Θέμα ηθικής...

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Asmodeus

Θέμα ηθικής...

Δημοσίευση από Asmodeus » 11 Ιαν 2009 23:15

Καλησπέρα σε όλους,
ηθελα να ρωτήσω κάτι που ίσως σε κάποιους να έχει τύχει και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό.

Γράφω κάποια άρθρα-παρουσιάσεις προιόντων σε κάποιο forum.
Κάποιο άλλο forum-site με παρόμοια θεματολογία αντέγραψε αυτούσιο το άρθρο μου και το παρουσιάζει σαν δικό του.

Εγώ έχω κάνει post το άρθρο μου με ημερομηνία 31/12/08 και φυσικά έχω και στο PC μου το έγγραφο με εμένα ως συντάκτη και με προγενέστερη ημ/νια.

Εκείνοι postαραν το άρθρο πριν λίγες μέρες ως δικό τους.

Μπορεί να γίνει κάτι γι αυτό νομικά;
Μόνο οι θαρραλέοι έχουν το κουράγιο να φθάνουν εκεί που οι άγγελοι έχουν το θάρρος να πετούν...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Θέμα ηθικής...

Δημοσίευση από fiskilis » 11 Ιαν 2009 23:20

δωσε λινκ να το δουμε
κανε εσκεμενα λαθη στην συνταξη και παρακολουθα

αν οντως ειναι δικα σου κειμενα τοτε μπορεις να το κυνηγησεις
πρωτα στειλε ενα mail διαμαρτυριας
και περιμενε απαντηση

μετα αν εχεις δικηγορο στειλε εξωδικο

Άβαταρ μέλους
Asmodeus

Θέμα ηθικής...

Δημοσίευση από Asmodeus » 11 Ιαν 2009 23:27

Ορίστε το δικό μου άρθρο
http://www.ninty.gr/forum/showthread.ph ... #post28953

και ορίστε και των άλλων
http://videogamez.forumotion.com/forum-f1/topic-t42.htm

Έστειλα βεβαια message για να κατέβει αλλά δεν έχουν απαντήσει ακόμη. Απλά ηθελα να ξέρω αν μπορώ να το κυνηγήσω νομικώς.
Μόνο οι θαρραλέοι έχουν το κουράγιο να φθάνουν εκεί που οι άγγελοι έχουν το θάρρος να πετούν...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Θέμα ηθικής...

Δημοσίευση από EneMe » 11 Ιαν 2009 23:33

Σε πρώτη φάση μπορείς να γραφτείς μέλος κι εσύ και να ποστάρεις από κάτω κάτι τέτοιο:
Σας ευχαριστώ πολύ που βρίσκετε την δουλειά μου τόσο ενδιαφέρουσα, ώστε να την αντιγράφετε αυτούσια!

Θα σας παρακαλούσα άλλη φορά να επικοινωνείτε μαζί μου και να ζητάτε την άδειά μου πριν αντιγράψετε τα άρθρα μου, όπως το παρόν άρθρο (http://τοURLσου).

Μιας και δεν επιθυμώ όμως την αναδημοσίευση, σας παρακαλώ να το αφαιρέσετε αμέσως, χωρίς να αναγκαστώ να καταφύγω σε δικηγόρο!

Άβαταρ μέλους
Asmodeus

Θέμα ηθικής...

Δημοσίευση από Asmodeus » 12 Ιαν 2009 00:02

Η παρεξήγηση έληξε. Τελικά κατέβασαν το άρθρο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Θέμα ηθικής...

Δημοσίευση από cordis » 12 Ιαν 2009 00:09

Έτσι γίνετε συνήθως, τα έχουμε περάσει πολλές φορές. Λίγο κράξιμο και στρώνουν...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Θέμα ηθικής...

Δημοσίευση από dimsis » 12 Ιαν 2009 09:37

Η προσωπική μου γνώμη είναι πως αν το κυνηγούσες νομικά αυτός που θα την πατούσε θα ήταν ο ιδιοκτήτης του site και όχι ένα username εγγεγραμμένου χρήστη στο forum. Μπορεί βέβαια ο admin αυτός να είναι και ο ιδιοκτήτης, αλλά δεν είναι και σίγουρο.
Για μένα η μόνη περίπτωση που θα σκεφτόμουν να μπω σε δικαστικές διαμάχες, θα ήταν να γίνει αναδημοσίευση άρθρου που δεν αναφέρεται καμία πηγή και το site παρουσίαζε το κείμενο ως δικό του στην επίσημη ειδησεογραφία του και όχι δηλαδή από μια αναδημοσίευση ενός μέλους του site σε σχόλια ή στο forum του, αλλά από τους ίδιους τους υπεύθυνους διαχείρισης του.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση και εγώ πιστεύω πως το καλύτερο είναι να έχεις επαφή είτε με email είτε με pm μέσω του forum με τους υπεύθυνους του site και μόνο αν δεν λάβουν μέτρα να κινηθείς δικαστικώς (εφόσον πιστεύεις πως αξίζει τον κόπο).
Διαφορετικά επειδή ΞΕΡΟΥΜΕ πως κινούνται και στη Δ.Η.Ε. αλλά και τα δικαστήρια στην Ελλάδα, την πληρώνουν συνήθως αθώοι. Το έχουμε ξαναδεί πολλές φορές στο παρελθόν.

Urdead

Θέμα ηθικής...

Δημοσίευση από Urdead » 13 Ιαν 2009 00:20

θα κάνεις τόση φασαρία για ένα νεό φίλε VOLGA??

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Θέμα ηθικής...

Δημοσίευση από cordis » 13 Ιαν 2009 00:37

Ναι, γιατί αν δε κάνει θα γίνει δύο νέα, τρία νέα, τέσσερα άρθρα, πέντε βοηθήματα.

Όποιος θέλει νέο χωρίς να γράψει πηγή πρέπει να ιδρώσει, όχι να κάνει δύο κινήσεις. Copy - Paste για ένα 'νέο' Τεσσάρων Σελίδων!

και το
dino.frag έγραψε:λοιπον καταρχην πολυ καλη δουλεια νικολαρα!
για αυτές τις δύο κινήσεις.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Urdead

Θέμα ηθικής...

Δημοσίευση από Urdead » 13 Ιαν 2009 00:40

cordis έγραψε:Ναι, γιατί αν δε κάνει θα γίνει δύο νέα, τρία νέα, τέσσερα άρθρα, πέντε βοηθήματα.

Όποιος θέλει νέο χωρίς να γράψει πηγή πρέπει να ιδρώσει, όχι να κάνει δύο κινήσεις. Copy - Paste για ένα 'νέο' Τεσσάρων Σελίδων!

και το
dino.frag έγραψε:λοιπον καταρχην πολυ καλη δουλεια νικολαρα!
για αυτές τις δύο κινήσεις.
ο φίλος μας δεν ήθελε να βάλουμε πηγή και να'ναι όλα ωραία και καλά... ήθελε σόνι και καλά delete!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Θέμα ηθικής...

Δημοσίευση από cordis » 13 Ιαν 2009 00:43

Δικαίωμα του, από την στιγμή που το είχε γράψει αυτός ότι θέλει το κάνει.

Το δικαίωμά σου να τον αντιγράψεις ψυχρά δε μπορώ να βρω κάπου...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Θέμα ηθικής...

Δημοσίευση από deninho » 13 Ιαν 2009 01:47

Ν.2121/1993 Αν έχεις αντιρρήσεις, και προβλήματα, στο νομοθέτη :)

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Θέμα ηθικής...

Δημοσίευση από Sheena » 13 Ιαν 2009 12:06

Από την στιγμή που το αναδημοσιεύεις, γράφεις οπωσδήποτε την πηγή. Και αν ο συγγραφέας του άρθρου ζητήσει την διαγραφή του, είσαι υποχρεωμένος να το σβήσεις. Δικαίωμά του, καθώς είναι ο νόμιμος κάτοχος του άρθρου ή αλλιώς αυτό που ίδρωσε να βρει πληροφορίες και να κάτσει να γράψει το κείμενο φροντίζοντας και για την σύνταξή του.

Είχαμε αυτή την κουβέντα εχθές το απόγευμα στο γραφείο κάποιου φίλου και λέγαμε πως για να γράψεις κάτι θέλει προσεκτικό γράψιμο, ανάγνωσμα από κάποιον ουδέτερο αναγνώστη για γνώμη και ύστερα γνωστοποίηση στο κοινό. Η όλη διαδικασία απαιτεί χρόνο και σωστή μελέτη. Πώς λοιπόν κάποιος που απλά κάνει αντιγραφή και επικόλληση θέλει να ενστερνίζεται αλλουνού δουλειά και κόπο; Ούτε δίκαιο είναι, αλλά ούτε και νόμιμο πλέον. :wink:
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Θέμα ηθικής...

Δημοσίευση από CyberCr33p » 13 Ιαν 2009 13:35

Ρίξτε και μια ματιά εδώ:

http://www.ask2use.com/

Μπορείς να βάζεις ένα εικονίδιο για να ξέρει κάποιος τους όρους χρήσης του κάθε άρθρου σου.

Urdead

Θέμα ηθικής...

Δημοσίευση από Urdead » 13 Ιαν 2009 16:57

xaxaxaxaxa :lol: μόλις είδα ότι ο φίλος μας, Asmodeus ήταν εκείνος που έκλεψε το άρθρο! ήταν δημοσιευμένο σε ένα περιοδικό για το wii "[Unofficial] Wii"! τώρα δεν μπορεί να κάνει τίποτα, ξαναγράφουμε το post με πηγή το περιοδικό!

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες