Έχει όριο ηλικίας το design/development άραγε...;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 02 Ιαν 2009 06:47

Φέτος κλείνω 10 χρόνια (7 τυπικά και 3 άτυπα) στο χώρο. Πόσα χρόνια μπορεί κάποιος με υπομονή να ακούει και να ανταποκρίνεται στις custom απαιτήσεις πελατών; Δηλαδή την ίδια όρεξη μπορεί να έχει κάποιος όταν ξεκινάει και την ίδια μετά από 20 ή 30 χρόνια; Σκέφτομαι αργά ή γρήγορα να βρω αντικαταστάτη για τις δικές μου δουλειές στην επιχείρησή μου και να μεταφερθώ στο παρασκήνιο σταδιακά και να ασχοληθώ κατά κύριο λόγο με πράγματα που δεν απαιτούν την προσωπική μου προσαρμογή στις απαιτήσεις τρίτων σε επίπεδο custom παροχής υπηρεσιών. Νομίζω ότι είναι εξαντλητική ενασχόληση για βάθος ετών.

Μπορείτε να φανταστείτε για παράδειγμα έναν web designer 50-55 ετών με 35 χρόνια δουλειάς να ακούει εντολές από έναν 25-30 ετών και να του λέει "θέλω το βελάκι πράσινο και τα γράμματα μεγαλύτερα και το λογότυπο πιο έντονο;" ή ακόμα χειρότερα "κάντα όλα μαύρα, έτσι τα θέλω" :)

Ή ακόμα χειρότερα, έναν 55χρονο web developer να τον ξυπνάνε τα χαράματα και να του λένε ότι βρέθηκε bug στην εφαρμογή και ότι πρέπει να το φτιάξει τώρα; Μπορεί να ζήσει κάποιος τέτοια ζωή μέχρι τέτοια ηλικία;

Γνώμες;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 02 Ιαν 2009 09:21

οταν υπαρχει η υπογραφη σου στο templates εχεις λογο
οταν δεν το βαζεις εχει λογο ο πελατης καθως στο κατω κατω αυτος ειναι που πληρωνει

βεβαια αν εχεις τον τροπο σου κανεις τον πελατη να ακολουθησει την αποψη σου στο συνολο η εν μερη

και στο κατω κατω υπαρχουν και τα ΚΑΠΗD ( Κεντρα Ανοικτης Προστασιας Ηλικωμενων Devolopments ) πας εκει και ησυχαζουμε ολοι μας !!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 02 Ιαν 2009 09:24

Δεν έχει σχέση αυτό που γράφεις με αυτό που ρωτάω. Η κούραση αφορά τη φύση της εργασίας και όχι τους δύστροπους/ηλίθιους πελάτες που σε όλους τους χώρους υπάρχουν.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 02 Ιαν 2009 09:28

Τοτε αν σου αρεσει η δουλεια που κανεις θα εχεις μεγαλυτερη πειρα και περισσοτερα να δωσεις θετικα στον χωρο σου

ισως να επεκτεινεις την ασχολια σου σε πιο θεωρητικο επιπεδο ( επιμορφωση νεων επαγγελματιων στο ειδος )

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 02 Ιαν 2009 11:37

Μπορώ να μιλήσω για τον εαυτό μου και την εμπειρία μου μέσα από τον χώρο. Αρχίζω με μια μικρή ανασκόπηση των τελευταίων 15 περίπου χρονών. Κάπου τέλη του 1999 ξεκινήσαμε τότε 3 άτομα την WebLogic και πριν από το παρόλο που εργαζόμουν ως τεχνικός σε εμπορικό κατάστημα από το 1996 στην Αλεξανδρούπολη, είχαμε φτιάξει ένα portal (τότε ήταν της μόδας τα portals) για την πόλη μας και φτιάχναμε σελίδες για κάποια καταστήματα και είχα φτιάξει διάφορα sites. Ακόμα παλιότερα, κάπου το 1993-1994 (δούλευα σε άλλο εμπορικό με υπολογιστές) με είχαν «ορίσει» ως τεχνικό υπεύθυνο (κυρίως για υποστήριξη) για τον πρώτο κόμβο Compulink (με το username: demokrit τότε λόγο του κόμβου μας που τον ονομάζαμε democritus) στην Αλεξανδρούπολη (POP τους λέγανε τότε) αλλά τότε οι μόνες σελίδες που έφτιαχνα ήταν κάτι ANSI screens σε έναν unix editor που δούλευε από command line :p Για να μπεις να δεις web ήθελε αρκετές ρυθμίσεις του TCP/IP – PPP στα Windows 3.1 και προσωπικά δεν έβρισκα και τίποτε φοβερό στο τότε web, ίσως επειδή δεν υπήρχαν και αρκετά Ελληνικά sites και κοινότητες, παρόλα αυτά είχα κάνει κάποιες προσωπικές σελίδες στα τότε γνωστά geocities και tripod 1999 με Frontpage :p και σε κάποια άλλα sites αργότερα.

Μετά από τόσα χρόνια εργασίας στο χώρο, είτε πειραματικά, είτε επαγγελματικά, ειλικρινά το γράφω πως δεν τον βαρέθηκα ποτέ. Τα πράγματα αλλάζουνε τόσο γρήγορα που σου ανανεώνουν το ενδιαφέρον συνεχώς. Υπήρχε μια περίοδος που απογοητεύτηκα από το χώρο και δεν είχα την όρεξη και τη διάθεση να κάνω κάτι δημιουργικό, αλλά ξεπεράστηκε και αυτή. Στη δουλειά μου δεν με ενοχλεί, ούτε με κουράζει να έρχονται οι πελάτες και να συζητάμε μαζί για τις αλλαγές που θέλουν, είτε στον κώδικα (να ζητήσουν κανένα έξτρα feature συνήθως) είτε στο εικαστικό κομμάτι (κυρίως εκεί έχουν άποψη οι περισσότεροι). Δεν δουλεύω ώρες εκτός γραφείου για το γραφείο, και δεν δίνω κινητό σε πελάτες που μου το ζητάνε ώστε να μη με ψάχνουν περίεργες ώρες, οπότε δεν έχει πάρει ποτέ κανείς ας πούμε ξημερώματα να μου πει για κάποιο bug σε μια εφαρμογή, αλλά περιμένουν την επόμενη εργάσιμη για να επικοινωνήσουν στο γραφείο και να λύσουμε όποιο πρόβλημα υπάρχει. Ούτε θα έλεγα πως με κουράζει κιόλας, γιατί είναι κάτι που κάνω με ευχαρίστηση και ειλικρινά πιστεύω πως δεν υπάρχει μεγαλύτερη τύχη για κάποιον άνθρωπο από το να δουλεύει σε κάτι που του αρέσει πραγματικά.
Αλλά σε γενικές γραμμές δεν είμαι γιατρός, οπότε δεν θα πεθάνει κανείς αν περιμένει και λίγο αν χτυπήσει κανένα λάθος σε μια εφαρμογή. Τώρα αν είναι κανένα e-shop που έχει τόσο κόσμο καθημερινά και υποστηρίζει ότι θα χάσει πελάτες το διάστημα που έχει χτυπήσει κάποιο bug στο site του, τότε θα το σκεφτόμουν. Ευτυχώς ΔΕΝ μου έχει τύχει ακόμα κάτι τέτοιο.

Αυτά βέβαια είναι τακτική που ακολουθούμε στην εταιρεία από όταν άνοιξε και δεν μας έχει δημιουργήσει ως στιγμής κάποιο πρόβλημα με τους πελάτες. Αντιθέτως έχουμε χάσει και έχουμε δυσαρεστήσει πελάτες για υποσχέσεις που δόθηκαν και δεν τηρήθηκαν / πραγματοποιήθηκαν στο χρόνο τους, αλλά αυτό πιστεύω πως είναι λάθος των ανθρώπων που δίνουν τις υποσχέσεις στους πελάτες, που συνήθως για αυτούς είναι 2 δευτερόλεπτα ομιλίας ή μια γραμμή σε κάποια πρόταση προς ανάπτυξη, αλλά για τους προγραμματιστές μπορεί να είναι μήνες δουλειάς και οι άνθρωποι αυτοί δεν το συνειδητοποιούν ή υπόσχονται απλώς για να πάρουν τη δουλειά.

Στο γραφείο είμαι ήδη ο μεγαλύτερος σε ηλικία και έχει περάσει αρκετός κόσμος που δεν στέριωσε αλλά και παιδιά που έχουμε κλείσει ήδη αρκετά χρόνια μαζί και συνεργαζόμαστε απροβλημάτιστα και είμαστε και φιλαράκια. Έχω δει άτομα με πολύ όρεξη και θέληση για γνώση και κόσμο που απλώς ψάχνει να βρει κάτι πάνω στις σπουδές του αλλά είτε δεν το γουστάρουν, είτε δεν το κατέχουν, είτε το βλέπουν κάτι σαν αγγαρεία και τις περισσότερες φορές μέσα σε ελάχιστο διάστημα την κοπανάνε για μια θέση στο δημόσιο…
Όσοι έρχονται με όρεξη να μάθουν, μένουν αρκετά, φαντάζομαι μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο – τουλάχιστον από οικονομικής πλευράς ή «εξασφάλισης θέσης εργασίας».

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει από τον εαυτό μου είναι πως ανέκαθεν όλα αυτά τα χρόνια που εργάζομαι με υπολογιστές νοιώθω να κάνουν «κύκλους στα γούστα μου». Τι σημαίνει αυτό. Έχει περιόδους που μπορώ μετά το 8ωρο (και βάλε κάποιες φορές) στο γραφείο, έχω «κεφάλι» και διάθεση να κάτσω να γράψω κώδικα (development – coding σε vb) και στο σπίτι. Άλλες το μόνο που θέλω είναι να παίξω κανένα παιχνίδι (gaming) στο PC να χαλαρώσω, άλλες να σχεδιάσω (design) και άλλες απλώς να σερφάρω (surfing). Μερικές περιόδους που έχω έξτρα χρόνο (όπως τώρα που έχω άδεια) με πιάνει να δω μαζεμένες και τις «γνωστές» ταινίες σε DVD των τελευταίων χρόνων που δεν είδα όλο αυτό το διάστημα.

Δηλαδή περνάω ένα μήνα που μπορεί να πάω στη δουλειά και για να πάρω μπρος να ξεκινήσω να δουλεύω πρέπει να δω πρώτα καμιά 30-40 sites, να πιώ το καφεδάκι μου με την ησυχία μου και μετά να δουλέψω. Άλλες μέρες φεύγω από τη δουλειά αργά επειδή πιάστηκα με κώδικα που ήθελα να τον τελειώσω και μετά να φύγω. Όλα αυτά δεν γίνονται με το ζόρι, αλλά επειδή η δουλειά μας είναι ιδιαίτερη και ο κάθε άνθρωπος διαφορετικός και δεν είναι δυνατόν κάθε μέρα να είσαι στις καλές σου, ούτε στις μαύρες σου και ούτε να γράφεις ασυστόλως 8 ώρες κώδικα χωρίς να ξεκολλάς τα μάτια σου από το monitor (αν και το έχω κάνει και για μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα αρκετές φορές χωρίς να το πάρω χαμπάρι μέχρι να κοιτάξω την ώρα)

Αυτό που παρατηρώ με το πέρασμα του χρόνου – αλλά και μετά την γέννηση της κόρης μου το 2004 - είναι πως έχουν μειωθεί οι «αντοχές» μου για προγραμματισμό στο σπίτι. Ενώ έχω στο νου μου αρκετά προσωπικά projects, έχω και τα domains στα χέρια μου, ξέρω πως αν μπορέσω να ασχοληθώ χωρίς όμως να μου αποσπάνε την προσοχή και να με διακόπτουν, θα βγουν με λίγους μήνες δουλειάς. αλλά δεν έχω το «κουράγιο» αλλά πλέον και την ησυχία να ασχοληθώ στο σπίτι. Ιδιαίτερα μετά από μια κουραστική μέρα στη δουλειά και 2-3 ασπιρίνες…
Βλέπω δηλαδή στον εαυτό μου πως πλέον σερφάρω πολύ περισσότερο από παλιότερα, πράγμα που σίγουρα οφείλετε και στο πέρασμα των χρόνων και στις φυσικές αντοχές, αλλά νομίζω οφείλετε περισσότερο στην αύξηση των υποχρεώσεων και των ευθυνών.

Στην τελική να σου πω τι σκέφτομαι ως «καθαρή» απάντηση στο ερώτημα σου «Έχει όριο ηλικίας το design/development άραγε...;»
Όχι δεν έχει όριο ηλικίας, απλώς όσο αυξάνονται οι υποχρεώσεις, κάπου τελικά ίσως μειώνεται η διάθεση μας και οι αντοχές μας κυρίως επειδή αυξάνονται οι υποχρεώσεις μας. Και για να δώσω ένα παράδειγμα, δεν θα με χαλούσε καθόλου στα 50-55 μου να ήμουν σε ένα σπιτάκι στη Σαμοθράκη και να γράφω κώδικα σε κάποιο φορητό σε μια σοφίτα με θέα τη θάλασσα, χωρίς να έχω να σκέφτομαι όμως 1002 άλλα προβλήματα της καθημερινότητας κάτι που δεν είναι εφικτό – τουλάχιστον για τον πολύ τον κόσμο. Αν γινόταν πάντως, πιστεύω πως θα έγραφα και με ακόμα μεγαλύτερη διάθεση και πάθος από ότι τώρα. Πιο πολύ για μένα μετράει το περιβάλλον και οι πιέσεις που δέχεσαι στην δουλειά (χρόνους παράδοσης, ωράριο, μισθός, χρόνος διαλλειμάτων κλπ) + υλικές και ηθικές απολαβές που βοηθάνε ή σου χαλάνε τη ψυχολογία, παρά η ηλικία.
Ναι μεν κούραση υπάρχει – ιδιαίτερα όταν έχεις να παραδώσεις τρελά έργα σε σχιζοφρενείς χρόνους – αλλά τα αντέχω άνετα (άντε με κάποια γκρίνια), να μη σου πω γουστάρω κιόλας. Γιατί έχει κάποιες περιόδους που δεν έχει την τρελή δουλειά και ψιλοβαριέμαι. Ίσως τελικά να είναι και λίγο μαζοχιστικό το web development / design.
Αλλά τελικά πιστεύω πως αν έκανα κάτι άλλο απλά και μόνο για να βγάζω τα προς το ζην, τότε θα είχα σοβαρότερο πρόβλημα…

(edit) ΥΓ : Πολλά έγραψα... τέλειωσε και ο καφές μου! Καλά που είμαι στο σπίτι :p

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 02 Ιαν 2009 19:07

Eimai 56 sta 57 kai nai.. kourazese!! kourazese kyrios apo tous asxetous pelates pou oti doun se allo site theloun na tous to valeis kai sto diko tous..

To thema vevea einai kai ti viomata exei o kathenas sthn zoh tou... an eleipes apo thn oikogeneia sou ta prohgoumena xronia douleuontas 10-12 ores (+1-2 ores o dromos=11-14) tote tha prepei na exeis frontisei sta 50 sou na exeis eleuthero xrono dioti den tha vgainei h douleia...

den einai toso thema kourashs oso to oti vlepeis oti xaneis kapoia pragmata apo thn zoh sou pou den tha eprepe... oso eisai neos den ta ektimas kai otan gernas paleueis na mazepseis ton xameno xrono...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 02 Ιαν 2009 19:30

Εγώ έχω μόνο 1.5 χρόνο τυπικής παρουσίας στο web επαγγελματικά και έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να είσαι για πάντα designer.
Οι νέοι άνθρωποι είναι γεμάτοι ενέργεια και ενώ τους υπολείπεται η εμπειρία, αυτοί είναι που μπορού να καινοτομήσουν στον χώρο τους.

Όταν κλείνεις πολλά χρόνια παρουσίας στο χώρο, είναι καλό να αποσυρθείς από την ενεργό δράση, να επανέρχεσαι μόνο όταν γουστάρεις πραγματικά, και να ασκείς περισσότερο το επάγγελμα ώς δάσκαλος, ώς κάποιος που έχει πράγματα να δώσει στους νέους, να μοιραστεί τα λάθη του, να βγάζει από δύσκολες θέσεις την εταιρία με την εμπειρία του και γενικώς να χειρίζεται λεπτά θέματα που απαιτούν και την κατάλληλη εμπειρία.
Νομίζω έρχεται κάποια στιγμή που ο designer/developer (ανάλογα τον άνθρωπο βέβαια) γίνεται ο καλύτερος σύμβουλος/manager.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 02 Ιαν 2009 19:46

Εγώ προσωπικά πιστεύω είτε 20 είτε 60 είσαι την ίδια "επιβάρυνση" έχεις (και μάλιστα κυρίως ψυχολογική, αν εισαι αναγκασμένος να χτυπάς 12ωρα έως και 24ωρα μπροστά από το pc, και μετά σηκώνεσαι περπατάς και δεν ξέρεις που βρίσκεσαι). Το μεγαλύτερο πρόβλημα πιστεύω είναι η κατανομή του χρόνου...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 02 Ιαν 2009 20:17

fafos έγραψε:Eimai 56 sta 57 kai nai.. kourazese!! kourazese kyrios apo tous asxetous pelates pou oti doun se allo site theloun na tous to valeis kai sto diko tous..

To thema vevea einai kai ti viomata exei o kathenas sthn zoh tou... an eleipes apo thn oikogeneia sou ta prohgoumena xronia douleuontas 10-12 ores (+1-2 ores o dromos=11-14) tote tha prepei na exeis frontisei sta 50 sou na exeis eleuthero xrono dioti den tha vgainei h douleia...

den einai toso thema kourashs oso to oti vlepeis oti xaneis kapoia pragmata apo thn zoh sou pou den tha eprepe... oso eisai neos den ta ektimas kai otan gernas paleueis na mazepseis ton xameno xrono...
Η άποψή σου είναι αρκετά πολύτιμη για τον προβληματισμό μου.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 02 Ιαν 2009 20:22

Και για μένα! Το τελευταίο είναι σημαντικό και το σκέφτεται κάθε άτομο αυτο. Αν όχι, κάποιος ξέφυγε λιγάκι...

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 02 Ιαν 2009 20:23

εγώ πιστεύω ότι όσο περνάνε τα χρόνια (και αυξάνεται η δουλειά σου) θα πρέπει να αλλάξει ο ρόλος σου στην επιχείρηση από εκτελεστικός σε διοικητικό

Δηλαδή το άτομο που έχει τον σχεδιασμό της πολιτικής, την επίβλεψη και εκμεταλλευόμενος την φήμη σου (σαν ο πιο handsome web designer όπως λές) να προσελκύεις νέους πελάτες.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 02 Ιαν 2009 20:38

Το έχω γράψει και θα το ξαναγράψω...

Όσες δουλειές έκανα στην ζωή μου (εκτός από τα εφηβικά μου χρόνια) είχαν δυνατότητα support.

Όταν κυνηγάμε έναν πελάτη καλύτερα να δώσουμε βάση στο support που θα του πουλήσουμε παρά στην κατασκευή του ίδιου του site. Ακούγετε λίγο παράλογο αυτό για τα Ελληνικά δεδομένα λόγω της μη παιδείας των Ελλήνων αλλά προσφέρεται για μεγάλες εταιρείες.

Θέλετε να καταντήσετε σαν εμένα? ΚΥΝΗΓΗΣΤΕ ΤΟ SUPPORT!!

και ποια είναι η κατάντια μου?

1. ξυπνάω όποια ώρα θέλω

2. Είμαι ποιό πολλές ώρες σε sites σαν το fs παρά σε σελίδες πελατών που προσφέρω support

3. Με ένα laptop μπορώ να κάνω την δουλειά μου παντού (είμαι ακόμα στις καλοκαιρινές μου διακοπές :P )

4. έχω χρόνο για την οικογενειά μου (το σημαντικότερο)

και πολλά άλλα...

Όλα αυτά βέβαια χρειάζονται και λίγο τύχη αλλά σε μερικά χρόνια θα είναι ανάγκη.

@soteres2002... το 20 με το 30 έχουν μεγάλη διαφορά.. σκέψου το 20 με το 60 :D όταν κάνεις οικογένεια θα το καταλάβεις...

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 02 Ιαν 2009 21:31

Έχω επιχείρηση εδώ και 6 χρόνια.Έχω ζήσει τη δουλειά από το cold calling του τύπου "μήπως θα θέλατε ιστοσελίδα" εως το άλλο άκρο του να μην έχω χρόνο να ανταποκριθώ στις δουλειές. Τα τελευταία χρόνια τα projects είναι πιο ενδιαφέροντα, αλλά πάντα μένει ένα 80% των έργων που είναι κλασικά όπως και οι πελάτες (τάδε χρώμα βελάκι, μήπως να είναι τα γράμματα ένα τικ πιο μεγάλα κτλ)

Οταν τελείωσα το Πολυτεχνείο και δούλευα σε κατασκευαστικά έργα, επί μια τριετία 12-15 ώρες την ημέρα, συνήθως εκτός πόλεως και χώρας, αισθανόμουνα ότι άξιζε τον κόπο γιατί μαθαινα πολλά πράγματα. Όταν ξεκίνησα τη δική μου επιχείρηση τα πρώτα χρόνια αισθανόμουνα τα ίδια.

Εδώ και 1-2 χρόνια αρχίζω να κουράζομαι και να βαριέμαι. Δεν μαθαίνω πια, δεν κάνω κάτι καινούργιο παρά μόνο στις μεγάλες δουλειές όπου δοκιμάζω νέα πράγματα. Πιστεύω ότι η κούραση η σωματική έχει ψυχολογικά αίτια λόγω της έλλειψης χρόνου για την οικογένεια μου και για μένα.

Αυτή τη στιγμή η επιχείρηση έχει άλλα 2 άτομα για πωλήσεις, όχι όμως για design και development. Έχω αποφαφίσει φέτος να προσλάβω κάποιον για τα μικρά projects απλά για να έχω περισσότερω χρόνο για να ΣΧΕΔΙΑΣΩ το μέλλον της επιχείρησης, αλλά και επειδή το χρωστάω στην οικογένειά μου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες