Θόρυβος στα ηχεία

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
aporia

Θόρυβος στα ηχεία

Δημοσίευση από aporia » 10 Ιαν 2009 12:20

Έχω ένα ζεύγος ηχείων Truth Behringer συνδεδεμένα σε κάρτα ήχου εξωτερική, M Audio Delta.
Υπάρχουν δύο προβλήματα.
1) Το ένα από τα ηχεία παρουσιάζει έναν ενοχλητικό συνεχή θόρυβο κανένα δεκάλεπτο αφού το ανάψω. Ο θόρυβος βγαίνει από την πίσω μεριά του ηχείου, είναι σαν ένα συνεχές "μπιιιζ".

2) Όταν ανοίγω προγράμματα στην οθόνη, μεταφέρονται διάφοροι ήχοι στα ηχεία ανάλογα με τις κινήσεις που κάνω πάνω στα προγράμματα. Δεν είναι ήχοι τους οποίους έχω ακυρώσει από την επιλογή "no sounds". Είναι ήχοι σαν να σέρνεις τα προγράμματα σε μια επιφάνεια, υπάρχουν φυσήματα, κτλ.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει... :-?
Παρεμπιπτόντως, δεν έχω μεγάλη σχέση με την τεχνολογία, οπότε γράψτε μου λίγο "εκλαικευτικά".

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Θόρυβος στα ηχεία

Δημοσίευση από Zizo » 10 Ιαν 2009 12:40

Το ίδιο πρόβλημα έχω και γω με ένα παλιό μου λαπτοπ... scrollάρεις ένα παράθυρο και ακούγεται από τα ηχεία... και διάφορα τέτοια...

δεν έχω ιδέα τι είναι...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
dimmis
Επικοινωνία:

Θόρυβος στα ηχεία

Δημοσίευση από dimmis » 11 Ιαν 2009 17:43

Καλησπέρα,

η κάρτα ήχου είναι usb ή firewire? σε laptop ή desktop?

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Θόρυβος στα ηχεία

Δημοσίευση από fiskilis » 11 Ιαν 2009 18:01

για κοιτα γειωσεις να δεις τι παιζει
και κανε και ενα τεστ να δεις αν εισαι ευασθητος σε στατικο ηλεκτρισμο

LOGIN

Θόρυβος στα ηχεία

Δημοσίευση από LOGIN » 17 Ιαν 2009 17:41

σιγουρα εχεις προβλημα με το ρεβμα σου.κοιτααξε και τα καλωδια που εχεις βαλει στα ηχεια απο την καρτα ηχου και που τα εχεις βαλει.λογικα θα εχει 2 εισοδους.μικρη τρυπα που μοιαζει σαν r.c.a, και αλλη μια μεγαλητερη jack.επελεξε jack.κοιτα αν εχεις απενεργοποιησει την καρτα ηχου που ειχε το p.c.αν τα κανεις και εχεις ακομα προβλημα, δοκιμασε τα ηχεια καπου αλλου και συνεχιζει το ιδιο πηγενετα πισο και παρε τα λεφτα σου!

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες