Απόφαση για έναρξη επιχείρησης μέσω επιδότησης απο ΟΑΕΔ

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιαν 2009 17:30

είχε φίλος μου και το έκλεισε για αυτόν τον λόγο...

θα σου πω το ποιο απλό: είναι κάποιος μέσα στο μαγαζί κάτω από 16; 30.000+ πρόστιμο, κατάσχεση pc, αυτόφωρο.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιαν 2009 19:01

Αυτό δε μου λέει τίποτα, ειδικά εάν είναι σε αλυσίδα net cafe που δεν πηγαίνουν γιατί υπάρχουν δικηγόροι από πίσω. Εγώ σου λέω για γεγονότα. Από εκεί και πέρα το τι κάνει ο γείτονάς σου και δε πηγαίνουν είναι δικό του θέμα.

Αυτό που όφειλα να πω, για το λόγο ότι γνωριζόμαστε και έχουμε πιει και έναν δύο καφέδες, το είπα. Οι αποφάσεις είναι δικές σου. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 08 Ιαν 2009 19:06

Κάτι με την μέθοδο του franchise ίσως?

To πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο alexander moore

Επίσης παίζει ρόλο και το budget...Και φυσικά τι του αρέσει του "μικρού"...

Ένα υποτυπώδες για αρχή business plan είναι απαραίτητο...

btw Επιδότηση για μια εταιρία μόνο παροχών υπηρεσιών μέσο Internet ίσως?Να γλιτώσεις και τα τρεχάματα που λέει ο cordis...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Ιαν 2009 20:48

cordis έγραψε:Αυτό που όφειλα να πω, για το λόγο ότι γνωριζόμαστε και έχουμε πιει και έναν δύο καφέδες, το είπα. Οι αποφάσεις είναι δικές σου. ;)
ευχαριστω
καθε συμβουλη ειναι δεκτη

ολα ειναι υπο συζητηση και οτι γινει θα γινει προσεκτικα και σταθερα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 08 Ιαν 2009 21:18

Κάτω από 16 απαγορεύεται σε internet cafe αλλά επιτρέπεται σε clubs;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιαν 2009 23:50

Tα παιχνίδια δεν έχουν αποποινικοποιηθεί στην Ελλάδα, είτε παίζεις φρουτάκια είτε WOW για την νομοθεσία είναι το ίδιο.

Κάτω από 16 χρονών απαγορεύονται τα παιχνίδια σε internet cafe.

Του φίλου μου του το είχαν κλείσει πάνω από 4 φορές για τον ίδιο λόγο, μέχρι που το έκλεισε και ησύχασε, λόγο του ότι έπαιζαν κάποια παιδιά που ήταν κάτω από 16. Ένα μεγάλο μέρος του target group των net cafe δηλαδή...

σε clubs είναι με συνοδία μεγάλου και χωρίς ποτό... κανονικά...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tix-3- » 09 Ιαν 2009 02:00

Fiskilis Η γνωμη μου θα ηταν να μην μπλεχτεις με την ολη φαση.Υπερβολικα πολυ τρεξιμο για λιγα λεφτα (αν θελεις να κανεις κατι συνοικιακο).
Η ιδεα του Cdhyper ειναι πολυ καλη αλλα θελει
α)προωθηση στους κυκλους των gamers.
β)Top notch Μηχανηματα (ειναι σχιζοφρενεις με αυτα οι gamers)
γ)Προφανως διαδικτυακη καλυψη κλπ που τα θεωρω απλα αν μιλαμε για τον cdhyper
Μετα απο εκει και περα αν κατσεις και αρχισεις με τα τυπικα του net cafe (image,αδειες,δικτυο,load balancing στις γραμμες,server για αρχεια,server για τα games) θα μας παρει 10 σελιδες.
Παντως αν χρειαστειτε καμμια συμβουλη για τα τυπικα drop a message
Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 09 Ιαν 2009 02:44

Νομίζω γενικά το ρίσκο για το άνοιγμα του netcafe είναι πολύ μεγάλο σε σχέση με το πιθανό κέρδος. Δεν το συστήνω με τίποτα να το κάνει κάποιος με δάνειο ή κάτι τέτοιο. Μεγάλη διευκόλυνση είναι αν έχεις χώρο δικό σου και κεφάλαιο που θα αντέξεις να το χάσεις. Τα σχετικά με το αυτόφωρο είναι ανάλογα τη περιοχή/αστυνομία. Σίγουρα το να είσαι franchise βοηθάει κάπως αλλά και περιορίζει. Αν δεν θες να είσαι franchise, υπάρχει η Gnet που μπορεί να σου παρέχει κάτι λύσεις με το δικό σου brand. Επίσης είχα μιλήσει και με τα παιδιά που έχουν τη cns.gr και μου είχαν φανεί αρκετά σοβαροί (ήμουν στο τσακ να ανοίξω με 2 φίλους μου πριν 2 χρόνια).

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 09 Ιαν 2009 09:24

Επανέρχονται τα «φρουτάκια» μετά την καταδίκη της Ελλάδας στο Ευρωδικαστήριο

Το κράτος ως συνήθως νοιάζεται για να τα παίρνει και όχι να προστατεύει τους πολίτες.
Τέλος Διενέργειας Ψυχαγωγικών Τεχνικών Παιγνίων
Για την έκδοση καθώς και για τη διατήρηση της άδειας σε ισχύ, καταβάλλεται κατ’ έτος από το φυσικό ή νομικό πρόσωπο στο οποίο χορηγείται αυτή, αδιαίρετο τέλος υπέρ του Δημοσίου, με την ονομασία "Τέλος Διενέργειας Ψυχαγωγικών Τεχνικών Παιγνίων", το οποίο επιμερίζεται σε ποσοστό 90% υπέρ του Δημοσίου και σε ποσοστό 10 % υπέρ του δήμου ή της κοινότητας στην περιοχή των οποίων εγκαθίστανται και λειτουργούν τα ψυχαγωγικά τεχνικά παίγνια. ...
Σε πόλεις με πληθυσμό πάνω από 50.000 κατοίκους σε 1.000 Ευρώ για κάθε μηχάνημα ηλεκτρικού, ηλεκτρομηχανικού ή ηλεκτρονικού παιγνίου
Από http://www.noobwars.gr/forum/index.php? ... 1041148228
του techjunkie στο http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=125642

Η Ελλάδα καταθέτει πρόταση για τροποποίηση του Νόμου 3037/2002 ο οποίος απαγορεύει τα ηλεκτρονικά παιχνίδια.
Το πλήρες κείμενο της τροπολογίας μπορείτε να το δείτε εδώ.

Πηγή: Lestrange, από Noobwars.gr

Δεν συνηθίζω να σχολιάζω ειδήσεις αλλά παραθέτω το "ρεζουμέ" του αίσχους -συγνώμη λάθος της τροπολογίας.

1. Δεν επιτρέπεται ταυτόχρονη χρήση παιχνιδιών και Internet. Διαλέγεις τι μαγαζί θες αλλοιώς αν έχεις και τα 2 σφραγίζεται.
2. Κάθε υπολογιστής για να πάρει το "παιχνιδόσημο" πρέπει ο ιδιοκτήτης να πληρώνει από 100 (σε πολεις μεχρι 2.000 κατοίκων) έως 1000 ευρώ (σε πόλεις άνω των 50.000 κατοίκων).
3. Η χρήση των ΗΥ για παιχνίδια περιορίζεται σε άτομα άνω των 18.
4. Τα καταστήματα κλείνουν στις 1 π.μ.
5. Κάπου αναφέρεται και ένα άλλο "-όσημο" το οποίο θα πληρώνει η εταιρεία που εισάγει/φτιάχνει ή απλά θέλει να χρησιμοποιεί το παιχνίδι.
6. Οι ποινές είναι μη εξαγοράσιμες (ξεκινάνε από ένα χρόνο και 20.000 ευρώ) και η έφεση δεν έχει ανασταλτικό χαρακτήρα. ΟΥΤΕ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ.

Η περίληψη βασίστηκε σε μικρότερη ποστ του Lestrange από το Noobwars.gr
Χρήσιμη πηγή πληροφοριών είναι και το http://www.netcafe.gr/
π.χ.
http://www.netcafe.gr/announcements-new ... to-eu.html

Γενικώς η Ελλάδα για τον συγκεκριμένο νόμο θα τρώει συνέχεια καταγγελίες και πιστεύω θα καταδικάζετε στα Ευρωδικαστήρια, όσο αντέχουν οι καταστηματάρχες και οι υπόλοιποι εμπλεκόμενοι να το κυνηγάνε. Το θέμα είναι πόσοι έχουν τις πλάτες και τις αντοχές να αντέχουν οικονομικώς όλο αυτό το κυνήγι αλλά και ηθικώς / ψυχολογικός όταν είναι συνεχώς κατηγορούμενοι και να τους φέρονται ως εγκληματίες;
Μιλάμε, βλέπουμε και αρκετές φορές κοροϊδεύουμε τις υποανάπτυκτες χώρες και δεν κοιτάμε τα χάλια μας. Έτσι θα πάει μπροστά η τεχνολογία στην Ελλάδα. Θυμάμαι όταν είχαν πρωτοβγάλει τον τρισάθλιο νόμο που τους κράζανε όλοι ότι παρανομούν επειδή στα Windows που χρησιμοποιούν στο δημόσιο υπάρχουν εγκατεστημένα η Πασίεντζα και ο Ναρκαλιευτής, οπότε και αυτοί παρανομούν... αλλά στου κουφού την πόρτα...
Και τι κάνουν; ζητάνε τροπολογία και στην ουσία λένε πως θέλουμε 1.000 ευρώ το χρόνο ανά υπολογιστή για να σας αφήσουμε να δουλέψετε και αν θα βρούμε και παιδιά κάτω των 18 στα καταστήματα σας θα φάτε και βαρύτατα πρόστημα.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 09 Ιαν 2009 10:47

Για franchise μην το σκέφτεσαι γιατί τα ποσά που απαιτούνται είναι τεράστια 100 και πάνω.

Άλλο ενα νετ καφέ όμως????

Υπάρχουν και τα αναψυκτήρια του στύλ... χαρτάκι, τρίβια, ταμπού, καφέ... ποδόσφαιρο. Τα οποία αρχίζουν να κερδίζουν πολύ έναντι των κλασσικών καφέ στην επαρχία.

Βασικό:

Θα συνεχιστεί η δουλειά και μετά τον χρόνο της επιδότησης ή όχι?

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 09 Ιαν 2009 11:15

Δεν είναι όλα τα franchise 100+...

Aπο την άλλη ένα σοβαρό netcafe με αρκετούς υπολογιστές θα φτάσει 60κ άνετα πιστέυω...Αν είναι και franchise net cafe πάμε πάνω απο 150k

Συν τα όσα μύρια έπονται λόγο του κράτους και του κυνηγητού που θα του ρίξουν όπως λένε και τα παιδιά...

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 09 Ιαν 2009 12:08

με προλάβατε dimsis και cordis...

επειδή ο κολλητός μου ήθελε να ανοίξει netcafe και με προϋπόθεση να πάρει και την επιδότηση από τον ΟΑΕΔ στα σεμινάρια του είπαν ότι δεν επιδοτήτε γιατί θεωρείτε φρουτάκια (τυχερά παίγνια) έτσι πείρε την απόφαση να το ανοίξει με δάνειο.

εγώ από την άλλη, επειδή ψηνόμουν να το ανοίγαμε μαζί του είχα προτείνει κάποιες στρατιγικές (κοντά σε σχολείο, διαφημιστικά με εικόνες από games για να πορόνοντε τα μικρά) και υποστήριζα (και συνεχίζω δλδ) να υποστηρίζω αυτό που λέει και ο cdhyper. διοργάνωση tournaments με συμμετοχές και έπαθλα κ.τ.λ. έτσι κρατάς τον κόσμο σε ενδιαφέρον, στο μαγαζί σου και τον επιβραβέβεις. πολύ καλύτερο από το να κάθετε παθητικά να παίζει.

το πρόβλημα που είχε ο φίλος σου cordi οφίλετε κατά την άποψή μου σε ανταγωνιστή ο οποίος του έστελνε τους μπάτσους με σκοπό να πετύχει το αποτέλεσμα... να τον κλείσει.

ο φίλος μου όπως και εγώ είχαμε φάει αρκετές ώρες από τη ζωή μας (είτε ως πελάτες είτε ως εργαζόμενοι) σε netcafe και η εμπειρία έχει δείξει πως:

- κανείς δεν έχει πάνω από 3 αυθεντικά Licences για windows.

- συνήθως έχουν καμιά 5-6 αυθεντικά παιχνίδια μόνο και όλα τα άλλα αντεγραμμένα/κατεβασμένα.

- το franchise σκοτώνει την τσέπη σου.

οπότε ή καρφωτός πάει κάποιος ή έχει ανοίξει δίπλα από την εφορία.

μιλάω για επαρχεία (Ήπείρο).

fiskilis τώρα αν όντως ο γιός σου δεν έχει βγάλει άκρη με κάτι συγκεκριμένο τότε οφελίσου και εσύ και αυτός.

μπορείς να ανοίξεις υποκατάστημα της επιχείρησής σου με τον γιό σου σαν συνεργάτες. αν ο ένας είναι άνεργος (που είναι ο γιός σου) παίρνετε την επιδότηση.

αν όχι ανοίγει αυτόνομο γραφείο χώνει και με τα 7 χιλιάρικα υλικό ή ένα μικρό data center και είναι ok.

τώρα αν έχει από ΙΕΚ π.χ. πτυχίο securita ίσος μπορεί να ανοίξει μια μικρή εταιρία φίλαξης χώρων (security) παίρνει ένα μικρό αμαξάκι πετρελέου μεταχειρισμένο νοικιάζει και ένα μικρό χώρο και έχει καλήψει και τα έξοδα.

δεν σαρέσει και αυτό? μπορεί να δουλέψει από το σπίτι σαν web designer με έδρα το σπίτι σου ή νοικιάζοντας ένα δικό του αν θέλει ανεξαρτησία. λεπτομέρειες γιαυτό θα βρεις στο forum/internet και ρωτόντας έναν λογιστή.

καλή του επιτυχία και όχι μεγάλα ανοίγματα. μικρά και σταθερά.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Ιαν 2009 13:22

Με λίγα λόγια, η Ελλάδα σκοτώνει τα παιδιά της, σε άλλη μια περίπτωση.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 09 Ιαν 2009 13:52

ασε με σεκιουριτυ βρωμαει ο τοπος και δεν εχει και οικονομικο ενδιαφερον

ειμαστε στο ψαξιμο τι θα γινει και πως θα γινει να μην εχουμε και ντραβαλα με τον νομο !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες