RealTek αναβάθμιση=καθόλου ήχος στο PC

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Viperalus

Δημοσίευση από Viperalus » 01 Ιαν 2009 19:17

Αρχικά Καλή Χρονιά σε όλους,

Αυτό ακριβώς που αναφέρω στον τίτλο συνέβει παιδιά όταν επιχείρησα να αναβαθμίσω τον driver του RealTek. Από τότε δεν έχω καθόλου ήχο στο PC μου. Όλα άρχισαν όταν έτρεξα το πρόγραμμα Driver Detective το οποίο ψάχνει για νέους drivers για όλες τις συσκευές και προγράμματα που έχει κάποιος στο PC του.
Η ανοησία μου ήταν ότι όταν εμφανίστηκε το μήνυμα των Windows λέγοντας πως το αρχείο για την αναβάθμιση του RealTec δεν έχει περάσει τις δοκιμές του Windows Logo.

Απεγκατέστησα/επανεγκατέστησα το RealTek AC'97 αλλά τίποτις!... Δεν έχω καθόλου ήχο στο PC!

Στο ακόλουθο link κι ένα Video Capture για περισσότερη επεξήγηση. (ήταν λάθος το link, διορθώθηκε)

Εάν γνωρίζει κανείς κάτι επ' αυτού, θα ήταν πολύτιμη βοήθεια!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Viperalus την 01 Ιαν 2009 22:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Viperalus

Δημοσίευση από Viperalus » 01 Ιαν 2009 19:36

Μήπως το πρόβλημα είναι στη Μητρική;

Πήγα στη Διαχείριση Συσκευών-> Προσαρμογείς Δικτύου και εκεί αναφέρεται η RealTek RTL8139 Family PCI Fast Ethernet NIC. Αυτή δεν είναι η μητρική μου;

Αν ναι, το googlισα και βρήκα το ακόλουθο link.

Οπότε να κατεβάσω και να τρέξω αυτόν τον driver? Πιστεύω να επιλύσει το πρόβλημα που έχω.
:roll:

Άβαταρ μέλους
Viperalus

Δημοσίευση από Viperalus » 01 Ιαν 2009 20:11

Το έκανα κι αυτό, έγινε και επανεκκίνηση, τίποτα και πάλι!

Άβαταρ μέλους
dimmis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimmis » 01 Ιαν 2009 20:52

To Realtek 8139 είναι η ενσωματωμένη κάρτα δικτύου. Δεν έχει καμμία σχέση με την μητρική όυτε με τον ήχο. Το ποιό σωστό θα είναι να ανοίξεις το κουτί και να μας δώσεις ακριβώς τα στοιχεία τής μητρικής.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 03 Ιαν 2009 01:47

ή μπορείς να εγκαταστήσεις το everest ultimate, και να τσεκάρεις από εκεί το μοντέλο (και να βρεις πιθανότατα και τους drivers της κάρτας ήχου)

Άβαταρ μέλους
Viperalus

Δημοσίευση από Viperalus » 03 Ιαν 2009 13:37

deninho έγραψε:ή μπορείς να εγκαταστήσεις το everest ultimate, και να τσεκάρεις από εκεί το μοντέλο (και να βρεις πιθανότατα και τους drivers της κάρτας ήχου)
Εικόνα με σώζεις αγαπητέ!
Το PC το άνοιξα από προχθές. Και θα πώ ευτυχώς διότι είχε τη σκόνη της αρκούδας! Πήρα την ηλ. σκούπα και καθάρισε! Άκρη δεν έβγαλα βέβαια (δεν ξέρω που βρίσκεται το motherboard) γι' αυτό έβγαλα φωτογραφίες με σκοπό να τις ανεβάσω εδώ για να υποδείξει κάποιος που να ψάξω. Έλα όμως που ο διάβολος έχει πολλά "ποδάρια" που λένε! Έβαλα στη σχετική υποδοχή του PC τη μνήμη της φωτογραφικής μου αλλά δεν εμφανίστηκε πουθενά το εν λόγω drive (τι γίνεται όλα μαζί γμτ;!). Πήγα στο "Υπολογιστής μου" αλλά δεν υπάρχει το εν λόγω drive πουθενά και επειδή δεν θυμάμαι που είχα βάλει το καλώδιο μεταφοράς δεδομένων της φωτογραφικής, έμεινα ξεκρέμαστος.

Λοιπόν κατέβασα το πρόγραμμα (trial είναι για 30 μέρες), πολύ βοηθητικό γι' αυτές τις περιπτώσεις. Επισύναψα κάποια screenshots από το Motherboard και από Multimedia. Για ρίξτε μια ματιά.

Μάλλον θα ψάξω για τον driver που είναι στο PCI/PNP (Intel μπλα..μπλα..) έτσι;
Συνημμένα
screenshot-my Motherboard.jpg
screenshot
myPC-audio_codecs.jpg
audio codecs
myPC-PCI_audio.jpg
PCI audio

Άβαταρ μέλους
Viperalus

Δημοσίευση από Viperalus » 03 Ιαν 2009 14:53

Αλλά βρήκα και αυτή τη δημοσίευση στην αναζήτηση του driver...τι γίνεται ρε παιδιά πολύ μπέρδεμα :roll:

Άβαταρ μέλους
Viperalus

Δημοσίευση από Viperalus » 04 Ιαν 2009 23:48

Εγκατέστησα και τον Driver της κάρτας ήχου -> Intel 8280 1EB ICH5 - AC'97 Audio Controller [A-2/A-3] αλλά και πάλι τίποτα, καθόλου ήχος!
Τι γίνεται γμτ, τα δοκίμασα όλα! Είναι δυνατόν εν έτει 2009 η μοναδική λύση να είναι το format?! Μόνο και μόνο για να έχω και πάλι ήχο στο PC μου?!
Πολύ πρωτογονιά μου ακούγεται όλο αυτό Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης