ιστοσελιδα

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
sthb

ιστοσελιδα

Δημοσίευση από sthb » 10 Ιαν 2009 00:37

γεια σας καλο απογευμα σε ολους ..ληπον ειμαι προταρης στο θεμα της ιστοσελιδας .
θα θελα αν ειναι δυνατον την βοηθεια σας θα θελα να μου πειτε τι πρεπει να κανω απο την αρχη μεχρει να αναιβει η σελιδα στο ιντερνετ τι προγραματα να κατεβασω και απο που free και οτι εχει σχεση με αυτο το θεμα ..σας ευχαριστω προκαταβολικα
{και αν γινεται να ειναι τα προγραμματα στα ελληνικα ακομα καλυτερα..}

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

ιστοσελιδα

Δημοσίευση από patriot » 10 Ιαν 2009 16:55

Μια σελίδα αποτελείται από διάφορες γλώσσες που δημιουργούν το σύνολο της. Άλλη γλώσσα είναι για την δομή της, άλλη για τον στολισμό της, αλλή για τυχών αυτόματα πράγματα που θες να κάνει η σελίδα κ.τ.λ....

Αυτές που θα χρησιμοποιήσεις στάνταρτ είναι η html και η Css. Στο www.download.com θα βρεις ότι πρόγραμμα θες (και για άλλα άσχετα θέματα). Εγώ σου συστήνω να κατεβάσεις το dreamweaver που έχει έναν συνδιασμό όλων των πραγμάτων που θα χρειαστείς για την κατασκευή της.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

sthb

ιστοσελιδα

Δημοσίευση από sthb » 12 Ιαν 2009 19:34

se eyxaeisto gia tin grigori apantisi
alla opos ipa kai proigoymenos den exo idea apo istoselida 8a i 8ela na to kaneis pio aplo gia na katalabo ti akribos prepi na kano .kai apo poy narxeiso pantos seyxaristo

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

ιστοσελιδα

Δημοσίευση από patriot » 13 Ιαν 2009 00:58

Όπως είπα και πριν. Μια ιστοσελίδα (και όχι "ιστιοσελίδα" όπως λένε μερικοί) είναι το σύνολο πολλών γλωσσών που φτιάχνουν ένα αποτέλεσμα. Θα πρέπει να μάθεις αυτές τις γλώσσες. Οι βασικές γλώσσες είναι δύο. Όταν μάθεις αυτά θα πας και παρακάτω.

Η γλώσσα για την δομή της σελίδας ονομάζεται html και αποτελείται από κάποιες ετικέτες (αγγλιστί: html tags). Κάθε tag σημαίνει κάτι. Το <P> ας πούμε σημαίνει "παράγραφος". Άρα αν ξέρεις τα tags δεν έχεις παρά να επιλέξεις τι tags θες για να δημιουργήσεις την ιστοσελίδα σου. Ορίστε ορισμένες σελίδες που έχουν λίστα με όλα τα html tags:

http://www.quackit.com/html/tags/
http://htmldog.com/reference/htmltags/
http://www.w3schools.com/html/html_primary.asp
http://htmlhelp.com/reference/wilbur/list.html

Μετά αφού βάλεις τα tags που επιθυμείς, θα πρέπει να διαλέξεις τον στολισμό τους. Π.χ οκ, έβαλες μια παράγραφο αλλά η παράγραφος αυτή τι ιδιότητες έχει; Μικρά γράμματα; Μεγάλα, Μπλε; Μαύρα; Και που βρίσκονται; Δεξιά; Στο κέντρο; Αριστερά; Η γλώσσα λοιπόν για τον στολισμό της σελίδας είναι η Css.

Για να τις μάθεις αυτές τις γλώσσες (που είναι πολύ εύκολες, θέμα χρόνου) θα πρέπει να βλέπεις και να επεξεργάζεσαι τα αποτελέσματα της δημιουργίας σου όταν θα την δημιουργείς. Όμως για να τις δημιουργείς θα πρέπει να τις ξέρεις, έτσι καταλήγουμε σε φαύλο κύκλο.

Εκτός αν υπάρχει ένα πρόγραμμα που σου βάζει μαζί και τα δύο. Να βλέπεις τι εντολή βάζεις, και τι αποτέλεσμα θα έχει. Αυτό είναι το dreamweaver που είπα πριν. Όταν το κατεβάσεις και το δοκιμάσεις ο ίδιος θα καταλάβεις τι εννοώ. Θα φτιάχνεις σελίδες σε χρόνο μηδέν!

Αυτά για την ώρα, και καλή τύχη. Για τίποτα απορίες, ξέρεις: ρώτα μας! :wink:

ΥΓ: No greeklish please. :wink:
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
stayroula
Επικοινωνία:

ιστοσελιδα

Δημοσίευση από stayroula » 21 Ιαν 2009 21:44

sthb έγραψε:γεια σας καλο απογευμα σε ολους ..ληπον ειμαι προταρης στο θεμα της ιστοσελιδας .
θα θελα αν ειναι δυνατον την βοηθεια σας θα θελα να μου πειτε τι πρεπει να κανω απο την αρχη μεχρει να αναιβει η σελιδα στο ιντερνετ τι προγραματα να κατεβασω και απο που free και οτι εχει σχεση με αυτο το θεμα ..σας ευχαριστω προκαταβολικα
{και αν γινεται να ειναι τα προγραμματα στα ελληνικα ακομα καλυτερα..}
Καλησπέρα .
Μόλις τώρα διάβασα το θέμα σου και τις απαντήσεις. δεν ξέρω , αν έχεις βρει τις πληροφορίες που ζητάς , αλλά στο μήνυμα σου δεν αναφέρεις για το είδος της ιστοσελίδας που ζητάς πληροφορίες . θες να ξεκινήσεις την κατασκευή μιας στατιστικής ή δυναμικής ιστοσελίδας;
Ξεγνοιασιά: η ικανότητα να μην επιτρέπεις στο μέλλον να δηλητηριάσει το παρόν

sthb

ιστοσελιδα

Δημοσίευση από sthb » 22 Ιαν 2009 23:27

sas eyxaristo oloys gia to endiaferon poy dixnete ..
prospa8o na ma8o giafto to 8ema alla exo mperdefti poli ..i istoselida poy 8elo na kano einai epagelmatiki ...gia tin doyleia moy diladi ....pao sta ba8ia etsi den einai ,..;;; kai pali sas eyxaristo.........

Άβαταρ μέλους
stayroula
Επικοινωνία:

ιστοσελιδα

Δημοσίευση από stayroula » 23 Ιαν 2009 20:17

καλησπέρα
Tο να ξεκινήσεις μια ιστοσελίδα από μόνος σου , χωρίς να γνωρίζεις έστω και μια γλώσσα προγραμματισμού , όπως ι html , εγώ προσωπικά το βρίσκω πολύ δύσκολο . Αλλά όταν υπάρχει θέληση όλα γίνονται . Εγώ σαν αρχάριος που είσαι έχω να σου προτείνω να ξεκινήσεις , να μάθεις κατασκευή ιστοσελίδας , με το frontpage του office , και αν γίνετε να παρακολουθήσεις κάποια μαθήματα σε ταχύρυθμο τμήμα για κατασκευή ιστοσελίδας με το frontpage . Εγώ, προσωπικά από εκεί ξεκίνησα . Με τα μαθήματα που παρακολούθησα κατάλαβα πως στήνεται μια ιστοσελίδα και μετά δουλεύοντας μονή μου , και έχοντας θέληση μπόρεσα να προχωρήσω στο στήσιμο μιας δυναμικής σελίδας , με έτοιμη βέβαια εφαρμογή αλλά με πάρα πολύ προσωπική δουλειά , γιατί είναι πολύ δύσκολο και σχεδόν ακατόρθωτο να δημιουργήσει κάποιος μια δυναμική ιστοσελίδα αν δεν γνωρίζει έστω και μια γλώσσα προγραμματισμού.
Ξεγνοιασιά: η ικανότητα να μην επιτρέπεις στο μέλλον να δηλητηριάσει το παρόν

sthb

ιστοσελιδα

Δημοσίευση από sthb » 02 Φεβ 2009 21:12

geia sas se eyxaristo poli gia tin simbouli sou 8a prospa8iso na tin pragmatopioiso
kai pali eyxaristo

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες