Παρουσίαση σε flash και κυλιόμενο μήνυμα

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
eliascm21

Παρουσίαση σε flash και κυλιόμενο μήνυμα

Δημοσίευση από eliascm21 » 09 Ιαν 2009 11:44

Γεια σας παιδιά και καλός σας βρήκα... :D

Όπως καταλαβαίνεται και από τον τίτλο, έχω δύο απορίες:

Πρώτον
Θέλω να φτιάξω μία παρουσίαση σε flash, σε στιλ powerpoint. Αυτό που έκανα ήταν να φτιάξω ορισμένα Layer, και σε κάθε frame του timeline να αντιστοιχήσω και μία διαφάνεια. Τις διαφάνειες τις αλλάζω είτε μέσω ενός invisible button είτε μέσω ενός actionscriptάκι που βρήκα που κάνει pause κάποια δευτερόλεπτα σε κάθε διαφάνεια-frame.
Είναι αυτός ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να κάνει κανείς παρουσίαση μέσα από το flash?
Έχετε καμιά άλλη ιδέα?
Δουλεύω στο flash CS3, το οποίο στο file-->new απότι έχω δει υπάρχει και ξεχωριστεί επιλογή make presentation. Προσπάθησα να το δουλέψω αλλά δεν κατάφερα να βρω ούτε πως αλλάζει κανείς διαφάνειες... :( Έψαξα για κανά tuturial στο internet αλλά δεν βρήκα τίποτα.
Γνωρίζει κανείς το συγκεκριμένο θέμα?

Δεύτερο
Θέλω να κάνω ένα κυλιόμενο μήνυμα στο οποίο να περνάνε οι αριθμοί ας πούμε από το 1 έως το 15000 (κάτι σαν banner). Φαντάζομαι θέλει αρκετή ActionScript, την οποία όμως μαθαίνω τώρα :whistle:
Είναι εύκολο αυτό που θέλω? Καμιά βοήθεια?

Ευχαριστώ πολύ :D

EDIT
Άλλες δύο απορίες που μουρθαν :roll:
1. Στο flash 8 (που αρχικά έμαθα) μπορούσες να δώσεις actionscript σε ένα button κάνοντας απλά δεξί κλίκ πάνω στο buttton-->actions. Στο CS3 απότι έχω καταλάβει δεν μπορείς να γράψεις actionscript μόνο στο button. Τι γίνεται με αυτό? Ποιός είναι ο εναλλακτικός τρόπος?
2. Έχεται να προτείνεται κανένα καλό site με έτοιμα actionscript καλούδια?

Thanks και πάλι

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες