Τι γινετε τα τελευταια χρόνια με τον κινιματρογράφο?

Σχολιάστε ή προτείνετε ταινίες που παίζονται στον κινηματογράφο, στην τηλεόραση ή κυκλοφορούν σε video και DVD. Ή κάποιο έργο που είδατε στο θέατρο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 16 Ιαν 2009 10:50

Εγω βασικά δν μπορώ να καταλάβω γιατι τα τελευταία χρόνια, δεν εχει βγει καμια νεα ταινια που να έχει κανει μεγάλο θόρυβο.
Η τελευταία που θυμάμαι ειναι ο Αρχοντας. και πιο πριν κατι Τιτανικοι και Matrix.

Πχ, τωρα θα βγάνουν μια νεα τριλογία Terminator, εχουν κανει τον κλασσικό batman ταινια κωμωδίας, καλα για τον 007 δεν το συζητάμε καν...

Βγαίνουν συνεχεια τα ίδια και τα ίδια.

Τι γινετε? δεν υπάρχουν πλέων σκεναριογράφοι?
:(

Φέτος είδα καμια 20αρια Movies, απο τις οποιες μονο 3 μπορει να τις ξαναδω.
(Andromeda stain, mirrors, και μια ακομα που δν την θυμάμαι πως την λενε)
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Ιαν 2009 15:33

ανεβαίνει το Ευρωπαϊκό

δες
Laberinto del fauno, El http://www.imdb.com/title/tt0457430/
Orfanato, El http://www.imdb.com/title/tt0464141/
Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le http://www.imdb.com/title/tt0211915/
Rivières pourpres, Les http://www.imdb.com/title/tt0228786/

και μη ξεχνάς το
The Dark Knight http://www.imdb.com/title/tt0468569/
που με το που έσκασε μύτη μπήκε στις καλύτερες ταινίες.

γίνετε μια επιτυχία κάθε 2 χρόνια, τι άλλο ποια...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

chrispass07
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chrispass07 » 14 Αύγ 2009 14:00

:think:

εγώ πιστεύω οτι πλέον το σκέφτονται καλά πριν δώσουν πολλά λεφτά για ταινία λόγω του οτι ο κόσμος δέν πηγαίνει στους κινηματογράφους όπως παλιά, αφού προτιμάει χωρίς να ξοδέψει λεφτά να την κατεβάσει και να τη δεί στο σπιτι του.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 14 Αύγ 2009 19:30

Εφόσον δεν βγάζουν καλές ταινίες δεν πάει ο κόσμος σινεμά. Επειδή πηγαίνω τουλάχιστον 1 φορά κάθε εβδομάδα μπορώ να σου επιβεβαιώσω ότι στις καλές ταινίες η αίθουσα είναι γεμάτη.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 16 Αύγ 2009 19:59

CyberCr33p έγραψε:Εφόσον δεν βγάζουν καλές ταινίες δεν πάει ο κόσμος σινεμά. Επειδή πηγαίνω τουλάχιστον 1 φορά κάθε εβδομάδα μπορώ να σου επιβεβαιώσω ότι στις καλές ταινίες η αίθουσα είναι γεμάτη.
+1 Ισχύει απόλυτα, τουλάχιστον από όσο μπορώ να ξέρω από τους κινηματογράφους της Αθήνας.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Σεπ 2009 14:12

chrispass07 έγραψε::think:

εγώ πιστεύω οτι πλέον το σκέφτονται καλά πριν δώσουν πολλά λεφτά για ταινία λόγω του οτι ο κόσμος δέν πηγαίνει στους κινηματογράφους όπως παλιά, αφού προτιμάει χωρίς να ξοδέψει λεφτά να την κατεβάσει και να τη δεί στο σπιτι του.
Μην πέφτεις στην παγίδα της προπαγάνδας των studios.

Τα λεφτά τους τα βγάζουν και με το παραπάνω.

Νομίζεις ότι ο James Bond χρησιμοποιεί το τελευταίο Nokia (ή όποιο έχει δεν θυμάμαι) και την ρέστα BMW για να δείξει ότι έχει φράγκα;
Τα παίρνουν χοντρότατα από τις εταιρίες για να τους διαφημίσουν.

Και είτε το δεις cinema, είτε σπίτι τα λεφτά τους τα έχουν βγάλει πριν καλά καλά γίνει η πρεμιέρα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Σεπ 2009 14:54

πάντως τα τελευταία χρόνια μπορεί να έχει πέσει, στα μάτια μας τουλάχιστον, ο κινηματογράφος. Αλλά οι τηλεοπτικές σειρές έχουν γίνει πολύ καλές.

αν και τώρα με την κρίση έχουν επηρεαστεί κι αυτές.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 09 Σεπ 2009 10:53

Σίγουρα... κάθε επεισόδιο κάποιων ξένων σειρών (π.χ. Lost, Battlestar Galactica) είναι μια μικρή ταινία από μόνο του, με πολύ μεγάλους αριθμούς ανθρώπων να δουλεύουν, φοβερή δουλειά στην παραγωγή και τεράστιο κόστος.
Από την άλλη στην Ελλάδα μου φαίνεται ότι πάμε από το κακό στο χειρότερο και ότι πιάνει είναι απλά αντιγραμμένο σενάριο από ξένη σειρά. Βέβαια ίσως να είμαι προκατειλημμένος βλέποντας τόσες ξένες σειρές.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Σεπ 2009 13:55

δεν υπάρχουν τα απαραίτητα λεφτά εδώ. όταν φτιάχνουν μια σειρά/ταινία στης ΗΠΑ ξέρουν εκ των προτέρων ότι θα πάρουν δικαιώματα από τον μισό γνωστό κόσμο, στην Ελλάδα ξέρουν ότι δε θα πάρουν τίποτα.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 09 Σεπ 2009 14:23

Σχετικό είναι αυτό... Αν δημιουργούσαν κάτι πρωτότυπο και το κάνανε σωστά με καλή παραγωγή κ.λ.π., θα μπορούσαν αντίστοιχα να πουλήσουν σε ξένα δίκτυα. Στην ελληνική τηλεόραση προβάλουμε π.χ. Γερμανικές σειρές, Τούρκικες, Βραζιλιάνικες κ.λ.π., ενώ σε ελληνικές σειρές έχουμε αγοράσει δικαιώματα και από άλλες χώρες.
Εντάξει, δε λέω ότι έχουμε τη δυνατότητα να φτιάξουμε κάτι τρελό, αλλά μια παραγωγή η οποία θα πουλούσε π.χ. σε γειτονικές χώρες/Βαλκάνια κ.λ.π. θα ήταν μια αρχή.
Βέβαια η απάντηση είναι το γιατί να ρισκάρεις και να ξοδέψεις χρόνο και χρήμα όταν έχεις έτοιμο κοινό και κέρδος με προχειροδουλείες...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Σεπ 2009 16:23

στην Ελλάδα δε μπορούν να σταθούν αυτά γιατί γίνονται όλα άρπα-κόλλα.

από το casting μέχρι την μουσική επένδυση και το montage γίνονται συντεχνιακά και με γνώμονα φιλικές ή συγγενικές σχέσεις και όχι το ταλέντο.

στην χειρότερη αμερικάνικη σειρά το ακόμα και το μωρό που κρατάει το τελευταίος κομπάρσος στην αγκαλιά του έχει περάσει casting και είναι αυτό ακριβός που πρέπει. Εδώ τα παιδιά μιλάνε σε ρομποτάκια χειρότερα απ' ότι έλεγα εγώ στο νήπιο το ποίημα της 25ης Μαρτίου.

Χθες συζητούσα με έναν σκηνοθέτη για το πολύ απλό πράγμα της βαλίτσας και της τσάντας. Είδαμε σε ελληνική διαφήμιση τον πιτσιρικά να σηκώνει την τσάντα σα να ήταν 100 γραμμάρια. Η τσάντα πρέπει να έχει 1-2 κιλά βάρος για να έχει μια φυσικότητα η κίνηση, ιδικά όταν ο ηθοποιός δε μπορεί να προσομοιώσει με την κίνησή του το βάρος. Το ίδιο και με τις βαλίτσες σε διάφορες ελληνικές σειρές, που φεύγουν ταξίδι και νομίζεις ότι δε κουβαλάνε βαλίτσα, αλλά άδεια χαρτοσακούλα!

Και πολλά άλλα μπορείς να βρεις.. τι να πεις για τις σκηνές δράσης... έχουμε σκηνοθέτη που να μπορεί να κάνει σωστά έναν πυροβολισμό; Τίποτα.

Ακόμα και τεχνικά είμαστε πολύ πίσω.

Αυτό http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=44408 μπορεί να μη μου άρεσε σαν σύνολο, άλλα είχε έναν πειραματισμό και μια προσμονή για κάτι καλύτερο στο μέλλον. Ας ελπίσουμε η νέα γενιά των Ελλήνων να ξελαμπικάρει και να δει λίγο μπροστά.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 09 Σεπ 2009 16:29

Συμφωνώ... αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Η λογική της προχειρότητας. Αν κάνεις κάτι σωστό θα βρεις και αγορά, έστω και στο εξωτερικό. Όμως εδώ δεν γίνεται τίποτα.
Όταν ήμουν στη σχολή της ηχοληψίας στα μαθήματα που είχαν να κάνουν με κινηματογράφο μου έρχονταν να βάλω τα γέλια, αφού μαθαίναμε τι ακριβώς γίνεται στο εξωτερικό, αλλά πάντα με την υποσημείωση πως ότι μαθαίνουμε είναι 100% άχρηστο στην Ελλάδα :p

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος - Θέατρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες