Fermat's Last Theorem

Μια περιοχή για όλα τα είδη της έντυπης και διαδικτυακής Λογοτεχνίας και των αγαπημένων μας Κόμικς.

Συντονιστές: cdhyper, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aflex

Fermat's Last Theorem

Δημοσίευση από Aflex » 14 Ιαν 2009 17:39

Διαβάζω αυτήν την εποχή το βιβλίο του διακεκριμένου Simon Singh, Fermat's Last Theorem. Το έχει διαβάσει κανείς? Ποια είναι η γνώμη σας? Εγώ το βρίσκω πολύ καλά δομημένο και με εξαιρετικό περιεχόμενο. Συν ότι γίνεται μια πολύ καλή προσέγγιση πάνω στο θέμα, που μέχρι και ένας κάπως άσχετος με μαθηματικά καταλαβαίνει τι συμβαίνει.

Άβαταρ μέλους
lefterian
Επικοινωνία:

Fermat's Last Theorem

Δημοσίευση από lefterian » 15 Ιαν 2009 10:12

παραμύθι είναι; :P

όχι, δεν το έχω διαβάσει.
Taurelilomёa-tumbalemorna Tumbaletaurёa Lomёanor
Παραμύθια για παιδιά! I will believe More than it seems Untame Lion

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Fermat's Last Theorem

Δημοσίευση από EneMe » 15 Ιαν 2009 10:38

To τελευταίο θεώρημα του Fermat λέει ότι δεν υπάρχουν πραγματικοί ρητοί αριθμοί α,β,γ που να ικανοποιούν την σχέση α^ν + β^ν = γ^ν για ν > 2 και είχε μείνει χωρίς απόδειξη.

Λογικά πρέπει να είναι κάποιο βιβλίο "περιπέτειας" σε επιστημονικά - παραεπιστημονικά πλαίσια...

Δυστυχώς δεν διαβάζω βιβλία... :(

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Fermat's Last Theorem

Δημοσίευση από deninho » 18 Ιαν 2009 11:45

@EneMe: Το ότι είναι κατανοητό από κόσμο που δεν είναι εξπέρ στα μαθηματικά δεν το κάνει αμέσως περιπέτειας. Πολύ απλά, δες, αν βρεις ποτέ το χρόνο, το QED του Richard P. Feynman. Απλό, κατανοητό, και πέρα για πέρα σοβαρό και σωστά δομημένο :) Μια πολύ καλή εισαγωγή στη κβαντική ηλεκτροδυναμική :wink:

@aflex: κάποια στιγμή θα περάσω από fnac/παπασωτηρίου, και θα το ρίξω μια ματιά, για να δω περί τίνος πρόκειται :) (όχι πως έχω εμπειρία για να κρίνω την ποιότητα :P)

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Fermat's Last Theorem

Δημοσίευση από soteres2002 » 18 Ιαν 2009 16:48

EneMe έγραψε:To τελευταίο θεώρημα του Fermat λέει ότι δεν υπάρχουν πραγματικοί ρητοί αριθμοί α,β,γ που να ικανοποιούν την σχέση α^ν + β^ν = γ^ν για ν > 2 και είχε μείνει χωρίς απόδειξη.
BTW, τη μισή απόδειξη του θεωρήματος αυτού για την περίπτωση των άρτιων εκθετών την ολοκλήρωσε ο Ελευθέριος Αργυρόπουλος (ο μαθηματικός που εμφανιζόταν στον Χαρδαβέλα, ο τυπάς με τους λεξάριθμους) ώς προπτυχιακή ἐρευνα στο NWU.

LightForce
WebDev Moderator

Fermat's Last Theorem

Δημοσίευση από LightForce » 18 Ιαν 2009 17:12

Πρόσφατα διάβαζα για αυτό το θεώρημα στην wikipedia.
Μου φαίνεται ότι εχω ξεφυλλίσει και το συγκεκριμένο βιβλίο αλλά δεν το έχω διαβάσει.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Fermat's Last Theorem

Δημοσίευση από EneMe » 18 Ιαν 2009 17:55

soteres2002 έγραψε:
EneMe έγραψε:To τελευταίο θεώρημα του Fermat λέει ότι δεν υπάρχουν πραγματικοί ρητοί αριθμοί α,β,γ που να ικανοποιούν την σχέση α^ν + β^ν = γ^ν για ν > 2 και είχε μείνει χωρίς απόδειξη.
BTW, τη μισή απόδειξη του θεωρήματος αυτού για την περίπτωση των άρτιων εκθετών την ολοκλήρωσε ο Ελευθέριος Αργυρόπουλος (ο μαθηματικός που εμφανιζόταν στον Χαρδαβέλα, ο τυπάς με τους λεξάριθμους) ώς προπτυχιακή ἐρευνα στο NWU.
http://danaos.cslab.ntua.gr/~ekall/Scie ... heorem.htm
Στην μάνα του το 'πε; :P

Μου επιτρέπεις να αμφιβάλλω...

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Fermat's Last Theorem

Δημοσίευση από soteres2002 » 18 Ιαν 2009 19:34

EneMe έγραψε:Μου επιτρέπεις να αμφιβάλλω...
Ελεύθερα... :P

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Fermat's Last Theorem

Δημοσίευση από EneMe » 18 Ιαν 2009 19:43

soteres2002 έγραψε:
EneMe έγραψε:Μου επιτρέπεις να αμφιβάλλω...
Ελεύθερα... :P
Ξαναδιάβασα την προηγούμενη απάντησή μου και δεν άφησα να εννοηθεί αυτό που ήθελα:

Όταν αποδεικνύεις κάτι που έχει ήδη αποδειχθεί [άσχετα αν δεν το ξέρεις] δεν μετράει για κανέναν άλλο, εκτός από τον εαυτό σου! ;)

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Fermat's Last Theorem

Δημοσίευση από soteres2002 » 18 Ιαν 2009 19:52

Σίγουρα αν πέσεις στα ίδια συμπεράσματα ή τη λογική που έχτισαν άλλοι δεκαετίες πριν απο σένα είναι τραγικό λάθος, αλλά νομίζω στην περίπτωση του αργ. ακολούθησε διαφορετική πορεία απόδειξης, άλλη οπτική γωνία, αλλά σίγουρα δεν ήταν ο πρώτος που βρήκε την απόδειξη. Και ιδέα δεν έχω τι αναγνώριση είχε όλο αυτό, αν όντως επαληθεύτηκε η απόδειξή του από μαθηματικές κοινότητες (νομίζω είχε φάει φρίλη από τους καθηγητές του στο northwestern για κάποιο λόγο)...

anyway, είναι σπουδαίο να αποδεικνύεις προτάσεις με διαφορετικές οπτικές γωνίες και συνήθως είναι πολύ χρήσιμο για τη μαθηματική επιστήμη και για όλες τις άλλες, ασχέτως αν δεν είσαι wiles ή αν σε πρόλαβαν άλλοι με δικές τους οπτικές γωνίες.

Βρήκα και το λινκ στο site του αργ. όσον αφορά το τελ. θ. fermat http://www.synarithmos.com/content/view/16/24/lang,en/.

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Fermat's Last Theorem

Δημοσίευση από cristusflo » 19 Ιαν 2009 02:12

να προτεινω 2 βιβλια στα γρηγορα...εξαιρετικα και τα 2...το ενα ειναι η τελευταια εικασια του Γκολντμπαχ και ειναι του Αποστολου δοξιαδη και το δευτερο ειναι η Μουσικη των πρωτων αριθμων και ειναι απλα καταπληκτικο απο τον Marcus du Sautoy. Θα επανελθω αυριο με περισσοτερες πληροφοριες τοσα για τα βιβλια οσο και για τα σπουδαια αυτα μαθηματικα θεματα.
Να σημειωσω μονο στα γρηγορα πως το Τελευταιο Θεωρημα του Φερμα λυθηκε σε πρωτη φαση το 1993 απο τον Andrew Wiles αλλα στην συνεχεια αφου εξεταστηκε ενδελεχως διαπιστωθηκαν καποια μικρα προβληματα στην αποδειξη με αποτελεσμα η οριστικη Αποδειξη να δοθει το 1997. Αποτελεσμα αυτου ηταν να χασει το βραβειο Fields, που για τους μαθηματικους ειναι πολυ ανωτερο και απο τα νομπελ ακομα, καθως πρεπει να εισαι κατω των 40 ετων και το βραβειο αυτο δινεται καθε 4 χρονια...

Για τους πρωτους απλα να σημειωσω πως μεγαλες εταιριες της πληροφορικης δινουν πολλα χρηματα στην ερευνα για την κατανοηση τους καθως πολλοι κωδικες κρυπτογραφησης στηριζονται στην απειθαρχη ομοιομορφια των πρωτων και προσπαθουν με αυτον τον τροπο να προστατεψουν τα προιοντα τους..φανταστειτε απλα καποιος να παρατηρησει καποια ιδιοτητα που δεν εχει πεσει στην αντιληψη τους τι θα μπορουσε να κανει σε πολλα θεματα που αφορουν την ασφαλεια τοσο υπολογιστικων συστηματων οσο και πληροφοριακων προιοντων...

Χαιρετω, παω για υπνο...2 be continued...

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Fermat's Last Theorem

Δημοσίευση από soteres2002 » 19 Ιαν 2009 10:37

Στη θεωρία αυτή βασίζεται η ελλειπτική κρυπτογράφηση (ECC cryptostystems).

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Fermat's Last Theorem

Δημοσίευση από cristusflo » 19 Ιαν 2009 13:22

δε χρειαζεται να παμε πολυ μακρυα...ο γνωστος RSA αλγοριθμος για την δημιουργια του public key ξεκινα να σχηματιζεται απο 2 πρωτους αριθμους και μετα χρησιμοποιουν τις ιδιοτητες τους ωστε να πετυχουν το public key...

PS : soteres, πολυ πρωινο σε βλεπω!!εξεταστικη ε? :pint:

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Fermat's Last Theorem

Δημοσίευση από soteres2002 » 19 Ιαν 2009 14:17

μένουν 3 βδομάδες μέχρι τότε... άλλαξα συνήθειες απλά... ξυπνάω νωρίς, κοιμάμαι νωρίς.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Fermat's Last Theorem

Δημοσίευση από Aflex » 21 Ιαν 2009 19:57

.το ενα ειναι η τελευταια εικασια του Γκολντμπαχ και ειναι του Αποστολου δοξιαδη
Πολύ καλό βιβλίο. Έτυχε να το διαβάσω παλαιότερα. :) Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες