Μάθε να ρωτάς έξυπνα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μάθε να ρωτάς έξυπνα

Δημοσίευση από Hermeia » 06 Ιαν 2009 22:22

δες τι βρήκα..

ένα διαμαντάκι,
Γραμμένο απο linux-developers & απευθυνόμενο αρχικά σε χρήστες linux-forum,
ταιριάζει όμως πολύ και σε κάθε φόρουμ σχετικό με τεχνικά θέματα ή/και υπολογιστές..

How To Ask Questions The Smart Way
by Eric Steven Raymond
http://www.catb.org/~esr/faqs/smart-questions.html

και μια ελληνική μετάφραση από το Διονύση "dionyziz" Ζήνδρος
Πώς Να Κάνεις Ερωτήσεις Με Έξυπνο Τρόπο
http://www.dionyziz.com/howto-smart-questions-gr/

κι ένα απόσπασμα ενδεικτικά (με δικά μου λόγια)

Πριν ρωτήσεις
Πριν στείλεις μια τεχνική ερώτηση με εμαιλ ή σε φόρουμ, ταχυδρομική λίστα.. κλπ..
κάνε αυτά:
Προσπάθησε να βρεις την απάντηση ψάχνοντας στα αρχεία του φόρουμ, κλπ. όπου θέλεις να βάλεις την ερώτηση
Προσπάθησε να βρεις την απάντηση ψάχνοντας στο διαδίκτυο
Προσπάθησε να βρεις την απάντηση διαβάζοντας τον οδηγό χρήστη και τα αρχεία βοήθειας
Προσπάθησε να βρεις την απάντηση στις συχνές ερωτήσεις (faq) και στην επίλυση προβλημάτων troubleshooting)
Προσπάθησε να βρεις την απάντηση με προσοχή και συστηματικούς πειραματισμούς
Προσπάθησε να βρεις την απάντηση ρωτώντας έναν έμπειρο φίλο
Αν είσαι προγραμματιστής, προσπάθησε να βρεις την απάντηση διαβάζοντας τον κώδικα
(* και τα σχετικά μαθήματα και παραδείγματα)
(* αν είσαι φοιτητής, ρώτα μόνο τη λεπτομέρεια που σε δυσκολεύει και μη ζητάς μια έτοιμη εργασία & ο τρόπος που ρωτάς δείχνει τι είδος φοιτητής είσαι κι όχι η δήλωση "ειμαι φοιτητής")
Οταν γράφεις την ερώτησή σου, δείξε ότι έχεις ψάξει πρώτα τα παραπάνω,
για να δείξεις ότι δεν είσαι ένα τεμπέλικο σφουγγάρι που σπαταλάς το χρόνο των ανθρώπων (που απαντούν εθελοντικά). Ακόμα καλύτερα, δείξε όσα έμαθες σε αυτές τις έρευνες. Μας αρέσει να απαντάμε ερωτήσεις ανθρώπων που έχουν δείξει ότι μπορούν να μαθαίνουν από τις απαντήσεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hermeia την 07 Ιαν 2009 13:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Μάθε να ρωτάς έξυπνα

Δημοσίευση από id12586 » 07 Ιαν 2009 02:04

Νταξει τι να λεμε..!
MUST READ!!
Υπάρχει μία αρχαία ιερή παράδοση: αν πάρεις την απάντηση "RTFM", τότε το άτομο που στην έστειλε θεωρεί ότι θα έπρεπε να είχες
διαβάσει την γαμημένη τεκμηρίωση (Read The f**** Manual). Κατά πάσα πιθανότητα
έχει δίκιο. Πήγαινε και διάβασέ την.
Το RTFM έχει ένα νεότερο συγγενή. Αν πάρεις την απάντηση "STFW", τότε το άτομο που στην έστειλε θεωρεί ότι θα έπρεπε να είχες
ψάξει στο γ******ο Διαδίκτυο (Searched The f**** Web). Κατά πάσα πιθανότητα έχει δίκιο.
Πήγαινε και ψάξε. (Η πιο ήπια έκδοσή του είναι όταν σου λένε πως
"το Google είναι φίλος σου!")
Στα forums του Παγκόσμιου Ιστού, μπορεί να σου πουν να ψάξεις το αρχείο του forum.
Στην πραγματικότητα, κάποιος μπορεί να είναι αρκετά ευγενικός για να δώσει έναν σύνδεσμο
προς την προηγούμενη συζήτηση όπου αυτό το πρόβλημα λύθηκε. Αλλά μην επαναπαύεσαι σε
αυτή την υπόθεση -- αναζήτησε μόνος σου στο αρχείο πριν ρωτήσεις.
Συχνά, το άτομο που σου λέει να κάνεις μία αναζήτηση έχει ανοιχτή την τεκμηρίωση ή την
ιστοσελίδα με τις πληροφορίες που χρειάζεσαι μπροστά του, και το κοιτάει ενόσω γράφει.
Αυτές οι απαντήσεις σημαίνουν ότι πιστεύει πως (α) οι πληροφορίες που ψάχνεις είναι
εύκολο να εντοπιστούν, και (b) θα μάθεις περισσότερα αν ψάξεις για τις πληροφορίες εσύ
αντί να σου τις δώσουν με το κουταλάκι.
Δεν θα πρέπει να σε προσβάλλει αυτό -- σύμφωνα με τις αξίες των hacker,
ο συνομιλητής σου σου δείχνει ένα είδος ακατέργαστου σεβασμού απλώς και μόνο επειδή δεν σε αγνοεί.
Θα έπρεπε αντίθετα να είσαι ευγνώμων για αυτήν την θεόσταλτη ευγένεια.
http://www.dionyziz.com/howto-smart-questions-gr/#rtfm
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Μάθε να ρωτάς έξυπνα

Δημοσίευση από Stathis » 07 Ιαν 2009 04:02

Σταρατα....θα έπρεπε να μπει και στους όρους χρήσης :P

ALR
Honorary Member

Μάθε να ρωτάς έξυπνα

Δημοσίευση από ALR » 07 Ιαν 2009 11:17

Τα καλύτερα... :)
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Aflex

Μάθε να ρωτάς έξυπνα

Δημοσίευση από Aflex » 07 Ιαν 2009 12:01

Πολύ καλό Hermeia, ευχαριστούμε :)

ΥΓ. Ισχύει Στάθη!

Άβαταρ μέλους
kskpatra
Επικοινωνία:

Μάθε να ρωτάς έξυπνα

Δημοσίευση από kskpatra » 07 Ιαν 2009 14:38

Stathis έγραψε:Σταρατα....θα έπρεπε να μπει και στους όρους χρήσης :P
Σωστό να μπει στους όρους χρήσης αλλά ίσως θα πρέπει να μπει ένα βοήθημα για τον τρόπο που πρέπει να κάνει την αναζήτηση. Σίγουρα δεν είναι ένα εύκολο πράγμα.
Όσο για τις απαντήσεις δεν ισχύει πάντα ότι το ύφος είναι και ντόμπρο μερικές φορές θυμίζει «Τι δουλειά έχεις εσύ σε αυτόν τον χώρο».

Να θυμίσω ότι τα Forums πρέπει να κερδίσουν τον κόσμο (εάν αυτό πράγματι θέλουν) δίνοντας κάτι διαφορετικό από αυτό που μπορούν να βρουν άλλου (όπως σε μία βιβλιοθήκη)

Πώς θα βρω εύκολα την απάντηση σε ένα θέμα με 50 σελίδες και η απάντηση να υπάρχει στην 30στη ; (και αν δεν υπάρχει καν;)

Για να γίνει ποιο εύκολη η αναζήτηση θα έπρεπε να υπήρχαν ποιο πολλές λίστες περιεχομένου όπως των βοηθημάτων σε αυτό το Forum (που με έχει βοηθήσει πολύ ομολογώ.) Και το εργαλείο ακόμα της αναζήτησης δεν είναι ότι καλύτερο (μακάρι να ήξερα πώς θα μπορούσε να είναι καλύτερο) (σίγουρα η κατηγοριοποίηση είναι μία καλή αρχή).

Και καλές η επεξηγήσεις RTFM και STFW αλλά γιατί κάποιος να πρέπει να δηλώνει «Συγνώμη» «είμαι νέος» «μην βαράτε»;
Εικόνα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Μάθε να ρωτάς έξυπνα

Δημοσίευση από id12586 » 07 Ιαν 2009 14:42

Πολύ σωστά όλα αυτά που λές, αλλά το όλο κείμενο διακατέχεται απο ένα εύθυμο τόνο οπότε μην το παίρνουμε και τις μετρητής. ;)

Ειδικά η αναζήτηση του phpBB είναι... :( :(

Ε και στο Freestuff δεν νομίζω ότι έχουμε τέτοιες ακραίες συμπεριφορές. Υπάρχουν ερωτήσεις που απαντιούνται σχεδον κάθε μέρα και παρόλα αυτά υπάρχουν άτομα που συνεχίζουν να βοηθούν ξανά και ξανά.. (δεν μιλάω για μένα, εγώ προτιμώ το "Έχει απαντηθεί, Ψάξε!" :kaloe: :lol: )
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
kskpatra
Επικοινωνία:

Μάθε να ρωτάς έξυπνα

Δημοσίευση από kskpatra » 07 Ιαν 2009 15:23

Τέλειο το κείμενο.
Πολύ σωστό.
Το διάβασα όλο και έμαθα από αυτό.

Εάν πράγματι έχει εύθυμο τόνο δεν μπορεί να το καταλάβει κάποιος που ψάχνει για βοήθεια.
Σκέψου εύθυμα τον εαυτό σου να πέφτει από ένα γκρεμό και να φωνάζεις σε εμένα «ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΝΑ ΣΩΘΩ» και εγώ να απαντήσω εύθυμα «ΟΧΙ δώσε μου εσύ το δικό σου για να σε σώσω» θα σκευής εκείνη την ώρα πόσο χρόνο έχεις για να του εξηγήσεις. (Αυτό είναι ακραίο)
Εάν πράγματι έχει και χιουμοριστικό χαρακτήρα δεν είναι άσχημο να υπάρχει ένα :).
Εικόνα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Μάθε να ρωτάς έξυπνα

Δημοσίευση από id12586 » 07 Ιαν 2009 15:47

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι επειδή είμαι αρκετό καιρό moderator βλέπω πλέον το όλο θέμα καθαρά απο αυτή την σκοπιά και όχι τόσο απο την μεριά του απλού χρήστη.
Αυτο μου έχει αλλάξει λίγο την νοοτροπία σε σχέση με τις πρώτες που επαφές σε fora.
Οταν γράφω σε κάποιο άγνωστο forum, χρησιμοποιώ πάντα την αναζήτηση και το google, γιατί έχω πει τόσες φορές το STFW και θα το θεωρούσα ηλίθιο να μην το κάνω και στις δικές μου αναζητήσεις. Και ναι δεν θα μου άρεσε να το ακούσω :)

Το αρχικό κείμενο τώρα, έχει ως κέντρο του μια κοινότητα linux hackers. Άτομα που είναι και πιο εύκολο να δημιουργήσουν μεταξύ τους ιντερνετικούς δεσμούς και να είναι πιο δύσκολο να εισχωρήσεις σε αυτούς. Μπορείς να το πεις και κλίκες :P
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
kskpatra
Επικοινωνία:

Μάθε να ρωτάς έξυπνα

Δημοσίευση από kskpatra » 07 Ιαν 2009 16:52

Καταλαβαίνω το ύφος του κειμένου απόλυτα. Οι κύριοι που το έγραψαν ή που το αναπαράγουν, οι ποιο πολλοί , ξεχνούν ότι όταν πήραν τον πρώτο τους υπολογιστή το πρώτο μήνυμα που διάβασαν ήταν «Τα windows 98 σας καλωσορίζουν στο ανανεωμένο περιβάλλον» αλλά το Linux είναι μια πονεμένη υπόθεση.

Όσο για το πώς ρωτάς πρέπει να έχει και κάποια στοιχειώδη συστατικά. (ΣΥΜΦΩΝΩ)
Συμφωνώ επίσης με το ρητό «Δεν υπάρχουν λάθος απαντήσεις αλλά λάθος ερωτήσεις»
Απλός βρήκα ευκαιρία να πω τα παράπονα μου.

Δηλαδή από το να πεις σε κάποιον RTFM δεν μου αρέσει και τόσο. Εάν σου σπάει τα νεύρα μην απαντήσεις καν.

Όταν σε ρωτήσει «Πώς θα κάνω το Α με το Β πρόγραμμα;» μην απαντ….. (κτλ)
Εσύ που στηρίζεις τον δικτυακό τόπο αυτό έκανες κάτι για να το βρει προηγούμενη απάντηση ή βοήθημα ο ταλαίπωρος.

Σε αυτό το Forum δεν υπάρχουν τόσο έντονα αυτά, σε άλλα γίνετε χαμός.

Βέβαια δεν μπορείς να ελέγχεις όλα τα μηνύματα, συμφωνώ και με αυτό απλός το παράπονο μου λέω. Και το λέω εδώ γιατί αλλού φοβάμαι ότι θα έπεφταν ντομάτες.

Φιλικά πάντα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Μάθε να ρωτάς έξυπνα

Δημοσίευση από dimsis » 07 Ιαν 2009 16:58

Κάτι μου θυμίζει το: "το Google είναι φίλος σου" ως απάντηση :)
Βασικά αυτά πρέπει να ισχύουν για άτομα που το κάνουν "συστηματικά". Το να ρωτήσεις κανείς σε ένα forum κάτι που ίσως έχει απαντηθεί ξανά - πιθανών με διαφορετική διατύπωση - δεν είναι κακό αν γίνει 1-2 -3 φορές. Αλλά δυστυχώς υπάρχει κόσμος που το έχει σύστημα... πολλές φορές μάλιστα είναι και επίμονοι, απαντάνε στον ευατό τους για να κάνουν bump το μήνυμα και να πάρουν απαντήσεις ή προσθέτουν λέξεις όπως "επείγον", "καίγομαι", "χρειάζομαι απάντηση άμεσα" και τέτοια....

Όπως και να'χει ωραία και σωστά όσα γράφουν τα παιδιά. Έχω ξαναγράψει τη γνώμη μου επί του θέματος, ΔΕΝ πιστεύω πως υπάρχουν άτομα που μπορούν να φτιάξουν account και να ποστάρουν Θέμα με ερώτηση σε ένα forum, αλλά δεν γνωρίζουν να αναζητήσουν... οι περισσότεροι ή βαριούνται, ή βλέπουν ως εύκολη λύση τα forums.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μάθε να ρωτάς έξυπνα

Δημοσίευση από Hermeia » 07 Ιαν 2009 18:24

Εγώ φίλε dimsis πιστεύω ότι κάποιος πρέπει να κάτσει να γράψει ένα καλό (σύντομο) οδηγό για το πώς να ψάχνουμε στο διαδίκτυο.

Είναι φανερό ότι αρκετοί άνθρωποι ψάχνουν αλλά δεν βρίσκουν.. ή πνίγονται στις χιλιάδες αναφορές που τους επιστρέφει μια αναζήτηση..
- κι είναι κρίμα, μια και η καλή αναζήτηση είναι τουλάχιστον η μισή αξία του διαδικτύου.

Για όποια/ον θέλει να μάθει να αναζητάει, οι βοήθειες της γούγλης και η χρήση των λεπτομερών εργαλείων αναζήτησης είναι μια πολύ καλή αρχή.
Και ο βασικός κανόνας της αναζήτησης είναι ένας : αν σου δίνει πολλα αποτελέσματα, ζήτα κάτι παραπάνω, πρόσθεσε όρους ή και απόκλεισε κάποια αποτελέσματα (με το μείον). Αν σου δίνει πολύ λίγα αποτελέσματα, ζήτα κάτι πιο γενικό, πιο λίγες λέξεις, λιγώτερους περιορισμούς..

Ακόμα κι εδώ μέσα η αναζήτηση είναι παρεξηγημένη.. αμα γράψεις 2 λέξεις και πατήσεις Εντερ.. κοίτάμε αλήθεια τί και που ψάχνει?
Εκείνα τα πεδία από κάτω ξέρετε, είναι για να μας βοηθάνε..
- ίσως ο εξελληνισμός και των ελάχιστων πεδίων που είναι ακόμα αγγλικά θα βοηθήσει περισσότερο κοσμάκη να βρίσκει ότι θέλει και εδώ μέσα
- ή γυρίστε και πάλι στη γούγλη και γράψτε αναζητήσεις προς τα εδώ, τύπου
τι θελω να βρω site:freestuff.gr

προσωπικά από τότε που έμαθα να σέβομαι και να εκτιμώ τα πρόσθετα πεδία στην αναζήτηση του freestuff, όλα πάνε καλά και με αυτό το εργαλείο αναζήτησης
(παλια έψαχνα μόνο στη γούγλη.. κι αν ζητούσα ελληνικές τεχνικές ερωτήσεις.. έτσι ανακάλυψα το freestuff...)

και βέβαια η εξάσκηση είναι ο δρόμος προς την τελειότητα..

Σας αφήνω τώρα.. πάω να βάλω καινούριες ερωτήσεις...
8-)

υγ. ενημερωτικά..
η αναζήτηση [επειγον βοήθεια site:freestuff.gr] στη γούγλη δίνει Μόνο 240 αποτελέσματα,
αρκετά καλύτερη αναλογία (χρηστών και μηνυμάτων) από αρκετά άλλα φόρουμ..
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες