Πώς θα βάλω ένα κείμενο στην αρχική του joomla;

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 15 Ιαν 2009 20:30

Γεια χαρά.
Αυτόν τον καιρό μεταφέρω το www.plomaricity.gr σε joomla και υπάρχει εδώ www.plomari-lesvos.com Θέλω να βάλω το εισαγωγικό κείμενο και το script που έχω που κάθε φορά δείχνει διαφορετική φωτογραφία και στην αρχική σελιδα της έκδοσης σε joomla. Γίνεται αυτό και εάν ναι πώς θα το κάνω;

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 16 Ιαν 2009 00:07

Και βέβαια γίνετε.
Πρέπει να φτιάξεις ένα module και να το ορίσεις να φαίνετε στο σημείο που θέλεις.
Αλλά αν δεν κάνω λάθος αυτό το template που έχεις διαλέξει, δεν πρέπει να έχει θέση για module στο σημείο που θέλεις.
Οπότε πρέπει να σκαλίσεις τον κώδικα του template για να φτιάξεις μια θέση για module.

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 16 Ιαν 2009 00:27

vassilism έγραψε:Και βέβαια γίνετε.
Πρέπει να φτιάξεις ένα module και να το ορίσεις να φαίνετε στο σημείο που θέλεις.
Αλλά αν δεν κάνω λάθος αυτό το template που έχεις διαλέξει, δεν πρέπει να έχει θέση για module στο σημείο που θέλεις.
Οπότε πρέπει να σκαλίσεις τον κώδικα του template για να φτιάξεις μια θέση για module.
Στο www.mytilene.gr έχουν το ίδιο template και θέλω να κάνω κάτι όπως αυτο. Πώς μπορώ να το κάνω με άλλο τρόπο;

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 16 Ιαν 2009 00:44

Νομίζω οτι και αυτοί κάπως έτσι το έφτιαξαν.
Πάντως οι τύποι έχουν πολύ θράσος :hammer:

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 16 Ιαν 2009 02:01

vassilism έγραψε:Νομίζω οτι και αυτοί κάπως έτσι το έφτιαξαν.
Πάντως οι τύποι έχουν πολύ θράσος :hammer:
Γιατί; Επειδή πασάραν το template στο δήμο; Με γύρω στα 70-100 χιλιάδες ευρώ;

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 16 Ιαν 2009 09:39

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις.

Θέλεις να βάλεις κάποιο slideshow σαν header; Και το εισαγωγικό κείμενο που κολλάει και ποιο εννοείς;

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 16 Ιαν 2009 11:57

takis1985 έγραψε: Γιατί; Επειδή πασάραν το template στο δήμο; Με γύρω στα 70-100 χιλιάδες ευρώ;
Δεν κολλάω στα χρήματα, ο καθένας μπορεί να ζητήσει όσα θέλει.
Όχι όμως να βάζουν ότι το έχουν σχεδιάσει και αναπτύξει οι ίδιοι.

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 16 Ιαν 2009 12:52

lunarmedia έγραψε:Εγώ πάλι δεν κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις.

Θέλεις να βάλεις κάποιο slideshow σαν header; Και το εισαγωγικό κείμενο που κολλάει και ποιο εννοείς;
Κοίτα στο www.plomaricity.gr Θέλω να γράψω το ίδιο κείμενο με αυτό της εικόνας που είναι κυκλομένο μαζί με την εικόνα . Κάθε φορά που κάνεις ανανέωση(F5 ή refresh) δείχνει άλλη φωτογραφία. Αυτό ακριβώς θέλω να βάλω και στην έκδοση joomla πάνω από τις νέες δημοσιεύσεις. Πάντως τελευταία έχω δει πολλές σελίδες και απο το νησί μου που λένε ότι τις έχουν σχεδιάσει αυτοί. Τι να πω; Σας είχα αναφέρει σε παλιό θέμα και για το site του δήμου Πλωμαρίου που εκεί ξοδεύτικάν 80 χιλιάδες και από ότι έμαθα από εναν δημοτικό σύμβουλο ο οποίος παρετήθηκε, αυτοί που έχουν πάρει το έργο δεν είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους ενώ θα έπρεπε να φωτογραφίσουν και να βιντεοσκοπησουν τη πόλη καθώς και να σκανάρουν βιβλία για να τα βάλουν μέσα. Δεν έχουν κάνει τίποτα από αυτά.
Συνημμένα
digma.jpg

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 16 Ιαν 2009 17:52

Καλησπέρα στον φίλο τον Μυτιλινιό, ο οποίος σημειωτέον από προηγούμενη απάντησή μου, μου χρωστάει ένα καραφάκι Πιτσιλαδή, να μην ξεχνιόμαστε!!! :pint:
Καταρχάς, για το εισαγωγικό κείμενο, θα το φτιάξεις ως άρθρο σε κάποια κατηγορία και θα ορίσεις να φαίνεται στην αρχική σελίδα. Έπειτα, για να φαίνεται πάντα πάνω πάνω στην Αρχική, αφού θα είναι εισαγωγικό, θα μεταβείς στο Menu > Main Menu και θα μπεις στις ρυθμίσεις του item Home το οποίο μπορείς κάλλιστα να μετονομάσεις σε Αρχική, για να έχεις και μια ομοιογένεια στην γλώσσα... Ορίζεις τα άρθρα να ταξινομούνται κατά σειρά, και όχι κατά ημερομηνία.
Μετά πηγαίνεις στο Content > Front Page Manager ή απευθείας, αν βρίσκεσαι στην αρχική της διαχείρισης, βρίσκεις το άρθρο σου και του βάζεις order έναν αρνητικό αριθμό, πχ εγώ στο www.panagiotopoulos.gr έχω βάλει το -10.
Κάνεις κλικ στο εικονίδιο με την δισκετούλα, ακριβώς δίπλα από τον τίτλο Order της στήλης, και πλέον όλες οι νέες δημοσιεύσεις θα εμφανίζονται κάτω από το εισαγωγικό σου κείμενο...

Κατά δεύτερον όσον αφορά την εικόνα, αυτό μπορείς να το κάνεις όπως στο http://www.plomaricity.gr/ ακριβώς!
Αρκεί να μπεις στο template και να πειράξεις το σημείο που είναι δυναμικά εισηγμένη η εικόνα header.jpg...Εκεί εισάγεις τον κώδικα που έχεις και στο plomaricity, και φορτώνεις αντί για το header.jpg εικόνες των ίδιων διαστάσεων. Απλά, για εικαστικούς λόγους θα πρότεινα στις εικόνες αυτές κατά την δημιουργία τους να φτιάξεις σε ένα κοινό σε όλες layer του photoshop το logo σου, για να εμφανίζεται στην ίδια θέση ανεξάρτητα της εναλλαγής.
Και στο σημείο όπου εμφανίζεται ως λογότυπο ο τίτλος ως κείμενο, σβήσε το...
Επίσης, οι εικόνες σου να μην έχουνε φάει τα πλαινά γκρι όρια του template...

Ελπίζω να βοήθησα! Cheers :pint:
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 16 Ιαν 2009 22:33

mechpanos έγραψε:Καλησπέρα στον φίλο τον Μυτιλινιό, ο οποίος σημειωτέον από προηγούμενη απάντησή μου, μου χρωστάει ένα καραφάκι Πιτσιλαδή, να μην ξεχνιόμαστε!!! :pint:
Καταρχάς, για το εισαγωγικό κείμενο, θα το φτιάξεις ως άρθρο σε κάποια κατηγορία και θα ορίσεις να φαίνεται στην αρχική σελίδα. Έπειτα, για να φαίνεται πάντα πάνω πάνω στην Αρχική, αφού θα είναι εισαγωγικό, θα μεταβείς στο Menu > Main Menu και θα μπεις στις ρυθμίσεις του item Home το οποίο μπορείς κάλλιστα να μετονομάσεις σε Αρχική, για να έχεις και μια ομοιογένεια στην γλώσσα... Ορίζεις τα άρθρα να ταξινομούνται κατά σειρά, και όχι κατά ημερομηνία.
Μετά πηγαίνεις στο Content > Front Page Manager ή απευθείας, αν βρίσκεσαι στην αρχική της διαχείρισης, βρίσκεις το άρθρο σου και του βάζεις order έναν αρνητικό αριθμό, πχ εγώ στο www.panagiotopoulos.gr έχω βάλει το -10.
Κάνεις κλικ στο εικονίδιο με την δισκετούλα, ακριβώς δίπλα από τον τίτλο Order της στήλης, και πλέον όλες οι νέες δημοσιεύσεις θα εμφανίζονται κάτω από το εισαγωγικό σου κείμενο...

Κατά δεύτερον όσον αφορά την εικόνα, αυτό μπορείς να το κάνεις όπως στο http://www.plomaricity.gr/ ακριβώς!
Αρκεί να μπεις στο template και να πειράξεις το σημείο που είναι δυναμικά εισηγμένη η εικόνα header.jpg...Εκεί εισάγεις τον κώδικα που έχεις και στο plomaricity, και φορτώνεις αντί για το header.jpg εικόνες των ίδιων διαστάσεων. Απλά, για εικαστικούς λόγους θα πρότεινα στις εικόνες αυτές κατά την δημιουργία τους να φτιάξεις σε ένα κοινό σε όλες layer του photoshop το logo σου, για να εμφανίζεται στην ίδια θέση ανεξάρτητα της εναλλαγής.
Και στο σημείο όπου εμφανίζεται ως λογότυπο ο τίτλος ως κείμενο, σβήσε το...
Επίσης, οι εικόνες σου να μην έχουνε φάει τα πλαινά γκρι όρια του template...

Ελπίζω να βοήθησα! Cheers :pint:
Εάν καταφέρω να τα κάνω όλα αυτά θα πίνουμε ούζα για πολλές μέρες.

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 16 Ιαν 2009 23:12

Κάτι έκανα αναμείνατε για τα ούζα.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 22 Ιαν 2009 16:25

Για πες για πες! Περιμένω τα ούζα... Παρατηρώ ότι στις φωτό που έχεις βάλει στο Header, δεν έχεις προσθέσεις τις γκρι γραμμούλες στις "ακμές" των φωτογραφιών.
Καλό θα ήταν να το κάνεις, για να φαίνεται σαν να συνεχίζεται το περίγραμμα του template γιατί ειδικά στα πολύ ανοιχτά σημεία της φωτογραφίας φαίνεται πολύ το κενό...
Κατά τα άλλα θα χρειαστείς ένα logo και είσαι έτοιμος δεν νομίζω να θες τίποτα άλλο, το περιεχόμενό σου είναι πλήρες... Ετοίμασε και το forum και είσαι κομπλέ!
Εγώ χρησιμοποιώ το phpBB3 αλλά με την ενσωμάτωση στο joomla δεν τα πήγα και πολύ καλά, έτσι χρησιμοποιώ ξεχωριστά login τώρα... ελπίζω εσύ να τα πας καλύτερα!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες