ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ <NIKON D60> ΜΕ <SIGMA18-200>

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
spirosnous

Δημοσίευση από spirosnous » 17 Ιαν 2009 21:12

Καλησπέρα στην παρέα σας!
Είμαι νέο μέλος στο forum και θα ήθελα τη βοήθεια σας για μια αγορά που σκοπεύω να κάνω. Σκάφτομαι να αγοράσω την πρώτη μου DSLR και ο συνδυασμός στον οποίο κατέληξα είναι Nikon D60 και Sigma 18-200mm με σταθεροποιητή.
Θέλω την γνώμη σας τόσο για το συγκεκριμένο σώμα της Nikon αλλά πολύ περισσότερο για τον φακό της Sigma.
Να σημειώσω επίσης ότι θέλω έναν (τηλε)φακό με σχετικά καλό macro (όσο μπορεί να συνδυάζεται αυτό) και πείτε μου αν ο συγκεκριμένος φακός προσφέρεται για τις απαιτήσεις μου.
Περιμένω τις γνώμες σας ή τις εναλλακτικές προτάσεις σας.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 17 Ιαν 2009 21:21

θα ήθελα να γράφεις με μικρά τους τίτλους των θεμάτων σου :P

Nikon d60 + φακοί χωρίς ενσωματωμένο μοτερ = no go. Μόνο χειροκίνητη εστίαση. Δεν ξέρω τι κάνει ο 18-200, απλά στο λέω να το ξέρεις

Ο φακός δεν κάνει για μάκρο, αλλά είναι καλούτσικος all around

Andreadis Konstantinos

Δημοσίευση από Andreadis Konstantinos » 25 Ιαν 2009 17:37

Γεια σου φίλε!Η Nikon γενικά φημίζεται για τις ποιοτικές φωτογραφικές μηχανές της,οπότε δε χρειάζεται να ανησυχείς για το σώμα,αλλά μάλλον για το φακό που σκοπεύεις να αγοράσεις!!Στη θέση σου,θα έδινα κάτι παραπάνω(όχι πάνω από 80 ευρώ)και θα έπαιρνα έναν καλύτερο φακό την nikon,γιατί ο καλός φακός μένει,ενώ η φωτογραφική κάποια στιγμή θα παλιώσει και ίσως θελήσεις να την αλλάξεις!ο συγκεκριμμένος φακός δεν κάνει για μακρο,ωστόσο μπορώ να σου προτείνω(αν δεν έχεις κάνει ακόμη την αγορά)έναν φακό ζουμ που μπορεί να λειτουργήσει και ως macro!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες