Πώς βάζω σταθερή IP στον υπολογιστή μου στο CONN-X?

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 05 Ιαν 2009 13:47

Καλημέρα & καλή χρονιά,

είναι κανένας που έχει conn-x (με το ρούτερ της Baudtec) και έχει ενεργοποιήσει το πρόγραμμα uTorrent;
Προσπαθώ να ανοίξω το port στο ρούτερ, αλλά μου ζητάει να δηλώσω local IP. Το θέμα είναι ότι για να έχω ίντερνετ στον υπολογιστή πρέπει να μην έχω επιλεγμένη σταθερή ΙΡ, αλλά αυτόματη απόδοση ΙΡ. Δοκίμασα να βάλω σταθερή ΙΡ στο PC, με τους DNS servers της ΟΤΕΝΕΤ, αλλά σταμάτησε να έχει ίντερνετ το PC.
Υπάρχει κάποια λύση γι' αυτό;
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 05 Ιαν 2009 14:05

xarisss έγραψε:. Το θέμα είναι ότι για να έχω ίντερνετ στον υπολογιστή πρέπει να μην έχω επιλεγμένη σταθερή ΙΡ,
δεν ισχύει.. τουλάχιστον όxι κυριολεκτικά για τον υπολογιστή σου
Δοκίμασα να βάλω σταθερή ΙΡ στο PC, με τους DNS servers της ΟΤΕΝΕΤ
κακώς, κάκιστα.

Μην μπερδεύεις τη σύνδεση adsl με τον παροχέα σου (otenet), που την κάνει ο ρούτερ,
και που Απαιτεί να έχει μη-σταθερή IP και να παρνει κάθε φορά όποια του δίνει ο παροχέας,
(κι ιδιαίτερα την διεύθυνση dns του παροχέα!)

και το τοπικό σου δίκτυο - που το δημιουργεί ο ρουτερ, και συμμετέχει ο υπολογιστής σου και μπορείς να βάλεις όποια σταθερή local-IP θέλεις στον υπολογιστή σου.
(Μέσα στο εύρος που σου δίνει ο ρουτερ)

απλά δες από το πρόγραμμα διαδικτύου του υπολογιστή σου ποια IP έχεις,
(για τη συνδεση με το ρούτερ σου),
και πες του να την κρατήσει σταθερή για πάντα
(να συνδέεται σε αυτό το ρουτερ πάντα με τη συγκεκριμένη διεύθυνση)

Καλό θα εiνaι νa το επικυρώσεις aυτό και απο τις ρυθμίσεις του ρουτερ (να δίνει πάντα στον υπολογιστή σου την ίδια διεύθυνση)

Tους DNS του παροχέα δεν τους πειράζεις ποτέ αν θέλεις να έχεις διαδίκτυο.

Επίσης, κυκλοφορούν πολλά κειμενάκια για τοπικά δίκτυα και ιδιαίτερα για το πώς να ανοιγεις πόρτες για συγκεκριμενα προγράμματα..

ψάξε πχ. ιδιαίτερα στο adslgr.net για το συγκεκριμένο μοντέλο του router σου και δεν θα χάσεις..

επισης.. οι περισοτεροι ρουτερ έχουν μέσα μια σχετική λίστα με τα πιο δημοφιλη προγράμματα.. κι είναι πολυ πιθανο να βεις εκει μεσα και το δικό σου

καλη τυχη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hermeia την 06 Ιαν 2009 14:18, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 05 Ιαν 2009 16:44

xarisss έγραψε:Καλημέρα & καλή χρονιά,

είναι κανένας που έχει conn-x (με το ρούτερ της Baudtec) και έχει ενεργοποιήσει το πρόγραμμα uTorrent;
Προσπαθώ να ανοίξω το port στο ρούτερ, αλλά μου ζητάει να δηλώσω local IP. Το θέμα είναι ότι για να έχω ίντερνετ στον υπολογιστή πρέπει να μην έχω επιλεγμένη σταθερή ΙΡ, αλλά αυτόματη απόδοση ΙΡ. Δοκίμασα να βάλω σταθερή ΙΡ στο PC, με τους DNS servers της ΟΤΕΝΕΤ, αλλά σταμάτησε να έχει ίντερνετ το PC.
Υπάρχει κάποια λύση γι' αυτό;
Ψιλομπερδεύτηκες λιγάκι.

Για αρχή πήγαινε εδώ http://www.portforward.com/networking/staticip.htm και με βάση το λειτουργικό σου ακολούθησε τις οδηγίες για να δημιουργήσεις μια local IP για το pc σου στο εσωτερικό δίκτυο που φτιάχνει το ρούτερ σου, όπως περιγράφει και καλύτερα η Hermeia.

Μετά πας εδώ http://www.portforward.com/english/rout ... rindex.htm και με βάση το μοντέλο του ρούτερ που έχεις ακολούθησε τις οδηγίες για να ανοίξεις μια port. Και όπου σου λέει local ip βάζεις αυτή που δημιούργησες.

Ελπίζω να μην κάνω κάποιο λάθος αλλά αυτό θες.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 05 Ιαν 2009 17:15

Το κατάφερα.. Έπρεπε για DNS servers και default gateway να βάλω το ΙΡ του ρούτερ.
Ευχαριστώ παιδιά...
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

babouras

Δημοσίευση από babouras » 22 Φεβ 2013 18:53

Καλησπέρα. Επαναφέρω το θέμα γιατι το ιδιο ακριβως θελω να κανω και εγω. Εχω ασυρματη συνδεση το pc με το ρουτερ. Θελω με βάση αυτό τον οδηγό
http://portforward.com/english/routers/ ... tguide.htm
να βαλω Port για το μtorrent. Στο τελος του οδηγού λεει να βαλω ΙΡ στο interface του ρουτερ. Συγκεκριμενα λεει.
<<Enter the ip address to forward these ports to into the Local IP Address box. If you are forwarding ports so you can run a program on your computer, you should enter your computer's ip address into that box.>>
Δεν καταλαβα ποια ΙΡ βαζω και πως την βρίσκω. Εχω αυτοματη αποδοση ΙΡ στις ρυθμίσεις TCP/IP στην ασύρματη συνδεση.
Στην ασύρματη σύνδεση δικτύου αν πατήσω στο υποστήριξη>λεπτομέρειες γράφει
Φυσική διεύθυνση: 4C-60-DE-73-7F-1A
Διεύθυνση IP: 192.168.1.2
Μάσκα υποδικτύου: 255.255.255.0
Προεπιλεγμένη πύλη: 192.168.1.1
Διακομιστής DHCP: 192.168.1.1
Έναρξη χρήσης: 22/2/2013 4:51:42 μμ
Λήξη χρήσης: 23/2/2013 4:51:42 μμ
Διακομιστές DNS: 192.168.1.1, 0.0.0.0
Διακομιστής WINS:
ειναι κατι απο όλα αυτα η ΙΡ που πρεπει να βαλω στο Interface?
Αν όχι πως την βρίσκω?

Υ.Γ εχω windows xp

ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Φεβ 2013 20:30

δε θα πρέπει να έχεις αυτόματη IP στις ρυθμίσεις.

πήγαινε και βάλε σταθερή αυτή που σου έχει δώσει 192.168.1.2 ή κάποια άλλη... βάλε π.χ. 192.168.1.102

αυτή θα πας να βάλεις και εκεί που σου λέει ο οδηγός.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 07 Μαρ 2013 17:26

Πάντως πλέον οι περισσότεροι routers υποστηρίζουν UPNP οπότε το utorrent, ανοίγει μόνο του δυναμικά τα ports που χρειάζεται στον router.

Και το Skype, MSN, κλπ υποστηρίζουν upnp και ανοίγουν μόνα τους τα Ports που χρειάζονται.

Edit: oops, τώρα είδα ότι είναι από τον Φεβρουάριο αυτό το τόπικ :oops:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες