Μας έχουν σαν το Mexico!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

ALR
Honorary Member

Μας έχουν σαν το Mexico!

Δημοσίευση από ALR » 13 Ιαν 2009 23:25

Aflex, από αυτά που διαβάζω πιο πάνω, δεν νομίζω ότι παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η κατάσταση της χώρας ή οι κουκολοφόροι και τα media.

Πιστεύω το ότι βάζουν χέρι οι υπάλληλοι(!) φτάνει και περισσεύει!

Ο Πωλητής μου είπε ότι την έχει πατήσει μερικές φορές στην Ελλάδα, αλλά ήταν μικρού κόστους αντικείμενα.

Τώρα σκέφτεται να μου το στήλει registered, or not.

Νομίζω ότι στην προκειμένη περίπτωση δεν έπαιξε καθόλου ρόλο το αν έχει δεί κάτι στα media.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Aflex

Μας έχουν σαν το Mexico!

Δημοσίευση από Aflex » 14 Ιαν 2009 00:01

Τότε αλλάζει το θέμα.
Αφού ο πωλητής έχει προηγούμενο experience με έλληνες τότε λογικό μου φένεται που έχει προβεί σε τέτοια συμπεράσματα.
:)

Άβαταρ μέλους
p_pan

Μας έχουν σαν το Mexico!

Δημοσίευση από p_pan » 14 Ιαν 2009 01:58

γιατί ακούω βλακείες και με εκνευρίζεται??? έχω κανει order δεκάδες φορες από america και όλα μου ήρθαν κανονικά με το απλό ταχυδρομείο! και δεν μιλάω για "iphone" τον 500€! αλλα για ποσα πολύ μεγαλύτερα!

Σαν απαντήσει σε αυτούς που έχασαν πράγματα θα πω ότι είχαν μια μικρή γκαντεμιά και δεν μπορούν να ξέρουν αν τα έχασαν από το ελληνικό ταχυδρομείο η από τα ξένα!

όσο αφορά την ελλάδα μην ξεχνάμε ότι εμείς την κάναμε έτσι και εμείς δεν την αλλάζουμε οποτε κάθε φορα που την κατηγορούμε αντί να προσπαθούμε να την αλλάξουμε είναι σαν να βρίζουμε τον εαυτό μας!
Αγράματος...

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Μας έχουν σαν το Mexico!

Δημοσίευση από EneMe » 14 Ιαν 2009 10:27

p_pan, αν και την ώρα που postαρες μάλλον δεν ήσουν και στα καλύτερά σου [αν κρίνω κι άλλα posts που έκανες την ίδια ώρα], έχω να σου πω ότι πολύς κόσμος χάνει πράγματα στα ΕΛΤΑ, κυρίως σε αποστολές εντός Ελλάδας.

Έχω συναντήσει πολλά προβλήματα, όχι μόνο μέσα στην Ελλάδα, αλλά ακόμα και σε ταχυδρομικές αποστολές εντός του ίδιου νομού!

Ή μου έχει τύχει να στέλνω ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ, ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ δύο γράμματα, το ένα συστημένο και το άλλο απλό και τελικά το απλό πήγε την επόμενη μέρα, ενώ το συστημένο κάπου "χάθηκε" και μου το επέστρεψαν μετά από κανένα μήνα με την ένδειξη "άγνωστος παραλήπτης"!!!!

Επίσης ένα άλλο: Με το όνομά μου μέχρι πριν κάποια χρόνια ήμαστε 3: Εγώ, ένας πρώτος ξάδερφός μου κι ο παππούς μου!
Φαντάσου τώρα την έκπληξη του παππού να λαμβάνει ερωτικά γράμματα και κουκλάκια από την γκόμενα του ξαδερφού μου, εγώ να λαμβάνω ειδοποιητήρια για την σύνταξη, κλπ...
Δεν κοιτούσαν διεύθυνση! Μόνο το όνομα!!!

Άρα ότι και να μου λέτε, η προσωπική μου εμπειρία υπερέχει για την διαμόρφωση της προσωπικής μου γνώμης.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Μας έχουν σαν το Mexico!

Δημοσίευση από cdhyper » 14 Ιαν 2009 10:44

p_pan εσύ δεν κάνεις εισαγωγές, σαν ιδιώτης παρήγγειλες πράγματα. Αυτός που κλέβει σκέφτεται "έλα μωρέ, εταιρεία είναι, σιγά μην κάθονται να ασχοληθούν επειδή λείπουν 2 πραγματάκια". Η κλοπή κοιτάνε επιμελώς να μην ξεπερνά το 5% της παραγγελίας. Τώρα αν έχεις παραγγείλει 2 laptops δεν σου παίρνουν το ένα. Αλλά αν παραγγείλεις 200 μικροαντικείμενα (μέσης αξίας το καθένα 10-15 ευρώ) σου παίρνουν άνετα τα 10.

Εγώ ξέρω ότι στην Ελλάδα χάθηκαν γιατί απλούστατα αρκετοί προμηθευτές μου έχουν πει ότι στην Ελλάδα το έχουν παρατηρήσει αυτό. Λες οι ξένοι να μην κλέβουν για άλλες χώρες και να κλέβουν μόνο όταν βλέπουν προορισμό Ελλάδα;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

ALR
Honorary Member

Μας έχουν σαν το Mexico!

Δημοσίευση από ALR » 14 Ιαν 2009 11:27

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί βγαίνει το συμπέρασμα ξανά, ότι βρίζουμε την Ελλάδα. Δεν βρίζουμε την Ελλάδα. Λέμε τι γίνεται στην Ελλάδα!
Έχει μεγάλη διαφορά.

Κι εγώ έχω παραγγείλει αρκετές φορές από Κίνα, Ιαπωνία, Αγγλία, Καναδά, Αμερική χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
Μάλιστα, τον πρώτο καιρό, η παραγγελία μου δεν έγραφε διεύθυνση αλλά το όνομα ενός χωριού, τα δέματα πηγαίνανε στο περίπτερο της Κ. Σοφίας και πήγαινα να τα πάρω από εκεί :p

Το τελευταίο έτος όμως, έχω στείλει 40.000 αντικείμενα μέσω ΕΛΤΑ εσωτερικά, και δεν πήγανε τα 1000.
Μπορεί το ποσοστό να είναι μικρό, αλλά 1000 δεν είναι καθόλου λίγα τεμάχια.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
p_pan

Μας έχουν σαν το Mexico!

Δημοσίευση από p_pan » 14 Ιαν 2009 14:14

8a apantiso se olous!
sorry gia ta greeklish alla kati paizei me tin selida pou mou metafrazei kai den mpenei tora..

EneMe: pragmatika pou to blepeis to ifos mou? sto egraca kai se allo post prin apo ligo! den sto leo kai kala tsampouka apla den mporo na katalabo pou blepeis oti kati exei to ifos mou? ego edo mpeno na peraso tin ora mou kai na po tin apoci mou den mpeno na pouliso pneuma kai tsampouka...
Αγράματος...

Άβαταρ μέλους
p_pan

Μας έχουν σαν το Mexico!

Δημοσίευση από p_pan » 14 Ιαν 2009 14:18

oso afora tora ta elta.. gia ka8e problima uparxi kai allos paragontas... dld otan sou erxonte akura grammata suni8os ftaiei o taxidromos... gia paradigma kai emena mou exoun er8ei gramata akura kai leo ston taxidromo min ta jana afiseis edo na prosexeis poio polu allh fora tin dieu8insi alla sunexizei kapoies fores na to kanei!

oso afora tora tis apolies...emena me sustimena den mou exei tixi kati kai ekfero tin apoci mou! tora gia tis apostoles esoterikou mporei na eisai sigouros gia poios ta pire! alla poio pano ipo8ike gia apostoles ejoterikou an den kano la8os...

telos exo paragkili kai san etairia pragmata alla otan to kano an einai polla to kanei kapoia metaforiki (oxi courier) kai otan einai egrafa h mikro pragmata zitao courier gia ton logo oti an kati ginei einai idiotes kai 8a ta kano limpa... kai den to leo mono oti ta elta 8a to anijoun kai loipa.. apla den jereis apo posa xeria mporei na perasei!(oxi oti me to courier eisai 100% sigouros)
Αγράματος...

ALR
Honorary Member

Μας έχουν σαν το Mexico!

Δημοσίευση από ALR » 14 Ιαν 2009 15:41

Κοίταξε, δε μπορώ να στείλω τέτοιο αριθμό με Courier, εκτός αν πάρω κανα δάνειο.

Τα ΕΛΤΑ είναι μονόδρομος και δε μπορείς να ελέγξεις τι και πως, παρα μόνο ότι σου λένε οι ίδιοι.

Την πραγματικότητα την μαθαίνεις από τα παράπονα των πελατών...
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μας έχουν σαν το Mexico!

Δημοσίευση από CyberCr33p » 14 Ιαν 2009 15:45

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, έχω ακούσει περισσότερες κλοπές σε Courier παρά σε ΕΛΤΑ.

Άβαταρ μέλους
p_pan

Μας έχουν σαν το Mexico!

Δημοσίευση από p_pan » 14 Ιαν 2009 15:47

oso afora ta coorier.... mporeis na kaneis kapoio simboleo... ego auto exo kanei... sou dinoun alles times apo tis normal... kai kaliteres upiresies giati eisai monimos pelatis...
Αγράματος...

ALR
Honorary Member

Μας έχουν σαν το Mexico!

Δημοσίευση από ALR » 14 Ιαν 2009 16:45

P_pan δε διαφωνώ, και όταν πρόκειται για eshop αυτό σε συμφέρει να κάνεις.

Ωστόσο, δεν πρόκειται να πετύχεις καλύτερη τιμή από το κλασσικό ταχυδρομείο.

@CyberCr33p αυτό πάλι.. Σε Courier είχα την εντύπωση ότι υπάρχουν πιο διαφανείς υπηρεσίες. Ειδικά αν έχεις tracking των προϊόντων, που είναι οι παραγγελίες κτλ και αν ασφαλίσεις τα προϊόντα που στέλνεις, δεν έχουν υποχρέωση να σε αποζημιώσουν;

Τουλάχιστον στα συμβόλαια που αναφέρει ο p_pan, πρέπει κάτι τέτοιο να αναφέρεται ξεκάθαρα στους όρους συμβολαίου.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Μας έχουν σαν το Mexico!

Δημοσίευση από EneMe » 14 Ιαν 2009 19:32

p_pan έγραψε:EneMe: pragmatika pou to blepeis to ifos mou? sto egraca kai se allo post prin apo ligo! den sto leo kai kala tsampouka apla den mporo na katalabo pou blepeis oti kati exei to ifos mou? ego edo mpeno na peraso tin ora mou kai na po tin apoci mou den mpeno na pouliso pneuma kai tsampouka...
Παρεξήγησα μάλλον! Συγνώμη! :)

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Μας έχουν σαν το Mexico!

Δημοσίευση από hik-hok » 14 Ιαν 2009 20:24

για τέτοιες καταστάσεις στα ταχυδρομεία ταιριάζει μια φώτο που έχω βγάλει

Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
p_pan

Μας έχουν σαν το Mexico!

Δημοσίευση από p_pan » 15 Ιαν 2009 02:13

EneMe έγραψε:
p_pan έγραψε:EneMe: pragmatika pou to blepeis to ifos mou? sto egraca kai se allo post prin apo ligo! den sto leo kai kala tsampouka apla den mporo na katalabo pou blepeis oti kati exei to ifos mou? ego edo mpeno na peraso tin ora mou kai na po tin apoci mou den mpeno na pouliso pneuma kai tsampouka...
Παρεξήγησα μάλλον! Συγνώμη! :)
den sto eipa gia na mou zitiseis sugnomi alla min ginei kai kamia parejigisi!!!

isos grafo ligo apotoma alla den milao eironika h upotimitika apla prepei na fenete poio entono otan grafo giati den blepeis kai kala to ifos pou ta leo.. isos gia auto na sou fenete kai kala kapos...

oso gia tin foto.. mou fenete an den eimai sigouros gia kati 8urides pou exei konta sto upiko omilo anabisou....
Αγράματος...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες