Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Import video from Digital Camera to PC

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Bolek_

Δημοσίευση από Bolek_ » 07 Ιαν 2009 11:27

Έχω τραβήξει ένα 5λεπτο βίντεο με ψηφιακή κάμερα. Όταν το κάνω import στο pc βγαίνει ένα πολύ μεγάλο αρχείο (750 ΜΒ). Υπάρχει τρόπος να μειώσω κατά πολύ το μέγεθος του αρχείου όταν το κάνω import;

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 09 Ιαν 2009 00:17

Τσουκ... αλλά μπορείς να το μετατρέψεις αφού το βάλεις με κάποιο πρόγραμμα όπως το Total Video Converter.

Επίσης standard η κάμερα σου θα έχει μια επιλογή σε τι ποιότητα θες να τραβήξεις. Όμως, λιγότερο μέγεθος = λιγότερη ποιότητα.
Εικόνα
What you waiting for?

Bolek_

Δημοσίευση από Bolek_ » 09 Ιαν 2009 09:24

Όποτε είναι καλύτερο να τραβήξω το βίντεο στη μέγιστη δυνατή ανάλυση, όσο μεγάλο και να βγει σε μέγεθος και μετά να το μετατρέψω μέσω προγράμματος;

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 09 Ιαν 2009 14:59

yup, αναλόγως και τι θες να κάνεις, έμενα η sony πχ τραβάει μισό γίγα βίντεο αλλά το κρατάω έτσι κάνω τα εφέ μου και τις βλακείες και στο τέλος το μετατρέπω σε κάτι λιγότερο.

Φαντάσου ότι κάποια βίντεο κλιπ 4 λεπτών πιάνουν γύρο στα 40mb αλλά η ανάλυση είναι γύρο στα 640*480

Αν σκέφτεσαι κάτι συγκεκριμένο πες μου, ίσος μπορώ να σε βοηθήσω, πχ αν σκοπεύεις να τα βάλεις youtube
Εικόνα
What you waiting for?

Bolek_

Δημοσίευση από Bolek_ » 09 Ιαν 2009 16:13

Δεν έχω αρχίσει ακόμα την επεξεργασία του βίντεο, ίσως χρειαστούν κάποιες επιπλέον βιντεοσκοπήσεις. Πάντως συνολικά το βίντεο θα είναι διάρκειας περίπου πέντε λεπτών. Δεν ξέρω ακόμα τι ανάλυση να χρησιμοποιήσω, γιατί το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να κρατήσω έναν άνθρωπο που μιλάει και να σβήσω το background από πίσω του (τεχνική με bluescreen). Βασικά με ενδιαφέρει να βγει μικρό σε μέγεθος το τελικό βίντεο και να χάσει όσο το δυνάτόν λιγότερο σε ανάλυση (το αιώνιο ζήτημα). Μάλλον θα χρησιμοποιήσω το Sony Vegas για την επεξεργασία. Ίσως μια ανάλυση 320x240 να ήταν καλή; Μια και θα πρόκειται απλά για μια ανθρώπινη φιγούρα που θα τοποθετηθεί σε ένα δωμάτιο.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 09 Ιαν 2009 23:34

nice, ποιότητα δεν θα χάσεις, τουλάχιστον όχι αρκετή, αλλά λογικό είναι ότι σε 320*240 άμα θες να δεις full screen δεν θα λέει πολλά...
αλλά επειδή δεν πρόκειται για επίδειξη γραφικών η ταινίας το 320*240 φαίνεται οκ.

και σε 640*480 θα ήταν οκ αν θέλεις να το κάνεις dvd/cd που θα παίζει και στην tv πολύ καλά.

Άρα κάνεις την επεξεργασία όπως είναι τώρα τα βίντεο κάνεις export/render σε avi ή quick time (δικιά μου προτίμηση, εγώ κάτι τέτοιο θα διάλεγα) και μετά τα κάνεις μετατροπή σε mpeg μάλλον 640*480 και πόσα frames ανα δευτερόλεπτο θες.

Μπορείς να κάνεις export 5-10 δευτερόλεπτα από το βίντεο ώστε να κάνεις γρήγορα μετατροπή και να διαλέξεις ποια ανάλυση, ποιότητα και codecs σε βολεύουν και έχουν το αποτέλεσμα που θες.

btw και γω που υποτίθεται ασχολούμαι με τέτοια θέματα τελευταία ακόμα ψάχνομαι...
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης