Ρεαλιστικό Τσιγάρο

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Ρεαλιστικό Τσιγάρο

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 10 Ιαν 2009 20:22

Mortal καλά το πας. Πρόσεχε μόνο το χαρτί στην ένωση με την καύτρα, που επιπλέει.

Επίσης έχει το default "πλαστικό" look ακόμα, εγώ μάλλον θα χρησιμοποιούσα oren nayaer αντί για phong, και θέλει ρύθμιση και το specular. Δες αυτό το άρθρο, μπορεί να σε βοηθήσει: http://forums.cgsociety.org/showthread. ... 5&t=404342

Τέλος, το object tool είναι στα modeling objects, δεν θυμάμαι αν είναι στο R9, αλλά το ανέφερα μόνο για συντομία. Πάντως θα το χρονολογούσα πριν το R8 που πρωτοέπιασα το πρόγραμμα, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος...
Μπορείς εύκολα να δεις αν υπάρχει στο r9.6 μιας και το αρχείο που ανέβασα έχει το cylinder ακόμα σε parametric κατάσταση, και είναι parented σε connect object. Αν βλέπεις το connect object τότε υπάρχει.
Αλλιώς μπορείς να τα ενώσεις και μόνος σου, κάνοντας weld τα points του cap με το σωλήνα ή ανεβάζοντας λίγο το cap και χρησιμοποιώντας το εργαλείο stitch & sew που υπάρχει στο R9...

Thanks για την απάντηση paink1ller, ήσουν πολύ επεξηγηματικός ;)
Κι εγώ παρόμοια μέθοδο χρησιμοποίησα, με λίγο διαφορετικούς τύπους.
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ρεαλιστικό Τσιγάρο

Δημοσίευση από Zizo » 16 Ιαν 2009 16:25

Όντος, έχεις δίκαιο simon, το oren nayaer είναι plugin? δεν μπόρεσα να βρω κάτι τέτοιο στο c4d. ούτε γνωρίζω τα αποτελέσματα που θα πάρω, αν είχα ένα έντονο παράδειγμα θα με βοηθούσε.

όσο για την καύτρα: στην 9,χ δεν μπορείς να ανοίξεις project του 10. και κατέληξα να συνεχίσω ότι κάνω στο 10.

νομίζω πως αυτά ήθελα πάνω κάτω... θα ανεβάσω όταν τελειώσω το c4d αρχείο να δείτε πως το έκανα... :( κάτι δεν μαρέσει στον τρόπο που συμπεριφέρομαι στο πρόγραμμα ή τα πάω καλά για όσο έχω ασχοληθεί...

Αυτό που είχα στο μυαλό μου ήταν να βάλω πολύ λεπτομέρεια, όπως σιγά σιγά να καίγεται και να μαζεύετε το χαρτάκι... σούπερ ρεαλιστικά, αλλά απογοητεύτηκα, πολύ δύσκολο είναι αν δεν έχεις την γνώση...

οκ, δεν φαίνεται τόσο ωραίο... αλλά θα καλύψω αν μπορέσω και στο after effects πολλά...
έχω ήδη σκεφτεί και την μουσική :P Mea Culpa. νιώθω βλακεία που με λίγα λόγια η καύτρα ήταν αντιγραφή από τις δικές σας αλλά δεν θα το γνωρίζουν στον κόσμο μου :) και τουλάχιστον έμαθα να την κάνω μόνος μου

thnx σε όλους για την βοήθεια!!! μερικές λεπτομέρειες έμειναν και να σκεφτώ το animation πως θα γίνει και θα τελειώσω με after effects.
Συνημμένα
9.jpg
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
ne3go

Ρεαλιστικό Τσιγάρο

Δημοσίευση από ne3go » 16 Ιαν 2009 17:09

Πολύ ωραίο, τον καπνό μόνο πρέπει να βελτιώσεις...

chrispen

Ρεαλιστικό Τσιγάρο

Δημοσίευση από chrispen » 16 Ιαν 2009 17:56

100αρι είναι ; Γιατι είναι τεράστιο :D

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ρεαλιστικό Τσιγάρο

Δημοσίευση από Zizo » 17 Ιαν 2009 00:06

lol βασικά η γωνία το κάνει να φαίνεται έτσι :P

μα γιατί όλοι μου λένε για τον καπνό?
εγώ σκεφτόμουν να είναι τέτοιο στιλ...
όχι ρεαλιστικό, δεν ξέρω τι στιλ είναι αλλά θα έλεγα σαν γυάλινο κόμικ xD εκτός αν καταφέρω να τον κάνω τόσο μα τόσο ρεαλιστικό δεν θα με χαλούσε...

πιο πολύ θέλω αληθοφανές παρά ρεαλιστικό αν με πιάνεται... να σε πείθει όπως και αν είναι.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Ρεαλιστικό Τσιγάρο

Δημοσίευση από EneMe » 17 Ιαν 2009 11:27

Ο καπνός πρέπει να βγαίνει από όλη την περίμετρο, όχι από ένα σημείο μόνο...

Άναψε ένα τσιγάρο και παρατήρησέ το... Ο καπνός κάνει συγκεκριμένη διαδρομή μέχρι να απομακρυνθεί από το τσιγάρο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες