Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Αποφυγή περιγράμματος στη μετατροπή σχεδίου σε .jpg ή .gif

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 10 Ιαν 2009 00:52

Καλημέρα,

ένα φαινόμενο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν πάω να φτιάξω μέσα από το CorelDraw (το 12 χρησιμοποιώ) μία εικόνα μέσω export σε .jpg ή σε .gif, η εικόνα παρουσιάζει ένα αχνό περίγραμμα (συνήθως άσπρο). Το πρόβλημα είναι ότι όταν πάω να βάλω κολλητά 2 τέτοιες εικόνες, θέλοντας να τις κάνω να μοιάζουν συνεχείς (ένα επαναλαμβανόμενο background σε site, για παράδειγμα), αυτό δε γίνεται λόγω αυτού του περιγράμματος.
Υπάρχει καμία λύση για να το αποφύγω αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 10 Ιαν 2009 10:08

Η μια λυση είναι το Gimp - που και αυτόματα μπορεί να κάνει τις μετατροπές με batch script, και έχει ενα χρήσιμο εργαλειάκι που κάνει τις εικόνες να ταιριάζουνε στις άκρες (ειδικά για τέλεια Background tiles)..

αλλά δεν μπορεί, κάπου θα έχει μια ρύθμιση σχετική και το corel, σίγουρα θα σου επιτρέπει να ορίσεις τι (δεν) θέλεις να γίνεται αυτόματα..
Θα κοιτούσα ιδιαίτερα στις ρυθμίσεις του Export..

καλή τυχη
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 10 Ιαν 2009 20:38

Για δείξε μας μια φωτογραφία μήπως μιλάμε για τίποτα pixels που μπαίνουν π.χ μέσω feather κάποιου magic wand....
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 10 Ιαν 2009 22:14

Εικόνα

Εικόνα

Αυτές είναι οι εικόνες. Όταν τις βάζω για background φαίνονται όλα τα χωρίσματα..
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 11 Ιαν 2009 17:26

sostes se png 32bit

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 11 Ιαν 2009 17:40

Δεν είδα διαφορά. Αυτό που είδα είναι ότι δεν κόβει σωστά τις άκρες το Κορέλ, και μου αφήνει το άσπρο να προεξέχει, κάνοντας εμφανές το χώρισμα. Κάποιο κόλπο θα έχει το κορέλ, δεν μπορεί...
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 12 Ιαν 2009 16:16

Μόλις τελείωσα το site, στο οποίο το χρησιμοποίησα. Αυτό που θέλω να διώξω είναι οι λευκές γραμμές μεταξύ των περιγραμμάτων. Σας έρχεται καμία λύση; (πώς σας φαίνεται το site παρεμπιπτόντως;)
http://volosubbuteo.webs.com/
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 12 Ιαν 2009 22:55

Προφανώς έχεις δώσει (ή έχει μπεί αυτόματα) λευκό περίγραμμα στο Corel το οποίο δεν φαίνεται λόγω του λευκού φύλλου εργασίας.

Στην παρούσα φάση σου προτείνω να "βάψεις" τα λευκά σημεία με το clone εργαλείο στο photoshop, ή να επιλέξεις την γειτονική λωρίδα ενος pixel και και την αναπαραγάγεις .
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 13 Ιαν 2009 00:30

Λυπάμαι που δεν απάντησα νωρίτερα Χάρη, αλλά μου χάλασε το modem. Τέσπα.... Λοιπόν, είναι αυτό ακριβώς που φανταζόμουν ότι είναι. Είναι μια επιλογή που μπορείς να την αλλάξεις. Η επιλογή αυτή, ανάλογα με το προγραμμα έχει και διαφορετικό όνομα. (Όπως όταν θέλουμε να δώσουμε μια θετική απάντηση μπορούμε να απαντήσουμε είτε με ένα "ναι" είτε με ένα "βεβαίως", είτε με ένα "φυσικά" κ.τ.λ....). Στο psp (paint shop pro) ας πούμε ονομάζεται "feather". Στο Corel ονομάζεται "vignette". Η επιλογή αυτή, είναι μέρος του "select". Όταν δηλ κάνεις select (όταν επιλέγης) ένα κομμάτι του καμβά για να το επεξεργαστείς. Επειδή μπορείς να κάνεις select με πολλούς τρόπους (τουλάχιστον 3) πρέπει να ψάξεις αυτούς του τρεις τρόπους να δεις ποιος από τους τρεις έχει ενεργοποιημένο το vignette και να το ακυρώσεις (να το κάνεις "0").

Όπως είπα υπάρχουν τουλάχιστον 3 τρόποι να κάνεις select. Όλοι οι τρόποι όμως έχουν κάτι κοινό. Τα εικονίδια τους. Όλα τα είκονίδια έχουν το ίδιο νόημα περίπου. Κάτι διακεκκομένες γραμμές. Δες την εικόνα παρακάτω.
Συνημμένα
vignette.gif
(16.76 KiB) Μεταφορτώθηκε 356 φορές
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 13 Ιαν 2009 21:45

Ευχαριστώ για τη μέχρι στιγμής βοήθεια παιδιά, δεν έχω καταφέρει ακόμα να το λύσω το πρόβλημα.
Το vignette φίλε patriot δεν μπορώ να το βρω στο corel, αυτό που βλέπω είναι ότι μου βάζει πάντα ένα αχνό περίγραμμα στην εικόνα χρώματος ίδιου με το page background. Αυτό δεν ξέρω πώς μπορώ να αποφύγω...
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 16 Ιαν 2009 00:46

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι το περίγραμμα δεν το βγάζει μόνο όταν κάνω export την εικόνα σε .gif, με αποεπιλεγμένο το anti-aliasing. Με τη διαφορά, ότι τότε μου χαλάει την εικόνα σε ποιότητα... Πλησιάζω... :)
Εικόνα

Καμία ιδέα;

ΥΓ: Πάντως βλέπω ότι δεν ασχολούνται και πολλοί με το corel.
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 17 Ιαν 2009 13:37

Τελικά τη δουλειά την έκανα με το Corel Photo Paint (το αντίστοιχο Photoshop της Corel), με το οποίο έκοψα τις εικόνες ακριβώς στο σημείο που ήθελα.
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες