν έχω απόδειξη οτι μου έδωσες τιμή για να μου το πουλήσεις (άρα το κατοχύρωσες κακόβουλα).

Το οτι στο έδωσε η ΕΕΤΤ σημαίνει απλώς πως στην παρούσα φάση δεν αντιβαίνει στους κανονισμούς της. Οταν κατοχύρωσες το όνομα υποτίθεται οτι αποδέχτηκες οτι το όνομα (στον βαθμό που μπορείς να γνωρίζεις) δεν παραβιάζει δικαιώματα τρίτων (ο κάθε καταχωρητής που σέβεται τον εαυτό του το αναφέρει αυτό πριν από την κατοχύρωση καθώς είναι υποχρέωση του), οπότε δεν μπορείς να το κατοχυρώσεις και μετά να προσπαθήσεις να τους το πουλήσεις. Ανεξαρτήτως αν έχουν περάσει 6 μήνες (καλέ ποιος σου είπε για αυτό το χρονικό περιθώριο;;;) ή 6 χρόνια.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση domain

Δημοσίευση από cdhyper » 01 Ιαν 2009 03:43

Το texni.gr το έχω εγώ by the way και το έχω χαρίσει προσωρινά σε ένα ζωγράφο :)

Επίσης έχω το panepistimio.gr και το filosofia.gr

Γενικά έχω κατοχυρώσει ό,τι έχει σχέση με πολιτισμό :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση domain

Δημοσίευση από fiskilis » 01 Ιαν 2009 23:31

cdhyper έγραψε:Γενικά έχω κατοχυρώσει ό,τι έχει σχέση με πολιτισμό :)
και εσυ τι σχεση εχεις με τον πολιτισμο ??? :question: :arrow: :D

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση domain

Δημοσίευση από deninho » 02 Ιαν 2009 21:42

α. "χαρίσει προσωρινά"--->wtf? τι χάνω εδώ? Wannabe φιλόλογε, για εξήγησε πως γίνεται να χαρίζεις κάτι προσωρινά. Εκτός αν εννοούσες δανείσει :P

β. Μπορώ να κάνω αγωγή σε κάποιον συνεπίθετο που έχει πάρει το ντομέιν με το επίθετό μου (μας), και με διαβάλλει (καθότι είναι πολιτικός)? :P

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση domain

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιαν 2009 21:44

όχι, μόνο αν είναι εκδότης και καναλάρχης μπορείς, γιατί είναι πιο εύκολο μιας κι έχεις το δίκιο με το μέρος σου... :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες