[Solved] προβλημα σε vista με συνδεση lan

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 04 Ιαν 2009 13:51

εχω βαλει vista (δε ξερω ποσο ακομα θα τα αφησω...) και κανω αναζητηση για να μου βρει και τους αλλους υπολογιστες που εχω σε lan και τους βρισκει βεβαια αλλα οταν παω να συνδεθω με οποιονδηποτε απο αυτους μου ζηταει κωδικους και username... το θεμα ειναι οτι δεν εχω βαλει εγω username και κωδικους πουθενα..............
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος devilfw την 12 Ιαν 2009 21:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 04 Ιαν 2009 15:19

Ανεπαρκείς πλροφορίες
(αυτόματη απάντηση robot)

.. επί το ανθρωπινότερο, όταν πάς να συνδεθείς μέσα από ποιο τρόπο (συσκευή και προτόκολο) σύνδεσης και προς ποιο λειτουργικό σύστημα ?

και σε ποιον χρήστη ανήκουν οι δίσκοι και οι φάκελοι τους οποίους πας να δεις ?
( γι αυτό σου ζητάει user.. )
.. κτλπ..

μια φορά που έκανα αλλαξοδισκιές απο βιστα (σε ΧΠ) ..
πρώτα έπρεπε υποχρεωτικά να έχουμε την ίδια ομάδα εργασίας (απαίτηση των ΧΠ μου είπαν),
έπειτα στα ΧΡ ανοίξανε "για όλους" το φάκελο που ήθελα να δω (και που δεν ήταν στο C αλλά σε άλλο δίσκο/partition),

και πάλι αυτοί δεν βλέπανε τα δικά μου .. κι ας ήταν ένας φάκελος πολυ-δηλωμένος παντού κοινόχρηστος για όλους (μέσα στον κοινόχρηστο φάκελο των vista)
- αυτό έγινε με ασύρματο ρούτερ, με κλειδί ασφαλείας wep
- και μπορούσα να δω τον απομακρυσμένο φάκελο μόνα αν ήμουνα admin στον υπολογιστή μου.. και τίποτε άλλο
και η ταχύτητα μεταφοράς σερνότανε..
- υπόψη ότι ως απλός χρήστης ούτε εγώ δεν μπορώ να μπώ στο τοπικό δίκτυο
(ΑΠΟ το τοπικό δίκτυο) μέσα στον κοινόχηστο φάκελό μου.. μου λέει ότι δεν εχω δικαιώματα.. απλά τον βλέπω ότι είναι εκεί μέσα στον υπολογιστή μου (στο δικτυακό όνομά του υπολογ.)
Τελικά οι μεταφορές γίνανε πιο απλά με usb στικάκια.. και θα είχαμε κερδίσει χρόνο αν τα χρησιμοποιούσαμε απο την αρχή..
Αλλά αυτό ήτανε μόνο μια φορά στα όρθια (στα βιαστικά εννοώ..)

Επειδή μάλλον θέλεις κάτι πιο μόνιμο, πρέπει να αναζητήσεις (και από τη γούγλη) οδηγούς για το πώς να στήσεις ένα καλό τέτοιο τοικό δίκτυο "Vista + .. "
(και να στυμπληρώσεις το σύστημα του ή των άλλων υπολογιστών)
(και να προσθέσεις στην αναζητηση και το είδος της συνδεσης τοπικου δικτύου..)

(και συμφωνώ απόλυτα να πετάξεις τα βιστα.. ειναι το χειρότερο μέχρι σημερα της μικραπαλής.. αλλα ακούω ότι ετοιμάζουν κάτι χειρότερο..)
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 04 Ιαν 2009 16:30

αυτο μου συμβαινει οταν απο τα vista παω να συνδεθω με vista. ενω αν το κανω με xp δε μου ζηταει τιποτα. τελος παντων ξανα φορματ και παλι xp.... πραγματικα δε καταλαβαινω τον λογο υπαρξης των vista. και δεν ειναι μονο αυτος ο λογος που με κανει να αναρωτιεμαι. εχω κι αλλα προβληματα....τεσπα ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 04 Ιαν 2009 18:49

αν πατήσεις οκ χωρίς να συμπληρώσεις κάτι (ή μόνο το username του admin του υπολογιστη που πας να συνδεθείς), λειτουργεί;

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 04 Ιαν 2009 20:45

αν δεν συμπληρωσω κατι δε μου αφηνει να πατησω οκ. εχω βαλει οτιδηποτε μπορει να σχετιστει με τα αλλα pc. εχω βαλει σε ολες τις εκδοχες τα ονοματα που εχω δωσει στα αλλα pc και παλι τιποτα.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες