βοηθεια με συναρτηση της php

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
blackrazor

Δημοσίευση από blackrazor » 13 Ιαν 2009 13:23

καλησπερα σε ολους.

θα χρειαστω την βοηθεια σας σχετικα με ενα προβλημα που εχω.
εχω να κανω μια εργασια σχετικα με ενα online shop.

δεν θα χρησιμοποιησω sql.

εχω δημιουργησει εναν πινακα 3χ3 π.χ η μια στηλη αναγραφει προιον, η αλλη στηλη την τιμη του προιντος(στατικη την περναω με το χερι), και η τριτη στηλη την ποσοτητα που θελει να επιλεξει ο πελατης(με text field) (δυστυχως δεν το εχω μπροστα μου να το κανω attach).

θελω απο καθε text field να περνει τους αιριθμους που εισαγει ο πελατης και να μου βγαζει απο ενα button submit το total quantity.

χρησιμοποιησα την $_get αλλα δεν μου προσθετει ολες τις τιμες απο τα text field μου το προσθετει ενα ενα..

για να σας δωσω ενα παραδειγμα αν στο site του eshop βαλατε στο καλαθι 2 προιοντα και βαλετε ποσοτητα 1 απο το καθενα σασ βγαζει την τιμη. αν αλλαξετε ποσοτητα και βαλετε στο ενα προιον 2 και στο αλλο το αφησετε οπως ειναι σας υπολογιζει την καινουρια τιμη παλι, αυτο ακριβως θελω να κανω χωρις sql ομως.

ελπιζω να βοηθησα οπως τα εγραψα.

ευχαριστω
blackrazor

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 13 Ιαν 2009 14:14

H sql h h mysql klp vaseis dedomenon einai vaseis dedomenon den kanoun prakseis.. tis prakseis tis kanei h php h javascript h asp klp..

an dineis statika thn timh kanena apo ta parapano den mporei na kanei thn praksh pou thes.. kapou prepei na dinete os metavlhth h statherh..

efoson sou eipan na mhn xrhsimopoihseis sql prepei na xrhsimopoihseis vash dedomenon se txt arxeio..

blackrazor

Δημοσίευση από blackrazor » 13 Ιαν 2009 14:30

δηλαδη πρεπει οπωδηποτε να δημιουργησω μια βαση???

δεν γινεται με καποια συναρτηση να περνει τιμες απο εναν πινακα array π.χ και να τις κανει sum array_sum δηλαδη???? και πατωντας το κουμπι να το κανει αυτο?
blackrazor

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 13 Ιαν 2009 14:34

Grafeis:
η αλλη στηλη την τιμη του προιντος(στατικη την περναω με το χερι)
me array ginete arkei na ksereis pou antistoixei h kathe timh ths array.. ta kaneis omos poly dyskola ta pragmata kai oi selides sou tha einai mias xrhseos.. otan xreiastei na valeis kai alla pragmata tha xreiastei na feiakseis tis selides sou apo thn arxh..

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες