πάζλ για έρευνα με παιδια

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 09 Ιαν 2009 15:30

Παίδες, πολύ καλή σας εσπέρα και χρονιά! :wink:

Μετά από μια πολύ πολύ πολύ πολύ μεγάλη απουσία, επέστρεψα, διότι ‘το freestuff φυγείν αδύνατον‘!

Όπως και τις προηγούμενες φορές, χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Ο στόχος:

Ένα πάζλ. Πρέπει να είναι κάτι απλό γιατί είναι για ένα πείραμα που θα χορηγηθεί σε παιδιά.

Το φαντάζομαι να χωρίζει την οθόνη σε header για τα εργαλεία και δύο στήλες από κάτω (μιλώ λες και θα κάνω ιστοσελίδα ή είναι η ιδέα μου;).

Στα εργαλεία θέλω 1 πλήκτρο για να γυρίζει το κομμάτι του πάζλ, 1 πλήκρο για να ξεκινά την διαδικασία από την αρχή, και ένα ’εικονικό’ πλήκτρο τάχα ολοκλήρωσης του πάζλ.
Στις δύο στήλες θέλω να βάλω στην μια πλευρά το κουτί όπου θα πρέπει να ενωθούν τα κομμάτια και στην άλλη τα ανακατωμένα κομμάτια.

Χρειάζομαι να γίνεται καταγραφή δύο μεταβλητών. Το πόσες φορές το παιδί θα ξεκινήσει από την αρχή (πατώντας το ανάλογο κουμπί) και το πόσο χρόνο θα αφιερώνει σε κάθε του προσπάθεια.

Έχω ψάξει για προηγούμενα άρθρα και βρήκα κάποια προγράμματα όμως είμαι λίγο ιδιότροπος. Καταρχάς προτιμώ να μπορώ να δουλέψω με κάποιο πρόγραμμα ανοικτού κώδικα για να μην αναγκαστώ να κάνω κάτι που δεν θέλω (η έρευνα, για την ώρα τουλάχιστον, δεν χρηματοδοτείτε)… Και δεύτερον δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα πρόγραμμα που αυτοματοποιεί όλη την διαδικασία γιατί πολύ απλά το πάζλ πρέπει να είναι αδύνατον να λυθεί…!

Η αλήθεια είναι ότι είμαι εντελώς άσχετος από flash αλλά μάλλον θα πρέπει να δουλέψω με αυτήν γιατί μάλλον μπορεί να κάνει αυτό που ζητώ (τα κλασσικά προγράμματα που χρησιμοποιούμε για τα πειράματα Ψυχολογίας δεν μπορούν να με βοηθήσουν…)

Για να βάλω τα ερωτήματα σε σειρά, με flash μπορώ να φτιάξω αυτό που θέλω και, κυρίως, να αποθηκεύω τις πληροφορίες που θέλω;
Εάν ναι (που ελπίζω να είναι ναι), μπορείτε να με κατευθύνετε προς κάπου;
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

flasaki

Δημοσίευση από flasaki » 08 Δεκ 2009 01:11

Γεια..
Τελικά τι έγινε, το έφτιαξες το παζλ; Φοβερή σύμπτωση! Και εγώ ένα παζλ θέλω να κάνω για παιδιά σε flash αλλά δεν ξέρω flash :roll:

Δε μου δίνεις καμία συμβουλή μιας και έχεις βρεθεί στη θέση μου?
Σ’ευχαριστω!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης